Подсладена вода и жълтеница

  • 4 985
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Мили майчета, наскоро много ме подкрепихте при началните ми проблеми с кърменето! Сега отново искам да се допитам до вас.
Днес бяхме на първа консултация. Наддал е идеално. Момченцето ни още има жълтеница и лекарката настоява за лечение да му давам подсладена вода. Аз я спрях още през първите дни. Четох в библиотеката, че кърмата е напълно достатъчна за изхвърлянето на билирубина. Освен това чух, че захарта е причина за възникване на алергии по-късно.

Според вас трябва ли да я въведа отново? По кое време на деня? Лекарката иска да заменям нощното ядене с подсладена вода, но прочетох във форума, че това ще е фатално за образуването на пролактина. Бебокът за щастие не иска залъгалка, нито биберона на шишето. Ако започна да го уча на шише, да не се отбие? С лъжичка ли да я давам? Какво количество?
Дано не ви досаждам, но много разчитам на помощта ви, защото още съм несигурна в грижите си за нашето ангелче.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Няма никаква нужда да даваш подсладена вода за жълтеницата,ето виж и това:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=22297&highlight=%E6% … F2%E5%ED%E8%F6%E0
Тя си е нормално състояние на организма и ще си мине,просто кърми по-честичко,както не се и съмнявам,че правиш,и всичко ще е наред Simple Smile Имай предвид,че ако лекарката беше действително притеснена за жълтеницата на бебо,нямаше да те остави само с препоръки да даваш подсладена вода,а щеше да ви прати на изследвания,нагревки и т.н. - т.е. няма нищо сериозно и няма нужда от мерки.
А замяната на нощното кърмене с вода действително би имала доста лош ефект както върху количеството кърма,така и върху теб и бебчо - само ще се измъчите с неспане за всички,рев и писъци да се привиквате към нещо,което ще си дойде по естествен път,когато бебенце си е готово за него.Моята беба е на 4 месеца и яде минимум 4 пъти нощем - не правя и никога не съм правила опити да я отучвам.Вярно,беше уморително първите седмици,докато още внимавахме как я слагам на гърдата (имахме проблеми с това),но като се научихме,много бързо свикнахме да се кърмим легнали и всичко става в полусън - не пречи въобще и се наспиваме нормално Simple Smile
Разчитай просто на инстинкта си - сигурна съм,че когато бебо нощем се размърда и вземе да хленчи,първият ти подтик е не да му дадеш шише с подсладена вода,а да му предложиш гърдата да се нахрани и успокои - просто прави каквото чувстваш и няма да сбъркаш,вярвай в себе си Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Мммда..тия съвети що така познато ми звучат Imp
Ами като питаш, да ти кажа - и само на кърма минава жълтеницата, а наливането нощно време на гладно бебе с вода си е жив садомазохизъм, щото и на майката не й е много добре smile3514 Говоря за малко бебенце!Аз сега моя син се опитвам да го отучвам от сученето по цели нощи, но това е друго - той е голям, а и не суче от глад, а за да се приспива и успокоява.Да, ама от приспиване по 7-8 пъти на нощ аз съм  smile3507 , а той е  Animal Pig Когато беше мъничък обаче си сучеше на воля.Сега има ембарго на 1-2 пъти, да видим дали ще устискаме Praynig

# 3
  • sofia
  • Мнения: 8 919
Ние бяхме с жълтеница повече от месец. Най-добре е да заведеш бебо да му вземат кръв и да изследват нивата на билирубина. А това с водата - може и да не е подсладена - така те е посъветвала, защото въпросният билирубин се отделя чрез урината, т.е. повече пишка - спада нивото - няма жълтеница - ама на мен ми звучи несериозно Thinking . Аз на моя синковец не можех нищо да му дам насила, от бебе с характер и се налага #Crazy  
Съмнявам се да можеш да го наливаш с вода, след като плюе шишето.
А това за заменянето на нощното хранене с вода- забрави!!! Само ще мъчиш детето и себе си. Като му стане излишно нощното хранене, сам ще се откаже. Някои по-рано, някои по-късно, пък и вие сте много малки. Ние отказахме нощните (или поне ги разредихме) на 3 месеца.

А за залъгалката - супер и ние бяхме така - сега като гледам тези около мен как се мъчат да ги отказавт - добре че му изтърпях ревовете в началото

# 4
  • Мнения: 1 586
Цитат на: vesi1
Най-добре е да заведеш бебо да му вземат кръв и да изследват нивата на билирубина. А това с водата - може и да не е подсладена - така те е посъветвала, защото въпросният билирубин се отделя чрез урината, т.е. повече пишка - спада нивото - няма жълтеница - ама на мен ми звучи несериозно Thinking .


Не мога д асе съглася за вземането на кръв - напълно излишно е. Ако имаше нужда, педиатърката щеше да го каже. Аз поне всячески се стремя да спестявам всякакви излишни травмиращи манипулации на бебето (а и на мен по този начин).

За билирубина - изхвърля се с акането, НЕ с пишкането. И от тази гледна точка даването на вода е не само излишно, но и вредно, понеже се поема по-малко мляко, съответно се ака по-рядко и по-бавно се изчиства организма от билирубина.

Статията, към която е дала линк хедра, изчерпва почти всичко по въпроса. Ще копирам тук основните напътствия за справяне жълтеницата:

    Хранете бебето си от рано и често. Помнете, че коластрата действа като слабително и честото изхождане понижава нивата на билирубина. Следете уринирането и изхождането на бебето

    Избягвайте даването на вода. Само 2% от булирубина се изхвърля с урината, а 98% - с изхожданията. Коластрата и млякото съдържат мазнини, кото стимулират чревната перисталтика, а водата може да напълни стомаха и желанието на бебето за сукане да намалее.

    Будете бебето за хранене поне през два часа и се стремете да го държите будно по време на сукане. Една от последиците от жълтеницата е сънливостта, особено ако бебето е подложено на фототерапия.

    Дохранвайте с вашата изцедена кърма. Ако бебето ви е поспаливо на гърдата и има по-малко от три по-сериозни изхождания за 24 часа, изцеждайте кърма след хранене и му я давайте (за препоръчване е да не се дава с шише на този етап, понеже бебето може да се обърка от гумения биберон, когато е само на няколко дни). Използвайте гутатор, спринцовка, чаша или сонда за хранене, ако е възможно. Ако единствената ви опция е ръчното изцеждане или ръчната помпа, може да се замислите за наемане на електрическа помпа за няколко дни до спадането на билирубиновите нива. Бебетата обикновено са сънени и сучат вяло когато нивата на билирубина са високи и помпата може да осигури допълнително мляко за да е храненето достатъчно.

    Излагайте бебето на индиректна слънчева светлина. Съблечете го по памперс и го внесете в много слънчева стая. Кожата му е много чувствителна, така че никога не го излагайте на директна слънчева светлина.

    Избягвайте лекарства като аспирин и сулфа-медикаменти. Съветвайте се с лекар относно медикаментите, които приемате, за да прекратите или намерите подходящ заместител на тези, които биха причинили проблеми.
    [/list:u]

# 5
  • Haskovo
  • Мнения: 150
Ох да си кажа и аз за тази жълтеница:Гено беше доста жълт даже и склерите на очичките му жълтееха докторът ни каза да му давам глюкоза и аз послушах -давах,обаче той не искаше да пие и до някъде е било по добре.Кърмех си го редовно и през ноща и на мен ми казваха да отучвам от нощните цокания ама и това не направих.Жълтеничката си мина около края на 1 началото на 2м и така все още си се храним нощем,малко ми се спинка ама...  като го гледам с какво блаженство си цока сърце не ми дава да го отучвам

# 6
  • Мнения: 3 550
На 22.04. имаме назначена дата за имунизация срещу хепатит. Тогава бебокът ще е на 1 месец. Трябва ли дотогава да е преодолял жълтеницата или няма нищо общо? Трябва ли да взимам някакви спешни мерки?

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не,жълтеницата няма общо с имунизациите - а дори и да ви я отложат имунизацията,това не е никакъв проблем.Никакви мерки не трябва да взимаш - само спокойно Grinning

# 8
  • Мнения: 122
Същият проблем имаме и ние - Ирен е на 42 дни и все още прижълтява. Кажете ми, тези лекари разбират ли си от работата изобщо..!!!! трима специалисти твърдят, че е задължително да пие по 300мл вода за 24ч, + глюкоза, освен това ме задължават да заменя нощното хранене с водичка. Аз така и правя, спазвам указанията...знам ли, нали са лекари...Бебето обаче явно харесва вкуса на сладка водичка и си пийва обилно. Но наистина това пречи на сученето ,защото сега яде много по-малко от преди и се изхожда веднъж,дваж на денонощието. И няма изгледи да избелее. Май ще спирам водата. Благодаря за полезната информация.

# 9
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Нека да кажа и аз...  Sunglasses От кърмене може и да не разбирам  Blush, но за съжаление, имам опит с жълтеницата.  Twisted Evil Май съм го казвала много пъти, ама пак да повторя - Ема беше на две седмици, когато влязохме в болницата заради тази жълтеница... Според личната ми лекарка трябваше да спра да кърмя или да си преварявам кърмата  Shocked и да наливам детето с вода със захар. За малко да се подведа, даже си признавам, че два пъти й дадох адаптирано, а си изхвърлях кърмата в мивката...  Embarassed В Института по Педиатрия, където ни приеха по спешност с много висок билирубин, ниска кръвна захар и сгъстяване на кръвта от недохранване (поради абсолютното й нежелание и невъзможност да суче от тежката жълтеница), лекарите казаха, че това са пълни глупости. Кърма и само кърма му е майката!!! Билирубинът се изхвърля над 90 % с изпражненията, а не с урината. Така че не водата, а кърмата ще ти свършат най-добра работа за изхвърлянето му. За другите неща момичетата са ти казали, пък и ти си ги знаеш,  няма да се повтарям!  Wink

# 10
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
И нас много ме тормозеше проблемът жълтеница. Още като беше на 14 дни, докторката се вгледа, че била много жълта и й предписа изследвания на билиорубина и фенобарбитал сутрин и вечер. Вземаха й кръв от вената, милата, сума ти време пищя, а аз плаках на входа на лабораторията, защото ме беше страх да я гледам Sad. Оказа се, че директния й билиорубин бил в нормата. Фенобарбиталът ни го издаде с "зелена рецепта" защото било лекарство-упият, но от него много бързо щяло да му мине жълтеницата. Ами така и не се престраших да му го давам. Писна ми вече да й предписват какви ли не лекарства "профилактично" (защото преди това в родилния дом й биха антибиотик "профилактично  #Cussing out ). Така че и без него минахме. Утре сме на контролен преглед да видим какво ще каже пак докторката.... Колкото до водата, нас ни посъветваха да пием 10% глюкоза (продава се по аптеките). Мъчих я с нея известно време, ама тя повече от 30 мл. на ден рядко изпива, така че я зарязах и сега сме основно на кърма.

# 11
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Стейси, почнах да чета и първо се стреснах, защото в подписа ти пише, че бебето е на почти 4 месеца, а жъртеница в трети месец е нещо, на което трябва да се погледне по-сериозно и таман щях да пиша, хубаво, че в следващия постинг пишеш, че бебе е на месец и нещо.
Ама, наистина виж защо така ти излиза подписа Wink Simple Smile

# 12
  • Мнения: 1 586
Добре си й е подписа, просто темата е стара - от април месец Simple Smile

# 13
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Тя темата вярно наистина си е добре, ама мен ме е напекло, уж гледам.
Извинете. ooooh! ooooh!

# 14
  • Мнения: 122
нашият билиурубин беше 128, при норма до 17, но гастро-интероложката ме успокои,че не било кой знае колко високо... А директен билиурубин не искам да правя, защото не мога да подложа детенцето си на това мъчение. И на нас предписаха фенобарбитал, но мен ако питате нещо не му е наред на това лекарство. В цял Добрич го няма, аптекарките се стряскат като разберат, че е за малко бебе и казват,че е ненормално и опасно.Също така разбрах, че не го произвеждат от близо половин година, така че ако някоя от вас набара в някоя аптека това прахче, да знае че е старичко. Педиатърката ме посъветва да намеря вместо фенобарбитал хомеопатичното лекарство Phosphorus CH9 или нещо подобно беше. Още не съм го пробвала.

Общи условия

Активация на акаунт