Лапландия

  • 5 052
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 1 655
Интересувам се ходил ли е някой и какви са впечатленията от там. Има оферти за Нова година там и ме вълнува струва ли си.

# 1
  • Мнения: 2 401
И аз гледах тази оферта  Simple Smile. Не съм ходила, обаче това ми се струва най-подходящото място за посрещане на НГ  Grinning

# 2
  • София
  • Мнения: 2 686
Може ли линк към офертата?  Grinning
Наистина най-подходящото място за посрещане! Тази година ще сме си в къщи вероятно, но за следващата да имам предвид Simple Smile

# 3
# 4
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Наистина е подходящо, но цената е твърде висока и има много допълнителни плащания, а пък за двама души вече става цифра ... Confused
Ето и тук я има http://alexandertour.com/bg/tour_category/id41/id43/?tour_id=589

Последна редакция: ср, 24 окт 2007, 01:40 от Unknown_lady

# 5
  • край Дунав
  • Мнения: 2 173
Лелееее, такава цена е като за околосветско  #CrazyИначе сигурно ще е супер за който може да си го позволи.А дали подаряват по едно джудже hahaha Дано има някоя майка, на която да се усмихне късмета и да отиде до Лапландия, после мнооооого да разказва  Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 4 865
Въобще не се питам струва ли си! Започвам да спестявам....
Звучи наистина вълшебно и съм готова на много (да не кажа на всичко), за да подаря това вълшебство на семейството си!
Чакам предложения за добре платена допълнителна работа  Mr. Green (това е сериозно)

# 7
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Тъкмо щях да попитам от какво спестяваш и няма ли там свободни работни места. hahaha Много, много бих искала да заведа детенцето си там, ама много. Но съм учителка... Няма да стане просто. Cry от няколко години разглеждам офертите за тази дестинация и въздишам.

# 8
  • Мнения: 1 937
Лично не съм била, но след разказ на близки, ентусиазмът ми се поохлади.
Според тях, студът не подлежал на описание, въпреки разните му там специални одежди, които раздавали на екскурзиантите.
Да, Дядо Коледа си е Дядо Коледа, но за около 2-3 годишните. Магия нямало. Само добре работеща рекламна машина.

Знаете историята за възникването на тази атракция, нали? И че популярността и се дължи на Елинор Рузвелт, в чест на която е построена къщата на белобрадия старец.
Финландците има за какво да са й благодарни.

# 9
  • Мнения: 1 655
И аз така си го представях по снимките които гледах, но тайничко се надявах че ще е приказно и магично.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 686
Хм... много скъпо бре! И моят ентусиазъм май се поохлади  Confused

# 11
  • София
  • Мнения: 4 865
Аз продължавам да мечтая пък! А ако отида някога, ще ви разкажа толкова вълшебна история, че ще ми завидите  Mr. Green

Verdad, каква е историята?

# 12
  • Мнения: 1 937
Verdad, каква е историята?
Историята е от преди поне 5 години. Пътуващите - семейството на етърва ми.
Това, което разказа беше основно за студа - не са успели да разгледат кой знае колко и ски не могли да карат от студ, предвижвали са се на прибежки от автобусите до обектите.
Около атракциите свързани с Дядо Коледа се чакало на огромни опашки.
А и тъмнината по тези географски ширини не понася на всички.

# 13
  • Мнения: 1 113
Каквото и да разказва Вердад за студа, не може да се охладя чак толкова, че да не искам да отида. Пък и имам едно съкровено желание, може би Дядо Коледа ще го изпълни ...

Янитке, ако намериш извънредна работа, свиркай.

# 14
  • Мнения: 3 447
За тези пари предпочитам да посрещна новата година тук, да ме прощава Дядо Коледа  Simple Smile

# 15
  • София
  • Мнения: 4 865
Е сега Дона ме вкара в мисли! И без това не обичам да ми е студено.... cold

Ама понеже не мога да реша, тази година ще си седя у дома и ще си мешам вино и шери пред камината, докато размишлявам... Wine Glass

Освен ако Verdad не изкара някоя обезкуражаваща история и за Рио  Wink

# 16
  • Мнения: 1 299
Не съм била на тази екскурзия, но съм била по тези ширини през януари - няма никаква магия: студено е, тъмно е, скъпо е... освен сумата за екскурзията ще има още доста допълнителни разходи, защото е доста скъпо...

# 17
  • Мнения: X
Ланфеар, имаш да вземаш

я виж какво чудо:
http://www.icehotel.se/



# 18
  • Мнения: 386
била съм през лятото и е студено.
дори мисля, че съм била в това село - те всички звучат като блееене.
не си струва според мен. разказаха ми, че студа пада към -40С, за тия пари по-добре да се опна на копакабана и да гледам секси латиноси и да танцувам салса.

# 19
  • Мнения: X
била съм през лятото и е студено.
дори мисля, че съм била в това село - те всички звучат като блееене.
не си струва според мен. разказаха ми, че студа пада към -40С, за тия пари по-добре да се опна на копакабана и да гледам секси латиноси и да танцувам салса.

за Копакабана  си права
но аз все пак живея наблизо
летата са много приятни и не са студени
тази и миналата година имахме жеги с по 30град.  Mr. Green
а и лятото е най-приятният сезон за посещение все пак

# 20
  • Мнения: 386
като изключим комарите...

# 21
  • Мнения: 1 299
като изключим комарите...
Laughing това май е напаст по цялото Скандинавие

Ланфеар, имаш да вземаш

я виж какво чудо:
http://www.icehotel.se/
Stop
колкото и да съм фен на севера и аз май ще паля джапанките към Копакабана
а и за сега това ми стига Wink

# 22
  • Мнения: X
а, това е само бар
друго си е на хотел с мечи кожи  Mr. Green върху ледено легълце
дано имам късмет да го пробвам

# 23
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Сега виждам темата, но ще споделя опита си за Лапландия. Това е едно от най-страхотните ми пътувания. Беше много, много интересно, красиво и запомнящо се.

Бях там в края на март- на организирана 2-дневна екскурзия. max t беше 2-3 °C. Пътувахме със самолет от Хелзинки до едно летище на 160 км над полярния кръг. После с автобус ни закараха до един хотелски комплекс с ферма за хъски и северни елени. Беше много близо до шведската граница. Хотелът беше доста голям, но се стопанисваше от едно семейство - тъстовете и семейството на дъщеря им. През зимата имат една програма, през лятото- друга. Организират 2 или 3-дневни екскурзии там и не ни оставиха да скучаем или да се забавляваме сами дори за половин час.

Започнахме със сауна в двора на хотела. Почти никой не се престраши да влезе, но имаше и такива отчаяни маняци!

После карахме шейна с елен. Качихме се по двама в шейната и хайде... еленът е толкова свикнал и опитомен, че си върви в партината след предната шейна и не ти обръща никакво внимание.

Най-емоционално за мене беше обаче шейната с хъскита. Миличките ми кученца! Пак се подредихме по двама в шейна с впряг от по 5 или 7 кучета и направихме обиколка за около 4 часа. Беше повече от зловещо преди тръгванeто да чуеш как вият около 120 кучета. Половината вече във впряговете, другата половина в огражденията си. Едните виеха, защото нямаха търпение да тръгнат, а другите- защото искаха и те да тичат. По средата на това приключение спряхме на пикник в тайгата или там както се казва северната гора. Имаше специални места с огнища за бивак. Имахме 2-ма местни водачи. Те извадиха запаси от храна и ни направиха страхотни сандвичи със сьомга. Това е едно от най-стахотните неща, които съм яла някога! Ще си спомням вкуса му винаги! И не защото беше чак толкова специално, а защото помня обстановката. Кучетата също са обучени, вървят си след предишната шейна и ти си мислиш, че ги караш да тичат. Шейната се управлява само с поводите и с нещо като ръчка за завоите. Има определени думи, които трябва да им викаш за различните посоки. Не си ги спомням.  Но и да не им викнеш да спрат например, кучетата гледат предишната шейна и сами спират.

Вечерта имахме традиционна суоми вечер в една специална къща към хотела с  разкази около огъня, традиционни ястия и танци.

На другия ден имахме почти цял ден излет с моторни шейни, ходихме до границата със Швеция. Раздадоха ни специални екипи като за Формула 1 - включително чорапи, шапка космонавт, ръкавици, гащеризон. Беше много вълнуващо. Имаше специални къщи за почивка, където спокойно се събрахме около 30 човека. Имаше печка с приготвени дърва, чай, кафе, сухари. Казаха ни, че това е традиция, поддържат се от общините и всеки турист може да влезе в тях и да си почине (в никакъв случай не беше атракция специално за нас).

Истина е, че без специални дрехи (част от тях останаха за нас, част бяха за обща употреба) не можеш да изтърпиш и 10 мин. на открито.

Имахме много мили и поучителни моменти , които ще си спомням винаги. Например това, че рогата на елените падат всяка година. Това че има и друг вид хъскита, освен тези, които се гледат тук. Имаше един малко по-симпатичен от всички други човек - по-разговорчив и по -любезен. Оказа се, че е зетя на семейството. От дума на дума ни каза, че е от Турция (е, то затова беше по-по нашенски) и така "комшу" -то ни разказа доста неща за традиционното лапландско семейство, манталитет, ежедневие (със сигурност на западни туристи не би се доверил, в началото беше и към нас доста резервиран- не искаше  да каже даже от къде е , но като видя светналите очи на 25 българи и пихме по 1-2 ракии и водка стана доста по-дружелюбен).

Доколкото знам през лятото организират рафтинг, обиколка с корабче или скутер, езда на коне и т.н.

Последна редакция: пт, 04 яну 2008, 17:41 от InaDot

# 24
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Страхотно приключение!

# 25
  • Мнения: 11 747
Брейййй, че яко звучи...!   Сега и там ли трябва да ходя? ooooh! Tired

# 26
  • Мнения: 1 593
Дали март ще е твърде студено  Thinking
Детето ми ще бъде на 5 месеца тогава - мислех да го взимаме с нас, иначе мене студът не ме плаши.
Едни казват -40градуса, други 2-3градуса, на кой да вярвам  newsm78

# 27
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Дали март ще е твърде студено  Thinking
Детето ми ще бъде на 5 месеца тогава - мислех да го взимаме с нас, иначе мене студът не ме плаши.
Едни казват -40градуса, други 2-3градуса, на кой да вярвам  newsm78

Искрено ме разсмя рано сутринта!

Като навсякъде другаде и там времето в различните години е различно. Аз предпочитам през зимата да е поне 10 градуса, но живея в София и нещо не съм познала. На Нова година бях в Атина на 12-13 градуса и дзандзариках точно какато и на -5 тук.

Аз бях в северна Финландия около 20 март и температурите бяха -2 до 3 градуса. Беше доста хладно, снегът не се топеше, беше слънчево, но слънцето на топлеше Thinking Различен климат от този, на които съм свикнала.

За спортовете навън освен екипите, които дават от хотелите подходящо  е да се носят високи спортни ботуши, вълнен панталон, пуловер, късо яке.

Последна редакция: ср, 09 яну 2008, 09:32 от InaDot

# 28
  • Мнения: 1 593
Aз все пак се реших да резервирам хотели и билети, ще се престрашим да идем с малкия за три дни, па като се върнем живи здрави и ние ще разкажем ако той ни даде възможност да видим нещо изобщо...

Общи условия

Активация на акаунт