Проблеми при изплащането на болнични листове от НОИ

  • 97 247
  • 527
  •   1
Отговори
# 45
  • Бургас
  • Мнения: 1 198
В заглавието ми се съдържа и въпроса.Понеже досега нямам сведения кога трябва да я подам искам да попитам тук как се изчислява-какво се брои.Дъщеря ми е родена на 17 февруари,кога ще трябва да подам тази молба или вече е трябвало да бъде подадена и съм закъсняла?На 17 този месец напарави 3 месеца.
Благодаря на всеки,който реши да ми отговори.
Лек ден!

# 46
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Подава се след изтичане на третия болничен лист и сумата на обезщетението е същата.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 352
Точно така е, след като ти изтече третия болничен. Виж до кога ти е третия болничен от педиатъра на детето и примерно седмица преди да изтече, или ако вече е изтекъл веднага отиди и подай при работодателя следните документи: Заявление по чл. 163, ал. 1 въз основа на което да ти издадат заповед за отпуск за дните от 135 до 315, копие от която се носи в НОИ, Декларация по чл.163 от КТ /Приложение № 7 към чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време почивките и отпуските/ и приложение 2 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО, което е за НОИ. Заверено от осигурителя копие от удостоверението за раждане на детето.

# 48
Може ли някои да ми помогне относно "Разпореждане за отказ за отпускане на парично обещетение"

# 49
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Може ли някои да ми помогне относно "Разпореждане за отказ за отпускане на парично обещетение"

Напишете какво точно пише в разпореждането

# 50
Здравейте
със съкращения:
На основание чл.40, ал.3 от Кодекса на труда и чл.31, ал.1 от Нредбата за изчисляване и изплащане на парично обещетение по болничен лис за общо заболяване на ОТКАЗВАМ ОТПУСКАНЕ на парично обещетение по болничен лис за общо заболяване.
МОТИВИ
Болничния лист е върнат за корекция от органите на МЕ с писмо ........................../20.06.2008г и върнат с обратна разписка 25.06.2008г. Същият не е представен в срока по чл.15 от НИИПОПДОО.
Разпореждането може да се обжалва по реда на чл.117, ал.1 т.2, буква "е".
Искам да вметна, че счетоводителката е в Пловдив, а фирмата е в Чепеларе и болничните листове които са върнати на счетоводителкатя в Пловдив, тя ги праща в Чепеларе, ние отиваме до болницата в Пловдив , оправяме ги , връщаме ги във фирмата в Чепеларе и те ги изпращат  на счетоводителката в Пловдив.

# 51
Незнам точно какво да се пише в жалбата.....................

# 52
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте
със съкращения:
На основание чл.40, ал.3 от Кодекса на труда и чл.31, ал.1 от Нредбата за изчисляване и изплащане на парично обещетение по болничен лис за общо заболяване на ОТКАЗВАМ ОТПУСКАНЕ на парично обещетение по болничен лис за общо заболяване.
МОТИВИ
Болничния лист е върнат за корекция от органите на МЕ с писмо ........................../20.06.2008г и върнат с обратна разписка 25.06.2008г. Същият не е представен в срока по чл.15 от НИИПОПДОО.
Разпореждането може да се обжалва по реда на чл.117, ал.1 т.2, буква "е".
Искам да вметна, че счетоводителката е в Пловдив, а фирмата е в Чепеларе и болничните листове които са върнати на счетоводителкатя в Пловдив, тя ги праща в Чепеларе, ние отиваме до болницата в Пловдив , оправяме ги , връщаме ги във фирмата в Чепеларе и те ги изпращат  на счетоводителката в Пловдив.

НИИПОПДОО.
Чл. 15. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) При липсващи или нередовни документи ТП на НОИ изпраща уведомително писмо с обратна разписка на лицата, които са ги представили в съответното ТП на НОИ в срок 7 работни дни от представяне на документите, като им дава необходимите писмени указания за отстраняване на нередностите.

(2) Когато лицата не са намерени на посочения в представените документи адрес, уведомяването се извършва по реда на чл. 110, ал. 4 КСО.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) Документите по ал. 1 се представят в съответното ТП на НОИ по реда на чл. 11 в срок 7 работни дни от получаването на уведомителното писмо.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) Ако в срок 7 работни дни от датата на уведомяването нередностите не бъдат отстранени и/или не бъдат представени в ТП на НОИ липсващите документи, преценката на правото и определянето на размера на обезщетенията и/или помощите се прави въз основа на наличните редовни документи и на данните по чл. 5, ал. 4 КСО.


Незнам какво точно е трябвало да бъде поправено, но ако не сте спазили срока са в правото си да ви откажат обезщетение.
Ако ще пишете жалба пишете с ваши думи нещо подобно на:

На основание "Разпореждане за отказ за отпускане на парично обещетение № ... от "
Болничния лист е получен във фирмата в която работа на .... и е представен в ТП на НОИ на .... с извършените корекции. Моля да преразгледате решението си и да ми бъде отпуснато обезщетение за бременна нетрудоспособност

# 53
  • Мнения: 912
Моето запитване е също свързано с един такъв болничен, който ми върнаха за поправка в рамките на 7 работни дни от писмото само дето то ми бе донесено на вратата седмица по-късно, а аз си го подадох до 7 дни след тази дата  но беше без обратна разписка, само по клеймото на писмото мога да обжалвам, че съм сапзила датата, минаха повече от 20 дни откакто го подадох и още не ми е изплатен...има ли директен телефон, на който мога да се обадя да попитам какво е станало и дали имам отказа тогава?
Благодаря предварително.

# 54
  • в провинцията
  • Мнения: 249
Тук някъде прочетох, че има срок, в който болният е длъжен да представи на работодателя болничния си лист. Какъв е този срок, за първи път чувам...?

# 55
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Тук някъде прочетох, че има срок, в който болният е длъжен да представи на работодателя болничния си лист. Какъв е този срок, за първи път чувам...?

До 2 работни дни след издаването трябва  да се представи на работодателя или да уведоми за него

# 56
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Моето запитване е също свързано с един такъв болничен, който ми върнаха за поправка в рамките на 7 работни дни от писмото само дето то ми бе донесено на вратата седмица по-късно, а аз си го подадох до 7 дни след тази дата  но беше без обратна разписка, само по клеймото на писмото мога да обжалвам, че съм сапзила датата, минаха повече от 20 дни откакто го подадох и още не ми е изплатен...има ли директен телефон, на който мога да се обадя да попитам какво е станало и дали имам отказа тогава?
Благодаря предварително.

Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 19 90
926 19 86
926 19 61

# 57
  • в провинцията
  • Мнения: 249
Аз съм в болнични от 08-ми юли, но болничният ми беше издаден на 11-ти, в петък, а аз го предадох във вторник, 15-ти. Иначе от първия ден съм се обадила по телефона и съм уведомила шефа, че съм болна. Спазила ли съм процедурата?
А, и още нещо: понеже болничният е до 1-ви август, кога горе-долу мога да очаквам да ми го изплатят?
Извинявам се, че ви занимавам с лични проблеми, обаче наистина не знам къде мога да получа повече информация по тези въпроси.

# 58
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Аз съм в болнични от 08-ми юли, но болничният ми беше издаден на 11-ти, в петък, а аз го предадох във вторник, 15-ти. Иначе от първия ден съм се обадила по телефона и съм уведомила шефа, че съм болна. Спазила ли съм процедурата?
А, и още нещо: понеже болничният е до 1-ви август, кога горе-долу мога да очаквам да ми го изплатят?
Извинявам се, че ви занимавам с лични проблеми, обаче наистина не знам къде мога да получа повече информация по тези въпроси.

Според мен сте спазили срока, но зависи как са го вписали в дневника.
Незнам кога плащат заплати и осигуровки. Трябва да изтече месеца за който се отнася болничния лист. Документите се подават в НОИ най-рано в деня на подаване на декларация 1. От там ако всичко е наред с документите броите 15 дни и в първия вторник или четвъртък след тази дата трябва да имате превод

# 59
  • в провинцията
  • Мнения: 249
Благодаря за бързия отговор! Значи, през август някъде да ги чакам... Е, ще се посвием малко този месец, ама после пък ще дойдат накуп с августовската заплата.  Hug Добре, че таткото работи, че иначе...  #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт