ПРОБЛЕМИ ПРИ ИЗПЛАЩАНЕТО НА ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ОТ НОИ

  • 5 811
  • 62
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 833
Имам неизплатен болничен от началото на юни 2007 г. заради това, че имам 2 работодателя, а съм представила само 1 болничен, а трябва да са два, както и две декларации и два IBAN-а. Много добре, съгласна съм, грешката е моя ( или на работодателя ми, че не ме е предупредил), но защо НОИ не ме информира за този проблем и аз съответно да отида и да извадя втори болничен..Разбрах едва септември месец след като успях "случайно"  да се свържа на телефоните им. И ми бе зададен следният въпрос:"А защо чак сега се обаждате, за да питате къде са ви парите?"
Искам да попитам, как сега да разбера кога ще ми изплатят болничния от юни, както и 45 дневния болничен преди раждане, при положение  че нямам домашен телефон, а за да се свържа с НОИ може да почакам и около 1 час на  линия. Ако трябва да звъня от мобилен телефон, то колко сметка трябва да платя.
А нямаше ли да е по -добре НОИ да се свържат с работодателя ми, в случай на проблем и оттам работодателя да се свърже с мен?

# 31
  • Мнения: 510
Моят проблем се появи съвсем скоро: получих от НОИ писмо, че заявените в болничния ми лист дни са грешно изчислени. Проблемът идва някъде оттам, че когато бях бременна не поисках пълните полагащи ми се 45 дни, а 35 и така е записано в медицинския ми картон. После при изчислението от педиатърката тя е включила тези 10 дни в полагащите се, а от НОИ твърдят, че не би трябвало.


Изключително интересно! На мен ми забраниха да НЕ СИ ползвам всички 45 дни. Казаха ми, че законът ме задължава да ги ползвам и толкова. Не знам при теб как се е получило.

Не съм сигурна, но предполагам, че причината е в това, че не съм ги поискала навремето.
Според сестрата, която писа болничния, тези 45 дни се допълват към общите, независимо кога си родила - може да се случи да си родила 30 дни преди термина примерно и тогава се добавят. Но за случай, в който не са поискани и не фигурират в картона като 45 - нищо не каза, вероятно е рядко срещано ...

Неприятното е, че следват разправии и изяснявания с НОИ ... А пък сестрата категорично отказва да ми поправи болничния ..

Извинете, ако спамя темата, но ми стана интересно.
Принципно работодателят ти трябва да знае кога ти е термина, да изчисли тези 45 дни и да ти каже /ако не знаеш/, че от еди-коя-си-дата си вече в болничен. Не е прието ти да си ги искаш.  Peace

# 32
  • Мнения: 589
Моят проблем се появи съвсем скоро: получих от НОИ писмо, че заявените в болничния ми лист дни са грешно изчислени. Проблемът идва някъде оттам, че когато бях бременна не поисках пълните полагащи ми се 45 дни, а 35 и така е записано в медицинския ми картон. После при изчислението от педиатърката тя е включила тези 10 дни в полагащите се, а от НОИ твърдят, че не би трябвало.


Изключително интересно! На мен ми забраниха да НЕ СИ ползвам всички 45 дни. Казаха ми, че законът ме задължава да ги ползвам и толкова. Не знам при теб как се е получило.

Не съм сигурна, но предполагам, че причината е в това, че не съм ги поискала навремето.
Според сестрата, която писа болничния, тези 45 дни се допълват към общите, независимо кога си родила - може да се случи да си родила 30 дни преди термина примерно и тогава се добавят. Но за случай, в който не са поискани и не фигурират в картона като 45 - нищо не каза, вероятно е рядко срещано ...

Неприятното е, че следват разправии и изяснявания с НОИ ... А пък сестрата категорично отказва да ми поправи болничния ..

Извинете, ако спамя темата, но ми стана интересно.
Принципно работодателят ти трябва да знае кога ти е термина, да изчисли тези 45 дни и да ти каже /ако не знаеш/, че от еди-коя-си-дата си вече в болничен. Не е прието ти да си ги искаш.  Peace

Да, моят работодател е много коректен и ми каза за полагаемите 45 дни. Всъщност не си ги поисках, защото имах адски много работа и исках да си я свърша. Директно си поисках точно 35 дни от гинеколога, той си ми ги вписа като толкова и така. По-скоро проблемът е в това, че педиатрите не знаят как да действат при такъв случай, възможно е и НОИ да не са ги информирали достатъчно подробно. НЕ знам, разполагат ли с копие от наредба или с някакъв правилник педиатрите?

И друго, в писмото но НОИ никъде не пише какъв е възможният проблем - докато установим откъде идва несъответствието беше истинско разследване, звънене и прочие ... Не могат ли да вписват причината, те със сигурност знаят каква е щом са стигнали до извода, че дните са изчислени грешно ...

# 33
  • Мнения: 3 500
Болничните ми се изплащат с по 3-4 месеца закъснение.

# 34
  • Мнения: 288
Да, моят работодател е много коректен и ми каза за полагаемите 45 дни. Всъщност не си ги поисках, защото имах адски много работа и исках да си я свърша. Директно си поисках точно 35 дни от гинеколога, той си ми ги вписа като толкова и така. По-скоро проблемът е в това, че педиатрите не знаят как да действат при такъв случай, възможно е и НОИ да не са ги информирали достатъчно подробно. НЕ знам, разполагат ли с копие от наредба или с някакъв правилник педиатрите?

И друго, в писмото но НОИ никъде не пише какъв е възможният проблем - докато установим откъде идва несъответствието беше истинско разследване, звънене и прочие ... Не могат ли да вписват причината, те със сигурност знаят каква е щом са стигнали до извода, че дните са изчислени грешно ...
.. сега .. въпреки че не е това темата за обяснение .. но .. НЕР /наредба за експертиза на работоспособността/ е норматива .. който определя кога и как се издават болнични листове .. и сега ще ви цитирам текст от НЕР:
Цитат
Чл. 30. (1) В случай, при който бременната не се е явила своевременно за оформяне на отпуска си по бременност, но има определен термин на раждане, болничният лист се издава, както следва:
1. ако до явяването й при лекаря е работила - само за времето от датата на прекратяване на работата до термина на раждането;
2. ако до явяването й при лекаря не е работила - за целия период от 45 дни, предхождащ термина на раждането.
(2) Когато осигурената е родила, без да е имала определен термин и без оформен отпуск по бременност, временната неработоспособност се оформя, както следва:
1. за целия период от 45 дни преди раждането, ако не е работила, болничният лист се антидатира и се издава за целия период до датата на раждането от лекаря, водил раждането, или от личния лекар, ако раждането е станало без медицинско наблюдение;
2. ако е работила част от периода 45 дни, предхождащ раждането, а през останалия период не е работила, болничният лист се издава за времето от прекратяването на работата й до датата на раждането;
3. ако до раждането бременната е работила, болничен лист за бременност не се издава.
(3) В случаите, при които бременната се явява по-късно за оформяне на отпуска си по бременност, тя представя на здравните органи документ от предприятието за датата, до която е работила. Документът се съхранява в ЛАК заедно с картона на бременната.
.. проблема е че в НОИ .. малко не обичат да четат собствените си нормативи  Rolling Eyes

# 35
  • Мнения: 1 883
Ох ,момичета искрено ви съчувствам.При мен проблем няма , поне досега. Току що проверих и видях че за септември се ми ги изплатили на 09. 10. Обаче аз сама си нося всички документи. Още на първо число. Първо тичам в банката, после НАП и ако имам болничен и в НОИ. На мене няма кой да ми гледа бебето и ходя с нея.Почти винаги ме пукат да мина веднага. Пожелавам ви успех в начинанието. Ако ще се прави подписка ,може да разчитате на мен.

# 36
  • Мнения: 195
НОИ ми тровят нервите вече 3 месец!
Все още си чакам парите за август, септември и октомври.
Звънях 100 пъти, но разбира се никой не благоволи да вдигне телефона. Хванах детето и отидох до сградата на НОИ да се разправям лично!
Там след 2 часа висене ми излязоха с номера, че имам грешка в документите, но не за тези месеци за които чакам пари, а за трите месеца преди това.  Shocked А аз за тези  3 месеца преди това съм получила пари. Как хем има грешка в документите, хем съм си получила парите?!?
Казаха, че имало грешка в Декларация 1, където за доход трябва да пише "0". Звъня веднага на счетоводителката ми и тя проверява и ме уверява, че в моята декларация пише "0".
Питам ги аз какво е нужно да се направи за да се поправи грешката, която явно е в ТЯХ и ми се отговаря, че трябва цялата процедура да се мине отначало! Със счетоводителката ми цял ден сме обикаляли като луди и за капак ми съобщават, че имат 30 дни срок за разлеждане на документите и ВЕРОЯТНО след това МОЖЕ БИ ще си получа парите!!!  #2gunfire
Е да ама аз имам бебе на няма и 4 месеца!!!! Те ли ще ми купят памперсите????

# 37
  • София
  • Мнения: 1 244
Откакто съм в болнични за бременност и майчинство все възникват проблеми...
Последният случай е почти идентичен с този от поста на Никка
Преди това пък, работодателят забавил плащането на осигуровките и съответно от НОИ ми пращат писмо, че отказват да ми изплатят обезщетението (до тук добре), но писмото е с два месеца закъснение и от него нищо не се разбира - какви са причините за отказа. Телефоните никой не ги вдига. Навръх термина си с големия корем и на 40 градуса жега се занесох до Стамболийски да видя какво става... там служителят ми обясни, че май бил в еди какво си проблема или може би е нещо друго ... имали нова наредба... дрън-дрън, с която явно самите те не бяха запознати.
Та вкратце:
Да измислят нещо с тези телефони. Не може да принуждаваш болни хора и майки с бебета да ти идват на крака и да ти се кланят там за малко информация.
Да уведомяват навреме, когато има проблем. А не два месеца докато разбера, че такъв съществува и още толкова докато процедурата се задейства наново.
Да си научат новите наредби. И да се координират както трябва с НАП.

# 38
  • София
  • Мнения: 242
А по темата - проблем при мен се оказа връзката м/у НАП и НОИ т.е. Декларация 1, която счетоводството подава в НАП /по техни думи няколко пъти/ някак си все не стига до НОИ, ....
При мен имаше същия проблем. Първо с болничния ми от януари, но тогава беше нова системата и ги оправдах някак си. Сега за август обаче се получи същото. Наложи се да ходя до НАП, за да разбера какъв е проблема. От счетоводството на фирмата в която работя, провериха информацията която са дали в НАП, и се оказа че всичко е наред.
Не мога да разбера как се губи информация newsm78.

# 39
  • Мнения: 185
При мен се получи следния проблем:

В НОИ установили, че има проблем в болничния ми, и то след като се обадих да проверя какъв е статуса му.
След като ми казаха, че има проблем, жената мило ми убясни, че не е моя работа от тук нататък да се занимавам с болничния, те ще го изпратят по пощата на работодателя ми и от там ще го коригират.
Помолих да не изпращат писмото а да изчакат до края на деня, счетоводителката ще отиде да вземе писмото с болничния, така определено ще стане по бързо. Съгласиха се.
Обадих се на счетоводителката и жената веднага отиде до НОИ където и казали, "о, ама ние изпратихме писмото още на 3-ти октомври".
Добре, чакахме почти две седмици и нямаше писмо.
Обадих се отново до НОИ и ги попитах как е възможно писмо от НОИ на Стамболийски да пътува почти две седмици до Централна поща на Раковска(или Гурко беше).
Жената провери, и установи, че писмото не било изпратено на 3-ти октоври а всъщност тогава било изведено.
Добре, попитах дали може счетоводителката ни да отиде и да вземе писмото, тя ми каза "НЕ" защото писмото било изведено.
След като спорих с нея как може така умишлено да бавят нещата, тя "направи нещо по въпроса" и писмото тръгна за централна поща веднага.

И така аз все още чакам парички за месец август.

Значи, не е нормално:

1. Болничен да се праща по пощата (бях на тръни да не го изгубят някъде).
2. Трябва да има възможност след като писмото е изведено и от фирмата го потърсят да може да им се предаде, а не да се чакат две седмици някои да го потърси и тогава да не го дадат ами да го изпратят по пощата.

Сигурно се повтарям, но е хубаво да се добави към сайта за справка на преведените болнични(обезщетения) и статус на текущите болнични.
Тоест, на 01.01.2007 е приет болничен номер еди си кои с еди си какви дати - статус - изчаква калкулиране.
на 05.01.2007 болничния има еди си какъв проблем, изведен е ако не бъде потърсен в НОИ до еди си коя дата, ще бъде пуснат до работодателя.

и така нататък...

Благодаря за темата, страхотни сте   newsm10

# 40
  • Мнения: 737
Здравейте,

Аз все още не съм получила парите от 1-вия болничен/45-дни преди раждането/. Накратко ще се опитам да преразкажа фактическата обстановка. Септември/началото/отидох на място и попитах каква е причината. Казаха ми, че трябва да се анулира някаква точка 17 в Декларация 1, т.е. счетоводителите са изчислили дохода, който трябва да се вземе предвид при изплащането на обезщетение, а това се правело от НОИ. Попитах дали има разминаване между сумата изчислена от тях и тази от счетоводителите и ми отговориха, че съвпадат, но все пак трябвало да се анулира. Веднага се взеха мерки. Продължиха да не изплащат болничния. Успявам да се свържа с НОИ по телефона/ 8.28 сутринта/. Обясняват ми, че болничния за януари/2 дни/, който е изплатен още март имал проблем, който сега трябвал да се отстрани, но щели да го кажат на счетоводителите, като  се обадят. Счетоводителите са отстранили проблема и аз отново се свързах с НОИ. Попитах каква е причината и ми отговориха, че забравили да го  преизчислт и не видели, че проблема е отстранен и се извинявали и следващата седмица щели да ми преведат цялата дължима сума. Сега очаквам следващата седмица. За да не звуча голословно мога да предоставя ЕГН-то /на лични/ на представителите в НОИ.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 3 231
Тази година съм ползвала два месеца и половина поради общо заболяване /наложи се да лежа вкъщи заради бременността/. След занасянето на документите, мина по-малко от месец и си получих парите. Грешки в изчисленията нямаше, тъй като това ми е работата знаех предварително колко ще получа.
От НОИ-Варна са ми звънели при открити грешки в болничните на работниците ни, ходила съм на място да коригирам или да нося някакви допълнителни документи.
Ще си позволя и един съвет към момичетата със сменени фамилии - задължително проверявайте дали и във фирмата ви /във ведомостите и програмата/ са ви сменили фамилията, защото те подават информация в персонален регистър, която НОИ засича. Ако има разминаване, пак се забавя изплащането.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 3 231
На 30.12.06г. на съпругът ми се наложи да влезе в болница.След като го изписаха му дадоха 40 дена болнични.Занесе болничния лист в работата и от там му поискаха номер на банкова сметка,където да се преведат парите.Счетоводителката каза,че е занесла болничния лист в НОИ.Но до ден днешен няма преведени болнични #Cussing outЗвъня на телефоните за справки в Нои,но не мога да се свържа,постоянно линията е заета #2gunfireОт работата на мъжа ми се обаждали да питат какво става и им казали,че проверяват.И какво толкова проверяват вече 10 месеца? #Cussing out

Във връзка с този случай - ако болничният е бил издаден през 2006 година, в момента на постъпване в болницата, трябвало е да се изплати по стария ред от работодателя. Да не би в тази връзка да се получава разминаване?

# 43
  • Мнения: 183
Мили мами, моля, дайте някакви телефонни номера на НОИ, че немога да се свържа вече 3-ти ден със тях! Предварително, благодаря!  bouquet

# 44
  • Мнения: 197
аз пък не знам от каде да започна от юли до сега имам преведени някакви 130 лв и не знам за кой месец са звъня в ной но там няма кой да ми вдигне този телефон взимам болнични а не знам за какво са ми като никой не ги изплаща това са вече 5 месеца и а как се кара със 130 лв толкова време аз дори не мога да си платя прегледите ако разчитам само на тези пари защо не пращат някаква информация за кой месец са преведени тези пари и още какво ли не всичко е толкова не ясно че няма до каде

Общи условия

Активация на акаунт