Въпрос за Астигматизма

  • 8 390
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 404
Здравейте момичета.Много съм притеснена.Вчера заведох малката ми дъщеря на очен лекар във частна клиника VISUS в кв.Княжево.Докторката,която я прегледа ми каза ,че детето има астигматизъм на дясното око.Каза също,че това нещо не се лекува и остава за цял живот и че дъщеря ми трябва да носи очила завинаги.Дори каза,че като порасне и лещи не можело да се слагат на астигматизам.Ето и резултатите от компютърното изследване:
RIGHT         CYL                          AX
-0.50         -2.25                        36
-1.00         -2.00                        37
-1.25         -1.50                        35
-1.25         -2.00                        36

LEFT
-0.75          -0.75                      179
-0.50          -1.00                      175
-0.50          -1.00                      178
-0.50          -1.00                      178

PD :53mm

Моля Ви пишете ми вашето мнение,опит и знания в тази област.Ще съм Ви много благодарна.Има ли лечение този астигматизъм.Ужасно много съм притеснена,не че детето ще трябва да наси очила,а да не би да се услажни положението на очите.
Благодаря Ви предварително.
Извинете ме забравих да напиша,че дъщеря ми е на 4год. и 9 мес.
 

# 1
  • Мнения: 3 410
Denica,добре че са открили астигматизма навреме, за да го коригирате с очила. Съпругът ми страдал от малък от главоболие и чак на 30 г му откриха астигматизма, сложи си специални стъкла ,за да го коригира и главоболието спря. Вече има толкова красиви очила за деца, мен навремето очна лекарка ми каза, че очила носят само умните хора - така ме склониха да нося очилата. Ще се справите с това да я убедите да си носи очилата.  bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 323
Аз съм с астигматизъм, мързеливо око и кривогледство, диагностицирани на 2 годишна възраст. Сега съм на 34 и много отдавна забравих очилата. Носих ги до 12 и ми ги свалиха. От тогава не нося и нямам помен от кривогледството и мързеливото око. Астигматизма си остана, коригиран. Дотолкова, че виждам чудесно без очила. По принцип трябва да нося, когато гледам телевизия или ползвам компютър, но не го правя. Все не успявам да си купя подходящите очила- доста са скъпи, а имам по-важни харчове. Така, че лекувай сега детето си, има шанс състоянието му да се подобри до толкова, че да не се налага да носи очилата постоянно след пубертета. Но ако не се лекува, може да се усложни.

# 3
  • Мнения: 820
Аз съм с астигматизъм и далекогледство, не е вярно, че не може да се лекува. Може да се коригира с лазерна операция на очите. Също така има и лещи за астигматизъм, но са ужасно скъпи. От порядъка на 150 - 200 лв е една леща и трябва да се сменят всяка година. Добре че сте го открили на време, за да не се мъчи детето. Прегледайте си очите и вие, астигматизма често се наследява от родителите.

# 4
  • Мнения: 667
Компютърния преглед не винаги е точен. Маже да е имало някакви смущения в окото, които да са изкривили резултатите. Повторете изследването.
Ако сте стигнали до там, че трябва да избирате между очила и лещи, моята препоръка е очила.
Образно - ако очилата са патерици, то лещите са инвалидна количка.
При всички положения най-добре е, да вижда добре без очила.

# 5
  • Мнения: 3 506
Докторката,която я прегледа ми каза ,че детето има астигматизъм на дясното око.Каза също,че това нещо не се лекува и остава за цял живот и че дъщеря ми трябва да носи очила завинаги.

Синът ми има астигматизъм. Ходили сме на три места на преглед.
На първите две (преди около година) ми казаха, че очила трябва да носи само като чете и гледа телевизия и че не се знае как ще се развият нещата.
На последното (преди няколко месеца) ми казаха това, което и на теб са ти казали.
Резултатите бяха драстично различни на трите места (макар че е логично донякъде предвид изминалото време, а и той е малък и не сътрудничи много-много, но все пак разликите наистина бяха драстични).

По този повод нищо не съм предприела засега. Чакам... Не ми се иска да му слагам "патерици", търся алтернативи, но нищо не съм измислила засега...
Пусках тема преди време - имаше поне една майка, която беше писала, че детето и е израстнало астигматизма. Имаше и много, които поддържаха мнението, че не се израства...
От моите собствени проучвания, нищо не се знае - все пак астигматизмът се дължи на неправилна форма на роговицата, никой не може да ме убеди, че формата остава непроменена в процеса на израстване.

Това за лещите категорично не е вярно, навсякъде пишеше, че ВЕЧЕ има лещи, с които може да се коригира астигматизма.

На твое място бих потърсила поне още едно мнение и направила поне още едно изследване. А ако детето няма оплаквания, вероятно и не бих предприела стъпката да го карам да носи постоянно очила. Междувпрочем дъщеря ти има ли оплаквания?

# 6
  • Мнения: 404
Здравейте момичета,първо искам да Ви благодаря за отговорите.Ако има още мнения по въпроса Моля пишете.
Maria.St дъщеря ми няма никакви оплаквания,освен че аз съм забелязала,че много често се спъва тук и там и пада.Например на някое камъче или по стълбите като тича се спъва и пада.Дори със съпругът ми се шегувахме,че трябва още един прощъпулник да и направим.А що се отнася до прегледите  съм записала часове на още две места за прегледи при офталмолози за да чуя още мнения.И се надявам да ми дадат по пълна информация и надежда за лечението на астигматизма.

# 7
  • Мнения: 3 506
denica, това със спъването... и моята дъщеря се спъва и се удря непрекъснато Wink При сина ми обаче има ясно изразени признаци - търка си очите, сълзят му, едното като му се насълзи, се дразни, че не вижда с другото, понякога казва, че вижда "изкривено". Но не се спъва Simple Smile
За лечение не може да се говори - това не е болест, то е просто дефект на роговицата, вместо сферична, има елипсовидна форма. Но може да се говори за израстване или поне на мен ми се иска да вярвам, че може Confused

# 8
  • Мнения: 667
Това за лещите категорично не е вярно, навсякъде пишеше, че ВЕЧЕ има лещи, с които може да се коригира астигматизма.

Не съм казал, че няма лещи (в смисъла на несъществуват такива). Дори по-нагоре някой беше споменал и цени.
Смисълът на примера с патериците и инвалидната количка беше, че е по-добре да се ползват очила вместо лещи.

# 9
  • Мнения: 3 506
Ти не си, ама я прочети лекарката какво и е казала. Що реши, че за теб се отнася Wink
А смисъла на примера ти много добре го разбирам, затова и още се дърпам и не искам да слагам на моето дете очила...

# 10
  • Мнения: 404
Благодаря Ви отново за отговорите.Все пак се поуспокоих от Вашите думи.Утре отново сме на лекар,но в друга клиника.Дано и там така да ме успокоят като всички вас,че все пак не е толкова страшен този астигматизъм,че може да се коригира,да се носят лещи  като порасне детето,естествено и като спазвам препоръките на докторите.Като минем прегледа утре отново ще Ви пиша.

# 11
  • Мнения: 753
Така ще пиша много:

От първи клас съм с очила, това е 1984 г- късогледство + астигматизъм, с годините и диоптъра растеше и астигматизма..
очила/лещи
1996 г. - първа лазерна корекция при диоптри
- 10 на дясно + астигматизъм 5.30; ляво -12 + астиг. 4.75

след корекцията
дясно -2 + астиг, 0.75; ляво -2.25 + астигм. 1
така не ми трябваха очила след корекцията, бях студентка носех ги само на лекции - чувствах се невероятно като нормален човек...

1998 г. - втора лазерна корекция ( мислех, че ще се премахнат съвсем)
уви ...грешка в изчисленията на компютрите/специалистите???....диоптрите ми се покачиха...
дясно -3 + астигм. 1.75; ляво -3.5 + астигм. 1.50
 с годините леко се качиха все още, но не драстично:
в момента съм с очила защото след лазерна корекция (аз имам 2) желателно е да не се 'затваря' окото с леща - да може да 'диша', така се изказват специалистите, истината е че с клепача окото по естествен начин навлажнява ...

сестра ми - 1996 г - беше с около -4 диоптъра на всяко око, без астигматизъм...до момента е в перфектно състояние, без оплаквания, дори роди нормално(след лазерна корекция не е препоръчително, но е факт).

майка ми - 1996 г. висок диптър с астигматизъм като мен - след първа корекция не се чувстваше конфортно и постави очилата обратно;
1998 г. - втора корекция - същата грешка като при мен - повишиха се и диоптър и астигматизъм.... с годините се появи + далекогледство, от възрастта и постепенно се коригира минуса и...
Пиша не за да ви плаша...просто моя опит...

2001 г. направих си преглед в специализирана клиника по лазерни корекции в Чикаго - там ми казаха че са ме 'осакатили'  с 2-рата корекция, и не е трябвало изобщо да я правят, бяха шокирани че едни и същи специалисти постигнали такъв добър резултат след първата корекция са направили втората...
2003 г. направих друг преглед в друга по - по - клиника пак там...същият отговор...

Така сега по темата - детенцето ви е много мъничко - моят съвет към вас е винаги да се доверявате на истински специалисти, доказани в областта, да питате, да търсите различни мнения, ако трябва да 50, нека са 50 мнения, дори ако трябва да отидете в друг град,
направете го...
Не съм офтаматолог, не съм специалист в областта и не мога да ви дам професионален съвет..
В интернет има страшно много информация за астигматизъм - ровете, четете и намерете за вас на удачния вариант...самата информация отваря очите поне малко ....
Успех Hug

# 12
  • Мнения: 404
Здравейте отново.В Петък бяхме на още един преглед в друга клиника и там резултатите бяха малко по добри.Но все пак Зори ще трябва да носи очила.На втория преглед докторката ни даде все пак някакви надежди за по добро,но след като порасне/операция с лазер или лещи/-нещо,което първата докторка не направи.

# 13
  • Мнения: 477
Моят син е на 10 години, на 7 г открихме астигматизма . Това, което на мен ми обясниха лекарите е следното : в повечето случаи астигматизмът е наследствен, остава си за цял живот, но при децата растежът оказва влияние - може да го " израстят ", т.е. да не се налага носенето на коригиращи очила, може да се промени в късогледство, а може след време да използва очила само при четене .
Нашите очила са с положителен диоптър , носи ги непрекъснато / с малки изключения когато играе навън или тренира /, от 3 години, преди месец при поредното профилактично посещение при очния лекар вече имаме напредък и намалихме диоптъра .
При всеки е строго индивидуално, пожелавам ви да намерите добър специалист, който да определи диоптрите и търпение - резултата не идва веднага !

# 14
  • Мнения: 404
Благодаря ти Voxx за окуражителните думи.
Иначе днес поръчахме на малката очила и се надявам скоро да свикне с тях.Модерни,децки,не чупливи и въобще много и отиват.И все пак дано всичко да се оправи като порастне.Благодаря отново за отговорите Ви.

Общи условия

Активация на акаунт