Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 25 окт. 2007, 12:33 ч.

С брак или без брак?!?

• 5 810
  • 178
  •   1
Отговори
Здравейте! Напоследък се чудя защо хората живеят без брак и не се женят и защо тези, които имат брак и не се разбират, не се развеждат? Според Вас защо е така?

# 1
Тука е така...

# 2
Ха, сега де! Хвана ме на тясно.

# 3
Пак ли социологическо изследване... или поредната статия ще пишем.

# 4
Тази тема сме я дъвкали Laughing Последно установихме,че огромен процент от набор 75(списващи тук) сме безбрачни, явно родителите ни са ни скрили когато са слагали имунизацията за брак Twisted Evil Чакам Реза да се яви Flutter

simonka75, това набора ти ли е? А брак имаш ли Laughing

# 5
Защото романтиката замира. Жалко. Аз съм ЗА брака, не бих живяла без брак с някого, старомодна съм  Blush

# 6
  • София
За брака

# 7
Всяка седмица има такава тема и тя става бойно поле, макар да нямам обяснение защо. Аз казвам: на кой както му харесва, стига хората да се обичат. Разни хора - разни идиоти, пардон идеали Wink
А кафето - със или без захар, а през зимата - с или без шапка, същата работа. Ала съм сигурна, че ако ги пусна като теми, пак ще се изпокараме, доказвайки си, че нашето е по-гот Wink

# 8
Да, тривиално - и моят набор е Simple Smile)) това с имунизациите много ме разсмя!!

Последна редакция: чт, 25 окт 2007, 12:59 от freespoken

# 9
Кой както иска така да живее с партньора си.
Според мен без брак е много по-трудно да устискаш на ежедневието и битовизмите,знаейки, че във всеки един момент можеш да си хванеш партакешите и да се разделиш с този човек без да се налага да търсиш адвокати.Особено ако нямате и деца.

# 10
С брак вече знам какво е, сега реших да пробвам и другиа вариант bowuu

# 11
Не съм чела другите такива теми, но някой би ли ми обяснил каква всъчност е разликата...

# 12
С мерак.

# 13
Ама това не е ли въпрос, на който всеки може да си отговори и сам? Ти да не си на 10?

# 14
Честно казано не разбирам защо това вълнува хората .Кой как живее,защо се развежда,защо не се развежда...С брак, без брак,всичко е въпрос на късмет.Ако евентуално си улучил другата си половина,всичко е окей.

# 15
Честно казано не разбирам защо това вълнува хората .Кой как живее,защо се развежда,защо не се развежда...С брак, без брак,всичко е въпрос на късмет.Ако евентуално си улучил другата си половина,всичко е окей.
Peace Всеки живее живота си , както го разбира.

# 16
Ами всеки си решава сам за себе си и никой няма право да го съди.Щом на едни им е кеф да си живеят без брак, к'во сега да ги сочим с пръст ли?Така искат, така живеят.
Други пък не се разбират, но не се разделят, не е развеждат, явно така им е по-лесно, тяхна си работа!
На мен ми е все едно кой как живее и не ми правят впечатление подобни неща!

# 17
ЗА!!!

# 18
Според Вас защо е така?
Защото светът е шарен и  хората са различни.
 Ето и аз не спирам да се чудя, защо чуждият избор трябва да бъде обект на постоянно обсъждане, но това не променя нещата.

# 19
  Всеки си знае защо.По принцип.
  Отговорът и на двата въпроса, според мен е:защото така им харесва.На някои,може и по мазохистични причини да им харесва,но така е...хора разни.

# 20
  • София
против

# 21
Всеки си преценява сам за себе си и както на него му харесва-със или без брак.

# 22
Какво значение има, ако сексът куца?

# 23
За мене е без значение с или без брак,по ми е интересно защо хората не се развеждат като понякого не се понасят,а само си тровят живота?

# 24
Защото нямат пари за сватба, но
нямат и за развод. Освен това и
няма кой знае какъв смисъл, щото
няма и данъчни облекчения за тези,
които са сключили граждански брак.
Други причини едва ли има.

# 25
Сега като чета Лиска, та се сещам за още една причина- няма ергенски данък.

# 26
С ЛЮБОВ  Heart Eyes

# 27
  • Galaxy 13197853088
с брак и без брак, се в гъз ...
но с брак е по-добре.

# 28
Както казваше една моя колежка с по-дълъг житейски опит - По добре разведена отколкото стара мома,така си личи,че поне един се е излъгал.
Моето решение е ДА

# 29
Защото романтиката замира. Жалко. Аз съм ЗА брака, не бих живяла без брак с някого, старомодна съм  Blush
Още една старомодна Embarassed защото и аз съм ЗА  Peace

# 30
И още нещо сватбата е нещо незабравимо струва си да се изживее.

# 31
# 32
Подкрепям брака, но да е с любов!  Peace

# 33
някой би ли ми обяснил каква всъчност е разликата...

едните имаме един документ, викат му брачно свидетелство, другите нямат.

# 34
И аз съм от старомодните  Crazy

# 35
И аз съм за брака.  Mr. Green

# 36
Аз също съм за брака  Peace

# 37
За брака съм .

# 38
Аз съм ЗА брака и за това се омъжих, а не да живея с НЕГО и НАШЕТО дете.
Въпрос е на разбиране на живота, на възпитание, на ценности и т.н.
Радвам се, че около мен все повече стават семействата и все по - малко живеещите на семейни начала.
Имаме познати, които В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не искат да сключат брак, защото си мислят, че нещата между тях ще се променят в отрицателна посока. Имаме и такива, които години след съвместното си съжителство и отглеждането на децата си, се бракосъчетаха. Познавам и такива, които наистина нямат нужните средства за СВАТБА, но само се разписаха, защото държат на това да са ЕДНО ЦЯЛО.

# 39
Колко прочувствено! Направо е просълзих... Wink

# 40
Колко прочувствено! Направо е просълзих... Wink
Всички, които не са " Едно цяло ", марш наказани в ъгъла Laughing

# 41
  • Резерват "Северозапад"
75 - ти набор съм Wink...и отивам в ъгъла Mr. Green.

# 42
Какво се хванахте пък вие за фразата "едно цяло"??
Образно казано! Имам предвид едно семейство!

# 43
Именно. Ние, които нямаме подписан брак също сме семейства.

# 44
Е, да де...

# 45
  • Galaxy 13197853088
Цитат
как така "семейство" ? с какво се различава от 2 влюбени студенти в общижието?
Семейство има когато официално е обявено това.
Приетите начини за обявяване на това са -  първо пред обществото в гражданско отделение и второ пред бог от някое духовно лице.
Останалото може и да прилича на семейство но на практика не е ...

# 46
 Вероятно е трудно да се схване идеята, но има хора, които не изпитват нужда да обявяват официално нито пред обществото, нито пред Бог, че са семейство.
 И жени, които не са се сънували в булчински рокли и не са мечтали за това като малки.
 Аз съм от горната група  Simple Smile

# 47
Айде де. Помисли пак какво си писал в темата за умните и простите хора и как си се възпротивил на определенията и начина им на поставяне, а после пак отговори кой казва кое е семейство и кое не.

Семейство сме защото живеем заедно, отглеждаме дете, плановете ни са общи, амбициите също, оцеляваме заедно и имаме желанието да е така. Това ни прави семейство.

# 48
Има и такива, на които не им пука какво ще кажат хората, вкл. тук Grinning

# 49
  • София
Да и ние нямаме подписан брак, но не се чувстваме в никакъв случай по-малко семейство от всички останали! Аз въобще не мисля, че дали си подписал или не има нещо общо с това дали си щастлив, дали се разбирате и т.н.

Вероятно е трудно да се схване идеята, но има хора, които не изпитват нужда да обявяват официално нито пред обществото, нито пред Бог, че са семейство.
 И жени, които не са се сънували в булчински рокли и не са мечтали за това като малки.

Peace

# 50
  • София
Цитат
Приетите начини за обявяване на това са -  първо пред обществото в гражданско отделение и второ пред бог от някое духовно лице.
А защо трябва да обявявам пред някой, че сме семейство! И според теб подписа ли прави семейството!

# 51
  • Galaxy 13197853088
Айде де. Помисли пак какво си писал в темата за умните и простите хора и как си се възпротивил на определенията и начина им на поставяне, а после пак отговори кой казва кое е семейство и кое не.

Семейство сме защото живеем заедно, отглеждаме дете, плановете ни са общи, амбициите също, оцеляваме заедно и имаме желанието да е така. Това ни прави семейство.

Има разлика да живееш на семейни начала и да си семейство.
Справка семейния кодекс.
Разбира се не смятам, че формата на съжителстване е фактор за това как се чувства някой със своята половинка или пък да е мерило за това как си отглеждат децата. Единственото което подчертавам е , че думата семейство има друго значение и не бива да се подменя с нещо което е близо до него.

# 52
  • Galaxy 13197853088
Цитат
А защо трябва да обявявам пред някой, че сме семейство! И според теб подписа ли прави семейството!

съгласно закона е така.

# 53
  • София
Винаги съм знаела, че живея извън закона!  Peace
Но в случая мисля, че не ставаше дума за това какво гласи закона, а дали има разлика да живееш с човек с или без брак! Или неправилно съм разбрала темата.  Wink А все си мисля, че думата семейство има тълкувание и извън правния мир!

# 54
съгласно закона е така.
Е, значи съм подсъдима. Твърдя и правя нещо, което е в разрез със закона Simple Smile . По твоята логика съжденията може да са правилни ако темата е " Законосъобразно ли е да се твърди, че двойка живееща без брак може да се нарече семейство ?! " .

# 55
  • Galaxy 13197853088
никъде в официалните граждански закони не е забранено
даже в определени случаи се приравняват отношенията

извадка от "ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ"

Допълнителни разпоредби
.....
33. (нова - ДВ, бр. 40 от 2003 г., в сила от 01.05.2003 г., предишна т. 30 - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) "Краткосрочни услуги" са услугите, предоставяни за срок до 3 месеца.
(2) (Нова - ДВ, бр. 97 от 2001 г., в сила от 01.11.2001 г.) Съжителстващите на семейни начала лица се подпомагат като семейство.

Закона се е произнесъл. Разлика има.
За другия няма да споменавам (религиозен), че и аз съм престъпил там ....

# 56
Ха, значи закона определя кой е семейство и кой не? Сори има и Не-писани закони. Темата е принципна и само ще преливаме от пусто в празно Simple Smile Отказвам се.

# 57
"ЗА" брака. "ЗА" предбрачния договор.  Mr. Green
"ЗА" семейство приемам и тези ,които нямат подписи никъде.

Ха, значи закона определя кой е семейство и кой не? Сори има и Не-писани закони. Темата е принципна и само ще преливаме от пусто в празно Simple Smile Отказвам се.

Peace

# 58
Значи, аз от 12 години си въобразявам, че имам семейство, пък и 2 деца от един татко, таткото всеки ден ми казва, че ме обича и чувствата ни са взаимни. Отивам да се срамувам. До колкото знам съвместното съжителство е със статут на брак вече, но може и да греша.

# 59
  • Galaxy 13197853088
Имало е такова предложение и не знам да е прието.
Но ако се приеме, ще създаде много проблеми от правен характер.

# 60

Не точно по темата,но все пак:
Как процедираме в следния случай на моя близка: Двойка си живее дълго на семейни начала под наем. Решават обаче да си купят апартамент и теглят заем на името на мъжа, понеже той има фирма. Заема го изплащат двамата.Нанасят се в апартамента, женят се,развеждат се.По закон апартамента е на мъжа и е придобит преди брака, но всъщност е на двамата.На този етап мъжът счита ,че жилището си е само негово. Rolling Eyes

Не знам как се процедира в случая,но май не е много справедливо.

# 61
....Има разлика да живееш на семейни начала и да си семейство.
Справка семейния кодекс
.
Мда. Още едно доказателство, че бракът има само юридическа стойност. При кого да отидат материалните благинки, след смъртта на един от съпрузите или при евентуален развод. Що се отнася до това, защо някои двойки не се развеждат, въпреки, че не живеят заедно, отново въпросът опира до материалното - липса на пари или богатство. Money Неоспорим факт.

# 62
Напоследък се чудя защо хората живеят без брак и не се женят и защо тези, които имат брак и не се разбират, не се развеждат?

Много хора живеят така,защото не изпитват необходимост от това да скрепят връзката си чрез брак.За тях всичко е ОК и без подписа в гражданското.Освен това обществения морал е такъв,че приема връзките на семейни начала.По 'татово' време на такива връзки се гледаше с лошо око, дори ергенски данък имаше.
А хората,които не се  разбират не се развеждат по различни причини:едни-по финансови, други- по морални, трети-заради децата,четвърти-защото се надяват нещата да се оправят,пети-защото все пак още обичат... и т.н....

# 63
  • Galaxy 13197853088

Как процедираме в следния случай на моя близка: Двойка си живее дълго на семейни начала под наем. Решават обаче да си купят апартамент и теглят заем на името на мъжа, понеже той има фирма. Заема го изплащат двамата.Нанасят се в апартамента, женят се,развеждат се.По закон апартамента е на мъжа и е придобит преди брака, но всъщност е на двамата.На този етап мъжът счита ,че жилището си е само негово. Rolling Eyes

И аз не знам как се процедира, но това е типичен пример за това колко е важно да бъдат регламентирани отношенията.
Бракът предлага закрила от подобни ситуации. Бракът е налагане на определени задължения и отговорности, написани черно на бяло. Никой не може да ти наложи кого да обичаш и да ли да се ожениш за него, но ако си решил да стъпиш само на едната дума ....твоя воля - твой проблем.
както wolf беше написъл в една друга тема пак за брака "подписва се всичко важно" , ако искаш прави сватба ако искаш недей, твоя воля. И след като някой има сериозни намерения към теб, нека го докаже ... лесно е 30 мин бюрокрация , а празненството можеш да го прескочиш.

# 64
Всяка седмица има такава тема и тя става бойно поле, макар да нямам обяснение защо. Аз казвам: на кой както му харесва, стига хората да се обичат. Разни хора - разни идиоти, пардон идеали Wink
А кафето - със или без захар, а през зимата - с или без шапка, същата работа. Ала съм сигурна, че ако ги пусна като теми, пак ще се изпокараме, доказвайки си, че нашето е по-гот Wink
ЯКО! И на място казано...

# 65
  • София

И аз не знам как се процедира, но това е типичен пример за това колко е важно да бъдат регламентирани отношенията.
Бракът предлага закрила от подобни ситуации. Бракът е налагане на определени задължения и отговорности, написани черно на бяло. Никой не може да ти наложи кого да обичаш и да ли да се ожениш за него, но ако си решил да стъпиш само на едната дума ....твоя воля - твой проблем.
както wolf беше написъл в една друга тема пак за брака "подписва се всичко важно" , ако искаш прави сватба ако искаш недей, твоя воля. И след като някой има сериозни намерения към теб, нека го докаже ... лесно е 30 мин бюрокрация , а празненството можеш да го прескочиш.
Ами и без да ми ги налага някой аз имам отговорности и задължения към СЕМЕЙСТВОТО си. И не мисля, че за да ми докаже мъжа ми, че ме обича трябва да отиде да подпише документ, без никаква стойност за мен. А аз наистина съм една от жените, които никога не са си мечтали за сватбения ден и да се видят целите в бяло. Когато искам да съм в бяло - ами просто си обличам бял костюм или си намирам по-официален повод да си облека някоя бяла рокля. Но най-добрата ми приятелка например е обратното - това беше един много важен за нея ден, за който тя месеци преди това се приготвяше. Просто хората са различни. Това не значи, че има разлика между отговорностите и на двете ни към семействата ни, нито, че аз си обичам по-малко детето или мъжа от нея. И едва ли не от темата излиза, че тези сключили брак са далееееч по-отговорни от хората които не са сключили! А това не е така!

# 66
  • ВАРНА
с брак или без брак - не знам.
аз, по-точно ние живеем с любов Heart Eyes

# 67
  • Galaxy 13197853088

Ами и без да ми ги налага някой аз имам отговорности и задължения към СЕМЕЙСТВОТО си. И не мисля, че за да ми докаже мъжа ми, че ме обича трябва да отиде да подпише документ, без никаква стойност за мен. А аз наистина съм една от жените, които никога не са си мечтали за сватбения ден и да се видят целите в бяло. Когато искам да съм в бяло - ами просто си обличам бял костюм или си намирам по-официален повод да си облека някоя бяла рокля. Но най-добрата ми приятелка например е обратното - това беше един много важен за нея ден, за който тя месеци преди това се приготвяше. Просто хората са различни. Това не значи, че има разлика между отговорностите и на двете ни към семействата ни, нито, че аз си обичам по-малко детето или мъжа от нея. И едва ли не от темата излиза, че тези сключили брак са далееееч по-отговорни от хората които не са сключили! А това не е така!

Никой не се съди за любов ... съдят се за издръжка на децата, за жилище и т.н.
Закона  помага когато решите да се разделите (а да ли ще стане това не зависи от това да ли имаш брак) нищо повече.

а ето и откъс от "семейния кодекс"
Чл. 1. Семейният кодекс урежда отношенията, основани на брак, родство и осиновяване; настойничеството и попечителството.

ЦЕЛИ

Чл. 2. (Изм., - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) Целите на този кодекс са: закрила и укрепване на семейството; всестранна защита на децата и възпитаването им; развитие на взаимопомощ, привързаност и уважение между всички членове на семейството и възпитаването им в чувство на отговорност пред семейството и обществото; защита на правата и интересите на поставените под настойничество и попечителство.

ПРИНЦИПИ

Чл. 3. Семейните отношения се уреждат съобразно следните принципи: закрила на брака и семейството от държавата и обществото; равноправие на мъжа и жената; доброволност и трайност на брачния съюз като основа на семейството; всестранна защита на децата; равенство на родените в брака, извън брака и на осиновените деца; зачитане на личността; грижа и подкрепа между членовете на семейството.

ФУНКЦИИ НА СЕМЕЙСТВОТО

Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) Основни функции на семейството са: раждане, отглеждане и възпитаване на децата; осигуряване на възможности за развитие на способностите на всички членове на семейството, както и на условия за изпълнение на трудовите и обществените им задължения; създаване в семейството на отношения, основани на уважение, привързаност, дружба, общи усилия и взаимна отговорност за неговото развитие; полагане на грижи и подпомагане морално и материално на възрастните, болните и нетрудоспособните членове на семейството.

за повече подробности чети тук.
http://www.bcnl.org/doc.php?DID=343

и никъде в текста не се говори за любов ....

# 68
  • София
[И аз не знам как се процедира, но това е типичен пример за това колко е важно да бъдат регламентирани отношенията.
[/quote]

Горе написаното ми се струва меко казано смешно.  Grinning  Няма такова положение при брак се прави така, без брак се прави иначе. Никъде няма как се постъпва в единия и в другия случай.
Не смятам, че е нужно да се изброяват колко много и различни фактори влиание за това.  Всяка една двойка решава как, с кого и по-какъв начин ще живее. Познат ми е брачния живот, но от две години живея без брак и се чуствам много по-добре. Това е моето  лично право на избор.  Peace
Това, че ти на този етап от живота така, няма гаранция, че след 10 год. няма да мислиш по съвсем различен начин. Зависи с какво точно ще те сблъска живота. Wink 

# 69
не сте сами набор 75, и аз съм в ъгъла - 76 Peace....

омръзна ми да обяснявам на всички бракувани защо аз не желая да се бракувам - да нямам желание, никакво, не виждам и една основателна причина.....
един подпис не променя нещата за мен, не променя мъжа, който обичам, не променя детето ни, единствено подписа дава материалната страна на нещата - хайде сега ' наплюйте ме'...но това е самата истина - аз не се нуждая от тази материална страна и няма да подпиша Mr. Green

# 70
  • София

за повече подробности чети тук.
http://www.bcnl.org/doc.php?DID=343

и никъде в текста не се говори за любов ....

То това само с четене не става, но няма лошо да си информиран с  "Целите,  принципите и функциите в семейството Peace.

# 71
Не бива да се вълнуваме от другите.Всеки пълнолетен решава за себе си.Тези, които имат брак смятат, че той е причина за проблема, а тези, които нямат си обяснават всичко с липсата му.Аз съм за брака, взела съм решение и нося отговорност за него пред себе си , другите  и пред света.

# 72
аз също мога да вземам решение и мога да нося отговорност пред себе си, пред другите и пред света Peace,

# 73
75 и 76, моля, не обиждайте - и аз имам запазено място в ъгъла, ако и да съм 72 Wink

# 74
Тази тема сме я дъвкали Laughing Последно установихме,че огромен процент от набор 75(списващи тук) сме безбрачни, явно родителите ни са ни скрили когато са слагали имунизацията за брак Twisted Evil Чакам Реза да се яви Flutter

simonka75, това набора ти ли е? А брак имаш ли Laughing

още една безбрачна женица, набор '75, съжителстваща с мъж и два броя деца /общи/  bowuu

# 75
викам да си направим клуб/подфорум ако щете и без това сме в 'черния списък'  bouquet
п.с. аз натискам за второ направо ти 'завиждам' Hug

# 76
  • София
Живеем без брак 4 - 5 г. Нямаме дете все още. Дори и да имаме, едва ли би ни накарало едно дете или бременност, да сключим брак. Всъщност, нямам против една купонджийска сватба, но ми се вижда много скъпо удоволствие.  newsm78 Ако се оженим, ще е може би под чужди влияния. Много мои приятели и познати се развеждат бързо-бързо след сключването на брак.
Рецепта няма. Бъдете здрави, щастливи и се обичайте.

# 77
Аз не мога да разбера защо небракуваните мразят толкова много бракуваните и обратното?!
Така както чета - небракуваните нападат, а бракуваните се отбраняваме и се обясняваме!?
Сватбата е един празник, никой не ви кара да ходите на заточение. Защо го приемате така?
Дали съм счупила чиния с бонбонки пред входа или съм сложила подпис някъде, за мен е едно и също ( и би трябвало да е така и за всички онези, които твърдят, че нямат материални претенции ) - просто част от ритуалите в специалния ден, наречен "сватба". Този подпис НЕ ми е постоянно пред очите, той е последното нещо, за което мога да се сетя от този ден.

# 78
Аз не мога да разбера защо небракуваните мразят толкова много бракуваните и обратното?!
Така както чета - небракуваните нападат, а бракуваните се отбраняваме и се обясняваме!?

нещо си се объркала и дори не си правиш труда да четеш правилно  Grinning

# 79
  • София
С брак! Peace

# 80
  • София
Сватбата е един празник, никой не ви кара да ходите на заточение. Защо го приемате така?
Дали съм счупила чиния с бонбонки пред входа или съм сложила подпис някъде, за мен е едно и също ( и би трябвало да е така и за всички онези, които твърдят, че нямат материални претенции ) - просто част от ритуалите в специалния ден, наречен "сватба". Този подпис НЕ ми е постоянно пред очите, той е последното нещо, за което мога да се сетя от този ден.
Еееее не е така! Напротив - едва ли не излезна, че щом не си подписал, значи нямаш семейство, не си отговорен и т.н. Сватбите са едно прекрасно изживяване за хората, решили да сключат брак и за всички, които присъстват.  Hug Просто аз не чувствам необходимост да го направя. Поне не в момента, може би едни ден...знае ли човек.  А и не ми остава достатъчно време в момента да организирам сватба. Но не мисля, че това значи, че с мъжа ми се обичаме по-малко или че детето ми е с нещо по-различно от останалите, или че съм безотговорна и т.н.
За протокола - набор `79  Laughing

# 81
  • София
Аз лично никого не мразя, но едва ли визираш мен и моя постинг по-горе. Темата с брак или без брак и споровете в нея всеки път доказват колко са поляризирани мненията в България и способността ни да отричаме чуждото мнение.
 Hug

# 82
Всеки сам избира как да живее с половинката си.Дали има сключен брак или хората живеят на семейни начала за мен няма никакво значение.По-важно е да има разбирателство,уважение,любов и толерантност между  двама души.

# 83
Всеки сам избира как да живее с половинката си.Дали има сключен брак или хората живеят на семейни начала за мен няма никакво значение.По-важно е да има разбирателство,уважение,любов и толерантност между  двама души.
Peace

# 84
  • София
аз имам брак нямам нищо против тези които живеят без брак,аз не мога така,вярно един подпис нищо неозначава,но нали от малки си мечтаем да сме булки,поне с мен беше така

# 85
Няма разлика между съжителство с брак и без брак.Аз съм омъжена,но бих преживявалаи без брак.

# 86

Нещо подобно забелязвам при подобни теми- обикновено питат несключилите брак, тъй като вероятно те имат някакви проблеми, предимно от лично емоционално естество и когато вземат, та получат отговор, че ние, които харесваме брака и го уважаваме като институция, се чувстваме щастливи от положението си, вземат, че се обидят или търсят начин да ни убедят, че това било едно нищо. Нито бракът, нито сватбата си свързвам точно с подписването. Винаги съм казвала това, че най- важната връзка в живота ми съм желала да отпразнувам като най- големия си празник, а не да съжителствам все едно, че нищо не е случило. За мен се е случило- аз и човекът до мен сме пожелали да отпразнуваме връзката си по този начин.
В друга тема писах по една от истините за голяма част от съжителстващите без брак у нас- наличието на страх от обвързаве главно у мъжа, като разчепкахме темата доста подробно. Изходих от редица свои лични контакти и познанства с жени и мъже и мнението им по този въпрос. Много жени, намиращи се в това положение не желаят за това да се знае и да се говори, болката, а често и срамът, са налице и днес при подобна ситуация. Липсата на брак едва ли е направила сама по себе си някого щастлив. Докато сватбата ми направи щастливи мен, съпругът ми и нашите близки и приятели.

# 87
Липсата на брак едва ли е направила сама по себе си някого щастлив. Докато сватбата ми направи щастливи мен, съпругът ми и нашите близки и приятели.
В това няма капка истина за мен.Познавам щастливи небракувани.Просто са над условностите.А сватбата сама по себе си е един сеир за околните.Аз бях булка,с много гости на тържеството,но всичко това беше по желание на родителите ни.Сватбата беше прекрасна,вълнуваща,щастлива,но и без нея спокойно бих минала.

# 88
Не си разбрала нищо от написаното от мен, въпреки, че мисля, че е било ясно. Липсата на брака "сама по себе си" не прави хората щастливи. Това няма нищо общо с твоето изказване по въпроса, че имало щастливи със и без брак /по това никой не спори/.
Сватбата пък е сеир, ако така си го направиш. Тържествата могат да бъдат толкова различни едно от друго, колкото и семействата, които се създават. Моята сватба беше организирана от нас, не от родителите ни и беше едно тържество, което ни хареса много и което ни направи щастливи /говоря за момента, а не за връзката, въобще- надявам се вече ще разбереш за какво пиша/.

# 89
Моята сватба беше изискана,направена с огромно желание от страна на родителите ни.И какво от това?Тържество,нищо повече.То не можеше да ме направи по-щастлива.Не ми харесва разделянето на :с брак и без брак.Нека някой да обясни,къде е разликата?Всичко е въпрос на любов и синхрон.

# 90
Няма разлика между съжителство с брак и без брак.Аз съм омъжена,но бих преживявалаи без брак.
Има и то голяма вервай ми  Peace

# 91
Обясни ми.

# 92
До тук говоря за самата сватба- ако ти си я организираш така, както ти харесва, няма начин да не ти достави удоволствие. Всеки празник, организиран по този начин, е удоволствие.
За съжителството /с брак или без брак/- това е нещо по- различно. Всеки има собствени виждания /ако щете и въпрос дори на собствени виждания за морал или вяра и други неща/ по този въпрос. Лично аз моралните си и религиозни /да ги наречем/, напр. съображения не желая да обсъждам. Това е личен въпрос за всеки от нас.

# 93
Обясни ми.
Просто по-голямата част от мъжете след брака развиват едно собственическо чувство към жената , децата и т.н.

# 94
Това е точно толкова вярно, колкото твърдението, че пък живеещият без брак мъж гледа винаги с едното си око извън къщи.

# 95
  • Galaxy 13197853088
Естествено е да се развие такова чувство. Та това си е МОЯТА жена, МОЕТО дете (непроверено по ДНК), МОЯТ дом. Също както и за нея съм НЕЙНИЯТ МЪЖ и т.н.
при това да ли има подпис няма особенно значение.

# 96
Изо
Това е точно толкова вярно, колкото твърдението, че пък живеещият без брак мъж гледа винаги с едното си око извън къщи.
Изобщо не ми се спори  Tired Имам приятелка която е психолог и преди няколко дни си говорихме точно за това.Нейното мнение е като моето а то определено е вярно  Peace
ПП А тая тъпотия за гледащото око никога не съм я чувала  ooooh!

# 97
  • някъде
аз съм за брака

# 98
Естествено е да се развие такова чувство. Та това си е МОЯТА жена, МОЕТО дете (непроверено по ДНК), МОЯТ дом. Също както и за нея съм НЕЙНИЯТ МЪЖ и т.н.
при това да ли има подпис няма особенно значение.
Въпроса е до какви граници стига това чувство  Peace

# 99
Ние сме заедно с мъжа ми от 8 години. Женени сме от 3. Общо взето, по негово настояване. Винаги съм го обичала. Сватбата не промени това  Mr. Green  За мен различното е новата ми фамилия и свикването с нея (все още).   
Не, няма разлика. Категорично.

# 100
Изо
Изобщо не ми се спори  Tired Имам приятелка която е психолог и преди няколко дни си говорихме точно за това.Нейното мнение е като моето а то определено е вярно  Peace
ПП А тая тъпотия за гледащото око никога не съм я чувала  ooooh!

Всеки може да си има какви ли не схващания по този и по много други въпроси. Този факт, в едно с това, че неговото виждане се потвърждавало и някого си другиго съвсем не е индиция за правилност. А освен "тая тъпотия" /предполагам за четящия е ясно, че това е съизмеряване с другата "тъпотия" за "мъжа- собственик"- за мен и едното и другото виждане са еднакво безпочвени/ при подобен род обобщения такива има още много. Не е задължително нито ти, нито аз да ги знаем и цитираме изчерпателно.

# 101
Обясни ми.
Просто по-голямата част от мъжете след брака развиват едно собственическо чувство към жената , децата и т.н.
Да не класифицираме така бедните мъже.по принцип курви съществуват,но не всяка жена е курва.Дори не и половината жени.Така е и с мъжете.Един простак може да вгорчи и съжителството без брак.Той може да нанесе много вреди върху детето и жена си и без подпис.[/b]

# 102
Обясни ми.
Да не класифицираме така бедните мъже.по принцип курви съществуват,но не всяка жена е курва.Дори не и половината жени.Така е и с мъжете.Един простак може да вгорчи и съжителството без брак.Той може да нанесе много вреди върху детето и жена си и без подпис.[/b]
Wink

# 103
  • при най-добрия мъж...
Има ли още място и за мен в ъгъла?Нищо,че съм '77. Mr. Green
Независимо от разните там закони и кодекси,аз твърдя,че имам семейство.И то щастливо и задружно.И не смятам да променям нещата,щом съм доволна.А сватбата си е един по-голям банкет,който в повечето от случаите поставя родителите финансово на колене.

# 104
Винаги, по отношение на "сватбата", съм се чудила три неща: 1.Защо това е ангажимент на родителите? 2. Защо трябва да струва повече, отколкото те могат да си позволят? и 3.Защо трябва да става по начин, неодобрен от главните участници?
Когато ние организирахме нашата нито едно от тези три условия не беше налице.

# 105
Много горещо станало тук Wink
На всички ни е ясно, че двойките без брак са щастливи двойки, просто защото ако не са  - няма да са заедно ( процедурата при тях е по - лесна - който от където е), но защо дамите, които живеят на семейни начала, като се заговори за брак пощуряват, засягат се, обиждат се, дразнят се?!
Това: "Без брак ми е по - добре!" , ми звучи като моята сентенция: " Кльощавите жени не изглеждат добре!" - сещате се, че аз не съм кльощава Wink
Няма жена, която да откаже поднесен на колене пръстен ( от любимия, не от някой друг )!!! Какво би му казала?! - " Не, благодаря ти, слънце мое ненагледно, но си прибери този пръстен! Аз не искам да нося твоята фамилия, аз не искам да се видя колко бих била красива в голяма бяла рокля ( червена ако щете, като не ви харесва бялото!), аз не искам да чуят всички, че ще бъда добра майка и съпруга, аз не искам да обещаваш пред толкова много хора, че ще си ми верен цял живот ( последните двете ги изброявам като част от ритуала, а не, че не могат да се нарушат!! ), аз не искам да се обвързвам с теб по никакъв официален начин, мили, просто искам да живеем както до сега!"
 newsm78 newsm78 newsm78
Не вярвам, че има такива жени! Проблемът е, че или не им е предлаган брак или имат гадни асоциации от предишен такъв.  Но липсата на подпис не ви прави по - щастливи!!!!!!!!!!!!
Я да видя какво мислите сега?

# 106
Дери, само ако ми позволиш едно допълнение /или корекция/ по отношение на изложеното от теб: "двойките без брак са щастливи двойки, просто защото ако не са  - няма да са заедно". По отношение на такова твърдение в друга подобна тема изтъкнах и други доста съществени причини, поради наличието на които двойките без сключен брак съжителстват, дори и когато вече любовта си е отишла или такава не е имало. Това са: рутината с измамното чувство за запазване на статуквото и родени вече деца. Или става въпрос за горе- долу същите причини, поради които хората не пристъпват към развод, ако пък имат сключен брак.
Иначе другото написано от теб го споделям с малката корекция, че вероятно не важи за всички невстъпили в брак, но най- вероятно тези, за които важи, няма да си го признаят, най- малкото публично.

# 107
  • Galaxy 13197853088
Ясно! За "семейните начала" са виновни мъжете защото не предлагат.  Thinking
Интересно становище ...

# 108
Ами има - аз  bowuu. Едно време исках всичко това, ама много, но вече не. Нямам предишен брак или злощастна връзка /за протокола/, но сега не би се бракувала за нищо на света  Naughty
Кому трябва да обещавам, че ще бъда добра майка? Децата си знаят - другите какво ги интересува? Не вярвам, че ще си ми верен цял живот /женен или не/, не мога да обещая, че и аз ще бъда, защото днес  е така, но утре е друг ден и другият ден идва независимо дали си женен или не. Определено не желая да нося фамилията ти! Моята е прекрасна  Mr. Green Пръстени не нося. Не искам нова рокля за един ден. Пътуваме тук и там и без да го наричаме 'меден месец". И да - мъжът ми може да прочете това, защото той го знае и не би ми се разсърдил  Mr. Green

Много горещо станало тук Wink
На всички ни е ясно, че двойките без брак са щастливи двойки, просто защото ако не са  - няма да са заедно ( процедурата при тях е по - лесна - който от където е), но защо дамите, които живеят на семейни начала, като се заговори за брак пощуряват, засягат се, обиждат се, дразнят се?!
Това: "Без брак ми е по - добре!" , ми звучи като моята сентенция: " Кльощавите жени не изглеждат добре!" - сещате се, че аз не съм кльощава Wink
Няма жена, която да откаже поднесен на колене пръстен ( от любимия, не от някой друг )!!! Какво би му казала?! - " Не, благодаря ти, слънце мое ненагледно, но си прибери този пръстен! Аз не искам да нося твоята фамилия, аз не искам да се видя колко бих била красива в голяма бяла рокля ( червена ако щете, като не ви харесва бялото!), аз не искам да чуят всички, че ще бъда добра майка и съпруга, аз не искам да обещаваш пред толкова много хора, че ще си ми верен цял живот ( последните двете ги изброявам като част от ритуала, а не, че не могат да се нарушат!! ), аз не искам да се обвързвам с теб по никакъв официален начин, мили, просто искам да живеем както до сега!"
 newsm78 newsm78 newsm78
Не вярвам, че има такива жени! Проблемът е, че или не им е предлаган брак или имат гадни асоциации от предишен такъв.  Но липсата на подпис не ви прави по - щастливи!!!!!!!!!!!!

# 109
  • Кори Селести
 newsm78 newsm78 newsm78

Joy Joy Joy
Ха така.
Сега си представи, че ИМА жени и мъже, които след предложенията, пръстените и цялата подобаваща романтика са се плеснали по челата и са си казали "всичко е чудесно, но просто не ни се занимава със сватби". Жената си носи пръстена и думите на мъжа в спомените, както и той, гледат си децата и семейството и всичко им е наред.

Липсата на подпис не ме прави по-щастлива, но не ме прави и по-нещастна.
Капиш?

# 110
Ясно! За "семейните начала" са виновни мъжете защото не предлагат.  Thinking
Интересно становище ...

Там, където жената чака да й се "случи това", а мъжът не предлага, предполагам, че ТЯ поема инициативата и няма нищо лошо.
Но когато мъжът вече се е изказал категорично, че е против брака, какво друго й остава на нея, освен да се съгласи с него и от там нататък яростно да защитава тази позиция.

# 111
Винаги, по отношение на "сватбата", съм се чудила три неща: 1.Защо това е ангажимент на родителите? 2. Защо трябва да струва повече, отколкото те могат да си позволят? и 3.Защо трябва да става по начин, неодобрен от главните участници?
1.Защото е един вид подарък за децата 3. защото аз съм черешката на тортата,а не организатор на празненства.Исках да тъна в блаженство и неведение.Умирам да се изненадвам.на 2.нямам отговор,защото за нашите семейства не важеше това твърдение.

# 112
С брак или без,все тая.Важното е разбирателство да има..........

# 113
1.Защото е един вид подарък за децата 3. защото аз съм черешката на тортата,а не организатор на празненства.Исках да тъна в блаженство и неведение.Умирам да се изненадвам.на 2.нямам отговор,защото за нашите семейства не важеше това твърдение.

Макар че въпросът за сватбата е малко по- в страни, все пак го повдигнахме именно по темата.
Ако някой не е доволен от тържеството си, то това би било само защото последното не е било организирано и проведено по неговия вкус. Друга причина не може да има. А ако не ви е било приятно друг да организира този важен ден, защо го позволихте? Питам тези, които се оплакват от сватбеното си тържество.
Истината е- много хора се събират, без да са уредили финансовата си стабилност, защото нямат избор да организират парада, тъй като нямат възможност "да си платят за музиката". На практика доста родители знаят и се възползват от този факт, като натрапват на децата си вижданията си по този въпрос- как да се проведе това толкова приятно и лично иначе тържество. Когато говорим за "сватба" лично аз не виждам защо тя трябва да се свързва с банкети за по 100 и горница души, на които половината от присъстващите не познаваш или с които не поддържаш отношения.

# 114

newsm78 newsm78 newsm78
Не вярвам, че има такива жени! Проблемът е, че или не им е предлаган брак или имат гадни асоциации от предишен такъв.  Но липсата на подпис не ви прави по - щастливи!!!!!!!!!!!!

Има такава жена. За десетгодишното ни съжителство съм отказала 10(поне) предложения. При това той дори не настоява да нося неговата фамилия. От думите "сватба" и "голяма бяла/червена/зелена рокля" ме побиват тръпки и ми се повръща. Дори не ходя на сватби. И не, не съм била омъжена.
И без гръмки обещания сме прекрасно семейство. И съм щастлива, и съм спокойна, и съм с ясното съзнание, че сме заедно, защото го искаме.
Иначе нямам нищо против брака, но за другите. За себе си съм категорично против.
 Един ъгъл май няма да ни стигне  Wink

# 115
Един ъгъл май няма да ни стигне  Wink

вярно е - аз съм много дебела и го заемам целия  bowuu

# 116
Цитат на: Judy
Макар че въпросът за сватбата е малко по- в страни, все пак го повдигнахме именно по темата.
Ако някой не е доволен от тържеството си, то това би било само защото последното не е било организирано и проведено по неговия вкус. Друга причина не може да има. А ако не ви е било приятно друг да организира този важен ден, защо го позволихте? Питам тези, които се оплакват от сватбеното си тържество.
Истината е- много хора се събират, без да са уредили финансовата си стабилност, защото нямат избор да организират парада, тъй като нямат възможност "да си платят за музиката". На практика доста родители знаят и се възползват от този факт, като натрапват на децата си вижданията си по този въпрос- как да се проведе това толкова приятно и лично иначе тържество. Когато говорим за "сватба" лично аз не виждам защо тя трябва да се свързва с банкети за по 100 и горница души, на които половината от присъстващите не познаваш или с които не поддържаш отношения.
Защо трябва да нямам пари и защо трябва сватбата ми да не е хубаво,за да не одобрявам тези тържества?Перфектно си беше всичко,писах вече,че беше хубава сватбата,но на мен не ми харесват тези тържества.Подпис и веднага заминаване на някъде за мен е идеалният вариант.Никак даже не са се възползвали родителите от нас,а и нямаше защо да се възползват,ние не бяхме финансово немощни.Просто те казаха:Деца,нека  да има сватба.После ще пътувате.Татко каза:Ти си ми единствена,искам да те видя булка.И ние се съгласихме.

# 117
Мисля, Chanel , изпускаш: "Питам тези, които се оплакват от сватбеното си тържество.", нека бъдем точни.
Никой пък въобще не те задължава да правиш и тържество, ако не желаеш. Ако ти харесва- приключваш си с подписа и толкова. Ако, обаче човек иска да отпразнува този ден и го направи по начина, по който самият той е имал желание- не виждам причина да се оплаква в последствие от това, освен изтъкната причина.

# 118
Има такава жена. За десетгодишното ни съжителство съм отказала 10(поне) предложения. При това той дори не настоява да нося неговата фамилия. От думите "сватба" и "голяма бяла/червена/зелена рокля" ме побиват тръпки и ми се повръща. Дори не ходя на сватби. И не, не съм била омъжена.
И без гръмки обещания сме прекрасно семейство. И съм щастлива, и съм спокойна, и съм с ясното съзнание, че сме заедно, защото го искаме.
Иначе нямам нищо против брака, но за другите. За себе си съм категорично против.

Има някаква причина, бе, да му се не види newsm78! Дали от страхове или комплекси, дали от неуспешен брак на родители, приятели, познати...
А на кръщенета ходиш ли? На абитуриентски балове, новобрански и тем подобни... или си против всички весели гощавки Grinning? Ако си наопаки с всичко, ще те разбера.

# 119
А, бе май....Човек дори и добре да живее- се жени Laughing
Тога го пишеше на една картичка Whistling

# 120
Ех, все се заричам да не пиша в тия теми... Много злоба, много нещо. Маса бракувани се опитват да ме изкарат сбъркана. Интересно, аз никого не агитирам да живее безбрачно, а мен и наяве, и виртуално току се надпреварват да ме увещават, че бракувана ще ми е по-добре, и после - нежените мразели женените?!?!?! Нейсе, запуши я!

# 121

Има някаква причина, бе, да му се не види newsm78! Дали от страхове или комплекси, дали от неуспешен брак на родители, приятели, познати...
А на кръщенета ходиш ли? На абитуриентски балове, новобрански и тем подобни... или си против всички весели гощавки Grinning? Ако си наопаки с всичко, ще те разбера.

По принцип не съм любител на никакви масовки, но сватбите са ми най-неприятни. Не познавам отблизо семейства с неуспешен брак. Освен това ако искам брак, сватбата не е задължителна. Ама аз и брак не искам.
Не може ли просто да приемеш, че хората са различни и имат различни потребности  newsm78

# 122
Липсата на брак едва ли е направила сама по себе си някого щастлив.
  Мен ме е направила щастлива точно тази липса и си го признавам, не страдам от някакви угризения по въпроса.

# 123
Това ми звучи като "Няма пък!"- просто няма логично обяснение. Ако ти доставя удоволствие това, че живееш с този, с когото искаш е едно, но да си щастлив, понеже не си сключил брак /като първопричина за щасттието/, ми звучи просто несериозно.

# 124
Сватбата е добър повод за напиване с хора, с които иначе няма да се напиеш.

# 125
Сватбата е добър повод за напиване с хора, с които иначе няма да се напиеш.

Laughing... И в тази връзка къде й е дефектът?

# 126
  • София
Не обичам да се изказвам по такива теми, но не мога да се въздържа.
Какво значи "логично обяснение"?
Дали е логично, че харесвам мисълта, че съм свободна? Просто ми харесва. Не, че ако съм омъжена не мога да се разведа, ако желая. Много неща мога, сигурно и това ще е по възможностите ми.
Не се заблуждавам, че съм дълбоко обвързана на емоционална основа, но аз съм свободолюбиво същество. В кръвта ми е.
Иначе не страдам от липса на предложения, нито в миналото ми, нито сега от мъжа ми. Вероятно някога ще стана и негова съпруга, за да му доставя това удоволствие.
Засега той ми доставя удоволствието да ме освободи от натиска на женитбата, защото, предполагам усеща по недостатъчният ми ентусиазъм вродената ми антипатия към този род събития.
Даже при един наш подобен разговор, ме е питал за мечтана от мен сватба, а тя е точно подпис и пътуване след това, но това би наранило и засегнало родителите ни и аз го осъзнавам.

# 127
Преди бях на мнение, че никога няма да се омъжа. Самата сватба, представата ми за институцията беше кофти, примерът на родителите ми върло отрицателен. Сега мисля, че свободата не може да ми бъде отнета с брак. Сега искам да се омъжа, но уви.

# 128
Това ми звучи като "Няма пък!"- просто няма логично обяснение. Ако ти доставя удоволствие това, че живееш с този, с когото искаш е едно, но да си щастлив, понеже не си сключил брак /като първопричина за щасттието/, ми звучи просто несериозно.

Това, че нещо ти звучи несериозно, не го прави такова, както и не променя факта, че всичко е относително, дори и логичното обяснение.
  И по-горе го написах, невъзможността да се възприемат и разберат чуждите решения не ги прави автоматично неправилни, просто те си остават чужди решения, които не могат да се разберат.
 И в моя случай, е решение, което не намирам за нужно да мотивирам пред целия свят или до обосновавам до гроб.
  Да и е първопричина за щастието ми.