Трябва ли при продажба на търговски обект подпис от съседите?

  • 967
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 176
Здравейте,
Интересува ме следното:

Купила съм търговси обект- магазин 2001.
Узаконила съм го за кафене, което не променя предназначението на търговски обект.
Когато го узаконявах 2001г. не се искаше подписите на съседите за това преутрояване, понеже по нот. акт първоначално е било търговски обект( магазин). Узаконено е напълно. Имам разрешение за ползване за кафе. Имам регистрация на търговски обект като кафене.
В момента го продавам.
Сегашните клиенти отишли при нотариус и тя им казала, че трябвало да имат подписите на съсобствениците в блока.
Въпроса ми е, трябва ли със задна дата да искам такива подписи? Нещо не ми се вярва.

Благодаря предварително.

Моля спешно ми е.

# 1
  • Мнения: 46 492
... Имам разрешение за ползване за кафе ...

Това е достатъчно.

# 2
  • Мнения: 6 167
Мамица, не съм експерт, питай адвокат, но самия казус ми се струва дори безумен.
1. Ти имаш собственост , нотариален акт за тази собственост върху този имот.
И в момента го продаваш. Какви подписи на съседи.  Rolling Eyes
2. Що се отнася до предмета на дейност - ти имаш узаконено право за кафене.
То може да е било и гараж, клетка за колелета, каквото си искаш. Няма никакво значение. Със смяната на собствеността имота не се връща в първоначалния си статут. Все едно да имаш земя влязла в регулация, която като продадеш отново да стане земеделска.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 105
Доколкото аз знам подписи на съседите се искат ако са съсобственици. Не ми се вярва да трябват техните подписи! От какъв зор?

Редакция. Сега прочетох хубаво. Ами ако има съсобственици, наистина ще трябват техните подписи.

# 4
  • Мнения: 4 176


Редакция. Сега прочетох хубаво. Ами ако има съсобственици, наистина ще трябват техните подписи.
Я да уточним какво е съсобственици? Имота е в жилищна сграда.

Ми, преди 2001г  май се искали подписи, обаче ако променяш предмета на дейност. Тук обаче не променям гараж на кафене или апартамент, а търговски обект на търговски обект, акакъв, ще е магазина си е моя работа- то пак е магазин нали?

Ти къде прочете. Моля те дай линк или цитат, за да го имам. Изобщо кой закон да гледам?

# 5
  • Мнения: 4 176
[

И в момента го продаваш. Какви подписи на съседи.  Rolling Eyes

Ми подписи за минало време, дали съм искала от тях... За времето когато аз съм го узаконявала...
Как да исккам, като закона не го е изисквал и съм получила законно право да сменя предназначението.
Тая е луда. Баси. ще ми пропадне сделката заради тъпотии. Cry

Последна редакция: чт, 25 окт 2007, 13:31 от Mamica

# 6
  • Мнения: 377
Подписи трябват единствено ако се променя статута. В твоя случай не би трябвало да се изискват, но в България все ще се намери някой да си тълкува нещата както си знае.  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 4 176
Подписи трябват единствено ако се променя статута. В твоя случай не би трябвало да се изискват, но в България все ще се намери някой да си тълкува нещата както си знае.  Rolling Eyes
Ми закона според нея бил НЕЯСЕН. И понеже е неясен тя го интерпретира.
Все пак, кой закон да гледам?

# 8
  • Мнения: 46 492
Питай какъв документ иска Нотариуса. Да каже под какво да се подпишат  Crazy
 
Нито има съсобственици, нито ще сменяте статута.
Имаш си документ, който е точно за тази дейност, в Данъчната оценка също ще излезе, че купуват кафене.

Да не са ходили при Калоянова  Mr. Green

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 2 452


Редакция. Сега прочетох хубаво. Ами ако има съсобственици, наистина ще трябват техните подписи.
Я да уточним какво е съсобственици? Имота е в жилищна сграда.



Което значи, че е в режим на етажна собственост и в такъв случай за продажба не се изисква съгласие на останалите собственици / ако говорим за 33 от Закона за собствеността/.

Що се отнася за узаконяването - законосъобразността му се преценя към момента, към който е направено и на нотариуса не му е работа да изследва как се е развило административното производство по издаване на строителните книжа.
Да портърсят друг или пък този нотариус да им каже какво точно иска и на основание кой нормативен акт му е нужно.

# 10
  • Мнения: 14 486
ако имота е в жилищна сграда и имаш нотариален акт, няма нужда от подписи на останалите собственици на апартаментите. ето ти закона за собствеността http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2122102787- гл. 3 и 4

Общи условия

Активация на акаунт