Смятате ли болничните практики за нормални?

  • 4 427
  • 89
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 598
само да кажа, че в Пловдив в родилното на ВМИ бебетата са през цялото време при майките освен ако не се налага да са на системи или в кувьоз. Само тогава са извън стаята на майката. Та това е хубавото нещо, започват да се появяват такива неща в българските болници. Но отношението на персонала е както в описаните по-горе постинги. Като вече претръпнала сигурно ще мога да го преглътна пак (или няма да ми направи такова впечатление), но все пак ще е хубаво поне да има специалисти по лактацията, които да обясняват как се кърми... Ей това искам само, другото няма проблеми. Че са специалисти там, са, определено, ама за кърменето... Ей това искам. Ха дано като се навия за второ бебе и като тръгна да раждам да са направили тази промяна там. Щото иначе пък си е най-предпочитаната държавна болница за раждане тук. А и имат най-добра техника и апаратура, повече и от частните клиники...

# 46
  • Мнения: 9 050
Според мен си слушала малко повече приказки, от колкото е трябвало.
Родих в Тина Киркова. Детето ми няма инфекции от родилното. Не са ми стискали гърдите. Не съм се молила на никого да ми каже как е детето ми. Само през първите 24 часа, докато бях в реанимация, детето не беше при мен. Но пък още на сутринта мина педиатър, който не даде подробна информация за децата. В момента, в който ме настаниха стая ми доведоха и детето. Взимаха го само за тоалет, който се правеше в стая на края на коридора и никой не ми е пречил да присъствам, ако искам. По време на тоалета, вратата на стаята беше отворена.
Изобщо това, че детето не е било при мен не е вярно. Беше при мен през цялото време. Взимаха го вечер в 22 часа и ми го водеха пак сутрин в 6. При това, от третия ден нататък ( след като бях раздвижена ) ме питаха дали искам да вземат детето в общата стая или искам да го оставят при мен. Персоналът се държеше изключително мило. Всеки ден, при всяка смяна, старшата сестра идваше да се представи и да каже къде можем да я намерим. Миеха ни стаята и банята по два пъти на ден. Всеки ден ни сменяха спалното бельо и по два пъти на ден нощниците. Визитации имахме по два пъти на ден. Два пъти педиатър. Два пъти гинеколог. По веднъж на ден минаваше и анестезиолога, за да провери дали имаме главоболие и дали се раздвижваме достатъчно.

Така че, малко повече са те наплашили. Разказвали са ми, че в общите стаи не е така, но ВИП стаята струва 35 лева на ден. За 5 дневен престой са 175 лева. Сума, която далеч не е непосилна. Не виждам проблем. Инфекция може да се случи във всяка една болница. В абсолютно всяка.

# 47
  • Мнения: 1 467
Абе да ви кажа, като майка родила в Европата, и в Европа има много недостатъци. Моето бебе си беше с мен 24 часа в денонощието и дори викащата майка до мен в стаята, която през цялото време мънкаше, че бебето ми плаче, не можа да ме откаже от това Емма да си е до мен и да я гледам как спинка. Но повечето майки оставяха бебетата си в яслите, въпреки възможността за rooming-in, оглеждах се, питах, абе що бебетата ви са там, отговорът беше изморени сме, тежко раждане и т.н. Пък моето да не беше леко?
Скоро една приятелка роди в една от най-големите болници в Милано - отидох да я видя. Викам й: къде ти е бебето? Ами оттатък. А тя седи на един стол и си почива....И всички останали бяха по същия начин, да не говорим, че се размятаха кутии с АМ пред носа ми.
Моето заключение е, че има много майки, които искат да си почиват. Ето, моята болница беше супер в това отношение, всички много светнати по кърменето, но бебетата си стояха в яслите. Не знам, от една страна поне има възможност за този, който иска, проблемът е, че не всеки иска. Хах.

За инфекциите не мога да се изкажа, нямам никакви наблюдения за такива тук в Европата, а и не съм била свидетел. Само че гафове навсякъде стават, знам, недопустимо е, но стават..

# 48
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 922
Но повечето майки оставяха бебетата си в яслите, въпреки възможността за rooming-in,

Е,  все пак, едно е да ти вземат бебето, защото е такава болничната практика, друго е да имаш право на избор - остава при майката през нощта или го взимат ако тя се  чувства уморена. Едно добро решение за последното е и възможността бащата да остане да спи в болницата. Аз не живея в Бг и тук я има тази опция. С първият ни син нямаше как да се получи, защото имаше проблем и трябваше да го наблюдават в неонатологията. Но с мъника стана точно така, както искахме. Родих. Съпругът ми и той взимаше активно участие Wink  После останахме да спим в същата стая, в същото легло, на което раждах. Тримата.  На сутринта си тръгнахме по живо, по здраво.

Последното ме подсеща за още нещо в болничната практика в България, поне доколкото съм осведомена. Държат майката и детето няколко дни в болницата. Тук, ако раждането е минало нормално и без проблеми, можеш или да останеш по избор максимум 3 дни, или да напуснеш още на другия ден.

Последна редакция: сб, 27 окт 2007, 03:48 от Червената Кралица

# 49
  • Мнения: 24 467
Яна, какво говориш, защо да се обиждам? Нали си приказваме. Защо винаги трябва да има спорове пък и ако има- защо да се обиждаме? Моята позиция е ясна. Аз наистина имах нужда през дните, в които съм в болницата да си почина, дори в книжката на Л. Перну по този въпрос пише точно това и съм съгласна с тази позиция. Имах нужда точно от това. В къщи без друго достатъчно много ми е умората и работата. Радвам се, че имах възможност да питам за детето и да го виждам по мое желание, но да стои при мен през целия ден не съм искала. Това ми беше достатъчно. Знаех, че хората в неонатологията са добри специалисти, с нормално отношение към децата и това ми стигаше. Вярвах им. Човек трябва да вярва в някого, да има ориентири, недоверието и постоянното дебнене не води до нищо добро.
Също така, честно казано, харесвам решението в Родилно отделение и в болници въобще да не се допускат външни лица, поради причините, които бяха вече изтъкнати по темата. За индивидуалните стаи /не обичам терминът "ВИП"/ има отделна врата и те са до нея, не е нужно всеки посетител да влиза и минава през общия коридор и да влиза в общите стаи. Според мен е неприемливо в една обща стая на всяка майка да й идват на посещение по всяко време какви ли не хора, това е не само нехигиенично и причинител на инфекции, но по този начин се нарушава спокойствието и правата на останалите майки- правото им да си починат след дните на раждането. На мен не би ми било приятно да ми влизат по всяко време разни хора в стаята, когато си почивам, когато общувам с бебето си или ако пък искам да се оправя, изчистя, преоблека. Тази практика аз пък въобще не приемам. Напротив, адмиримам "болничната практика" това да се забранява.
Горното важи не само за Родилно отделение, а и за болницата като цяло. Вероятно това има предвид и участничката по темата, която пише, че предпочита по- скоро болницата да бъде като "затвор" /едва ли има предвид буквално това/.

# 50
  • Мнения: 2 865
Maxin - не казвам че твоят случай е такъв, но можеш абсолютно безсимптомно да си носител на бета хемолитичен стрептокок, и да се зарази бебето по време на раждането. И това ме навежда на мисълта че на много майки не се правят изследвания на влаг. секрет в последните седмици на бременността. А някои го имат и в кръвта си.


Последното ме подсеща за още нещо в болничната практика в България, поне доколкото съм осведомена. Държат майката и детето няколко дни в болницата. Тук, ако раждането е минало нормално и без проблеми, можеш или да останеш по избор максимум 3 дни, или да напуснеш още на другия ден.

Това в чужбина се прави за икономии най-вече. Изобщо не е за здравето на майката и бебето. Но идват след това медицински лица на посещение в дома, което изобщо не е практика в България. А трите дни са за да се оцени степента на физиологичната жълтеница (която се проявява на третия ден най-силно) и дали има нужда от лечение. Изобщо не е излишно.

Да допълня че в много болници в БГ. бебето е при майката (при нормално раждане) и не се дава АМ освен ако не изпише педиатър, а това става само при необходимост. Включително и в моя случай беше така.

# 51
  • Мнения: 2 829
Момичета, аз много се радвам на постове като на Arizona, Galentse и ZinaSt. Явно, че има вече болници, които стават все по-добри.
ZinaST, по-назад в темата имаше един пост от друга майка раждала в Тина Киркова. Тя потвърди това, което ти казваш за ВИП стаите, обаче тя е била в обикновена стая, понеже нямало свободна ВИП и там нещата стояли по коренно различен начин.
Повечето ми познати тук са раждали в болницата в Разлог или Благоевград, просто защото София ни е далеч. Надявам се докато дойде време да раждам поне малко да се променят нещата тук, иначе може да се наложи да се преместя в София като наближи раждането. Споделям го само за да се замислите, че не всеки има голям избор и е важно стандарта да се повиши навсякъде.
Пак повтарям, че не искам да плюя по лекарите-тук например имам прекрасна педиатърка, която следи новостите, има страхотно отношение към децата и въобще не е някакъв провинциален лекар.
Arizona, случилото се с Maxinе тревожно защото не са я уведомили изобщо, че нещо не е наред с бебето, в епикризата не е пишело вида на инфекцията, трябвало е да ходи да търси информация за бебето си, вместо да дойдат да и кажат и при това са се опитали да крият. Дали е заразено в болницата или е предадена инфекцията от майката-също е важно, но както се каза неколкократно-навсякъде има вътреболнични инфекции. Но не е редно майката да разбира, че с бебето и се случва нещо по този начин.

# 52
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 922


Това в чужбина се прави за икономии най-вече. Изобщо не е за здравето на майката и бебето.

С това не съм съгласна. Раждането, когато е нормално и безпроблемно, не е болнично състояние. Най-добрата обстановка е домът, а не болницата. Това е именно най-здравословното за майката, за бебето, пък и за цялото семейство. А и акушерката, както ти самата каза,  идва всеки ден. Тя гледа и за жълтеницата. Така че "пестят" от едно за сметка на друго. А и имаш право на избор - ако искаш си тръгваш, ако искаш - оставаш. Обикновено майки, които раждат за първи път, остават в болницата, защото са още несигурни около малкото човече. Когато раждат за втори или трети път обаче, предпочитат да си бъдат възможно най-рано вкъщи.

Последна редакция: сб, 27 окт 2007, 16:20 от Червената Кралица

# 53
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Е,извинете,ама вие се вманиачавате.Едва ли някоя от нас има дезификант над бебето и го ползва преди допир.


 Подкрепям!Прекалено много изисквания и првземки! На тази тема ставам нервна.Лошо било отношението тук Crossing ArmsАз пък пострадах в Англия от добро отношение, но изпълнено с лицемерие и незаинтересованост за мен и бременността ми.Която по вина на лекарската английска немърливост завърши фатално и можеше да ми коства живота!

 Няма да пиша по тази тема дори и някой да ме упрекне, защото наистина много се ядосвам................!

# 54
  • Мнения: 2 865


Това в чужбина се прави за икономии най-вече. Изобщо не е за здравето на майката и бебето.

С това не съм съгласна. Раждането, когато е нормално и безпроблемно, не е болнично състояние. Най-добрата обстановка е домът, а не болницата. Това е именно най-здравословното за майката, за бебето, пък и за цялото семейство. А и акушерката, както ти самата каза,  идва всеки ден. Тя гледа и за жълтеницата. Така че "пестят" от едно за сметка на друго. А и имаш право на избор - ако искаш си тръгваш, ако искаш - оставаш. Обикновено майки, които раждат за първи път, остават в болницата, защото са още несигурни около малкото човече. Когато раждат за втори или трети път обаче, предпочитат да си бъдат възможно най-рано вкъщи.

Не е така, болничния престой е много по-скъп от едно посещение от акушерка.

 А и лично аз предпочитам лекар неонатолог да прецени състоянието на детето и на место да се направят изследвания и лечение ако е нужно. Иначе какво? Идва акушерката, евентуално вижда че има жълтеница и трябва пак да тръгнете по болници за изследвания и лечение, даже може да приемат само бебето, или пък домашно лечение без пряко наблюдение от специалист - не мерси.

# 55
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 922


Не е така, болничния престой е много по-скъп от едно посещение от акушерка.

 А и лично аз предпочитам лекар неонатолог да прецени състоянието на детето и на место да се направят изследвания и лечение ако е нужно.

Щом е по-скъп, ето едно излишно оскъпяване от задължителния престой на майката в болницата. Пари, които могат да се вложат другаде.

Ти предпочиташ да стоиш в болницата. Твое право. Аз обаче предпочитам да си стоя у дома. Но ако престоят е задължителен, няма как да стане това.

 Между впрочем, тук на на 5-я ден след раждането има  преглед от неонатолог. Такъв има и преди да те изпишат.

Последна редакция: сб, 27 окт 2007, 17:46 от Червената Кралица

# 56
  • София
  • Мнения: 1 230
ZinaST, аз видях двете страни на родилното в Тина Кирково. Това което получих във ВИП стаите - постоянно присъствие на педиатри, акушерки, лекари, санитарки, чистота и прекрасно отношение, няма нищо общо с обикновените стаи. Няма да се повтарям, поста ми е по-горе, мисля на 2 стр. Все едно са две различни болници, а не би трябвало да е така. Ние двете сме имали парите, за да си платим престоя във ВИП-а, но други майки нямат, а и те заслужават отношението, което получихме. Това от което се оплаквам е мълчанието за инфекцията на бебето и че не ми казаха, че то е на антибиотик. Не ми казаха и каква е. Не съм съгласна да се отнасят към майката и бебето като към предмети.
Arizona, доколкото знам, може естествено да греша, защото не съм медицинско лице, нито биолог, бета хемолитичен стрептокок се предава при вагинално раждане, а аз родих секцио. Но дори и аз да съм причината за инфекцията, те бяха длъжни да ми съобщят и да ми кажат какви са резултатите от микробиологията, а такава не е правена, поне не пише нищо в епикризата. Криеха до последно, което ме навежда на мисълта, че те са си знаели предварително. А и както казах, изследванията от кръвта от пъпната връв на Ани са перфектни. Това е първата кръв, която е взета след раждането и изследванията са правени извън болницата.
 

# 57
  • Мнения: 2 865
Maxin - напълно съм съгласна че в твоя случай сигурно болницата е причината.
Просто исках да обърна внимание на бременните жени, че дори да нямат симптоми пак трябва да си правят съответните изследвания, което се пропуска много често от наблюдаващите гинеколози.

# 58
  • Мнения: 1 596
Пускам тази тема, защото смятам, че за да се промени нещо, първо трябва самите ние да променим очакванията си. Провокирана е от многото мнения по повод инфекцията в Тина Киркова, че това били нормални неща, неизбежно и т.н.
Аз лично положих усилия да отида да раждам извън България, защото ме е страх от българските болници. И то не защото съм любител на лукса. Ето нещата, от които ме е страх и които смятам, че не са нормални:
-да нямам достъп до бебето си през цялото време. Не мисля че е нормално да ми го взимат и да го носят някъде, без да знам къде и без да мога аз или бащата да иде с него. Има начин бебето да е в същата стая с майка си през цялото време и аз искам за себе си този вариант.
-да се дават на мен и на бебето лекарства, вода, мляко, храна, ваксинации, антибиотици и т.н. без да бъда уведомена предварително. Освен когато случая е спешен и животозастрашаващ (което е голяма рядкост) смятам, че тази практика е не само неприемлива, но и престъпна.
-да се предполага по презумпция, че ръцете на болничния персонал са стерилни. Постоянно ми разказват познати как акушерките им стискали гърдите, пипали бебетата и т.н. Дали си мият ръцете м/у стискането на вашите гърди и тези на съседката по легло? И ако да, то къде си ги мият? И дали си мият ръцете м/у всеки 2 бебета, които докосват? И защо винаги се смята, че ако някъде има някаква инфекция, то тя е пренесена от майката или бащата на бебето? Все едно родителите никога не си мият ръцете. Тук ще кажете, че като сте раждали е имало много мръсна ромка в стаята. Да, но за да се пренесе бактериална инфекция от нея или нейното бебе до вас и вашето бебе някой трябва да пипне нейното бебе или гърди и след това вашите. Предполагам, че самата майка не би го направила.
-майката да е принудена да ходи и да се моли да и кажат какво става с бебето и. Смятам, че майката е единственият човек, който има право да взима решения за детето си. И доктора трябва ПЪРВО да поговори с нея и да и обясни какво се случва и след това да лекува бебето.
-болничния персонал да се държи грубо с родилката. Смятам, че точно в такъв момент човек има нужда от помощ, а не от грубо отношение. Смятам, че на болн. персонал му се плаща за да се грижи за пациентите и всеки един от нас като отиде в болница е клиент, който си плаща. И заслужава подобаващо отношение.
На мен лично ми е все едно дали ще спя на пода и ще се мия със студена вода, стига за мен и за бебето ми да се грижат добре. Но от сега съм в ужас дали като дойде време да раждам второ дете ще намеря болница, където да се чувствам спокойна.
Споделете дали ви се струва, че аз не съм в ред или и вие мислите като мен. Има ли и други неща, които бихте променили в болниците?

Права си за абсолютно всичко!
За жалост съм изпитала доста неща от изброените на гърба си.И затова не ми е останал мил спомен от родилният дом,акушерки и т.н
Доста стрес преживях и затова може би ми спря и кърмата Cry

# 59
  • Мнения: 8 999
Факт е, че стерилност в болниците не се спазва. Също така е факт, че 90 % от вината носят лежащоболните и техните посетители. Няма какво да се обсъжда - докато роднините на болни и родилки не разберат, че не може да се влиза в отделенията в часове, които не са разрешени за посещение, или родилки и болни да излизат извън зоната на болницата, докато се водят лежащоболни, то инфекции ще има.
Докато аз бях в родилно отделение, в нашата стая се изреди цялата рода на всички останали момичета. Е, за каква стерилна обстановка говорим!
За сведение, мъжът ми е лекар и не си позволи да влезе в стаята ни или да отиде да види детето си, докато не ни изписаха от болницата.
Въпросът не касае само хигиената на болничните заведения, но и самодисциплината на лежащите в тях.

Общи условия

Активация на акаунт