Идейки за сплотяване на колектива...

  • 17 854
  • 25
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3 932
Иmах 4естта да съm председател на Соц. коmитета в на6та фирmица  bowuu и сега трябва да организираmе едно mероприятийце, за което леко mи липсват идеи  Thinking...

Накратко, трябват mи идеи за някаква игра, която да се играе вътре и да у4астват около 25 4овека. Нещо като игра на дуmи...оф няmаm mилиграm вдъхновение...

Предварително mерси, 4ерпя виртуално вси4ки сътрудници  Hug

# 1
  • Мнения: 1 671
Пиши в гугъла "тиймбилдинг" - разгледай се, излизат много сайтове.

# 2
  • Мнения: 25 551
Не е ли модерен вече добрият стар групов секс? Най-близкият гаси лампите и кой когото хване, негов си е.
От това по-голямо сплотяване...  Whistling

# 3
  • Мнения: 3 932
Писах, гледах, пове4ето са на фирmи, идеи, които да mе устройзат не наmерих...

Иmах предвид по-скоро, споделане на ли4ен опит или вдъхновение  Peace

Mерси все пак.

# 4
  • Мнения: 3 932
Не е ли модерен вече добрият стар групов секс? Най-близкият гаси лампите и кой когото хване, негов си е.
От това по-голямо сплотяване...  Whistling

Е, как4е, аз на тебе ра4итах, ти иска6 в грях да mе вкара6  Crossing Arms

# 5
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Разпознай колегата ...всеки един описва по някой от там присъстващите и като подсказка използва характерни за него лафове, жестове, любими цветове  ... .. такива неща

Или нещо като сляпа баба...със завързани очи пускаш колегата и хванатия трябва да бъде разпознат ... но това е малко като за детската градина ...

# 6
  • Мнения: 1 488
Ние в нашата фирма веднъж си закачахме етикетчета с някакво послание, нещо , което искаш да кажеш на някой колега, най-вече да го похвалиш за нещо. Може да вържеш колкото етикетчета искаш, на колкото искаш хора.
Друг ден пък, в кантина, в който повечето служители си прекарват почивката, масите бяха облепени с хартия и имаше оставени маркери. Всеки да нарисува нещо или да го напише, докато си яде закуската или обяда. 

# 7
  • Мнения: 2 716
Брейнсторминг  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 1 890
И такива ли работи се правели вече ?  Rolling Eyes Crazy Брех, още нещо полезно от форума  Mr. Green

# 9
  • Мнения: 6 167

На каква тема  Rolling Eyes

Ами виж, зависи какво целиш с този тийм билдинг.
Каква е фирмата, какви са хората... много зависи. Колко време имаш?

Приемам, че имаш една сесия време:
обикновено се започва с игра за запознаване
- понеже сте вече познати можете да направите игра, която много прилича на тези на 'филми' - всеки тегли име и изиграва персонажа, като други му задават въпроси, докато познаят.
-Друг вариант е да направиш игра тип 1 мин слава - всеки колега сяда за 1 мин на стол и другите му задават въпроси за него. Има смешни работи, например мен ме е питало дете ( аз съм го правила с тийнове) защо все нося шарени чорапи  Laughing
-Трети вариант е да ги накараш да се подредят в редица по някакъв признак, например 'възраст' - дърпаш един от групата и му казваш да подреди участниците по възраст ( или по друг признак, според това каква ти е групата) - човека ги подрежда и после се проверявате колко е вярна подредбата. Всеки казва нещо за себе си.
- Четвърти вариант - ако хората не си знаят имената още добре - взимаш едно одеало , разделяш ги на 2 групи.
двама души държат одеалото, като параван - когато падне целта е кой-по-бързо ще реагира да каже името на отсрещния и съответно спечелилия го привлича.
- Ако ти е много скована групата и не се познават, можеш спокойно да дадеш на първия една кутия с бонбони от тези, които са в станиолче. Идеята е, докато си размотава бонбончето да се представи. После подава кутията на следващия в кръга.
- Пети вариант - караш ги да си направят огледало - т.е всеки да се нарисува и после да се обясни ( обикновено излизат все слънчица)).

След игра за запознанство и разчупване на леда би трябвало да преминеш към същинска част - там вече нещата са по-сериозни и без детайли ми е трудно да говоря. Ако подготвяш отбор за състезание там тийм билдингите залягат в/у игри за доверие, оцеляващи игри, например. При други екипи целите са други и съответно игрите също.
Една тийм игра за фирма според мен ( не съм го правила лично) трябва да включва ролеви игри, които да разпознаят различните роли в един екип - организатора, работягата и тн. Друга игра може да бъде смесването на различни нива от фирмата в една игра ( шефа и чистачката например) с цел да преминат те през процес.
Тоест, тук вече се иска четене и не мога много да съм ти от полза, защото съм работила само с доброволци-младежи и деца от домове.

Най-лесно и досадно е , ако нямаш време и няма нужда от задълбочаване, да направиш примерно по-известни игри - 'яйцето', 'кулата"

 - Даваш на всяка група яйце сурово, сламки, една кофичка празна от кисело мляко, пликче, хартия малко.
Идеята е за 2 мин примерно да намерят начин така да опаковат яйцето, че като го пуснете от 1 ет. да не се счупи.
Изчакваш всички, качвате се на терасата и пускат.

- Друг вариант - даваш им много сламки, чашка примерно, ножица , тиксо, но гледаш да е ограничен все пак ресурса - даваш им 5 мин. да вдигнат кула от сламки, като идеята тук е колко е висока и колко време ще се задържи без да бъде държана. Мериш с хронометър, обявяваш отбора победител.

ще се сетя и още, ако искаш, кажи


Има и вариант, ако сте на открито да ги пуснеш по игра, която се казва 'рали'. За нея ти трябва много фантазия, но и доброволци, които да стоят по пукнтове, затова няма да ти я разказвам. Идеята е, отборите да ходят из гората например или между 2 населени места и да търсят знаци, да отговарят на въпроси и да намерят 'съкровище", което може и да е символично нещо, не е задължително да е материално. Аз имам опит с едно рали, беше ужасно и съм консултирала още няколко. Но в случая не те съветвам без подготовка да го правиш, а и иска опит и ясна цел.


И така. ..

Последна редакция: чт, 25 окт 2007, 22:07 от Lennie

# 10
  • София
  • Мнения: 2 079
Игра - веселийка: "Опиши колегата".
Всеки тегли листче, на което е написано името на колега, ако изтегли своето - тегли друго. Описва се колегата, чието име е на листчето, по възможно най-хумористичния начин, без да казва името му, по възможност в рима и/или в акростих на името на човека.
Това сме го правили - голям смях падна! Joy

Ето ти сайтчета за тиймбилдинг, с идейки за игри:
http://www.homoadventuricus.com/team.html
http://www.libera-institute.com/new_libera/index-libera.html

# 11
  • Мнения: 2 759
                     Popcorn, темата ми е интересна...

# 12
  • София
  • Мнения: 1 825
Много интересна тема. Завиждам на тези, които си устройват такива забавления, за да се сплотяват. Жалко, че ние сме си сплотени. Играехме на игра, в която шефът нападаше един от нас, а ние всички скачахме да го защитаваме. И така постепенно се сплотихме. Не му хрумва на човечеца, обаче, да престане да ни напада. Ако все някога ни се случи да се разединим, ще черпя идеи от тази темичка.

# 13
  • Мнения: 6 167
Забравих да кажа, че би трябвало да имаш и нещо, с което да завършиш тази сбирка ( не я наричам тийм билдинг вече, щото не е). Това зависи от това колко време ще тече цялото мероприяти е и до каква степен екипа ще се опознае. Обикновено, хората се чувстват близки след първата вечеря  Wink, т.е ти трябват 2 дни.
Както и да е

- вариант 1 : Приказка. Темата я измисляш ти според целите , напр "Ние и фирмата след 5г"
Имаш един лист А4, който ще се сгъва, като хармоника - на първия ред пишеш първото изречение, т.е задаваш някаква идея. Даваш на селедващия, който те прочита и добавя още един ред. Прегува твоята част и дава на следващия, който пък ще има неговата част от приказката. Така се нагъва листа , като ветрило, условието е, че нямаш право да виждаш какво са писали хората преди този, който е пряко преди теб.  Накрая прочиташ , заливате се от смях и айде чао)) Приказката я рамкираш и я закачаш на видно място в офиса.

- вариант 2: На лист флипчарт пишеш примерно 25 думи ( отново с цел например " ние и фирмата след 5г") Идеята е всеки да сглоби от думите стихотворение. Който иска после чете, който не, лепиш ги на едно табло и ги закачаш в кухнята на офиса да се хилите.

-вариант 3:  ако има повече време от ден примерно ги снимаш по време на работа, и пр. после правиш едно слайдшоу накрая със снимките, на фон музика някаква - те плачат и не искат да си тръгват... драми.



# 14
  • Мнения: 2 161
Играта "Шише" няма ли да помогне?

# 15
  • Мнения: 3 153
Можеш да разделиш хората на 5 отбора по маси и да им дадете по 1-2 бели листа, като целта на всеки отбор е да опише съседния по маса в стихотворно-смехотворна форма, като всеки човек от отбор може да пише не повече от два реда на стих и след това да предаде листчето на съотборник да продължи стиха, Листчето може да обиколи 3 пъти масата. На края представител от отбора чете писанието и настава голям смЕх...........Естествено, има награда за най-добро "творчество"Simple Smile

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 383
http://slackpack.net/?q=node/657

Играли сме я в офиса - определено се натрупват точки!

# 17
  • Мнения: 431
Повечето идеи ми звучат като за дами от клуба по шев и ръкоделие.

Организирайте пейнтбол.

# 18
  • Мнения: 1 005
за да се прави такова мероприятие първо трябва да има цел и очаквани резултати.И наистина поне един цял ден, ако говорим за сплотяване на колектива.Много популярно в момента е конен уикенд и определено работи. Иначе българският теам билдинг е ходене на кръчма  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 1 952
Повечето идеи ми звучат като за дами от клуба по шев и ръкоделие.

Организирайте пейнтбол.

УУУУУ- това е опасно за живота, бе.

# 20
  • Мнения: 4 841
Коледен банкет с несметни количества алкохол, маааалко нещо за мезе и добър ди-джей, който започва вечерта с евъргрийни и я завършва в малките часове с турбофолк. Учудващо е да видиш как най-консервативните свръх-интелектуалки мятат гюбеци (гьобеци?) по масите и правят стриптийз когато са на 5 "малки"  Crazy

# 21
  • Мнения: 431

УУУУУ- това е опасно за живота, бе.

Само за шефа...

Всъщност не е опасно.

# 22
  • Мнения: 1 952
За живота може и да не е опасно, ама за цялостта на кожата, със сигурност е.

# 23
  • Мнения: 431
За живота може и да не е опасно, ама за цялостта на кожата, със сигурност е.


Like many sports, safe participation in paintball requires observance of proper safety procedure. When safety rules are followed, paintball is extremely safe, with an injury rate of only 0.2 injuries per 1,000 exposures, което било по-безопасно и от тениса. Но да не разводняваме темата. Ако колективът е предимно мъжки, това би ги забавлявало повече от писането на стихчета. Само дано фирмата на авторката не е от онези фирми в България, които прилагат тиймбилдинга, защото заплатите са ниски... Rolling Eyes

# 24
  • Мнения: 10 563
Преди месец ние имахме тиймбилдинг. Бях скептично настроена за ползите от него, но сега вече съм убедена, че такива има.

Отидохме около 100 човека извън София в петък следобед. Пътувахме с автобуси, за да стане купон, а не със служебните коли. Имаше идея да с етегли чоп кой с когоо да спи в стая, но тя не срещан подкрепа Simple Smile. После вечеря, песни, танци. В събота беше наета фирма, която да ни организира игри:
1. Всички се нареждат в кръг, държейки се за едно въже. Всеки се представя с няколко думи. На всеки 4 души се дава лист хартия и 1 маркер. Всички хващат маркера и без да говорят започват да рисуват как си представят фирмата. После показват и обясняват.

2. Разделиха ни на отбори от около 10 души и имаше игри – ходене по въже, придвижване в индийска нишка със завързани очи и т.н. След всяко преодоляно препятствие намирахме по една дума, с която трябваше да съставим легенда.

3.Разделяхме се по двойки, всеки разказва на другия за себе си и той после го представя на другите. Драматизирахме поговорки без думи и т.н. След всяка игра треньорът задаваше въпрос как сме се чувставали, как сме се организирали, кое било най-трудното и т.н. Целта е била да се разбере кои хора са идеолозите, лидерите и изпълнителите.

След като събрахме всички думи, съставихме легенда, разпределихме ролите и изиграхме пред всички - имаше пародия на реклами, на бат Бойко, на мутри.

Вечерта пак танци, конкурси за най-добре танцуващи, томбола.

На следващия ден имаше пейнтбол и езда.
Не знам дали ви звучи интересно, но като участващ е много забавно. Опознах колеги, с които не съм контактувала до този момент, открих нови приятели, биг босът ме носи на ръце в една от игрите... абе готино си беше!

Напълно подкрепям и мнението на BirdsFlu

# 25
  • Мнения: 3 932
Блягодяра на вси4ки за отговорите  Hug

Лени, засега обmисляm варианта с ''прегънатия лист и фирmата след 5 години '', както и това за подреждане на у4астниците по възраст  Peace , за играта на роли ве4е се бяхmе присетили  Peace

Предложенията за не6то на открито, не mе устойват, все пак гозориm за края на ноеmври в Канада  Party

http://slackpack.net/?q=node/657

Играли сме я в офиса - определено се натрупват точки!
 

Това в на6та фирmа-сложна работа  Rolling Eyes, ина4е е mного интересно.

Mи, благодарско, приеmаm идеи всакакви...
  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт