Отговори
# 45
  • Мнения: 6 167
Ами не е справедливо едно дете да е изоставено в дом, нито е справедливо да е болно.
Защо, за вас справедливо ли е, някой от раждането си да бъде болен и захвърлен в институция?

# 46
  • Мнения: 2 759
                    В тази сфера твърдо подкрепям удвояване, утрояване или дори повече на заплатите   bouquet. Много уважавам този труд, комплименти!!!

# 47
  • Мнения: 690
Ами не е справедливо едно дете да е изоставено в дом, нито е справедливо да е болно.
Защо, за вас справедливо ли е, някой от раждането си да бъде болен и захвърлен в институция?
Това, няма нищо общо с темата! И, като сме тръгнали да философстваме, на Кронки жена му, да каже, кой може от обективна гледна точка да каже, какво е справедливост?! ooooh! ooooh!
 

# 48
  • Мнения: 6 167

  кой може от обективна гледна точка да каже, какво е справедливост?! ooooh! ooooh!
 

Именно. Виж сега и заглавието на темата.
Не познавам работодатели, които да плащат, за да покриват месечните разходи на някой.
Ако има кажете - да започна да работя за него Laughing
Да, заплатата от 200 лева е нереална до неморалност,  но с понятия 'справедливост', 'достоен живот' и тн. не мисля, че ще бъде увеличена.  Увеличението на заплатите не следва разходите, а приходите на хората. И там табличката е ясна - имаш плюс и минус, и съответния управляващ ги човешки ресурс така, че плюсчетата да са повече. Тогава само всичко е наред.
И на поезия да го ударим, няма да променим фактите.  В БГ пари има за много неща, но зле се управляват и много се краде.

# 49
  • София
  • Мнения: 3 817
В БГ пари има за много неща, но зле се управляват и много се краде.

Именно. Не е въпросът в липсата на пари.

# 50
  • Мнения: 1 494
Може и да прозвуча неграмотно, но как в социалната сфера може да има "плюс"- т.е. проходи?  Как например се оценява колко струва труда на социалния работник? Говоря за конкретния случай- в домовете...
Доколкото знам за училищата се изчислява по еди колко си лева на дете. Как това става в домовете? Това означава ли, че трябва да има повече болни деца, за които да се грижи социалния работник, за да му е по-висока заплатата?! В тази сфера мисля, че заплатите се формулират по друг начин.
Истината е, че в нашата страна нещата яко са 'оклепани'- знам, винаги стигаме до там. То няма и докъде другаде.

# 51
  • Мнения: 47 956
аз лично смятам че трагичното положение се дължи повече на лош контрол и разпределение на средствата, отколкото от липса на пари
обаче никой няма интерес от пресичане на тази порочна практика, освен децата и работниците, но тях кой ги пита...

# 52
  • Мнения: 6 167
abigale, социалната сфера не генерира добавена стойност. Не работи и върху потенциал, който да се реализира в бъдеще и да печели ( както са обикновените ученици, например). С малки изключения. Тя е отговор на отношението на обществото към уязвимите си групи и проекцията му в дейности, облекчаващи страданието ( най-общо).
В България все още системата се издържа от държавата. Тоест, тя казва колко и какво ще става в нея определя мерките. Този подход е мнооого остарял, в света социалните системи се движат от активен пазар на социални услуги. Най-общо казано , държавата може да мониторира и стандартизира системата, но не я и 'работи' в същото време, както е у нас, или поне участието й да е минимално. За това си има организации, кооперации и всякакви -ации, на които това им е работата - да предоставят качествени социални услуги на нуждаещи се хора. Тези хора , освен  усвояват мижави субсидии, могат да фондонабират, да обучават кадри, да правят мрежи и партньорства и още 600 неща.
Не знам защо у нас все още почти няма пазар на социални услуги, а дебелогъзата Масларова е още министър. Не ми е ясно и какво точно крадат, но явно има какво.

# 53
  • Мнения: 690
аз лично смятам че трагичното положение се дължи повече на лош контрол и разпределение на средствата, отколкото от липса на пари
обаче никой няма интерес от пресичане на тази порочна практика, освен децата и работниците, но тях кой ги пита...
  bouquet Peace

# 54
  • Мнения: 1 494
Благодаря, Lennie!
Така си и мислех че е. Даже ми се върти в главата някаква сентенция от рода, че една държава се познава колко е развита по отношението и към децата и болните, или нещо такова. Само че защо винаги ми се прекъсва нишката някъде между общество и управляващи...Като гледаш, ще кажеш- различни са, друг ще каже- да, ама вие си ги избирате, а трети- ами кого да изберем, като всичките са такива...Въобще, кисела работа... Confused Ще кажеш, че някъде по пътя си към върха, свестния човек неизменно се променя и като стигне горе, му се променили и възгледи, и амбиции, и ум...

# 55
  • Мнения: 545
...Нали и тук няма да се обърне на плювалник.. само напомням, моля не ми отговаряйте...

# 56
  • Мнения: 393
  Реших и аз да се включа в темата,най-малкото,защото съм лично заинтересувана,а и да си кажа мнението.Аз съм соц.работник в един от многото центрове в България,за деца и младежи +възрастни с интелектуални затруднения.И това,което колегата е цитирал,за съжаление,е самата истина...Моето възнаграждение(+тр.стаж над 3г.) не достига 250лв.За справедливост няма да говоря,то просто е подигравка,но добре,че си сътрудничим с чуждестранни фондации и организации,че успяваме да поддържаме поне малко по-добра обстановка за потребителите ни,защото с парите,които държавата заделя за едно лице.... Tired едва плащаме храната и транспорта,гориво.Пари за екстри(като ваксини,лекарства) няма.За екскурзии и пътувания,придружаване пред ТЕЛК комисии...Затова искам и да обърна внимание-когато моите колеги протестираха,те наистина не искаха само заплатите да се повишат,а изискването беше главно за увеличаване на издръжката за домуващите.
  И на мен ми е болно всеки ден,когато се опитвам да направя нещо,за да подобря състоянието на децата и възрастните ,а се сблъсквам с безкрайни пречки и бюрократични препядствия,на най-много тук ме възмути постинга на
Също така не е справедливо да изоставят деца там, не е справедливо и да се раждат такива деца, не е справедливо да се зачеват болни деца...


Също така не е справедливо да изоставят деца там, не е справедливо и да се раждат такива деца, не е справедливо да се зачеват болни деца...
 NaughtyГоспожо,никой не е застрахован и няма гаранции,че няма да му се случи на него и на детето му!И ако сте сама в този момент,то ще ви бъде много,много трудно.А въпреки това унизително положение,много от персонала в тези домове е и квалифициран,и обича и се грижи за тези деца.И е много по добре,когато имаш помощ и подкрепа,макар и морална,а да не говорим когато тези деца са изоставени,колко се нуждаят от помоща и обичта ни!
  Унизително и срамно-ДА,докато има хора,които правят разлика межди  ''достоен труд-достойно заплащане-достоен живот"

# 57
  • Мнения: 656
Скъпа Юлия 18,
Известно ми е, че често плода има малформация, която може да се установи в пренаталния период. Тогава оставят майката да реши дали ще направи аборт или ще си гледа детето, независимо от трудностите. Този избор е тежък. Какъвто и да е той това е несправедливост към родителя. Много пъти увреждането се вижда при раждането на бебето. Тогава лекарите предлагат на майката да остави детето си - пак труден избор, каквото и решение да вземе майката тя винаги ще страда.
Ако реши да остави детето си в подобна институция, детето ще страда - това също е несправедливост. На всичката тази болка ми се струва нелепо някой да изтъква магистратурата си и заплатата си като несправедливост...
Полученото образование ти дава възможност, не гарантира минимален доход.

В нашата страна има минимална работна заплата, която гарантира минимален доход. Ако имаш съмнение за несправедливост, обърни се към адвокат.


Т3-Т4,
Надявам се да не се обърне на плювалник. Има потребители, изпитващи неприязън към мен и използат темата за лични нападки, въпреки призива ми да ползваме ЛС. За да спазя призива ти за добър тон в темата, това е последното ми мнение по нея.
Не задавам въпроси, не очаквам отговори, няма и да коментирам повече чужди изказвания.

# 58
  • Мнения: 5 605
Добре де, а справедливо ли ще е всички квалифицирани кадри да напуснат, да останат само хора пред пенсия, без образование и подход към децата, които мразят работата си, но просто не могат да си намерят друга? Кой ще е потърпевш в крайна сметка?

# 59
  • Мнения: 545
кати, хората пред пенсия не са задължително негодни, ще ти кажа...

Общи условия

Активация на акаунт