Какво да правя? Дайте съвет рано ли е за дете?

  • 3 169
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 696
здравейте!първо искам да ви се представя-казвам се зорница и от доста време чета този форум,най накрая реших да пиша.
Историята ми е следната:имам приятел от 8 години,сега сам на 23,а той на 29.винаги сам мислила че всичко с времето си,но тази година взех да се замислям повече за дете.не сме женени и за сега не ни е в плановете.искам да ви каха че съм студентка и тази ми е последна година,т.е.2008г.ми предстои да завърша право.исках първоначално да завърша ,да започна работа ,да се установим и тогава да мислим за деца,но по моите планове тове няма да стане преди 30г:}}така че се замислям дали да не се пусна по течението и да започнем от сега и да видим какво ще стане.аз пак мога за си завърша ако забременея и т.н.единствено се притеснявам да не би да е рано и че ще трябва да оставя плановете за кариера след завършването след време да ги осъществявам!и двамата искаме дете,макар че не говорим за това.дали да почвам с опитите или да изчакам да завърша и да се реализирам.финансофи проблеми нямаме никакви,имаме собствено жилище и т.н.живеем в софия??дали не бързам и ще сбъркам ли ако не изчакам????моля ви посъветвайте ме и дайте някакъв съвет!!!!!!!!!!!!
извинявайте за дългото обяснение!!!!!Благодъря ви предварително и се надявам за в бъдеще да бъда по-често тук!!!!!!!


Цитат
zdraveite!parvo iskam da vi se predstavj-kazvam se zornitsa i ot dosta vreme 4eta tozi forum,nai nakraj re6ih da pi6a.
Istorijta mi e slednata:imam prijtel ot 8 godini,sega sam na 23,a toi na 29.vinagi sam mislila 4e vsi4ko s vremeto si,no tazi godina vzeh da se zamisljm pove4e za dete.ne sme jeneni i za sega ne ni e v planovete.iskam da vi kaxa 4e sam studentka i tazi mi e posledna godina,t.e.2008g.mi predstoi da zavar6a pravo.iskah parvona4alno da zavar6a ,da zapo4na rabota ,da se ustanovim i togava da mislim za detsa,no po moite planove tove njma da stane predi 30g:}}taka 4e se zamisljm dali da ne se pusna po te4enieto i da zapo4nem ot sega i da vidim kakvo 6te stane.az pak moga za si zavar6a ako zabremenej i t.n.edinstveno se pritesnjvam da ne bi da e rano i 4e 6te trjbva da ostavj planovete za kariera sled zavar6vaneto sled vreme da gi osa6testvjvam!i dvamata iskame dete,makar 4e ne govorim za tova.dali da po4vam s opitite ili da iz4akam da zavar6a i da se realiziram.finansofi problemi njmame nikakvi,imame sobstveno xili6te i t.n.jiveem v sofia??dali ne barzam i 6te sbarkam li ako ne iz4akam????molj vi posavetvaite me i daite njkakav savet!!!!!!!!!!!!
izvinjvaite za dalgoto objsnenie!!!!!Blagodarj vi predvaritelno i se nadjvam za v bade6te da bada po-4esto tuk!!!!!!!!

----------------
Моля, пишете на кирилица!!!

Последна редакция: чт, 01 ное 2007, 12:25 от Сънчи - Пънчи

# 1
  • Мнения: 274
Мисля, че тези въпроси трябва да ги зададеш на него! Но първо да решиш сама за себе си искаш ли го сега или го искаш по-късно!

# 2
  • Мнения: 1 897
Това са все неща,които всеки решава сам.Едни предпочитат първо да направят кариера и да оставят семейството и децата за по-късен етап,когато вече са се устроили,за други приоритет са децата.Индивидуално е.
Какъв съвет да ти дам,освен да споделиш тези си терзания с приятеля си.

# 3
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Колкото по-рано толкова по-добре ...

# 4
  • Мнения: 1 227
Няма рано, няма късно, според мен, за дете. Самият факт, че си задаваш този въпрос ми говори, че може би си готова да бъдеш майка. Остава да го обсъдиш с половинката си и, ако и той е готов да бъде татко, действайте. Решете двамата какво да правите Peace

# 5
  • Мнения: 3 146
Мисля, че тези въпроси трябва да ги зададеш на него! Но първо да решиш сама за себе си искаш ли го сега или го искаш по-късно!

 Peace

Ако наистина го искаш, няма да ти е нужно оправдани е е ще се справиш с всичко.
Ако не го искаш, каквито и прекрасни условия и кариери да имаш, ще ти тежи.

Мисли добре!

Самият факт, че си задаваш този въпрос ми говори, че може би си готова да бъдеш майка.
С това не съм съгласна, защото тъкмо фактът, че твърде много мислиш, говори за противното.

# 6
  • Мнения: 55
Мила Зори, моят съвет е щом го искате действайте. Аз също съм Зорница и също завърших право. Преди няколко години мислех като теб - да завърша, кариера пък тогава бебе, с приятеля ми /вече съпруг/ бяхме заедно от 7 години... да ама нещата се подредиха по друг начин - забременях, непланирано, докато си карах държавния стаж /тогава 1 година/, родих... дъщеря ми беше на 3 месеца когато се явих на изпита за правоспособност... почнах работа, когато беше на 4 месеца /да е жива и здрава майка ми/, после градина и така ... вече е на 5год. Сега като се сещам си мисля, че по - добре е станало, много е трудно по - късно като изградиш кариера да се откъснеш от работата си /особено ако е частна практика/, губиш клиенти, не следиш промените, аз все още не мога да се реша за второ дете, макар да ми се иска, не че кариерата ми е по - важна, но ...
Каквото и да решиш - успех   bouquet
П.П родих на 24, не смятам че е рано.  Hug

# 7
  • София
  • Мнения: 555
Колкото по-рано толкова по-добре ...
Защо е такова мнението ти, интересно ми е?
Аз на твое място бих изчакала, защото после ще ми е трудно да се мобилизирам да завършвам следване и да започвам тепърва нова работа. Хубаво е и двамата да сте запознати какво ви очаква с появата на едно дете, защото то не е само идиличната картинка на сгушено в татко си бебе и после едно разбиращо и умно детенце, както си го представяше моя мъж. Детето ангажира абсолютно цялото ти време и трябва да сте подготвени за това, макар че докато не ти дойде на главата, няма как точно да стане.
Браво на мама_Зори! Зависи от типа човек много.

# 8
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Колкото по-рано толкова по-добре ...
Защо е такова мнението ти, интересно ми е?
Аз на твое място бих изчакала, защото после ще ми е трудно да се мобилизирам да завършвам следване и да започвам тепърва нова работа. Хубаво е и двамата да сте запознати какво ви очаква с появата на едно дете, защото то не е само идиличната картинка на сгушено в татко си бебе и после едно разбиращо и умно детенце, както си го представяше моя мъж. Детето ангажира абсолютно цялото ти време и трябва да сте подготвени за това, макар че докато не ти дойде на главата, няма как точно да стане.
Браво на мама_Зори! Зависи от типа човек много.

Първо и най-важно е семейството. Работата е само средство да си оправяш разходите в семейството.
Най-добрата детеродна възраст е от 18-25 според докторите. Ако трябва да прави кариера и т.н. все няма да и дойде времето за бебета .... примери има бол.
По добре да си роди 1-2-3 деца и да бяга на работа да гради кариера, ако е толкова важно това де. Тя посочва че няма финансови проблеми, значи спокойно може да си гледа децата без стрес.

# 9
  • Мнения: 1 942
Аз пък те съветвам да изчакаш. Детето е нещо прекрасно, но целия ти живот става подчинен на неговия живот и нужди. Завърши, поработи, попътувайте и когато всичко това ви омръзне направете тази важна крачка. Така след като се роди бебето няма да ти тежи въобще липсата на излизания, дискотеките, невъзможността да останете само двамата както преди и т.н.  Peace

# 10
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Аз пък те съветвам да изчакаш. Детето е нещо прекрасно, но целия ти живот става подчинен на неговия живот и нужди. Завърши, поработи, попътувайте и когато всичко това ви омръзне направете тази важна крачка. Така след като се роди бебето няма да ти тежи въобще липсата на излизания, дискотеките, невъзможността да останете само двамата както преди и т.н.  Peace

ей това пък не омръзва .....

# 11
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Завърши първо и след това се пускай по течението  Whistling

# 12
  • Мнения: 474
Мисля, че тези въпроси трябва да ги зададеш на него! Но първо да решиш сама за себе си искаш ли го сега или го искаш по-късно!
Напълно съм съгласна с Milmuk

# 13
Моето мнение е, че една жена трябва да стане майка и след това да гради кариера. Никога не забравяй, че биологичния часовник не спира и понякога става така, че когато вече искаш да имаш дете нещата не се получават. Познавам такова семейство, което все отлагаше да имат дете, защото живеели на квартира, след това трябваше да изплащат апартамент, след това кола на изплащане и т.н. Сега когато искат нещата не стават. И няма медицинско обяснение за проблема - просто не се получава. Така че моето мнение е, че децата са най-голямата радост в едно семейство и не трябва да се отлага прекалено дълго. Аз родих 2 деца - на 25 и на 28 години. Лишила съм се от много неща в името на децата, но всеки знае че не е лесно отглеждането и възпитанието им. Всяко нещо в живота си има цена. А ако човек е амбициозен може да се справи с много неща - да гледа семейство и да гради кариера. Има детски ясли, градини, домашни помощници, роднини. Съветвам те да действате по въпроса, пък каквото дойде. Живота не може да бъде планиран, просто се живее и решенията се вземат в движение според обстоятелствата.

# 14
  • Мнения: 14 133
Ако си готова и той е съгласен, действайте!!!  Peace

# 15
  • Мнения: 712
Аз пък мисля, че детето е въпрос на биология и базови инстинкти... Отключи ли се механизма, затрака ли ти часовника и пожелаеш ли дете в сърцето си, отърване няма. Разликата е кога у всяка една жена се включва инстинкта за размножаване - у една на 17, у друга на 30, а някои жени (аномалии, какво да правиш!) са лишени от това.
Щом си почувствала желание да родиш и отгледаш дете, не знам как ще успееш да го подтискаш и да градиш кариера - за мен това е абсолютно изтезание. Много пъти съм се ядосвала до сълзи от начина ни на живот, довел до такова отчуждение, което кара жените да чакат за реализацията на най-изконното си право - да дарят живот - заради материални проблеми. Или пък да останат само с едно дете пак заради това.
Не искам да бъда погрешно разбрана - за мен личностната реализация е най-важна от всичко и далеч не се заключва с ролята на мама. Когато имам щастието да бъда родител, не мисля, че ще остана вкъщи твърде дълго, за да бъркам манджи три пъти на ден и да гледам сериали докато детето спи или е на детска градина. Според мен за жената, също както за мъжа, професионалната реализация е от огромно значение - тя ни дава самочувствие, сила и независимост. Друг въпрос, че познавам много млади жени, които се спасяват от работата, която не им носи удовлетворение, в майчинството. Само че, когато децата порастнат, какво остава?...
За мен децата, семейството са приоритет. И ако в тяхно име трябва временно да се откажа от част от амбициите си, бих го направила без колебание.
Това е моето решение, всеки го взема сам за себе си.

П.С. Според лекарите, най-подходящата възраст за жената за бременност и раждане е 22 - 28 години

# 16
  • Мнения: 1 044
Аз пък мисля, че детето е въпрос на биология и базови инстинкти... Отключи ли се механизма, затрака ли ти часовника и пожелаеш ли дете в сърцето си, отърване няма. Разликата е кога у всяка една жена се включва инстинкта за размножаване - у една на 17, у друга на 30, а някои жени (аномалии, какво да правиш!) са лишени от това.
Щом си почувствала желание да родиш и отгледаш дете, не знам как ще успееш да го подтискаш и да градиш кариера - за мен това е абсолютно изтезание. Много пъти съм се ядосвала до сълзи от начина ни на живот, довел до такова отчуждение, което кара жените да чакат за реализацията на най-изконното си право - да дарят живот - заради материални проблеми. Или пък да останат само с едно дете пак заради това.
Не искам да бъда погрешно разбрана - за мен личностната реализация е най-важна от всичко и далеч не се заключва с ролята на мама. Когато имам щастието да бъда родител, не мисля, че ще остана вкъщи твърде дълго, за да бъркам манджи три пъти на ден и да гледам сериали докато детето спи или е на детска градина. Според мен за жената, също както за мъжа, професионалната реализация е от огромно значение - тя ни дава самочувствие, сила и независимост. Друг въпрос, че познавам много млади жени, които се спасяват от работата, която не им носи удовлетворение, в майчинството. Само че, когато децата порастнат, какво остава?...
За мен децата, семейството са приоритет. И ако в тяхно име трябва временно да се откажа от част от амбициите си, бих го направила без колебание.
Това е моето решение, всеки го взема сам за себе си.

П.С. Според лекарите, най-подходящата възраст за жената за бременност и раждане е 22 - 28 години
  202uu 

# 17
  • Мнения: 1 479
Според мен не е рано.Аз се мотах сума ти години,та сега малко ми идва нанагорно.

# 18
  • София
  • Мнения: 397
И аз мисля,че е по-добре първо да родиш.Майчинството ще ти отнеме около 1г и половина, докато го дадеш на ясла/ако няма кой да ти помага/. След това ще си градиш спокойно кариерата, но ако я прекъснеш за толкова време,се връщаш в първи клас и все ще ти се струва,че сега не е моментът за прекъсване и има още какво да постигнеш.

# 19
  • Мнения: 6 892
Моето мнение е да родиш сега. Някой каза, че да подтискаш чувството и да градиш кариера ще е изтезание и е прав, така е наистина. Аз съм в това положение вече...и аз не знам колко точно, със сигурност поне 2 години. И съм на ръба вече, не мисля, че мога да чакам повече.

# 20
  • Мнения: 506
от опит мога да кажа,че никога не е подходящол.я жилище няма,я пари,я кариера,я образование/слава богу повечето неща ги имате/,но все нещо недостига да се вземе важното решение да имаш дете,но ако се чувствате готови действайте или просто оставете само да се случи,когато това стане се намира начин за всичко и нещата се подреждат сами

# 21
  • Мнения: 342
Факта,че си задаваш този въпрос и те измъчва тази мисъл е достатъчно за да ти кажа "давай".  А дали си прекалено млада за това не знам.....има майки на 16,на 23 и на 35г. примерно,но моят съвет е щом си намерила точния човек за теб изобщо не се двоуми ...С времето всичко ще се подреди... Успех.

# 22
  • Мнения: 192
Ако те вълнува и един мъжки съвет - действайте, че колкото повече годинки се навъртат, толкова по е зор после. С големия криво-ляво ставахме нощем, ама с малката беше доста по зор. А и бабите сега са млади, могат да помагат. Иначе - все нещо ще пречи - я кариера, я нещо друго....

# 23
И аз мисля,че сама трябва да си отговориш,неможем ние да решаваме вместо теб Hug Hug


успех Hug Hug

# 24
  • Мнения: 2 563
Смятам, че една жена трябва да е финансово независима преди да стане майка. Не бих родила дете без някакъв трудов стаж зад гърба си. Така ако по някаква причина таткото не може повече да работи, почине или изчезне, семейството няма да страда финансово.

# 25
Най-добре на въпроса можеш да си отговориш ти. Какво искаш от живота,каква да бъде професионалната ти реализация,какво да бъде семейството ти. Когато си готова да си представиш и малка част от това ,ще бъдеш готова да вземеш най-доброто решение. Peace
Един съвет от мен/аз също съм завършила право/ вземи си първо държавните изпити,защото хич не са леки и след това прави тази сериозна крачка да ставаш мама Peace

# 26
  • София
  • Мнения: 815
Здравей,
Всяка една може би е минала през терзания дали сега, дали по-късно и все едни такива с неясен отговор от този сорт. Ясно е, че крайното решение си е твое, ясно е, че и ти самата ще си носиш последствията от него.
Надявам се да ти помогна малко с още един въпрос, на който трябва да си отговорите с евентуалния татко - а именно - мислите ли, че сте се наживяли? И двамата... Да не стане така, че единия или двамата да решите, че искате нон стоп купони и да се чувствате зле от взетото решение? Готови ли сте да посветите цялото си време да отгледате едно дете?
Задавам тия въпроси, защото не един и два са случаите, в които единия решава, че не се е наживял, юрва се да наваксва пропуснатото, другия се чувства зле и накрая още едно детенце е отгледано от самотна майка  Cry
Или пък и другия случай, в който детето е поверено на баба и твърде рядко общува с родителите си, които нямат никакво време за него...
Нищо лично, но няколко такива неща видях с очите си и ...
Каквото и да решиш - желая ти успех и ти и приятелят ти да сте доволни и щастливи от взетото решение!  bouquet

# 27
  • Мнения: 84
Както много хора са ти казали, това е въпрос, който трябва да обмислите и си отговорите най-добре вие двамата с приятеля ти. Аз само искам да ти дам един пример и да ти разкажа моята история.  Hug
 TiredПреди години моята приятелка забременя, а не бяхме завършили още за бакалаври, а пък гаджето й не беше и минала година откакто се уволни от казармата. Нямаха пари, работа, е оправиха се някак си и с работата / доходите, и с всички тежки изпити, че изкара и магистратура и то с бебе. Сега детето е предучилищна и даже вече и помага. А, аз какво - трябва първо да завърша, да работя, да имаме пари, нямаше къде да живеем, мъжът ми тогава не работеше, трябваше да имаме дом, сигурност, стабилност /а сега разбирам, че това са от нещата, които в днешно време са доста относителни - сега ги имаш,но утре може и да ги нямаш/, сватба и чак тогава дете, той се виждаше много млад за баща и си беше определил възраст - 29г. за това. Тогава си говорехме с нея, че колкото по-рано и по-млади, толкова по-лесно се справяш с нещата и двете още тогава го осъзнавахме, но мен ме спираше другото, което ми се редеше в главата като стълбица нагоре до вратата с детската стая, исках нещата да вървят по ред и не само аз, човекът до мен също, а колко време ще отнемат никой не знаеше. Е, минаха годините и сега какво - уж се понаредиха поне малко нещата и когато решихме, че вече няма за кога, то нещата се закучиха. Повече от годиина вече безрезултатни опити, намя да ти описвам психически как се чувствам.  Сега ще търсиме проблема, но той вече си мина 29г. възраст, пък и аз. Родителите ни навлизат в годинки и вместо те на нас ние на тях ще трябва да помагаме, а имам и сестра инвалид, от сега съм се хванала за главата. И сега тук е въпросът - коя от двете е с по-голямото щастие и по-добре наредения живот? Thinking
 NaughtyОт цялата история излиза, че "някои неща е по-добре да не ги умуваш много, просто да се оставиш да ти се случват, да не строиш кули,  да не бягаш и да не се пазиш от щастието!", ако може така да се каже, поне това е моят урок. cry
Пожелавам ти щастието Peace

П.П. А това е отговора на въпроса, който стой под аватара ми
 - Колко струва щастието, старче?
 - Безсънни нощи, чедо, над детското креватче;
умение да се погребваш и пак да се родиш;
търпение, когато почти ще се взривиш;
пречупената гордост, признатите лъжи;
 изпросената помощ, когато ти тежи;
научени уроци в сълзи, вини и страх;
 и не един признат или изкупен грях;
 и дадената прошка, когато още ни боли;
и мъдрото смирение, когато сме сами!
На тебе думам, чедо, но ти на други разкажи
за истинското щастие, платено не с пари –
с любов и будни нощи над детското креватче,
когато собствената ти душа като кърмаче плаче!

Последна редакция: пт, 02 ное 2007, 11:56 от eti^

# 28
  • Мнения: 696
Здравейте отново!Искам искрено да ви благодаря за добрите съвети.!!!!!!Някои от нещата които прочетох ме накараха да се замисля по-сериозно говоря за съветите на Ети и съименничката ми Мама Зори-искрено ви благодаря.
Колкото до това дали съм готова времето ще покаже,друг въпрос който ми беше зададен беше дали сме се находили достатъчно??Силве- за мен мога да кажа че съм обиколила почти цяла Европа,живях 2 години в new york,и кадели още не,мисля че сега единственото нещо което може да ми обърне живота и да се промени към по смислен би било дете и семейство за което да се грижа,а не да мисля каква нова чанта да си купя че имам излишни пари Simple Smile.Казах на приятелят ми че от днес спираме да се пазим,неговият отговор беше точно както очаквах-както кажеш нямаш проблем!!!!! Heart EyesВечерта ме заведе на ресторант и ми беше купил старахотен подарък за моето решение което явно доста му е харесало.От тогава до сега вече не говорим за това защото то се знае какво трябва да правим от сега нататък.Малко съм затруднена сега със обзавеждане на апартамента и т.н.,но ще намерим време за едно бебенце Laughingнадявам се скоро(по коледа Mr. Green).Благодаря ви още веднъж,надявам се да ми давате кураж и по-нататък с моите терзания ,защото май се започват от сега!!!!!!!!
Ще поглеждам от време на време лаптопа и ако някой ми е писал с удоволствие ще прочета и отговоря.Надявам се скоро да се похваля с новина за бебе и ако с нещо аз бих помогнала на някой насреща съм!зори и ети благодаря още веднъж,до скоро Hug

# 29
  • Мнения: 1 674
Това е нещо,което решавате заедно.Трябва ,обаче да си насно,че детето ще погълне цялото ти внимание(или трябва да има кой да ти помага-много сериозно)Виждам,че си наясно какво искаш.Действайте заедно и чакам да се похвалиш с резултата. Peace

# 30
  • Мнения: 486
Всеки тук ще ти покаже неговата гледна точка, но.... тя не е важна.Важно е какво искаш ти, какво е важно за теб?Аз поисках да изчакаме/когато приятеля ми искаше дете/, после...ни отне 2 години /опити, спонтанен аборт, чакане, опити.../ и сега съжалявам, че отложихме.

# 31
  • Мнения: 1 043
Аз съм на мнение, че е по- добре да се роди рано, а след това да се гради кариера  Peace
Но вие сами си решавате за себе си. Поговорете, изяснете си намеренията и желанията за напред и каквото Господ покаже  Hug

# 32
  • някъде
  • Мнения: 4 955
успех ти желая и дано скоро време поднесеш една прекрасна новина на мъжа до теб  bouquet

# 33
  • софия
  • Мнения: 636
Аз те съветвам да изчакаш. Като се роди бебо няма да ти е до изпити, завършаве и т.н. Изкарай си едното и после другото. Ако разбира се имаш някакво желание да продължаваш по професията. Аз не съм на мнение, че жената е задължена да прави кариера, но е добре да има своя професия и своя работа. Децата порастват, хващат си пътя, а ти трябва да имаш нещо, с което да се занимаваш - не е само домакинството в този модерен свят вече. А пък правото е хубава професия, ще ти носи и пари и удволетворение. А като се роди детенцето е добре да се отдадеш всецяло на него дкато стане на 2-3-г., вместо да хукнеш по изпити. Тогава нито ще си разбереш от майчинството и радостта от него, нито от ученето.
Докъм27-28 можеш да изчакаш. 30 и по-нагоре също е вариант, но лично за мен е малко късно за първо дете, ако мислиш да имаш и други.Но тези въпроси всеки решава сам.

# 34
  • Мнения: 3 146
Реакцията му е страхотна  Hug

# 35
  • Мнения: 67
Не му мисли толкова много. Аз родих на 21, бях още четвърти курс доста тежка специалност - с тежки изпити и заверки. Няма по голям купон от това да гледаш дете и колкото си по млад толкова по малко се шашкаш, като си спомня сега беше страхотна веселба.

# 36

Общи условия

Активация на акаунт