Как можем да променим това?

  • 5 416
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 214
Въпроса ми  newsm78породен от една моя друга тема за детските градини.
Та какъв е той: Менюто в детските градини дали може някой да ги промени?
Къде и към кой трябва да се обърнем ние майките да се реши този въпрос?
Говоря за принципа на храненето в детските градини.
Не мисля че е редно да дават в градините филийки, шоколадови пастички и кроасани.
Мисля че е редно да са каши на млечна основа особено сутрин.
Задължително супи, прясно мляко и много други неща.
Всъщност темата не е затова дали сме доволни или не от менюто   chefв детските градини, а какво могат да направят тези мами които мислят че принципа на храненето в детските градини  не е здравословно.

# 1
  • Мнения: 14 133
Можеш да споделиш мнението си с директора и сестрата на градината. При нас менюто е доста разнообразно и здравословно. Пресни плодове и зеленчуци ядат целогодищно. Задължително на обяд има някаква супа, като първо ястие.. В някои от дните им дават мляко към закуската. Аз нямам нищо против филйка, намазана с масло + сирене. Кроасани и шоколадови  пасти не им дават.

Последна редакция: пт, 02 ное 2007, 14:30 от chibi

# 2
  • София
  • Мнения: 4 867
Менютата в детските градини явно са различни. Това ме кара да си мисля, че най-напред трябва да се започне с разговор с директора на конкретната детска градина. Може да се проверят и разпоредбите от ХЕИ, засягащи детското хранене. Една от закованите теми е свързана именно с това.

При Габриела днес ще гостуват известни готвачи и ще правят салати за децата.

# 3
  • Мнения: 2 700
Не знам сега нещата дали са се променили, но бях ровила дълго из нета в търсене на подобна информация преди 3 години и единственото, на което се натъкнах беше препоръчително меню, където нито вида на храните, нито дозите бяха упоменати, т.е. нямаше вратичка, а цял портал за измъкване от ситуация.

# 4
  • Мнения: 47 981
има рецептурник за децата в детската градина/ясла, и определена сума за храноден
домакинката и директорката изготвят менюто(домакинката го изготвя, а директорката подписва) и определят какво ще е менюто и какво ще се купува
има значение и кой е партньорът за доставка на продукти(какво предлага и цените  Wink)
та ако искаш да с епромени менюто, трябва да се обърнеш към директорката

# 5
  • Мнения: 27
Една приятелка на майка ми готви за ДГ и със съжаление към децата споделила, че не може да готви вкусно  и разнообразно със 0.85ст. на дете на ден.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 867
Разнообразието обаче не го определя готвачката. Тя получава продукти и ги готви. Продуктите и менюто се определят от домакин, медицинска сестра и директор.

# 7
  • Мнения: 1 897
има рецептурник за децата в детската градина/ясла, и определена сума за храноден
домакинката и директорката изготвят менюто(домакинката го изготвя, а директорката подписва) и определят какво ще е менюто и какво ще се купува
има значение и кой е партньорът за доставка на продукти(какво предлага и цените  Wink)
та ако искаш да с епромени менюто, трябва да се обърнеш към директорката


Да,точно така стоят нещата.

# 8
  • Мнения: 47 981
е, сега готвачката може да сготви нещо с отпуснатите й продукти, но дали ще сготви мляко с ориз, мюсли с кисело мляко , филия с халва или ще се даде вафла- това го определят директоркаата и домакинката
всъщност тя е длъжна да сготви определено ядене с отпуснатите продукти, и няма думата за издръжката на дете
издръжката за храноден се определя от общината, ако не се лъжа, както и размера на таксата, която плащат родителите

# 9
  • Мнения: 1 320
Не мисля че е редно да дават в градините филийки, шоколадови пастички и кроасани.
Мисля че е редно да са каши на млечна основа особено сутрин.
Задължително супи, прясно мляко и много други неща.
Не знам за твоето , но моето дете НЕ яде каши от 1 година вече. На закуска предпочита филийка с чай , прясно мляко или айран или корнфлейкс с прясно мляко.
На обяд в градината има задължително супа или таратор /тор таратор/ през лятото. 
Вече няколко пъти давах за пример "инициативата " на някой майки , подкрепени от директорката в нашата градина да се предложат на децата по-нестандартни решения за закуски и плачевните резултати.
Пример - следобедна закуска - кисело мляко с мюсли - нито едно дете не пожелало да хапне , сестрите се принудили да изземат от кухнята останалия от обяда хляб и да намажат филиите със маргарин и сладко , само и само децата да не останат не закусили.
Втори пример - следобедна закуска - филия с риба тон - резултат същия , децата отказали да ги ядат получили кроасан .
Не е необходимо да споменавам , че тези закуски са доста по-скъпи от филията , но е редно първо да се сондират мнения на родителите и с какво се хранят децата  , а не само да се прокарват "идеи" които за съжаление не винаги са в полза на децата , макар и от добри чувства.

# 10
  • Мнения: 7 821
И аз и друг път съм писала, хубаво е освен да сондирате мнение, да осъзнаете и, че в детската градина освен вашите 3-годишни ходят и 7 годишни деца и менюто е еднакво за всички. Моите уважения към мнението ви относно филиите с шоколад, но моя 6 годишен син не яде каши вече 5 години!
И при нас от известно време менюто е здравословно, моите момчета го ядат без проблеми и с удоволствие даже хапват по 1, 2 порции допълнително именно защото повечето деца отказват дори да хапнат мюсли с кисело мляко, рибена чорба и т.н. Ами попитайте и техните майки как се чувстват.
Човек като прокарва нещо хубаво е да се съобразява и с традициите на околните. В България за закуска ядем попара, а не каша.
 Peace

# 11
  • Мнения: 1 426
Всъщност темата не е затова дали сме доволни или не от менюто   chefв детските градини, а какво могат да направят тези мами които мислят че принципа на храненето в детските градини  не е здравословно.
Ами ти си мислиш, че каша за закуска на 3 годишно дете е здравословно, аз пък си мисля, че е филийка с масло, например...
То затова има общ рецептурник, който е одобрен от детски диетолози, защото ти и аз не сме специалисти в тая област, имаме само интуитивни представи...

# 12
  • Мнения: 3 456
В нашата градина никога до сега не е имало кроасан. Всеки ден има супа и пресен плод. Лично аз не смятам филийката за нездравословна закуска, но дъщеря ми я предпочита пред мюсли  и пред много други неща, така че, ако в нашата градина например има "сондиране " на мнения бих одобрила менюто.

Предложения за промяна в менюто би трябвало да се обсъдят с директора и с домакина на градината.

# 13
  • Мнения: 17 407
Не е чак толова ужасно менюто в детските градини. Мисля, че твърде малко са децата, които биха яли мюсли, овесени ядки и т.н. Аз тези храни ги предлагам вкъщи. Не храната им е причина да боледуват Peace 

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=170993.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=174437.0

# 14
  • Мнения: 4 970
А като засегнахте това, че в градината има деца на различна възраст, бихте ли ми казали как стои въпроса когато детското заведение е ОДЗ ? В яслата предлагат за закуска...кроасан с шоколад Shocked.Та- въпросът ми е, дали менюто е различно за градината и за яслата?

# 15
  • У дома, при моето семейство
  • Мнения: 648
Менюто е различно в яслата и градина. В нашата никога не са давали кроасани или вафли. Закуската е сандвич с прясно мляко, или корнхлекс с мляко, кисело мляко с  филийка с пастет или с масло и нещо сруго. На обяд  винаги има супа, ако е зеленчукова, яденето е с месо и обратно, има и десерт плод/грозде, ябълка, грейфрут, портокал, банан/, както и чаша сок. За следобят кекс, или млечна баница, ашуре/не че го хапват ама/. Аз като цяло съм доволна от храната и дъщеря ми я харесва. Наистина готвят по рецептурник по препоръка от ХЕИ, и менюто го определя мед.сестра в ДГ и директорката.Според порциона на детето на ден и изискванията на ХЕИ.
Така е поне при нас, но във всяка градина е различно.

# 16
  • Мнения: 7 821
В градината на моите деца е еднакво менюто и за яслата и за градината, поне докато малкия беше в яслата.

# 17
  • Мнения: 55
По тази сериозна тема не може да се говори  непрофесионално.
В тази страна има Министерство на здравеопазването ,което е определило държавните стандарти за хранененто и всички, които осъществяват тази дейност ги изпълняват.
Да престанем със свободните съчинения!!!!!!

Нека предлагаме нещо полезно за децата, а не да си пишем само редове........

Предлагам да се премахне закуската сутрин и след обяд, за да може да се задоволяват индивидуалните желания на родителите и децата.

# 18
  • Мнения: 3 423
Разговори с директорите и възпитателите.
Подписки от родителите с предложения.
В градината на сина ми се набляга на плодове,
зеленчуци в междинните хранения, десертът
на обяд е или плод, или йогурт, никакви тестеняци.
Всяка седмица се изнася на табло менюто за седмицата
и така може и родителите да следят какво ядат децата.
Ако има недоволства, се реагира незабавно.
Закуската не е включена в цената, всяко дете си носи.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 999
...десертът на обяд е или плод, или йогурт, никакви тестеняци...

В нашата градина, а мисля също и във всички останали в БГ, на обяд вече няма десерт. Тъй като по последни изследвания плодовете не следва да се ядат след хранене на обяд имат супа и основно само.

Плодове ядат м/у закуската и обяда.

Всяка седмица получавам менюто и определено ми допада. Всеки ден имат супа на обяд, като едни от дните е постен, но супата е с месо, един с риба, един с нещо италиянско /спагети или лазаня/.

# 20
  • София
  • Мнения: 13 206
Пример - следобедна закуска - кисело мляко с мюсли - нито едно дете не пожелало да хапне , сестрите се принудили да изземат от кухнята останалия от обяда хляб и да намажат филиите със маргарин и сладко , само и само децата да не останат не закусили.
Втори пример - следобедна закуска - филия с риба тон - резултат същия , децата отказали да ги ядат получили кроасан .
Не е необходимо да споменавам , че тези закуски са доста по-скъпи от филията , но е редно първо да се сондират мнения на родителите и с какво се хранят децата  , а не само да се прокарват "идеи" които за съжаление не винаги са в полза на децата , макар и от добри чувства. [/color]

И не само скъпи, ами понякога не особено полезни. За маргазина не искам да коментирам. Ама той поне е евтин и се връзва с парите дето отпускат на градините и е ясно, че масло е лукс за тях. Моята щерка овесени ядки не хапва. Как ли не я карах, лъгах, че са вълшебни и не и не! За рибата тон пък... това е рибата, съдържаща най-много живак поради замърсеността на световните океани. Аз отдавна не я купувам вече, а много я обичам Confused

За кашата... моята не е яла каша откак навърши 1 г. Обаче сега се зачудих дали пък не би яла... newsm78

# 21
  • София
  • Мнения: 13 206
Предлагам да се премахне закуската сутрин и след обяд, за да може да се задоволяват индивидуалните желания на родителите и децата.

Хич не разбрах смисъла на това изречение. Може ли по-подробно... newsm78

# 22
  • Мнения: 17 407
Аз мисля, че е написано с ирония. Ако не е, не виждам как ще стане всяко да яде различно нещо, осбено пък в първа група.

# 23
  • София
  • Мнения: 13 206
Аз мисля, че е написано с ирония. Ако не е, не виждам как ще стане всяко да яде различно нещо, осбено пък в първа група.

И аз се двуомях дали е с ирония или е наистина.. та реших да запитам  Wink

# 24
  • Мнения: 8 999
Ами повечето деца обичат да ядат филийки, шоколадови пастички и кроасани. Поне моите. Ако не ядат в градината, ще поискат после аз да им купя. За мен е безразлично къде изяждат това. Нито пък мисля, че е вредно. Не може деца да ръфат само сурови моркови и каша от овесени ядки и ленено семе.
Ние, макар и възрастни, също имаме нужда от това да си похапваме сладичко, шоколад, сладолед.... Не разбирам защо трябва да лишаваме децата си от това.
И не ми казвайте, че вие се храните само с кълнове и месо от животни, отглеждани във високопланински екологично чисти райони.

# 25
  • Мнения: 46 508
Едно дете, на което са му предложени овесени ядки или рибена супа на 4-5-6 години, може и да не ги приеме, решаващо е захранването и хранененето му като бебе.

Ами повечето деца обичат да ядат филийки, шоколадови пастички и кроасани ...

София сухата храна не я признава за храна. Такива вкусове съм й възпитала и смятам, че е правилно.
За месец и половина ходене на градина свали почти 2 кг., защото закуските им се изчерпват само със суха храна.

Не става дума за лишаване от нещо, но нещата, които си изброила са за разкош, както се казва  Laughing отделно от основните яденета и не всеки ден.

# 26
  • Мнения: 17 407
Никол, не съм съвсем съгласна с първото ти изречение. Аз, захранвайки дъщеря си, се постарах да предлагам въпросните храни и не само тях. Да, обаче вкусовете й се променят и неща, които тогава е ядяла сега е абсурд. Чета тук, че много деца са отслабнали в градината. НЕ знам на какво точно се дължи, но не мисля, че причината е само в менюто Peace

# 27
  • Мнения: 8 999
Е добре де, вие какви закуски предлагате на децата си вкъщи - супа и гювеч ли? Не разбирам каква е драмата, ако сутрешната и следобедната закуска са филийки, кифли или дори вафли. Нали на обяд им дават винаги първо, второ и десерт, които не са сухоежбина.

# 28
  • Мнения: 46 508
Е добре де, вие какви закуски предлагате на децата си вкъщи - супа и гювеч ли?...

Стар цитат, че не ми се пише пак, това е менюто й преди да тръгне на градина:

Цитат на: Никол
... Редувах
1. Грис + 1 мерителна лъжица мляко за след годинка + масло + сиренце.
2. Грис с намачкан плод.
3. "Тутманик" от грис.
4. Овесени ядки + 1 мерителна лъжица мляко за след годинка + масло + сиренце.
5. Овесени ядки с намчкан плод.
6. Пшенични ядки  + 1 мерителна лъжица мляко за след годинка + масло + сиренце.
7. Пшенични ядки с намачкан плод.
8. Микс овесени, пшенични ядки и просо  + 1 мерителна лъжица мляко за след годинка + масло + сиренце.
9. Микс овесени, пшенични ядки и просо + с намачкан плод.
10.Елда (нея я купувах готова, под формата на каша).
11.Тиква.
12.Плодова салата.
13.Плод.
След като навърши годинка, можеш да включиш и:
15.Кисело мляко с бисквити.
16.Кисело мляко с пасиран плод.
17.Натурално кисело мляко.


Много рядко
Домашна баничка без яйце.
Препечена филия с кашкавал.
Макарони.


Дренка, има голям избор от храни, различни от сухата, няма как детето да свикне със суха храна, ако не му е предлагана, а свикне ли веднъж, после много трудно се минава на друго.

За отслабването, при нея специално е от това, защото от 4 хранения - закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря, мина на 2 броя - сега в делничните дни реално останаха само закуска (вкъщи) и обяд (в градината). Заради ранното слагане там и съответно неспането, вечер изпада в състояние, в което дори не може да яде.

# 29
  • Мнения: 1 640
В нашата градина има филии,има курабии/днес следобед ще има курабия/,но няма кроасани и вафли.Тревожи ме маргарина и пастета-те са боклучавата храна.Аз не давам вкъщи.
  Менюто за днес е :
  Закуска:попара със сирене и маргарин.
  Обяд:пилешка супа;картофена яхния,плод.
  Следобедна закуска:курабия,сок.
Не зная какъв е сокът-дали е най-евтиният с много оцветители,консерванти,изкуствени аромати?! newsm78
 Количеството ,обаче,е оскъдно-виждала съм порциите,виждала съм и нахвърлящи се на храна/ след градината/ деца-като настървени и все едно цял ден нищо не са яли.Майките им носят храна,като идват да ги вземат.Моето не е гладно след градина ,но то и без друго и вкъщи яде много малко-злоядо е.
   Относно ОДЗ-тата-нашата е ОДЗ-храната се готви  на място и е еднаква за ясленски и градински групи-от едногодишни до шестгодишни!

# 30
  • София
  • Мнения: 6 999
Никол, звучи чудесно, но след като навърши годийна и половина Дариа категорично ми отказа да яде каши или пасирани /каквото и да е/. Грис и кремчета не съм й предлагала. Както и кисело мляко с бисквити или прясно мляко с бисквити - смятам ги за много гадни - един вид накиснат хляб  Sick

Ето менюто й от днес и това за утре /да не запълвам с повече/:       
               ПОНЕДЕЛНИК           
   Закуска - плод, попара със
      сирене, чай
            Обяд - супа топчета, ризото
    със зеленчуци
            Сл. закуска - грис халва, сок
     
 ВТОРНИК
Закуска - плод, корнфлейкс с
   прясно мляко, чай
Обяд - таратор, пиле по
  градинарски
  Сл. закуска - филия с пастет,
краставица, чай


# 31
  • Мнения: 17 407
НЕ давам на детето си само суха храна.Но за закуска не виждам проблем да е такава.  Абсурд е да я накарам да яде изброените от Никол неща. ДА я насилвам ли, какво? И ако се въведат тези храни в градината, повече от половината деца ще седят гладни пак.

# 32
  • Мнения: 46 508
Специалистите вече обръщат внимание на въпроса, в учебните заведения ще се дава, каквото трябва, а не каквото искат децата.

Тази година не са се съобразили с препоръките за училищните закуски, но все пак е някакво начало, щом са се обърнали веднъж към национален консултант по хранене  Peace

# 33
  • Мнения: 47 981
никол, не знам как смяташ че едно 5-6 годишно дете ще яде каша от елда?!а за слагането за спане, мисля че е нормално дете което става в 7 сутринта, в 13 часа да е нахранено и да спи, а в 15,30 да се е наспало
малкия като тръгна на ясла, не беше свикнал с режима, но полека лека се научи, вс пак такива са нормите за всички
иначе аз не изпадам в драми заради храната, ако изяде една вафла след обяд, и майките не купуват сладкиши вечерта след това, не виждам нищо лошо
докато беше при баба ми, щерката ядеше основно филии и манджа с хляб  Sick, така че вкъщи не винаги предлагаме по- здравословна храна
в детската е доста по-добре
синът ми в къщи почти не чде, но в яслата яде доста добре
понякога има филии, понякога сладкиши, но макс. един път седмично
и да ви кажа, когато има крем, малеби, ашуре, корн флейкс, и др подобни, почти никое дете не яде
в яслата е обратно= повечето ядат крема, а филиите не
и още нещо- в дания например, децата си носят обяда-суха храна, сандвич, от вкъщи! за следобедна закуска получават хляб, плод и сушени плодове, следобедният сън не е задължителен...за мен този режим не е приемлив, но там реда е такъв

# 34
  • Мнения: 2 214
По тази сериозна тема не може да се говори  непрофесионално.
В тази страна има Министерство на здравеопазването ,което е определило държавните стандарти за хранененто и всички, които осъществяват тази дейност ги изпълняват.
Да престанем със свободните съчинения!!!!!!

Нека предлагаме нещо полезно за децата, а не да си пишем само редове........

Предлагам да се премахне закуската сутрин и след обяд, за да може да се задоволяват индивидуалните желания на родителите и децата.
Сори вие да не сте министър на здравеопазването.
Направо ми забранихте да коментирам въпроса newsm78
А за тези които считат че филийките са по полезни нямам нищо против.
Питах само къде мога да видя някакви наредби или както и да се казва това, с които уж ким се съобразява менюто в детската градина.
Защото директорката ми отговори че те се придържат към количеството калории които трябва да се дадат на детето. А всички ние знаем че калориите  могат да се набавят с различна храна.
Пак повтарям не се оплаквам от храната в градината и не искам да променям менюто в ничия градина. Работила съм в Съюза 7 години в детска градина и си имахме храни и продукти които бяха забранени други пък бяха задължителни, това всичко се описваше в една книга издадена от министерството на здравеопазването.
Питам дали има нещо подобно в България.

Цитат
никол, не знам как смяташ че едно 5-6 годишно дете ще яде каша от елда?!

Ами ще яде ако майка му го е научила от малък.
Моя яде Елда, овесени и какви ли не други ядки с масло или с мляко.
Недейте да ми говорите за традициите на Българите.
Защото колко и да ме убеждавате няма да приема че е полезно или пък много вкусно да ядеш (пасирани патладжани, домати, чушки , крумид и варени 2-3 часа) което всъщност представлява лютиницата

Последна редакция: пн, 05 ное 2007, 22:34 от winter

# 35
  • София
  • Мнения: 6 999
Ами ще яде ако майка му го е научила от малък.
Моя яде Елда, овесени и какви ли не други ядки с масло или с мляко.
.....
Защото колко и да ме убеждавате няма да приема че е полезно или пък много вкусно да ядеш (пасирани патладжани, домати, чушки , крумид и варени 2-3 часа) което всъщност представлява лютиницата

Мне...моето ядеше до 1г. и половина. После отказа тотално и категорично - не близва каши или пасирано каквото и да е.

В класическата лютеница мисля няма патладжан и лук...  newsm78

# 36
  • Мнения: 46 508
никол, не знам как смяташ че едно 5-6 годишно дете ще яде каша от елда?! ...

Уточних, че нямам време да пиша и слагам стар цитат от времето, когаро дъщеря ми се беше още вкъщи, т.е. беше малка, също, ако забелязваш и баницата е без яйце, защото не беше захранена с него и т.н. Просто примерно меню, пригодено за бебе, но от което повечето неща НЕ отпадат от менюто на големите деца.

# 37
  • Мнения: 17 407
.Както става ясно от темата, повечето деца не ядат каши, овес и пр. За това, естествено, сме виновни ние.
winter, как да я науча. Дай ми съвет, че не ми стига акъла. Ти ядеш ли неща, които не обичаш?

# 38
  • Мнения: 47 981
и моите деца ядат мюсли и други неща, но не и каша от елда, извинявай, ама кашите са за бебета, особено сухите пък дори и на хипп синът ми се обрива от тях, защото са химия, така че и на бебе не бих дала от тях
както казах, в яслата менюто е по-различно от детската и е съобразено с възрастта на децата- манджички, кремчета и по-сочни и течни неща
в градината имат и риба на скара, и кюфтета, и боб и зеле с месо и други неща , които не се дават в яслата, и не виждам нищо лошо
е, дават понякога и вафла, морена или меденка, ама не припадам от това
повечето майки като вземат децата от градина и им купуват сладкиши, сокчета- от пакетираните и др подобни, ама иначе пищят защо има в детската вафла, и естествено сега ще кажат че само фрешове дават на децата си
иначе по въпроса- забранени храни няма, изключение разбира се да са годни за консумация(не развалени)
има рецептурник за приготвяне на ястията- колко месо, яйце и др съставки да има дадено ястие, необходим брой калории на порция, минимум от белтъчини и т н

# 39
  • Мнения: 1 640
Трудно ми е -сега се уча да ям здравословни зърнени храни, а на детето предлагам от време на време и гледам да не забравя да предлагам и след поредния отказ.Засега още не е прояла овесени ядки натурални,а само в мюсли със сушени плодове /микс/ и то в доста малко кол-во,за съжаление.
Да,трудно е да преодолееш вече създадените хранителни навици.

# 40
  • Мнения: 8 999
Защо пък изведнъж решихте, че филийката /т.е. хлябът/ е вредна храна. Та това е също вид зърнена закуска, но не на цели зърна, а смляна на брашно и опечена.
Аз лично не ям елдени каши, нито попари от овесени ядки без нищо, нито пък бих яла баница само от кори /без яйца и масло/. Затова и не предлагам на децата си нищо, което аз самата не намирам за вкусно. У нас ядем месо, яйца, масло, сирене, прясно мляко, кисело мляко, кашкавал, риба, плодове, зеленчуци, хляб. Всички тези продукти се предлагат и в детската градина на децата ми.
А грисът, доколкото знам, не  е нито зеленчук, нито плод, нито ядка - така че дали е грис или филия хляб, няма май голяма разлика.

# 41
  • Мнения: 46 508
mamavassi, явно трбява да го напиша за трети път, този път ще го сложа в червено  Embarassed

Цитатът е стар! От времето, когато детето ми е било малко!
  Част от нещата сега давам под друга форма - например баницата е с яйце, добавям не сухо мляко, а прясно, елда под формата на каша отдавна не купувам!

Защо пък изведнъж решихте, че филийката /т.е. хлябът/ е вредна храна. Та това е също вид зърнена закуска, но не на цели зърна, а смляна на брашно и опечена ...

Защото за разлика от хляба съдържат микроелементи, антиоксиданти, витамини и фибри, това заради, което всъщност се налага приемането на зърнени храни като цяло.

# 42
  • Мнения: 4 841

Защо пък изведнъж решихте, че филийката /т.е. хлябът/ е вредна храна. Та това е също вид зърнена закуска, но не на цели зърна, а смляна на брашно и опечена ...

Защото за разлика от хляба съдържат микроелементи, антиоксиданти, витамини и фибри, това заради, което всъщност се налага приемането на зърнени храни като цяло.

 newsm78 Кое за разлика от кое? Може ли малко пояснение - конкретно - с какво е вредна една филия хлаб, намазана със сирене например???

# 43
  • Мнения: 7 821
winter, "насила хубост не става"!
Децата могат да ядат полезна храна и без да ядат каши  Wink. Защото единствения начин деца на 7 години да ядат каша е майките и бащите им да я ядат, а ние не ядем такива неща! И сори, но няма и да проядем  Peace ... аз правя за закуска в Събота и Неделя палачинки ... защото искам да доставя удоволствие на семейството си!
Това което исках да кажа от самото начало е, че ако искаш да има действително някаква промяна в храненето на децата в градините то да не тръгваш с "рогата напред" и да стават нещата постепенно.
Успех!

# 44
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Една приятелка на майка ми готви за ДГ и със съжаление към децата споделила, че не може да готви вкусно  и разнообразно със 0.85ст. на дете на ден.

  В нашата градина менюто си е разнообразно,а децата ми казват и,че е вкусно. Peace

# 45
  • Мнения: 2 214
Трудно ми е -сега се уча да ям здравословни зърнени храни, а на детето предлагам от време на време и гледам да не забравя да предлагам и след поредния отказ.Засега още не е прояла овесени ядки натурални,а само в мюсли със сушени плодове /микс/ и то в доста малко кол-во,за съжаление.
Да,трудно е да преодолееш вече създадените хранителни навици.
Отговор на многото въпроси тук.
Искам пак да подчертая аз не налагам мнението си на никой, само че са сещаме за здравословно хранене чак тогава когато се  налага.
И наистина няма как детето ти да яде Елда когато в къщи мирише на припечена филийка която си я направила за себе си.
Детето ми яде това което ям аз.  А аз ям всичко (даже лютеница преди месец проядох) но наблягам на това което е здравословно което ще помогне за изграждане на хранителните навици на детето ми.

Цитат
Децата могат да ядат полезна храна и без да ядат каши  . Защото единствения начин деца на 7 години да ядат каша е майките и бащите им да я ядат, а ние не ядем такива неща! И сори, но няма и да проядем   ... аз правя за закуска в Събота и Неделя палачинки ... защото искам да доставя удоволствие на семейството си!

Удоволствие понятие относително, ако беше видяла днес сутринта как Еми яде варени ръжени ядки с извара и мед никога не би казала че са мъчи детето Laughing Peace

# 46
  • Мнения: 46 508
newsm78 Кое за разлика от кое? Може ли малко пояснение - конкретно - с какво е вредна една филия хлаб, намазана със сирене например???

Микроелементите, антиоксидантите, витамините и фибрите, от които имаме нужда и заради което се налага да ядем зърнените храни почти лиспват във фините брашна, при тях се отстранява обвивката и зародиша на зърното (в които са въпросните необходими елементи) - от тези фини брашна се прави белият хляб. С 2 думи, приемането на изделия от фино брашно не носи нищо на организма, освен ненужни калории.

Разбира се глезенето в събота или неделя, както и по празници е приемливо, но не всекидневно приемане.

winter е права за личния пример, всекидневното ни меню не включва хляб, шоколади и т.н., не се купува просто.

# 47
  • Мнения: 17 407
Да, личният пример, разбира се. Аз обаче не мога да си представя да ям варени ядки с извара и мед, камо ли да уча дъщеря си. Колкото и здравословно да е, ако аз не бих го яла, няма да предложа и на децата. И друг път съм писала за познато дете на 3г, чиито родители държат да яде каши и подобни. Гледа като невидяло другите деца, като излезе навън и иска от всичко.

Ничщо лично към Никол и  winter, опитвам се да обясня, че не е толкова просто това, дето го искате Peace

# 48
  • Мнения: 46 508
... Ничщо лично към Никол и  winter, опитвам се да обясня, че не е толкова просто това, дето го искате Peace

Не е просто разбира се, даже е трудно понякога  Confused Миналата година след гостуването през лятото насам беше свикнала със суха храна, изпразних всичко "сухо" от хладилника, изкара известно време на мляко и банани и нещата се върнаха по местата.

За детето на товите познати - ако е било напълно ограничавано, от там идва. Трябва да се запознае с тях, когато е на около 2 години, с изграден горе долу вкус, да знае, че са достъпни (извън основните хранения), а не строго забранени, тогава вече няма да са толкова интересни. Винаги съм купувала, когато е искала, но вече беше голяма, знаеше, че дното е храна, другото забавление, хапва едни парче чипс примерно и с другото храни гълъбите  Laughing

# 49
  • Мнения: 700
winter е питала КАК може да се промени менюто.
В детската градина на една позната родителите са се събрали и са решили че за тях е важно децата да ядат пресни плодове и се редуват в закупуването им. Но се купува за всички! Цели щайги от борсата със сертификати трябва да са май.
Не знам обаче при нас как ще стане, като гледам дългия списък с неплатили таксите Crossing Arms

# 50
  • Мнения: 494
Добре,не разбирате ли,че крайностите9отведнъж) няма да се понесат добре от повечето деца и родители.Моите деца хапват от разните там овесени и други ядки и т.н. здравословни храни.предлагам им ги във всякаква форма и вид(правила съм дори бисквити от ръжени ядки и овесени ядки,с мед-страшно вкусни стават).Става дума за това,че моите ядат строго здравословно,защото и аз така се храня-много просто,като разните там пакетирани изкушения са само за разкош,както беше казал някой по-горе.Все едно.Думата ми е за друго.
Не е ли по-добре да се съсредоточим върху нещата,които са възможни и са добро начало-например пълнозърнестия хляб.Нищо трудно няма да се замени белия.Има вече навсякъде и пълнозърнесто,типово и др. диетични и здравословни видове брашно,от което стават също страхотни закуски.Нямам нищо против изварата.Предложих да правят с нея филийките,вместо пастет.Не виждам и проблем в 10 часа да се даде плод,като втора закуска,вместо за десерт,след супата и второто.В нашата ясла им дават в 10 часа айран или нектар-по-добре да го дават след обеда него,а плода в 10 часа-така казва диетоложката на сина ми.Предложих тези неща в яслата.Приеха ги.Казаха,че ще се опитат да направят разчет,защото предлаганият досега хляб е по-евтин от този,който предложих аз.Не съм оптимист обаче.Обмислям какво още да направя,без да засегна иначе симпатичната директорка newsm78Предлагайте!!!

# 51
  • Мнения: 17 407
Доколкото знам, в градината на дъщеря ми дават пълнозърнест хляб. За  пастет не съм чула, тя и не го яде.

# 52
  • Мнения: 288
мисля че за да промениш менюто в градината или трябва ти да я спонсорираш или да намериш други спонсори съгласни да направят това.Всичко е до възможностите на градината.При едни менюто е разнообразно,защото имат възможност при други не е така.Лошото е ако сме избрали точно тази градина в която няма.......... #Cussing out

Последна редакция: вт, 06 ное 2007, 23:01 от ninka3103

# 53
  • Мнения: 46 508
... Обмислям какво още да направя,без да засегна иначе симпатичната директорка newsm78Предлагайте!!!

Нашата директорка (също много симпатична  Simple Smile) обясни, че храната за цял Люлин се готви на едно място, после само се кара с кола до градината, промени са невъзможни, освен централно.

Днес питах учителката на София - изяждала си била всичко, но продължава да слабее и казва, че не яде следобед, освен, ако има кисело мляко, на кой да вярвам, не знам ...

# 54
  • Мнения: 288
... Обмислям какво още да направя,без да засегна иначе симпатичната директорка newsm78Предлагайте!!!

Нашата директорка (също много симпатична  Simple Smile) обясни, че храната за цял Люлин се готви на едно място, после само се кара с кола до градината, промени са невъзможни, освен централно.

Днес питах учителката на София - изяждала си била всичко, но продължава да слабее и казва, че не яде следобед, освен, ако има кисело мляко, на кой да вярвам, не знам ...
Ами мисля че учителките винаги казват че децата са яли,даже и те да не са го правили,може да се лъжа,но така мисля.Имам позната в градината и тя ми заяви
-Добре де как  да ти кажат че не иска да яде нищо
та от това си правя изводите

# 55
  • Мнения: 17 407
Не е вярно, зависи от учителките. При нас казват, ама ние с мъжа ми отдавна не питаме. Никол, може пък наистина да си яде детето. Дъщеря ми доста неща ги яде само там, не питам учителките, но знам, че тя не ме лъже.

# 56
  • Мнения: 46 508
... знам, че тя не ме лъже.

Точно това и мен ме притеснява, защото за тези неща и София не ме лъже. Обяснява и показва, че понякога яде филиите, като обира това, което е отгоре, така ги яде и когато съм пробвала да й давам, със зъби изстъргва намазаното, а хляба оставя.

# 57
  • Мнения: 5 500
Никол,  hahaha
и Цецо понякога прави така Joy
Ето тука сме мислили, но не сме стиганили до никъде с промяната в храненето в ДГ
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=177220.0
стана ясно, че трябва да се действа на централно ниво, само с разговори с директорки до никъде няма да се стигне!
Вчера за обяд пиле с домати, кое му е здравословното на вареното домати не знам newsm78
Днес следобедна закуска кекс!
Аз по-скоро искам да се премахме маргарина, бозата и флуорираното мляко, защото маргарина, аспартама в бозата и флуорида СА ОСОБЕНО ВРЕДНИ!!! И ако има родители дето ги купуват, то аз не и не желая моето дете да яде отрови!

# 58
  • Мнения: 3 336
Мен ме притеснява основно какаото и шоколада. Децата ми пият хомеопатични капки заради алергична астма към препаратите в детската градина, а като сепие хомеопатично не трябва да се яде какао, шоколад и да се пие чай от мента, също и канела тябва да се избягва.
Децата ми са здрави, но лечението отнема време и най-вече трябва да са в същата тази среда, в която се проявява астмата, за да се види дали помагат капките, а като са там им се дават вафли с какао и т.н.
На всичкото отговре откакто са на ясла от септември насам нито една седмица не е имало изложено меню с храната, за да може всеки да е наясно с какво ес храни детето му. Родителска среща не се задава и още не е имало Rolling Eyes

А откъде е тази информация за флуорираното мляко? Shocked Настръхва ми косата като си помисля #Cussing out

# 59
  • Мнения: 5 500
Мен ме притеснява основно какаото и шоколада. Децата ми пият хомеопатични капки заради алергична астма към препаратите в детската градина, а като сепие хомеопатично не трябва да се яде какао, шоколад и да се пие чай от мента, също и канела тябва да се избягва.
Уведомяваш в яслата, че на твоите деца не трябва да се дават, понеже вземат лекарства и пречат!
А откъде е тази информация за флуорираното мляко? Shocked Настръхва ми косата като си помисля #Cussing out
Питай, гарантирам ти, че и във вашата е на фирма Дея флурираното мляко!

# 60
  • София
  • Мнения: 6 999
AFRODDITA, абсолютно поддържам за маргарина. Боза и вафли не дават в нашата градина.
Но съм убедена, че обявеното масло е маргарин... Изобщо не разбирам как може някой да яде това чудо. Във всеки случай у дома не е стъпвало и няма и да стъпи. На дъщеря ми не даваха до скоро нищо какаово заради предразположение към алергии...

# 61
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Afrodita, за флуорираното мляко ние подписвахме декларация дали сме съгласни. Би трябвало да означава, че имаш право да откажеш.

# 62
  • Мнения: 47 981
при нас не дават боза
вафлите са рядко
обаче дават филии с маргарин
и аз съм против маргарина
не може да се отрече обаче че е доста по-евтин от маслото, и ще е  трудно да се замени с масло от финансова гледна точка
мисля че единственото решение е хеи да го забрани и те да контролират това редовно, но едва ли ще стане това Wink

# 63
  • София
  • Мнения: 4 867
Изисквайте да изнасят менюто за седмицата и коментирайте с директорите конкретно по него.

С изненада установявам, че Габриела яде в детската градина неща, които у дома не желае дори да помирише: лютеница (която ние обичаме), патладжани, мандарини....

В днешното меню имат млечна супа с овесени ядки.

# 64
  • Мнения: 47 981
при нас абсолютно винаги има меню
понякога са ме молили да им го размножавам, можеш да ги попиташ директно дали имат нужда от помощ с печата на менюто, ако е така д аим го разпечаташ, ако ли не защо не го слагат Wink

# 65
  • Мнения: 5 500
Afrodita, за флуорираното мляко ние подписвахме декларация дали сме съгласни. Би трябвало да означава, че имаш право да откажеш.
При нас няма декларация!
А, какво ще прави детето ти, когато другите ядат таратор, ще гледа отстрани защо то не може!?
На мнение съм, че млякото изобщо не трябва да е флурирано!

Общи условия

Активация на акаунт