Любов и ревност

  • 3 125
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 212
Темата за ревността е многократно предъвквана тук но аз си мисля за друго.
Каква е според вас връзката между любовта и ревността. Когато обичаш някой задължително ли е да го ревнуваш. Можем ли да обичаме някой без да изпитваме капка ревност към него. Защо всички твърдят че ако имало любов има и ревност. Това значи ли че ревността е мерило за любовта. Значи ли че колкото повече обичаш даден човек толкова повече го ревнуваш. А ако не го ревнуваш изобщо. Това значи ли че не го обичаш. Ако казваме на някой че не го ревнуваме този някой може ли да заключи от това че не го обичаме... И изобщо любов равно ли е на ревност. Вярвате ли че има някаква висша форма на любов при която човек може толкова да обича партньора си че да не го ревнува и все пак да го обича... Или това не е любов а някакво подобие на любов... Как мислите..

# 1
  • София
  • Мнения: 1 783
Със свободата се измерва любовта, не с ревността. Ако въобще подлежи на измерване...

# 2
  • Мнения: 212
Със свободата се измерва любовта, не с ревността. Ако въобще подлежи на измерване...
Имам чувство обаче че като кажеш на някоя жена че изобщо не я ревнуваш то тя се замисля дали изобщо я обичаш щом поне капка не я ревнуваш... Явно е задължително като обичаш някой да го ревнуваш поне малко. Иначе ако не ревнуваш изглежда сякаш този човек изобщо не те интересува и ти е безразличен.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 783
Аз не мисля така...Ревността би ме угнетила  и оковала, а не би ме поласкала. Има много други неща, каращи ме да се чувствам обичана. 

# 4
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Аз мисля, че определено имат връзка любовта и ревността. Не си представям да обичам партньора си истински, да ми пука за този човек и да видя например как някоя друга жена му се върти и умилква дори и с поглед и да не ми трепне в сърцето. Няма как да не се породи ревност в този момент, според мен!

# 5
  • Мнения: 4 496
Не си представям да обичам партньора си истински, да ми пука за този човек и да видя например как някоя друга жена му се върти и умилква дори и с поглед и да не ми трепне в сърцето. Няма как да не се породи ревност в този момент, според мен!

А той какво прави, че в теб се поражда ревност? А защо ти трепва сърцето? Щото е по-готина ли?
Това, че друга жена може да сваля мъжа ми не ме кара да ревнувам.Имам му доверие.За мен ревността е липса на увереност в чувствата на партньора и страх от изместване.
С три думи - липса на самочувствие.

# 6
  • Мнения: 15
Всички хора ревнуват.Мое мнение.Но....вярвам, че има такава висша форма на любов при която двама души не си показват, че ревнуват.Просто не си дават повод за това....А ако кажеш на една жена, че изобщо не я  ревнуваш все едно и казваш-имам ти 100% доверие,което е хем хубаво,хем лошо..... Thinking

# 7
  • София
  • Мнения: 5 604
Аз мисля, че определено имат връзка любовта и ревността. Не си представям да обичам партньора си истински, да ми пука за този човек и да видя например как някоя друга жена му се върти и умилква дори и с поглед и да не ми трепне в сърцето. Няма как да не се породи ревност в този момент, според мен!
Peace Съгласна съм, аз съм от ревнивите, мъжа ми също, но в нормални граници, разбира се!

# 8
  • Мнения: 2 070
колкото по неуверен се чувстваш,толкова повече претенции за собственост(ревност)предявяваш към любимия.

# 9
  • Мнения: 5 253
Вярвате ли че има някаква висша форма на любов при която човек може толкова да обича партньора си че да не го ревнува и все пак да го обича... Или това не е любов а някакво подобие на любов... Как мислите..

Да,вярвам,че има,но е рядко срещано явление,нещо като бяла врана.

# 10
  • Мнения: 212
Аз мисля, че определено имат връзка любовта и ревността. Не си представям да обичам партньора си истински, да ми пука за този човек и да видя например как някоя друга жена му се върти и умилква дори и с поглед и да не ми трепне в сърцето. Няма как да не се породи ревност в този момент, според мен!
Значи смяташ че любовта и ревността вървят ръка за ръка така ли? И едното е признак за другото т.е. ревността е признак че има любов

# 11
  • Добрич
  • Мнения: 1 720
Значи смяташ че любовта и ревността вървят ръка за ръка така ли? И едното е признак за другото т.е. ревността е признак че има любов

Не мога да обощя така, Борис! Не знам какво ти влагаш в думата ревност, защото тя определено има широки граници. Казвам, че на мен ми се е случвало да изпитвам ревност и да обичам едновременно!

# 12
  • Мнения: 6 164
За ревност без любов съм сигурна, че съществува, за любов без ревност - не. С нея не се измерва колко обичаш някого, а колко те е страх да не го изгубиш (неувереност), или някакво чувство за притежание, някой да не пипне твоето...

# 13
  • Мнения: 1 008
Аз мисля, че двете върят ръка за рька. Ако някой се опита да отнеме човека, който е до мен, ще изпитам невероятна болка, защото го чувствам,като част от мен. Все едно да се опитат да ми вземат ръката. Мисля,че ревността е елемент на любовта.

# 14
  • Мнения: 4 496
С нея не се измерва колко обичаш някого, а колко те е страх да не го изгубиш (неувереност), или някакво чувство за притежание, някой да не пипне твоето...

Това исках да кажа и аз, но не намерих точните думи! Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 720
По-скоро ревността е признак на чувство за собственост и неувереност, отколкото на любов. Ревнуваш когато не вярваш на партньора си.

# 16
  • Мнения: 4 664
Ревнива съм. Нямало е случай да съм обичала мъж истински и да не съм го ревнувала.

# 17
  • В кошера...
  • Мнения: 527
Ако има хора без комплекси, то тогава има и любов без ревност. Както са писали по-горе ревността е израз на нашата несигурност, неувереност и т.н. Нормално е да си мислиш, че има "по-готини" от теб, нормално е да държиш на "своето". Естествено, всичко прекалено е опасно! Има и болни хора на тази тема. Аз ревнувам - не съм съвършена и бих се обидила, ако не ме ревнуват поне малко. Така го чувствам - сякаш ревността е доказателство, че държат на мен.  Но пак повтарям - в разумни граници.

# 18
  • Мнения: 4 664
Аз пък не намирам нищо общо между ревността, комплексите или чувството за собственост.

# 19
  • Мнения: 525
Имам чувство обаче че като кажеш на някоя жена че изобщо не я ревнуваш то тя се замисля дали изобщо я обичаш щом поне капка не я ревнуваш...


A, благодаря за "обичта"Simple Smile И аз веднъж имах смелостта да си го помисля, но за щастие беше твърде отдавна.

Тя добре го е казала "За мен ревността е липса на увереност в чувствата на партньора и страх от изместване."
Или ревност = страх, ако трябва да използвам собствените си разсъждения.
Плюс, разбира се, обстоятелството че се касае може би и за липса на увереност в собствените възможности..



# 20
  • Мнения: X
Ревността се ражда с любовта, но не винаги умира заедно с нея. Ларош Фуко

# 21
  • В кошера...
  • Мнения: 527
За съжаление има много общо между АЗ-а и ревността. За справка - Психологията.

# 22
  • Мнения: 4 664
За съжаление има много общо между АЗ-а и ревността. За справка - Психологията.
Познавам себе си и говорех за себе си. Самоанализирането на вътрешното ми "аз"  го умея най-добре сама Laughing

# 23
  • Мнения: 698
Ревността е знак на неувереност и липса на доверие. Да даваш свобода - и дори - да даваш криле - е истинското проявление на любовта.

Така мисля аз  Peace

# 24
  • Мнения: 17 546
За себе си да кажа - не знам! Но пример от собствения ми живот: омъжена съм от 18 години за един и същи човек, той ме обожава и ме глези така, както май не заслужавам Embarassed НИКОГА не е проявил ревност към мен, но нито за миг не се съмнявам в обичта му! Имам пълна свобода на избор за каквото и да било. Някой беше казал: "Свободата, брат, е нещо изключително!...". Та мисля, че ако цени човек свободата на личността като изконно право, своята и тази на партньора си, не би дръзнал да убива любовта с ревност. И все пак аз признавам, че не мога да се похваля 100% с такова благородство и се възхищавам на всеки, който го може. Ще работя върху себе си...

# 25
  • Мнения: 4 496
Цитат на: BateJoro
Плюс, разбира се, обстоятелството че се касае може би и за липса на увереност в собствените възможности..

Естествено, липсата на увереност в собствените възможности поражда страха от изместване.

# 26
  • Мнения: 822
Ревността е любовен егоизъм...Макар че  може да съществува и без налична любов.Тогава остава само егоизмът.Можем да я прикрием дотолкова доколкото можем и да подтиснем присъщия за всяко човешко същество егоизъм.
Темата наистина се разглежда в 9-ти или 10-ти клас по психология.
Борисе,есе ли имаш да пишеш?

# 27
  • Мнения: 619
Аз немога да обичам някого и да не го ревнувам...
Но мога да ревнувам без да обичам.
Обичам да ме ревнуват в рамките на разумното.Може да се самозаблуждавам, но си мисля ,че също е проява на любов

# 28
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И аз съм на мнение, че ревността е проява на несигурност и незрялост.
В началото на връзката ни (преди 15 год.) го ревнувах до болка. Сега въобще не ме интересува дали някоя го сваля- не се чувствам застрашена по никакъв начин. А го обичам със същата сила!

# 29
  • Мнения: 619
И аз съм на мнение, че ревността е проява на несигурност и незрялост.
В началото на връзката ни (преди 15 год.) го ревнувах до болка. Сега въобще не ме интересува дали някоя го сваля- не се чувствам застрашена по никакъв начин. А го обичам със същата сила!
Аз ревунувам.Но не ревнувам ако го провокират, а от това как той отвръща на провокацията или ако той е активната страна!
Винаги съм му казвала, че нямам нищо против всички жени да са му в краката, но искам за него да съм само и единствено аз!!!
Харесва ми моят мъж да е харесван  Sunglasses

# 30
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И аз съм на мнение, че ревността е проява на несигурност и незрялост.
В началото на връзката ни (преди 15 год.) го ревнувах до болка. Сега въобще не ме интересува дали някоя го сваля- не се чувствам застрашена по никакъв начин. А го обичам със същата сила!
Аз ревунувам.Но не ревнувам ако го провокират, а от това как той отвръща на провокацията или ако той е активната страна!
Винаги съм му казвала, че нямам нищо против всички жени да са му в краката, но искам за него да съм само и единствено аз!!!
Харесва ми моят мъж да е харесван  Sunglasses
Естествено е да има ответна реакция на провокацията, кой мъж би останал безразличен към такава?! Да е активна страна е вече друго- бих почувствала обида, може би унижение и разочарование, но не точно ревност- това усещане съм го надживяла.

# 31
  • Мнения: 619
В случая гоовирх за отвентата реакция-връзване.
А оначе другата за мен е... игнориране на... нахалницата Simple Smile Joy

# 32
  • Мнения: 4 585
Любонта е багра на дрехата ти, апликация красива. Ревността е леке. Мазно петно.
Може да капне върху шарката, може и до него. Дрехата вече няма да е същата.
Говоря за дреха, защото аудиторията е предимно от жени.
Каквото и да е, носете си новите дрехи.


НОСЕТЕ СИ НОВИТЕ ДРЕХИ, МОМЧЕТА -
падаме, както ходим,
умираме, както спим.
Въпросите на тая планета
я решим,
я не решим…

Но не казвайте: утре ще бъдем красиви.
Не казвайте: утре ще бъдем щастливи.
Не казвайте: утре ще бъдем, ще бъдем…
Ще обичаме утре,
утре ще бъда любим.

Общи условия

Активация на акаунт