Гражданство - да или не?

  • 18 059
  • 142
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 613
Това е ясно.
Само мен ли ме мъчат някакви морални аспекти, свързани с чуждото гражданство?

Предполагам си дошла тук чрез брак или със зелена карта. Забелязала съм, че хората дошли по този начин някак недооценяват какъв шанс имат в ръцете си.
На мене лично ми харесва ценностната система тук, интегрирана съм, но пък нямам даже и възможността да стигна до избор за гражданство. Радвам се, поне че детето ми е родено тук, но предполагам скоро ще трябва да напусна страната със съжаление.
Морални скрупули не бих имала, защото Америка ми е дала страшно много, за което съм безкрайно благодарна.

# 16
  • Мнения: 1 147
Забелязала съм, че хората дошли по този начин някак недооценяват какъв шанс имат в ръцете си.

От любопитство само да попитам, не се заяждам, наистина. Какъв точно шанс имат хората, които са тук по този начин, който недооценяват?

# 17
  • Мнения: 1 526
Аз съм с двойно гражданство вече почти 11 год.
Хич и не се замислях- така получавам много преимущества, почти безплатно мед. обслужване, а вече съм навъртяла стаж за пенсия  Laughing ( трябва да имам 7 год работа), която мога да получавам където си искам. Пътувам почти навсякъде без визи.
До сега все е работило в моя полза, не съжалявам.

# 18
  • Мнения: 1 294
Имам параво на двойно и искам и норвежко, най вече за да пътувам до 3ти страни по безпроблемно. Това на теория.
На практика, не съм си попълнила формуляра все още. Имам право да гласувам, на пенсия и всички привилегии на местен гражданин.

# 19
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Зора,
моралните аспекти винаги си остават, както и "Сега по-малко българка ли съм или не".
Мисля, че е по-важно какво ти е в душата, която една хартия не може да промени.

# 20
  • Мнения: 405
Мисля, че зависи от това какво ти дава сегашният ти статут и до колко е постоянен. Напр. за САЩ ако си със зелена карта, можеш да я загубиш - причините за загубата ти си ги изброила и в някои случаи са доста субективни и решението не зависи от теб. Да загубиш гражданство е много малко вероятно. Но всичко зависи от това до колко ти искаш да живееш в съответната страна и дали например престоят е само временен и т.н.

# 21
  • Мнения: 613
От любопитство само да попитам, не се заяждам, наистина. Какъв точно шанс имат хората, които са тук по този начин, който недооценяват?

Няколко неща само ще нахвърлям:

-   пенсия оттук аз няма никога да видя, ако един ден реша да изкарам старините си в България, например. Нищо, че редовно ми се удържа от пей чека /точно за US ситизените/, а съм вече дълги години тук.
-   За улесненията при пътуванията няма смисъл да коментирам
-   Ако нещо ми се случи в 3-та страна, US си застават зад гражданите.
-   Ако стане така, че човек си загуби работата – може би не знаеш, но даже и перманент ресиденс нямат право на много от социалните придобивки.
-   Ако имах американско гражданство бих пътувала свободно, бих могла да поработя, например временно в някоя друга страна със сигурността на факта, че вратите зад мене са отворени по всяко време. Светът е много динамичен и не мисля, че някой може да прогнозира коя страна утре ще е силна на деня.
-   Пак личен пример – за да мога да поддържам статус, аз вече 7-ма година не мога да напусна Щатите. И изобщо не съм единствена. Как се чувствам ще е пределно ясно.
-   Като човек минал през тукашните университетски tuitions /за foreign students/ - ако един ден реша да живея в друга страна, знам , че и да имам друго дете, то ще може да има американско гражданство, заради моето такова и възможността един ден да се възползва от бенефитите на гражданите тук. Университетските такси са само един пример за това.
-   Законите за защита на американски граждани.....

Тези бяха само набързо, ако се замисля сигурно ще има и още, но стигат : )

# 22
  • Мнения: 1 147
Защо смяташ, че го недооценяват?

# 23
  • Мнения: 1 783
Забелязала съм, че хората дошли по този начин някак недооценяват какъв шанс имат в ръцете си.

От любопитство само да попитам, не се заяждам, наистина. Какъв точно шанс имат хората, които са тук по този начин, който недооценяват?

Зоре, и аз не се заяждам, ама има нещо вярно в това... колкото по-лесно се получава нещо, толкова по-малко е ценено. И аз с чисто сърце казвам, че повече ми харесва в САЩ и имам много по-големи възможности там, отколкото в България и повечето неща много ми харесват в страната, при всичките и недостатъци. Това според мен е проблемът на емигрантството - след известно време не се чувстваш никъде у дома и намираш недостатъци и на двете места и ти се иска да направиш едно място с положителните неща от двете. Аз поне така се чувствам и за това съм решила да направя избор, но както знаеш моята история, никой не ме пита Simple Smile

Та по темата ти - да бих приела лесно, защото и двете страни разрешават за сега двойно и не е труден избор изобщо. Все още е привилегия да имаш американско гражданство, сравнено с българското,  и макар че мисля че това ще се промени след известно време, за в близкото бъдеще едва ли ще стане.

# 24
  • Мнения: 613
Защо смяташ, че го недооценяват?

Защото тогава не започваме да казваме колко miserable и не на място сме в дадена страна. /не го пиша с лоши чувства, не те нападам/. Аз не мисля, че ние емигрантите някога ще се чувстваме така, както се чувстваме у нас си, въпреки всичките недостатъци там.

Въпросът е за възможностите, които ни се дават, така че да се отвори светът пред нас и най-важното да имаме избор.

А още по-важно да оценим колко важно е, че ни се дава шанс да имаме този избор. Който обикновено не се забелязва и не се дооценява от тези, на които е даден този шанс.

Говоря само за САЩ, не знам как е в другите страни. Може би тук го има този феномен, заради лошата им имиграционна политика.

# 25
  • Мнения: 314
Имам двойно гражданство. Живея тук постоянно и искам да мога да гласувам за парламент (вече се възползвах от това). Има институции, в които можеш да работиш само ако си шведски гражданин.
Ако нямаше възможност за двойно гражданство бих се замислила.

# 26
  • Мнения: 4 700
Германиците не търпят двойно гражданство. Поради таzи причина аz от една година съм вече само с немско. С риск да бъда оплюта Ще кажа, че не съжалявам нито секунда zа иzбора си. И най вече след като скоро раzбрах, че откакто не съм бг гражданин ми се начисляват zадължения zа zдравни осигуровки.  newsm78 Как стават тия работи, не ми е ясно. Не ме и интересува, радвам се, че имам немския паспорт, zаЩото имам една мъка по малко, т.е. да ходя да се раzправям иz българските институции. Винаги Ще си остана българка по дуШа, това няма да промени нито паспортът, нито страната в която живея.

# 27
  • Мнения: 1 363
Ако съм искала, съм могла да взема. Но получаването на местно поданство по- никакъв начин не облекчава живота ми тук. Не печеля и не губя и затова и не се натягам за такова.

Щях, ако живота ми бе протекъл по- различен начин (чаргарски)

# 28
  • Мнения: 6 167
Не мисля, че решението дали да вземеш второ гражданство, или да се откажеш от българското е лесно.
Може да звучи разглезено, но аз поне имам нужда да обмисля този ... шанс и да реша искам ли го, или не.
Съжалявам, че може би , докато аз се назландисвам , други си стягат куфарите за БГ примерно, но това е положението. И за мен гражданството е свързано и със степента на интегрираност и разбиране на обществото, културата, политиката, активната гражданска позиция и тн. Визите, държавните постове - ок, но нещо не мога да се възхитя само на тези  мотиви, за да си попълня документите.  Rolling Eyes

# 29
  • Мнения: 2 563
Да, ще си го взема веднага, щом мога.

И преди съм казвала: на България не дължа нищо, защото тя много е взела от мен. В САЩ обаче се чувствам уважавана и неощетена. Харесва ми.

Освен това като слушам какви глупости могат да се изприказват за българските емигранти, направо ми иде да си изгоря паспорта...

Общи условия

Активация на акаунт