Гражданство - да или не?

  • 18 064
  • 142
  •   1
Отговори
# 30
О.....ооо да!!!
ОШте малко остана, едва чакам, не е zа мен важното австрийското гражданство да вzема, а да се оттърва от балгарското, който иска да ме плйуе, нека плйуе!
С две ръце Ще се раzпиШа, че се откаzвам от него. ЗаЩо Ще пиШа като имам повече време, че неприятностите, които съм преживяла като българска гражданка Ще отнемат дни, докато бъдат раzкаzани. не ме е срам, че съм българка, напротив, но няма да живея вечно, zа да имам нервите, парите и силата да се боря zа правата си в собствената си държава. Та аz съм много по добре доШла в която и да е  друга държава, в която съм била досега отколкото в държавата, в която съм родена. И на децата ми не поzволих да имат двойно гражданство!
 Малка подробност само...Ще съдя българия дори...тоест...всичко вече е в процес...

# 31
  • Мнения: 2 563
Ще съдя българия дори...тоест...всичко вече е в процес...

Успех!

# 32
  • Мнения: 1 242
Германиците не търпят двойно гражданство.
...
Тук грешиш. Вече търпят. За граждани от ЕС, които изпълняват определени условия, държавата им отвори врати. Тук за справка.

# 33
  • Мнения: 4 138
от 10 години имам право да стана немски поданник. мислех, чудех се. отказвах се, като се връщах в бг в отпуска твърдо решавах, че не искам да съм вече българка.........така и не подадох никога документи. още не съм изчела сведението на мамунката, но ако може двойно, веднага ще си подам документите. германия е втората ми родина и е редно да съм и неин гражданин. просто от носталгия, романтика и особено чувство за привързаност не исках да се откажа от българското гражданство. трябва много да ми накипи, та да го направя, явно още не съм стигнала дотам. за мен да се откажа от паспорта означава да се откажа и от това, че съм българка. просто границата ми на поносима болка още не е стигнала дотам. виж държавата ще я съдя в най-скоро време. само да видим точно как.........

Последна редакция: нд, 04 ное 2007, 23:14 от matakosmata

# 34
  • Мнения: 1 147
Това според мен е проблемът на емигрантството - след известно време не се чувстваш никъде у дома и намираш недостатъци и на двете места и ти се иска да направиш едно място с положителните неща от двете.

Да, за това съм съгласна, забелязвам го и вмного хора около себе си. Човек свиква с позитивите на двете места, вижда негативите, малко или много се чувства не на мястото си навсякъде. Обикновено семейството, или децата са определящипри взимането на решение къде да живееш, и в един момент се нагласяш.

# 35
  • Мнения: 1 147
Защото тогава не започваме да казваме колко miserable и не на място сме в дадена страна. Въпросът е за възможностите, които ни се дават, така че да се отвори светът пред нас и най-важното да имаме избор.

Никога не съм казвала, че се чувствам miserable и не на място. В мига, в който се почувствам miserablе, ще започна да си събирам багажа, защото така живот не се живее.

Иначе, да, със сигурност правото на избор е ценност. И факт е, че в България е доста ограничен. Втори въпрос, че в момента българите имаме доста повече свобода отпреди, особено по отношение на пребиваването ни в определена страна, и голяма част от хората не се възползват от него.

# 36
  • Мнения: 613
Съжалявам, ако съм разбрала погрешно от това, което последно съм чела от тебе. Но, от написаното това е впечатлението, с което съм останала.  Peace

Права си, за по-големият избор на българите за пътуване и престой. Но, това изобщо не важи за САЩ.
А пък за избор на българите от Бг, с отчайващо ниските заплати  Cry ......./изключая малкият софийски процент/ /май навлизаме в друга тема : ))) и спирам по нея/

# 37
  • Мнения: 580
Нямам австрийско гражданство. Карам с българско вече 15 години, ако щете вярвайте, но търчат от общината всеки два месеца, че трябвало да изпълняват квота и на мен ми се полагало. Мислех по въпроса, но излиза, че нямам нужда. Имам същите права и задължения като всички австрийци, дори и да гласувам мога. Просто не виждам смисъл. Може би един ден ще ми се промени мнението.

# 38
  • Мнения: 2 257
Да на гражданството, защото:

-- Не съм зависима от Зелената карта (подновяване, зависимост от имиграционни - не!)
-- Престой извън САЩ без лимити
-- Работа, която изисква гражданство (в проект)
-- Син, американски гражданин - със сигурност, ако се наложи, може да помогне факта, че съм гражданка (хипотетично)
-- Разумните причини, изброени от другите по-горе
-- НЕЗАВИСИМОСТ във всяко едно отношение - не съм зависима от документи, мъже, жени и прочее - сама отговарям за себе си.

Моралната страна на двойното гражданство отдавна съм я предъвкала и оставила настрана. Емоциите не надделяват над разума в този случай.

Последна редакция: нд, 04 ное 2007, 23:52 от Джи

# 39
  • Мнения: 2 563
Да на гражданството, защото:

-- Не съм зависима от Зелената карта (подновяване, зависимост от имиграционни - не!)
-- Престой извън САЩ без лимити
-- Работа, която изисква гражданство (в проект)
-- Син, американски гражданин - със сигурност, ако се наложи, може да помогне факта, че съм гражданка (хипотетично)
-- Разумните причини, изброени от другите по-горе
-- НЕЗАВИСИМОСТ във всяко едно отношение - не съм зависима от документи, мъже, жени и прочее - сама отговарям за себе си.

Моралната страна на двойното гражданство отдавна съм я предъвкала и оставила настрана. Емоциите не надделяват над разума в този случай.

Много хубаво мнение!

# 40
  • Мнения: 2 427
Мдаааа,и аз досега мислех да не кандидатствам за италианско гражданство,но след прочетените разсъждения тук,май се убедих че е много по разумно да имам италианско ,отколкото българско.
Ама много ме мързи да ходя да подавам документи вээээе,голяма ми е мъка т'ва,направо само като си помисля и ми се отщаваааа,не може ли само да ме фрасне по главата,ей така да ми падне от небето.Мързела е лоша работа!
Лиске,Лиске,ако се надяваш на немското гражданство вкисвайки в някой арабски затвор....там такива филми няма,попаднеш ли веднъж под тяхна юрисдикция няма 6 няма 5.Хич не ги интересува мериканез ли си ,немец или швейцарец.Достатъчно е да отвориш който и да било сайт на американско посолство в някоя от арабските държави за да прочетеш че попаднеш лу в страната им и осъдят ли те,никой ни мой та спаси.Ох да не говорим за такива зловещи работи Shocked

# 41
  • Мнения: 3 521
Има много плюсове в двойното гражданство - то е като още една диплома, не тежи, а ако потрябва е хубаво да се появи незабавно.
Основно мнението ми за плюсовете му се покрива с написаното от Лиска.
А и след като немците клекнаха и го разрешиха смятам спокойно да изчакам необходимото ми време и да се мултиплицирам.

Лиске,Лиске,ако се надяваш на немското гражданство вкисвайки в някой арабски затвор....

Не съм Лиска, но и аз смятам, че има значение чий гръб ще ти покрива дирника.

# 42
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Дали да кандидатства или не, ако има тази възможност, всеки си преценя за него, според приоритетите си.

Страната, чийто гражданин избираш да си, ще ти защитава интересите и правата във всяка една точка на света. Или би трябвало да го прави. Ние, които живеем извън България, най-добре разбираме това.

Да взема и чужд паспорт, не би ме правило по-малко българка. На възраст, когато отдавна съм се формирала като личност, просто вече няма как да "попивам" всичко чуждо и да "трия" българското, а преценям кои от навиците/схващанията/традициите на другата страна да приема и за мои.

Общо взето, не виждам негативи в това, да вземеш и друга националност. Паспорта не прави човека повече или по-малко гражданин на определена страна.

Това според мен е проблемът на емигрантството - след известно време не се чувстваш никъде у дома и намираш недостатъци и на двете места и ти се иска да направиш едно място с положителните неща от двете.

А под това се подписвам и с ръце, и с крака  Laughing

# 43
  • Мнения: 7 091
Е, ами то за мене нищо не останало да кажа Simple Smile В общи линии Джи изчерпва темата за мен лично Simple Smile
Имаше момент, в който се чувствах ужасно не на място, първите 6 месеца ми бяха направо ад, не искам дори да си спомням, но от там нататък нито за момент не съм се съмнявала, че е правилен избор да сме тук. Ако нямаше възможност за двойно бих се замислила, но определено ако смятах да си карам старините тук бих взела гражданство. Тъй като обаче проблема с двойното гражданство го няма, не поставям въобще на обсъждане да или не. За мен отговорът е да, но въпроса е, че никой не ме пита.  Rolling Eyes

# 44
  • Мнения: 1 550
при мен моралната дилема не беше толкова драматична, понеже Холандия разрешава двойното поданство. сега, поне де юре са ми защитени правата като холандски поданик. де факто, малко се е променило. никога няма да стана "една от тях" в моите или техните очи. аз си оставам българка.

Общи условия

Активация на акаунт