Относно фолиевата киселина

  • 4 987
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 18 679
При мен положението е същото - изписаха ми Малтофер Фол/желязо и фолиева киселина/ чак в четвърти месец, когато при кръвно изследване стана ясно, че имам нисък хемоглобин.Иначе за прием само на фолиева киселина изобщо дума не е ставало, а тогава не бях и чувала за форума Confused После като прочетох как приемането й е едва ли не задължително през първите месеци, ме хвана яд на доктора, ама карай...Дай Боже да са ни живи и здрави дечицата, пък за другия път ще знаем Grinning

# 16
  • Мнения: 97
И аз като повечето мами чух твърде късно за фолиевата киселина.Определено трябва да се взима още преди да забременееш, а след това до третия месец-после е безмислено за съжаление.

# 17
  • Мнения: 87
Нищо ново под слънцето - това е стандартното отношение към бременните жени в цялата страна.
Никой не ги информира, може би защото самите гинеколози не са добре информирани за необходимостта от прием на ФК преди и веднага след зачеването.

Точно това тъжно статукво се опитвам да променя - всяка бъдеща майка има право на тази информация, пък нека сама да си решава дали да пие ФК или не.

Моят съвет в случая - не се плашете, вероятността да се е случило нещо лошо е 1/1000, а и със стрес нищо не можете да промените.
Ако вече не сте си правили изследване на алфа-фето-протеините, направете поне лесния вариант - с кръвна проба. По-сложният е с околоплодна течност. Назначението се дава от наблюдаващия ви лекар.

В тази напреднала бременност можете дори (за ваше спокойствие) да отидете направо при доказано добър специалист по пренатална диагностика, който на видеозон с висока разделителна способност да прегледа бебчето ви.
Имайте предвид, че не всеки гинеколог с видеозон разбира от това, броят се на пръсти истинските специалисти.

Препоръчвам ви д-р Мазнейкова.
Медицински център “Св. София”,
Бул. “Георги Софийски”, 28
Тел. 951 55 92; 852 59 54

Успех ви желая! Мислете позитивно и всичко ще бъде наред.

# 18
  • Мнения: 717
На мен лекаря ми предписа ФК и желязо едва в 5-ия месец и оттогава не съм ги спирала, но пия 2 пъти днвено по 2 табл.

# 19
  • Мнения: 87
Приемът на фолиева киселина след третия месец не може да помогне за контрол на евентуалните малформации - основните функционални групи на плода се оформят преди тази възраст и ако (не дай си боже) е липсвала фолиева киселина до третия месец (дори до 28-мия ден!), това е основа за поява на малформации като Спина Бифида например.

Спазвайте предписанията на наблюдаващите ви лекари, но им напомнете да прегледат в интернет последните изследвания в тази област и да ги включват в практиката си.

# 20
  • Мнения: 1 616
Благодаря на всички вас за отзивчивостта-сега се чувствам малко по-спокойна...Но все пак посъветвайте ме какво да направя оттук нататък,за да се уверя,че всичко с бебчето ми е наред и да престана да се паникьосвам...Уточнявам,че живея в малък провинциален град,където има само общинска болница и възможността да ми се направят някакви по-специални изследвания е почти(да не кажа съвсем)изключена..Благодаря ви предварително!

# 21
  • София
  • Мнения: 938
Аз също не вземах ФК, но не защото не знаех, а защото не ми понасяше - повръщах от нея. Аз също се ужасих и почувствах виновна, че не пия. Това, което можеш да направиш за свое успокоение, не е много, при положение, че живееш в малък град. Аз самата отидох да си направя биохимичен скрийнинг (за съжаление се прави само в София, в МД) - измерване нивото на алфа-фетопротеините, за което ти е писал Томи, и отидох и при д-р Мазнейкова за пренатална диагностика още в 12 седмица, а другата седмица ще я посетя пак. Не се тревожи много. Ако не страдаш от анемия, и си се хранила правилно, по всяка вероятност си получавала достатъчно ФК от храната - има я в листните зеленчуци - зеле,спанак, особено марули, в бадемите, черешите, макароните и др.

Общи условия

Активация на акаунт