Относно фолиевата киселина

  • 4 990
  • 21
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Закупих фолиева киселина на фирма "Healthy". На опаковката пише, че трябва да се приема по 3x2. Как да разбера дали тази доза ми осигурява необходимото количество? Плануваме бебе и прочетох, че трябва да се пие поне 3-4 месеца преди зачеването. Благодаря предварително!

# 1
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Ние също планираме бебче, и аз започнах да пия фолиева киселина, но на моите хапчета пише всеки ден по едно, а те са едни такива мъъъънички.... Това 3*2 ми се вижда множко, не знам...

# 2
  • София
  • Мнения: 6 550
Аз я пих 1.5 месеца преди да забременея - препоръчителната доза е 0.4 мг дневно - т.е. от Neopholic на Балканфарма по 1 на ден. След като забременях ми предписаха 3 Х 1 или 3 Х 2 дневно, но искам да уточня, че чакам близнаци  Laughing  Laughing  Laughing .
Има много статии и bg-mamma.com - вижте ги, там има и препоръчителна доза и храни в които е съдържа - броколи, риба, спанак и т.н другите ги забравих  Embarassed
Хайде и успехр чакаме да се похвалите в най-скоро време Wink  Grinning

# 3
  • Мнения: 1 497
Пий ги както са посочени- 3 х 2. Фолиевата не се натрупва в организма, затова е необходимо постоянно "захранване".

Зъхи и аз почнах да пия от тези по 1 на ден, но мисля, че горепосочените са по-ефикасни (може би в тях има повече от целулозата, в която е разпределена к-ната), но тук продават само такива.

# 4
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Само се тъпчем с това фолио, а кога ще е резултата?!  Laughing  Wink
Да не стане така, че да си пием ли, пием фолиева киселина като смахнати, а нищо...
 Imp

# 5
Tedi ,tuk ima edni Foliic Acid se kazvat mnogo sam dovolna,ima gi v po4ti vsiaka apteka!

# 6
  • Мнения: 1 497
Зара, точно това пия (но мойте са от Сейнсбърис), ама и аз като Зъхи, нещо взех да сдавам багажа. Вече спрях да меря температури и щуротии и се опитвам да не ми пука. От друга гледна точка като чета тези ужасии как са раждали мамите във форума- косата ми настръхва. Между другото един страничен въпрос- "Вярно ли е, че ако бременната ходи много пеша и е физически активна по-леко протича раждането?'

# 7
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Има нещо такова...
Аз при първата (засега единствената, де!  Grinning ) бременност много ходих пеша и родих доста бързо за първо... А и от други места така съм чувала...
Абе, то дай да забременеем, пък ще ходим ако трябва и до съседния град и обратно...  Laughing

# 8
  • Мнения: 343
Теди, аз по принцип много ходя пеша и откакто забременях ходих и се връщах пеша от работа ( около 40 мин.) а и работата ми беше една - поливах едни цветя та цял ден мъкнех един маркуч насам - натам, като излезнах болнични пак не се спрях и деня преди да родя с таткото обиколихме цяла София и наистина родих много бързо и лесно ( цялата работа стана за 3 часа), но дали е от това не знам. Ако обичаш да се разхождаш нищо не ти пречи да го правиш!

# 9
  • Мнения: 951
Здравей Биб!
И аз ги пия същите хапчета Grinning Не се притеснявай,дозата,която ти е препоръчана  е минимумът,т.е. едно хапче съдържа 0.005мг фолиева киселина,а минимално ни трябва 0.300 мг,така че няма страшно!Е,аз взимах 4х2,ца да станат 0.400мг.
Успех! Grinning

# 10
Много благодаря на всички и успех  Wink

# 11
  • Мнения: 1 616
Не ми се сърдете,задето пускам тази тема-прочетох в сайта всичко,свързано с фолиевата киселина,но не намерих отговор на въпросите си..Тревожи ме това,че гинекологът ми изписа таблетки доста късно-едва в 5 месец започнах да ги пия,а навсякъде пише,че са много важни през първите месеци..Освен това пия по 1 таблетка дневно,която съдържа 0,005 г фолиева киселина-не е ли недостатъчно?Моля ви,отговорете ми възможно най-бързо,защото се пощурвам от притеснение...Застрашено ли е бебето ми?Благодаря ви предварително!

# 12
Аз пък да си призная грам фолиева киселина не съм слагала в устата си.  Embarassed И слава богу и двете ми щерки са добре Wink
Ей това нимфетке май ще те успокои Wink   Simple Smile

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
И аз, с моите двама  не съм пила ФК, тогава не се знаеше за нея изглежда . И да чукна на .. ,кавото трябва , проблеми нямаме !
Сега обаче , планирайки бременност взимам ФК.

Nimfetka , дозата за планиращи брем. и бременни е 0.4мг=400микрограма. така че 0.005г=5мг изобщо не е недостатъчно.
Виж и тук.

# 14
  • София
  • Мнения: 985
Здрасти,
аз също не съм пила фолиева киселина.Ако това може да бъде някяква успокоение за теб . Късно разбрах, че съм бременна, а дори и когато разбрах лекарката не ми изписа. От 4-я месец почнах да пия Матерна, която съдържа фол. к-на, но в малки количества.

# 15
  • София
  • Мнения: 18 679
При мен положението е същото - изписаха ми Малтофер Фол/желязо и фолиева киселина/ чак в четвърти месец, когато при кръвно изследване стана ясно, че имам нисък хемоглобин.Иначе за прием само на фолиева киселина изобщо дума не е ставало, а тогава не бях и чувала за форума Confused После като прочетох как приемането й е едва ли не задължително през първите месеци, ме хвана яд на доктора, ама карай...Дай Боже да са ни живи и здрави дечицата, пък за другия път ще знаем Grinning

# 16
  • Мнения: 97
И аз като повечето мами чух твърде късно за фолиевата киселина.Определено трябва да се взима още преди да забременееш, а след това до третия месец-после е безмислено за съжаление.

# 17
  • Мнения: 87
Нищо ново под слънцето - това е стандартното отношение към бременните жени в цялата страна.
Никой не ги информира, може би защото самите гинеколози не са добре информирани за необходимостта от прием на ФК преди и веднага след зачеването.

Точно това тъжно статукво се опитвам да променя - всяка бъдеща майка има право на тази информация, пък нека сама да си решава дали да пие ФК или не.

Моят съвет в случая - не се плашете, вероятността да се е случило нещо лошо е 1/1000, а и със стрес нищо не можете да промените.
Ако вече не сте си правили изследване на алфа-фето-протеините, направете поне лесния вариант - с кръвна проба. По-сложният е с околоплодна течност. Назначението се дава от наблюдаващия ви лекар.

В тази напреднала бременност можете дори (за ваше спокойствие) да отидете направо при доказано добър специалист по пренатална диагностика, който на видеозон с висока разделителна способност да прегледа бебчето ви.
Имайте предвид, че не всеки гинеколог с видеозон разбира от това, броят се на пръсти истинските специалисти.

Препоръчвам ви д-р Мазнейкова.
Медицински център “Св. София”,
Бул. “Георги Софийски”, 28
Тел. 951 55 92; 852 59 54

Успех ви желая! Мислете позитивно и всичко ще бъде наред.

# 18
  • Мнения: 717
На мен лекаря ми предписа ФК и желязо едва в 5-ия месец и оттогава не съм ги спирала, но пия 2 пъти днвено по 2 табл.

# 19
  • Мнения: 87
Приемът на фолиева киселина след третия месец не може да помогне за контрол на евентуалните малформации - основните функционални групи на плода се оформят преди тази възраст и ако (не дай си боже) е липсвала фолиева киселина до третия месец (дори до 28-мия ден!), това е основа за поява на малформации като Спина Бифида например.

Спазвайте предписанията на наблюдаващите ви лекари, но им напомнете да прегледат в интернет последните изследвания в тази област и да ги включват в практиката си.

# 20
  • Мнения: 1 616
Благодаря на всички вас за отзивчивостта-сега се чувствам малко по-спокойна...Но все пак посъветвайте ме какво да направя оттук нататък,за да се уверя,че всичко с бебчето ми е наред и да престана да се паникьосвам...Уточнявам,че живея в малък провинциален град,където има само общинска болница и възможността да ми се направят някакви по-специални изследвания е почти(да не кажа съвсем)изключена..Благодаря ви предварително!

# 21
  • София
  • Мнения: 938
Аз също не вземах ФК, но не защото не знаех, а защото не ми понасяше - повръщах от нея. Аз също се ужасих и почувствах виновна, че не пия. Това, което можеш да направиш за свое успокоение, не е много, при положение, че живееш в малък град. Аз самата отидох да си направя биохимичен скрийнинг (за съжаление се прави само в София, в МД) - измерване нивото на алфа-фетопротеините, за което ти е писал Томи, и отидох и при д-р Мазнейкова за пренатална диагностика още в 12 седмица, а другата седмица ще я посетя пак. Не се тревожи много. Ако не страдаш от анемия, и си се хранила правилно, по всяка вероятност си получавала достатъчно ФК от храната - има я в листните зеленчуци - зеле,спанак, особено марули, в бадемите, черешите, макароните и др.

Общи условия

Активация на акаунт