ДЕЦА С НАДНОРМЕНО ТЕГЛО

  • 5 343
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Здравейте!
Днес четох в пресата различни статии за децата с наднормено тегло. Разрових се и в google и попаднах на всевъзможни статии:
"20% от децата у нас имат наднормено тегло"
"Децата с наднормено тегло са тихи, спокойни, усмихнати, но боледуват по-често"
"Децата на строгите родители са предразположени към наднормено тегло"
"Затлъстяването при децата - бомба със закъснител" и още много други заглавия....
Освен това разбрах, че националният консултант по хранене - професор Стефка Петрова иска да се забранят сладкото и мазното в училищните лафки. Но дали това е възможно? В училище, като изключим стола, в който се хранят едва 30% от децата, масово децата си купуват банички, или чипсове и всевъзможни десертчета...
Кажете какво мислите вие по въпроса?  newsm12

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Мисля, че е опасно - да. Както и безотговорно от страна на родителите, които го намират за нормално.
Мисля, че и темата не е за този форум.

# 2
  • Мнения: 516
Мисля, че темата не е за Клюкарника.
Запиши си детето на спорт и ще решиш проблема.

# 3
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Спортът и танците помагат, да. Но основният проблем май е храненето. Едва ли има майка, която съзнателно би давала на детето си нездравословни храни. Но, изпуснати от поглед, децата са способни да погълнат невероятно количество боклуци само заради това, че са забранени...

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Спортът и танците помагат, да. Но основният проблем май е храненето. Едва ли има майка, която съзнателно би давала на детето си нездравословни храни. Но, изпуснати от поглед, децата са способни да погълнат невероятно количество боклуци само заради това, че са забранени...

Напротив, има майки, които дават такива храни.
Е, не от този форум, разбира се  Laughing

# 5
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Додо, аз и наяве не познавам такава майка. Достатъчно много се говори за здравословното хранене и застоялия начин на живот, който водят децата ни. От жените, които познавам, никоя не би хранила детето си само със сандвичи, само за да не е гладно. Напротив... Но е истина това, че асортиментът в училищните павилиони се състои предимно от боклуци. Стигна се до там, че дъщеря ми да отъждествява "храна" с кроасан, а не с ябълка.

# 6
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
За съжаление и аз познавам много майки, които си хранят децата предимно с кроасани, бисквити, вафли, сандвичи и кремвирши. Няма плод, няма зеленчук, за готвена храна да не говорим. Тези майки са с високи претенции и когато някой се опита да им каже нещо, те обвиняват че прекаленото вманиачаване в децата предразполагало към изнежването им. Наслушала съм се на такива приказки.
Иначе спортът помага, да. Но не можеда храниш детето само с вафли и кроасани, да си го записал на спорт и да си мислиш че си решил проблема.

# 7
  • Мнения: 525
Аз днес четох някъде из нета, че искали да спрът продажбата на банички, чипс и бонбони в училищата именно с цел децата да не се хранят с толкова калорични продукти.
Аз смятам, че едно здравословно хранене и движение са най-добре децата ни да растът здрави и хубави Simple Smile

# 8
  • Мнения: 494
A пък стигам много далече.Защото синът ми е предразположен към пълнеене.Всичко му се "лепи",също като на баща му,и както той,така и синът ми,вечно трябва да се съобразяват,за да са нормални(не слаби Grinning).Записах го на спорт-харесва му,за мое щастие,има и къде да играе-грижа се двамата с брат му да се хранят много добре и здравословно,извеждам ги навън и "беснея" с тях.Но в училище е друго.Отивам днес на обяд,да видя учителката и възпитателят за занималнята(нали сега започват отначало) и слизаме в стола да  взема нещо за обяд на детето,че купоните са от утре.Имат 4 лафки.Препълнени с какво ли не,но САМО боклуци.В малкото време,когато ходиха в началото на училище се хранеше в стола,от който съм доволна,само че му слагах черна питка от вкъщи,за да не яде доста гадния хляб към иначе доброто ядене.За лафките обаче ми беше думата...Нищо,ама нищо от това там не бих купила на детето си.Дори сокчетата бяха предимно от тези "боядисани" води,в пластмасови чашки,от които ми се повдига и на мен.Питам защо е така-казват ми-това се търси!Качвам се пак в стаята за занималня,а там доста родители,които като мен дошли на обяд,за да видят как е "първия" ден на училище(синът ми е в първи клас).Оплаках се на висок глас от лафките и всички се съгласиха с мен.Възпитателят-също.Решихме да направим подписка,която ще уточним на родителската среща.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 783
За съжаление и аз познавам майки, смятащи, че децата трябва да ядят каквото им харесва. Да не говорим за опашките в Макдоналдс по обедно време- те са главно от ученици.
Много хора нямат изградени стабилни хранителни навици и предават този стил и на децата си. Съгласна съм, че не достатъчно да спортува, а пък да яде каквото му попадне.
Аз по принцип никога не давам съвети, ако не попитат изрично и единственото изключение, което правя е, когато става въпрос за дебело дете.

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
и е страшно и е опасно и си е голям проблем.
Особено да наложиш диета на подрастващо човече.

П.П: не съм била и нивгаш няма да бъда маниак на тема здр. хранене. И вафли и кроасани и Мак Доналд'с си хапват моите деца. Едното е на път да се скърши, а другото по-мяза на добре гледано дете. Та не знам къде се губи нишката, че моите деца с нормални кг., дори поднормени, а другите затлъставящи?  Thinking

# 11
  • Мнения: 27 524
Намирам го, разбира се, за вредно, опасно и поправимо. На мои познати детето на 10 месеца тежеше 23 килограма  ooooh! Безотговорно е подобни деца да са в подобно състояние. За съжаление, често виждам истински огромни лоени топки, но нищо не зависи от никого, освен от родителите  Confused

# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
На мои познати детето на 10 месеца тежеше 23 килограма  :

ай стига бре... не мога да повярвам.
Имаш ли снимка, че наистина не си го представям.

# 13
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Шани, и голямата ми щерка ще се скърши от слабост, а по корема и - тлъстинки. Факт. Под надзор е, сладкото и е полузабранено, защото на 7г има 7 пломби, но изпусна ли я от поглед, става страшно.

# 14
  • Мнения: 27 524
ай стига бре... не мога да повярвам.
Имаш ли снимка, че наистина не си го представям.

От София са, там има снимка, като се прибера декември ще взема, ще я сканирам и ще ти покажа  Peace

# 15
  • София
  • Мнения: 1 783
Шани, аз нямам пред вид абсолютно забраняване на т. нар. "вредни храни. От време на време всички деца искат и получават нещо такова за ядене. Имам пред вид ежедневно и в големи количества прехранване именно с такива неща.

# 16
  • Мнения: 5 577
Тъжно е  Sad - затова много държа на храненето, на възпитанието не толкова  Blush, но на храненето - не искам сина ми да е дебел.

Храни се здравословно, плодове и зеленчуци всекидневно - на 3 години и 1 месец е 13 кг, смятам го за достатъчно. Малко е на долната граница, но по-добре.

# 17
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ми моите ежедневно хапват по 1 шоколад. И всеки ден по нещо сладко (било вафла, бисквита или бонбони).
Да чукна на дърво, нямат развален зъб.

ДЕ ВАня, има слабост и слабост. Дени не е като моята, в никакъв случай  Naughty. Нали си ни я показвала на снимка. Излъчва страшен чар това дете, междувпрочем.

# 18
  • Мнения: 6 315
Опасно е, разбира се. Аз какво да кажа, като когато детето беше при баща си две седмици напълня с кг и нещо и заприлича на дундьо?! По принцип е едър, тепърва ще се източва и дръпва на височина, но тогава като си видях детето ми призля. Заминахме на почивка и за една седмица се оправи. Аз му давам избор по принцип и гледам да предлагам здравословни храни. Всичко в умерени количества яде. Единственото, което давам да яде колкото пожелае са пресните плодове и зеленчуци. Когато иска да опита от нещо не го спирам. Радвам се, че не обича т.нар. junk food. Е, харесват му разни зрънчовци, но това нещо у дома не влиза  Naughty.

Сега не е слаб, но не е и дебел.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 866
Цитат от днешния Стандарт:
Цитат
В скандинавските страни отдавна са взели мерки за здравословно хранене в училищата, подчерта проф. Петрова. Първенец в това отношение е Норвегия, по която ще се равняват и другите страни от ЕС, допълни тя.

Малко встрани от темата е това, което ме впечатли, но пък ми говори за компетентността на националния консултант и задълбочеността на програмата, за която става дума в статията.

# 20
  • Мнения: 2 032
Да, това е потенциален проблем на цялото това поколение.

Не обичам крайностите, включително хранителния фашизъм. Децата ми не са яли Макдоналдс (няма и да ядат); чипсове и подобни в къщи не влизат, но по някоя бисквитка или солетка се намира; а ако си изядат вечерята, могат да си вземат един бонбон (неправилно е, знам). Яде се в определено време, вечер- задължително всички заедно, и на който не му се яде, това не се прави на въпрос. Но ми е трудно да намеря винаги правилният баланс. Едното ми дете е дребно и слабо, а другото е високо, и ако не се внимава, може да налее (каза параноичната майка).

Между другото, в училището на Калина е позволено да се носят за закуска само плодове, нищо друго, и сок не може, а само вода. Спокойна съм, че през деня не се тъпче с боклуци.

# 21
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
и какви са мерките по скандинавието?

Мога да пия вода от извора по тоз въпрос, но какво е написано в нет-а ме интересува?

# 22
  • Мнения: 491
За какво рационално и здравословно хранене говорят националните консултанти, като именно те и социалното министерство измислиха    безплатните закуски в училищата, които меко казано са за боклука- мазни банички само от тесто, кроасани, някакви странни родопки с 1/8 кремвирш, а последно им даваха филия черен хляб с пастет !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Специално в Хасково е така. Колкото и да забранявам на сина ми да ги яде, той все пак е дете и като яде целия клас-и той в кюпа. Давам му пари да си купи от павилиона и изненада- и там продават същото, плюс 5-6 вида гадни и евтини бонбони,близалки и дъвки.  Закуска от вкъщи не ще да си носи, защото било срамно и децата му се смеели. Да не говорин за "млякото", което им даваха миналата година. Най-много да им докарат по някое разстройство.

# 23
  • Мнения: 2 032
И аз като бях в училище такава беше диетата от лафката: банички, кифли, царевични пръчки и масленки. Но никой от нас не беше с наднормено тегло, по моите спомени.

Не казвам, да живеят кифлите, а че не са само те (виновни). Т.е., има неща, които не можем да контролираме, но други- можем.

Но ако всички родители започнат да се оплакват, може да се промени наборът закуски в лафката в училището. Надявам се?

# 24
  • Мнения: 1 984
Спортът и танците помагат, да. Но основният проблем май е храненето. Едва ли има майка, която съзнателно би давала на детето си нездравословни храни. Но, изпуснати от поглед, децата са способни да погълнат невероятно количество боклуци само заради това, че са забранени...

Напротив, има майки, които дават такива храни.
Е, не от този форум, разбира се  Laughing
ми напиши попара в търсачката...  Sick

# 25
  • София
  • Мнения: 4 866
и какви са мерките по скандинавието?

Мога да пия вода от извора по тоз въпрос, но какво е написано в нет-а ме интересува?

Не знам, Шани, дали скандинавието да гледаме или онзи ЕС, към който се числи и Норвегия  newsm78 Ясно е, че националният консултант не знае за какво говори. А и сутринта гледах повторението на вчерашното предаване на М. Цветков - абсолютно неподготвен консултант по храненето видях.

# 26
  • Мнения: 494
и какви са мерките по скандинавието?

Мога да пия вода от извора по тоз въпрос, но какво е написано в нет-а ме интересува?

Не знам, Шани, дали скандинавието да гледаме или онзи ЕС, към който се числи и Норвегия  newsm78 Ясно е, че националният консултант не знае за какво говори. А и сутринта гледах повторението на вчерашното предаване на М. Цветков - абсолютно неподготвен консултант по храненето видях.

Aз лично,умрях от смях.А по-късно,в новините,една още по-смешна училищна сестра се изказа по случая...ужас.Аз,затова реших лично да се заема.Не съм маниачка,но и закуските и всичко по лавките е за боклука.Поне да има и нещо по-нормално.Да се започне отнякъде.

# 27
  • Мнения: 720
 това за Бг училищата и тези закуски ..незнам струва ми се пак някоя фирма се е облажила да печели за сметка на децата....толкова е лесно и много по полезно -1 ябълка на ден,или портокал и т.н. да се дава на децата ...но явно фирмите с интереси засега са само ''тестени''.
разбира се не кифлите са виновни за общото положение,това е просто една положителна промяна която могат да направят .иначе и моите опитват банички  в Бг ,че и аз си чупвам малко..но това не им е редовната и типична закуска , важното как се храни семейството ,каква им е политиката на хранене така се каже Wink

където учат моите деца не мисля че храната която им сервират е превъзходна ....но поне се стараят хората  ,освен това ето решили са никакви шоколади,сокове ,газирани и т.н. пият си водичка /или мляко/ и често излизат с по някой плод в ръка  Peace

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Моето дете е над нормата 118см. -26кг. Не купувам вафли, кексчета и др. Понякога давам малко шоколад, но рядко. Яде плодове, салати, супи и топло приготвени ястия. Старая се да се храни здравословно. Натурални сокове не купувам, давам прясно изцедени без захар естественно. Но си е над нормата.На 5 годинки е , ходи на градина, но там имат застоял начин на гивот. Карат ги да гледат DVD вместо да ги оставят да играят. Според мен това се отразява.

# 29
  • Мнения: 52
Моето дете на 3 г беше 15 кг и изглеждаше адски слабо не мога да си представя твоето да е 13 кг
прекалено слабо е

# 30
  • Мнения: 3 036
Извинете за намесата във вашата тема,но искам да си дам своето мнение от моя гледна точка.
Аз съм учителка на ученици в начална степен.Знаете за  безплатните закуските до 4 клас.Понеже отговарям за тези закуски се разбрах със завеждаш бюфет и стол.
Има сключен договор и  спазваме наредба на МОН,според който да се дава всеки ден различни сандвичи - един път млечен,друг зеленчуков, с колбас, или с масло и мед.Само един път да е тестен.Според този договор хляба за сандвичи поне 3 пъти да е пълнозърнест или ръжен.Понеже не е възможно да дадеш 2 филии черен хляб,затова едната филия е бял,другата - чер хляб.Освен това всеки ден има чай с мед и мляко( и двете )да си изберат.
И сега тук идва ужаса от страна на родителите - че тези санвдичи са пълен боклук,че и прасетата на село не ги ядели.Освен че искаме най-доброто за нашите деца,не сме наясно кое.Една майка каза че ставала всеки ден да му пържи мекици и не са "умрели" за нашите боклуци наречени закуски.
А от 22 ученика в ІІІ клас имам 7 с наднормено тегло,като 1 е 72 кг.

# 31
  • Мнения: 720
 Деси Минкова, и вашата не е лесна май  Tiredс толкова ''загрижени '' родители. ....не разбрах мекиците/и то пържени/ колко по здравословни са от сандвич примерно. Wink
тези ,които наистина обръщат внимание на диетата на децата си са  хора които са приели този стил на живот и за себе си. Храната в къщи според мен е най важно и даващо пример и след това разбира се в у-ще .

# 32
  • Мнения: 3 036
Много е трудно да угодиш на всички - ясно ми е.Но когато си загрижен.Искат от нас изцяло да извземем функциите на родителя,но коя съм аз да кажа как да се храни.Моето виждане ,че затлъстяването е от бедност - набляга се на хляба,че засища,на пърженото като мекици,фухти и това е основно.И искат да се откажат,а има хора които разчитат на тази закуска.
Е хубаво е да има към сандвича ябълка,киви, банан...Но как "да се включиш и вмъкнеш" в 0.50 стотинки за ученик,толкова ни се полага и ПАК НЕДОВОЛНИ.

# 33
  • Мнения: 491
Далеч съм от мисълта, че един учител може да контролира 25 разбеснели деца какво ядат и пият. Но нали има назначени национални консултанти на които всички ние им плащаме заплатите, които трябва да мислят именно за това !!! Аз съм съгласна ( а предполагам и много други родители), да давам още 50 ст. или дори повече и да направят за този 1-1,50 лв. някакво здравословно меню. Няма да обеднея с тези 50 ст. на ден, а поне ще сме спокойни, че в училище не се тъпчат с глупости. Току що питах сина си какво са им давали тази седмица за закуска. Цитирам: " Някакви странни рогчета и някакви гадни кифли. Само това." Къде са им сандвичите с колбас, млечните и зеленчуковите сандвичи, не разбрах !? newsm78
Вярно е, че има хора, които разчитат на тези закуски, но те правят по- скоро мечешка услуга на децата си. Това е според мен!

# 34
  • Мнения: 3 036
vok,
Това е по договор с представителя или  направо със завеждаш бюфета.
Това е нашата договорка и тя се спазва.
Колкото до други училища в Габрово - много са се отказали,понеже не могат да изпълнят изискванията.
Колкото до "социалнослабите" наистина има такива,които дават 0.20 стотинки за да си купи нещо сладко,другото е от училището.
Може да изисквате договора и да дадете свои предложения за закуски.Длъжни са да се съобразят с вашите искания.

# 35
  • Мнения: 2 197
Това, че наднорменото тегло е вредно е повече от ясно. Това, че наднорменото тегло е предотвратимо е абсолютно ясно,но за съжаление за всички освен за отговорните за него е така. Непрекъснато срещам деца с явно наднормено тегло, хранени от собствените си родители с мазни и абсолютно подходящи за "задълбочаване" на  състоянието им  храни. Примерно непрекъснато срещам майки на дебели (звучи лошо , но е съвсем реално) дечица, които не само, че си ги отглеждат така, но и чинно им носят чантите, докато малките  поглъщат голяма порция понички (пресен пример). Така че докато родителското безхаберие не е наказуемо за съжаление ще е така.

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Това, че наднорменото тегло е вредно е повече от ясно. Това, че наднорменото тегло е предотвратимо е абсолютно ясно,но за съжаление за всички освен за отговорните за него е така. Непрекъснато срещам деца с явно наднормено тегло, хранени от собствените си родители с мазни и абсолютно подходящи за "задълбочаване" на  състоянието им  храни. Примерно непрекъснато срещам майки на дебели (звучи лошо , но е съвсем реално) дечица, които не само, че си ги отглеждат така, но и чинно им носят чантите, докато малките  поглъщат голяма порция понички (пресен пример). Така че докато родителското безхаберие не е наказуемо за съжаление ще е така.

Родителското безхаберие има различни измерения, това е само едно от тях.
Уви, няма как то да бъде наказуемо.
Остава да се надяваме, че все пак отговорните родители са повече от другите.

# 37
  • Мнения: 720
Това, че наднорменото тегло е вредно е повече от ясно. Това, че наднорменото тегло е предотвратимо е абсолютно ясно,но за съжаление за всички освен за отговорните за него е така. Непрекъснато срещам деца с явно наднормено тегло, хранени от собствените си родители с мазни и абсолютно подходящи за "задълбочаване" на  състоянието им  храни. Примерно непрекъснато срещам майки на дебели (звучи лошо , но е съвсем реално) дечица, които не само, че си ги отглеждат така, но и чинно им носят чантите, докато малките  поглъщат голяма порция понички (пресен пример). Така че докато родителското безхаберие не е наказуемо за съжаление ще е така.

Родителското безхаберие има различни измерения, това е само едно от тях.
Уви, няма как то да бъде наказуемо.
Остава да се надяваме, че все пак отговорните родители са повече от другите.


аз бих само допълнила -дано от  отговорните започнат да зависят нещата пове4е отколкото от ''безотговорните''Peace

# 38
  • Мнения: 491
vok,
Това е по договор с представителя или  направо със завеждаш бюфета.
Това е нашата договорка и тя се спазва.
Колкото до други училища в Габрово - много са се отказали,понеже не могат да изпълнят изискванията.
Колкото до "социалнослабите" наистина има такива,които дават 0.20 стотинки за да си купи нещо сладко,другото е от училището.
Може да изисквате договора и да дадете свои предложения за закуски.Длъжни са да се съобразят с вашите искания.

Няколко пъти говорихме на родителски срещи с госпожата и поне два пъти с директора. Вдигат рамене и това е. Хасково е малък град и всеки е човек на някой. Явно фирмата доставчик има яки връзки с някой големец и никой не смее да се оплаче по- нагоре. Кой знае още в колко училища доставят закуски, кои сме ние да им разваляме работата!?

# 39
  • Мнения: 3 036
Мисля, че Габрово е още по - малък.Ние настоявахме да се правят на място и да не се "разнасят".Отделно всеки сандвич е  в отделна в торбичка.
Настоявайте да видите договора.
Имате това право!

# 40
  • Мнения: 494
desi_minkova, моля те би ли ми казала по-подробно за тази наредба от МОН, защото в нашето училище се правят на "три и половина" и като питах по-подробно за това как решават тези, с които са сключили договор, какво да дават за закуска, все ми казват,че нищо не зависи от училището и персонала, a само от това, че видиш ли, какво свестно да направели "хорицата" за тия мизерни 50 ст. Не че са достатъчни, но това, което носи синът ми у дома (защото не го яде!) не струва и 30 ст. в което и да е павилионче за закуски...Пълни боклуци!!! Нещо като кифла с нищо(!!!), малка клисава питчица пак с нищо(!!!), прегоряла сусамка, сандвич с най-боклучавия салам (нещо, миришещо на мърша и чесън), на който съм попадала в последните 10 години и пр... Sick Sick Sick

# 41
  • Мнения: 3 036
Krisal,
Всяка община си прави търговете за столовете и се играят там големи игри.
Но като се сключва договор с училището трябва да се спазват точките и тук Ви е силата на родителите.
При неспазване на тези клаузи писмено правите жалба до Директора(но с подписите на всички родители ,за да имате повече тежест) и нека той да обяснява защо сте се отказали.
А неговото обяснение отива в РИО на МОН(това е инспекторат) и оттам в Общината на града.

# 42
  • Мнения: 494
 Ще пробвам да направя подписка. Благодаря за инфото, desi  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт