Панелни къщи

  • 5 616
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Vjara
Паднах направо, е как да се спра на къща като не zнам с колко пари раzполагам?  

Ние вzехме оферти от раzлични банки, като кредита се иzчислява на баzа доходи, Eigenkapital и др. , така че иzчисляват съответно при какви условия, какви лихви и др. се zаплащат и съответно иzбрахме това, което ни удоволетворява.  Между другото не zабравяйте и Eigenheimzulage. Молбата zа получаването й се иzпраща в Finanzamt след като вече живеете на новия адрес, но важи от датата на договора.
При подписването на договора обаче zнаехме, че със сигурност ще бъде отпуснат кредит. А самият договор с банката го направихме по късно, във времето между подписването на договора и получаването на ключовете (което беше 4 месеца).
Аz лично не бих те посъветвала да го правите посредством Bausparverträge. Те са по подходящи при кредити напр. ако ще сменяте покрива и др. подобни. А иначе zа финансиране на покупката е по добре директно с банката.
Цитат на: Vjara
Кой купува в днешно време беz кредитиране?

Ами никой Wink В много случай дори е по иzгодно, отколкото да се плаща всичко на куп. Sunglasses

# 16
  • Мнения: 4 244
Цитат на: rosa
Аz лично не бих те посъветвала да го правите посредством Bausparverträge. Те са по подходящи при кредити напр. ако ще сменяте покрива и др. подобни. А иначе zа финансиране на покупката е по добре директно с банката.

А за Bausparverträge мисълта ми беше, ако има дреболии за дооправяне из къщата наистина са добро решение. Ние така купихме мебелите за детската стая и ремонта на помещението където е тя сега (беше стая 8х4 и я разделихме на детска спалня и игрална стая)

# 17
  • Мнения: 4 399
Цитат на: debelanata
Ами вие не можете ли сами да си сложите таван?
Като имате някаква представа за тавана си тогава ги питайте пак. А имате ли жилищноспестовен влог (Bausparvertrag)? Те обкновено също дават кредити понякога и на доста изгодни лихви
Последно гледах към Spardabank - бях изненадана от ниския процент 3,78% за покупка на имот.


Е, разбира се че сме си сложили таван (макар и да имаме някой разногласия) но искам да знам дали моя таван и този на банката се покриват.
Лихвите наистина са много ниски в момента, за нас това е една от причините да се ориентираме към покупка. За дългосрочните кредити са малко над 4% и се смята че са стигнали дъното.

Нямаме никакви по-специални влогове за строителство. Фирмата където ще работи мъжът ми отпуска на служителите си заеми за жилищно кредитиране при много добри условия. Това е ограничена сума разбира се и ще ни покрие около 10-15% от кредита, но останалите трябва да ги вземем от банка.

# 18
# 19
  • Мнения: 4 399


Деби, много ти благодаря zа тоzи линк, чуден е просто, има всичко zа да могат такива неграмотни като нас да придобият малко представа, включително и zа правната регулация.

# 20
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Vjara


Деби, много ти благодаря zа тоzи линк, чуден е просто, има всичко zа да могат такива неграмотни като нас да придобият малко представа, включително и zа правната регулация.

Вяра,
Ние миналата година купувахме къща и по повод на твоите конкретни питания мога да ти отговоря, (макар и от друга държава, където нещата стоят различно), че първо, 25 км не са нищо. Все пак обаче зависи какъв тип човек си. Ако не можеш без големия град не излизай от него! На мен ми доставя огромно удоволствие да слушам пеенето на птичките и да гледам задния си двор, който е трева и храсти, но имам приятели за които подобен живот  е немислим! На съпруга ми не му пречи да пътува два пъти дневно по 30 минути до работа.
Другия ти проблем - относно типа къща. Ние разглеждахме както стари така и по-нови къщи (понеже всички нови са от дървени панели, а ние искахме тухла или камък) накрая се спряхме на нов тип къща по няколко причини: 1) разпределението е разкошно! Старите къщи имат много спални, но по-малко жилищна площ, докато при нас е обратно 2) бани - старите къщи имат по-малко на брой (не че не можеш да си направиш, но ще се лишиш от нещо друго) 3) - за мен най-важното - изолация! Ние плащаме много малко пари за отопление, въпреки че къщата ни никак не е малка, понеже е с отлична изолация. Старите къщи са с много лоша изолация и за сравнение бихме плащали 10 пъти повече (т.е. от порядъка на 10,000$ годишно) само за отопление! При вас не е чак толкова драстично, защото нямате чак такива огромни темпреатурни разлики, но все пак си е сериозно перо от бюджета.
По въпроса за цената, изберете си таван, к. е по-нисък от възможностите ви, защото не се знае какво може да ви се наложи да правите впоследсвтие. В канадските сайтове обикновено има калкулатор на моргиджа, като можеш да си изчислиш колко ще ти струва месечно при определена лихва, к. се вкл. и данъка на собствеността, к. не е никак малка сума. Така можеш да си направиш сметка колко можеш да си позволиш да даваш месечно.

# 21
  • Мнения: 4 399
Лаура, благодаря за размислите!

При нас разстоянието до града не е проблем, аз просто го споменах за сравнение. Ние имаме желание да живеем на по-спокойно място. Макар че снощи гледах някакви парцели в села със 600 човека и това не е точно представата ми за мястото където искам да живея. Все пак поне малко инфраструктура трябва да има.

Иначе съм съгласна със съображенията ти по отношение на новото и старото строителство. Ние бяхме изправени пред подобна дилема когато търсехме апартамент тука. И наблюденията ми са сходни на твоите. Хората са живяли по-друг начин преди години и са строили по друг начин. В крайна сметка взехме абсолютно нов апартамент. Много съм доволна от изолацията. Преди живеехме в сграда строена в края на 70-те години и умирах от студ, а сега парно пускаме само когато е много студено и само в 2 стаи го държим перманентно включено. Мисля че в областта на изолацията строителството много се е развило в последно време. А за прозорците в предния ни апартамент, просто не ми се мисли. Бяха алуминиева дограма и според мен силно допринасяха за студа и сметката ни за парно. Така че ние определено предпочитаме новото строителство, въпросът обаче е доколко точно тия къщи са стабилни и истински.
И тук има разни програмки които смятат колко пари за колко време ги изплащаш и какви са вноските. Но нали знаеш че банката ти отпуска определен кредит на база доход и ипотека. Е точно това не знам, дали банката ще се съгласи да ни отпусне заем в такъв размер защото представа си нямам какви са им критериите.

Така че ние проучваме пазара в момента, ограмотяваме се що за къщи са това изобщо и какви са им предимствата, но покупкта точно в момента е малко теоретична докато не се разбере какво мислят банките за нашите планове...

# 22
  • Мнения: 2 452
Не зная как е в Германия, но тук има "preapproval", т.е. точно това което ти искаш да направиш. Освен това агента по недвижима собственост обикновено работи с някоя компания и може да ти да де повече информация.
По въпроса за населеното място - много е важно да е "култивирано", т.е. в близост да има елементарни неща, като училища, здравен пункт, магазини и др. Ние гледахме къщи в едно страшно красиво место; намира се на брега на реката, като отсрещния бряг е планина. Гледката е приказна! Намира се и доста близо до Отава (25 минути), но... там нямаше нито училище, нито здравен пункт, само 1 магазин и то съвсем първичен.
По въпроса за инспектора - тук е задължитен оглед от инспектор преди купуването на къщата, защото в зависимост от неговата констатация може да се правят корекции на цената или да се изиска от собственика да коригира проблемите за негова сметка (като това се вкл. в договора). При нас това е официален оглед от специалист, който издава стандартен документ с оценки и препоръки. На нас ни струва около 300$, к. не е чак толкова много. Искам да кажа, че вие пак може да си извикате "ваш човек", но е добре да има и официален документ, защото може да ви излезе по-скъпо ако не го направите!

Общи условия

Активация на акаунт