Учителска стачка 4 (Aftermath)

  • 6 444
  • 165
  •   1
Отговори

Анкета

има ли нужда от такава тема

Опции:

* Гласуването приключено: чт, 22 ное 2007, 11:44

# 30
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво щяха да кажат болшинството от родителите? Най-вероятно нямаше да подкрепят, защото щяха да си мислят за летните отпуски, или просто нямаше да обърнат внимание, защото децата са на училище чак есента. В най-добрия случай щяха да са безразлични.
А къде щяха да бъдат господата от властта? На море. Никак, ама никак нямаше да им е зор, че учителите правят демострации и стачка през лятото, по простата причина, че учебната година е свършила.
 И ако сте забелязали случайно, София е наполовина празна през лятото. Всеки го мързи да гледа в жегата и гледа да се скатае някъде, прави сметки за отпуската и колко пари ще изхарчи за нови бански, за хотел и забавления.

В БГ винаги се чака "да опре яйцето до ....., че да се търси полог".

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595

Радостинче, може би ти мирише на кръв от нослето ти - да не е потекло кръв от него от удара на синдикатите?
На мен тази тема ми изглежда спокойна... Или ти си вампир и усещаш ?

Ако имаш да ми кажеш нещо, имай смелостта да го напишеш в нормален шрифт, а не да се криеш зад малките буквички. Въпрос на достойнство.

# 32
  • Мнения: 656

Радостинче, може би ти мирише на кръв от нослето ти - да не е потекло кръв от него от удара на синдикатите?
На мен тази тема ми изглежда спокойна... Или ти си вампир и усещаш ?

Ако имаш да ми кажеш нещо, имай смелостта да го напишеш в нормален шрифт, а не да се криеш зад малките буквички. Въпрос на достойнство.

Опа, разплискала се е и по очите ти...
Колкото за малките буквички - твърде едра съм за да се скрия дори зад нормален шрифт... Не съм дребнава...
С дребните буквички исках да привлека твоето внимание без да привличам вниманието на другите. Но след като държиш...
И айде стига с това достойнство, ще похабите хубавата дума само...

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Защо да не го привличаш? Точно хората видяха колко си учтива, как спазваш добрия тон... Всичко видяха.

Винаги чета малките букви и повечето хора, които държат да са информирани добре, също го правят.

# 34
  • Мнения: 656
Опа,
Еди, чувствам се предизвикана... Но нямам достойнство, а само разум и няма да превръщам темата в бойно поле. Все пак не само аз съм важна - уважавам другите участници в темата. Затова спирам всякаква реч и мисъл към и за Радостина.

# 35
  • София
  • Мнения: 62 595
Опа,
Еди, чувствам се предизвикана... Но нямам достойнство, а само разум и няма да превръщам темата в бойно поле. Все пак не само аз съм важна - уважавам другите участници в темата. Затова спирам всякаква реч и мисъл към и за Радостина.

Урааааааа!

# 36
  • Мнения: 196
И ако сте забелязали случайно, София е наполовина празна през лятото.

Това може да го каже човек, който не стъпва в София летем. В какви фантазии живееш, РадостинаHZ? Дори през август задръстванията са адски.

За останалото - отново не си в час. Дай Боже да няма учителска стачка когато детето ти тръгне да завършва - 7 или 12 клас (избери си сама). Тогава знаеш ли какво ще се случи?
1. Ще взривиш училището.
2. Ще взривиш парламента.
Пролетта им беше време на учителите. Ама пролетта нямаше избори...

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Цялата година прекарвам в София. Виж в центъра колко е празно, и през почивните дни е още по-празно. Точно столичани си отиват по родните места.

Както и да е.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 14 036
След пролетта идва краят на учебната година. Отново има завършване на 7 и 12 клас.
И избори за Евродепутати  Mr. Green

# 39
  • Мнения: 196
След пролетта идва краят на учебната година. Отново има завършване на 7 и 12 клас.
И избори за Евродепутати  Mr. Green

Кого интересуват евродепутатите? И какво ще намаже кака Янка и сие от тях?

# 40
  • Мнения: 9 050
Rina77, да напускат. Като стачкувахте 6 седмици, какво спечелихте? Пари, които за нищо няма да стигнат и неодобрението на голяма част от родителите. Не си заслужаваше, каквото и да казваш.

Най-голямата заблуда на родителите е, че от едни нормални учителски заплати щяха да спечелят само учителите. Защото сега свестните учители ще се спасят поединично, а мързеливите и/или некадърни ще си "кютат" в училище до второ пришествие. Този процес отдавна си тече, но резултатът от стачката ще го катализира. А последиците от това ще са ужасни. Не за учителите, за децата. Казвам го не като учител, а като родител.
Затова смятам, че родителите трябваше да подкрепят стачката. Не от любов към учителите, а от загриженост за собствените си деца и тяхното бъдеще.

Спирам да пиша засега, че на тази страница предимно моят аватар лилавее  Embarassed, а и пак започвам да се повтарям, пардон - подесеторявам, но все пак се надявам някой поне да се опита да разбере това, което се опитвам да обясня.

Не виждам как парите, с които разполага учителката на детето ми да си харчи за нейните си собствени нужди, ще оправят бъдещето на детето ми. Самите учители признаха, че по-високите заплати няма да ги накарат да работят по-добре. Точните думи на една от тях бяха " Аз не стачкувам, за да работя по-добре, а за да живея по-добре. " В този смисъл, по-високата заплата ще оправи нейния живот. Не този на детето ми.
Не знам какво наричаш нормално. Защото нормално за учителите е да е сравняват с учителите в другите страни. Но това не е нормално за мен. За мен нормално е, като сравняват заплатите в другите страни, да сравняват стандарта в другите страни, също така и заплатите на останалите заети в бюджетната сфера в тези други страни и тогава да преценят кое е нормално. Нормално не е това, което на даден учител му се иска. Нормално е това, което е икономически обосновано и реалистично. Какво нормално има в това един учител да получава повече от един лекар? Какво нормално има в това леличката в детската градина да получава повече от медицинска сестра в спешното. Нищо нормално не виждам аз.

# 41
  • Мнения: 656
 Thinking
Защитниците на стачката и учителите не коментират конкретни предложения за реформи... Само да има Ура, Уууу, Долуууу, Хайде нащееее...
Дали не е така и през учебната година...
Но ние родителите сме тъпи  ивярваме, че стачката не е за пари а за подобряване на състоянието на българското училище.... ooooh!

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 14 036
След пролетта идва краят на учебната година. Отново има завършване на 7 и 12 клас.
И избори за Евродепутати  Mr. Green

Кого интересуват евродепутатите? И какво ще намаже кака Янка и сие от тях?

Беше отговор на тази ти реплика:

Пролетта им беше време на учителите. Ама пролетта нямаше избори...

И кака ти Янка беше кандидат за евродепутат. Тренчев също.

# 43
  • Мнения: 9 050
Tinatin, реформите са крайно необходими. Но трябва да се започне с реформирането на заплатите. Не защото учителите са алчни егоисти, които дърпат чергицата към себе си, а защото и най-гениалната реформа ще се провали, ако в училище останат предимно демотивирани и некадърни преподаватели.



Не съм съгласна, че реформата трябва да започне в увеличаване на заплатите. Изобщо не е така. Първо се започва с конкретизиране на проблемите, после се преценя как да се разрешат тези проблеми. Повишаването на заплатите и изобщо на доходите не е причина за подем. То е следствие от подема.
Увеличаване на заплатите - да. Но само диференцирано. Не на всички. Аз нямам нищо против някой да получат и 200% увеличение, но за сметка на други, които не си вършат работата добре и които не следва да получат никакво увеличение.
Първо да се въведат критериите за диференциация, за оценка на работата на учителите. Да започнат да се прилагат и 1 година след това вече ще има кадърни учители, които си вършат работата и взимат добри заплати. Некадърните ще получават мизерно заплащане и вероятно ще си тръгнат. На тяхно място ще дойдат други, които ако са кадърни, ще се докажат и също ще получават добри заплати.
Добрата заплата е следствие от добре свършената работа, а не е предпоставка за добре свършена работа.

# 44
  • Мнения: 196
След пролетта идва краят на учебната година. Отново има завършване на 7 и 12 клас.
И избори за Евродепутати  Mr. Green

Кого интересуват евродепутатите? И какво ще намаже кака Янка и сие от тях?

Беше отговор на тази ти реплика:

Пролетта им беше време на учителите. Ама пролетта нямаше избори...

И кака ти Янка беше кандидат за евродепутат. Тренчев също.

Това го бях пропуснала. И? Избраха ли ги? Те затова ли спряха стачката пролетта?

Общи условия

Активация на акаунт