КОНСУЛТАЦИЯ С ДЕТСКИ ОФТАЛМОЛОГ : Д-р Константинов

  • 99 156
  • 381
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 158
Здравейте! За сега по-обнадеждаващо лечение от имплантите няма. Болестта е сериозна и да се дават прогнози особено от растояние е некоректно.За зрителния нерв нормализирането на ВОН е основно условие.

Здравейте! нека и аз обесня  нашия случай на кратко.  Имам син на 2години и полвина, с вродена глаукома на двте очи. Оперирано е няколко пъти от Доц. Петкова в Александовска, но така и ВОН беше в границата на нормалното само за кратко, и след това пак се повишаваше. Към днешна дата, детето е оперирано в Германия / Гониотомиа/,който резултат съ6то беше само временен. В университетската клиника в Колн, му бяха поставени / имплантирани/ Баервелдт имплантанти, за мое ОГРОМНО съжаление налягането беше добро само няколко месеца, и така до преди един месец се наложи пак да се оперира, като се скъсят дранажите на имплантите,  и " почистят"........  сега е добре уж.  въпроса ми е : имали нещо друго, което мога да направя за детето ми, някакви нови методи за лечение? И моля кажете ми, имали някаква вероятност очния нерв да се стабилизира , тъй като и това чух...... понеже детето е малко.
БЛАГОДАРЯ.

# 16
  • Мнения: 1 158
Здравейте!  Този резултат не е тревожен. Зависи от оплакванията на детето. Можете да се обадите на 02 983 20 28 за среща , а това че детето не вижда по-добре с очилата има своето обяснение и то най-често е че те не са му нужни. Пак се изказвам от дистанция а това не е много правилно!

Здравейте,др.Констанинов!
Моят въпрос е малко глупав,но все пак да попитам:
преди една година определиха диоптер на сина ми:
<R>    SPH       CYL      AX
          +0.00    +0.75   131
          +0.25    +0.50   124
          +0.00    +0.50   121
AVE    +0.25    +0.75   125

<L>    SPH       CYL      AX
          +0.00    +0.50   80
          +0.25    +0.50   70
          +0.25    +0.25   71
AVE    +0.25    +0.50   74

PD=65mm

В момента синът ми казва,че без очилата вижда по-хубаво,а с тях по-лошо.Възможно ли е това?Питам,защото той не се срамува от очилата и отказа да ги носи не е просто каприз.А бихте ли ми дали координати-направо да  го доведа за преглед?
Благодаря!

# 17
  • София
  • Мнения: 498
Добре дошъл при нас на д-р Константинов !

Цвети, това е  страхотна идея  bouquet

# 18
  • Мнения: 950
Здравейте д-р Константинов ,въпроса ми към вас е следния дъщеря ми е със следния проблем ,на клепача на едното око има ечемик (не зная на мед. език наименованието ), който се появи преди година и не изчезва ,ходихме на очен лекар казаха ни да изчакаме ,  друг лекар ни каза че трябва да се премахне хирургически  .Какво е правилното решение според вас  ?

# 19
  • Мнения: 1 158
Здравейте! ЗАвиси от големината на ечемика и от това дали има някаква динамика. Ако не се променя и е видим и с "просто око" то друга алтернатива на хирургическо отстраняване няма.

 
Здравейте д-р Константинов ,въпроса ми към вас е следния дъщеря ми е със следния проблем ,на клепача на едното око има ечемик (не зная на мед. език наименованието ), който се появи преди година и не изчезва ,ходихме на очен лекар казаха ни да изчакаме ,  друг лекар ни каза че трябва да се премахне хирургически  .Какво е правилното решение според вас  ?

# 20
  • Мнения: 2 242
Здравейте д-р Константинов! Благодаря, че помагате на всички тук.
Синът ми е на 2 г.6 м. със Даун Синдром. От скоро забелязахме, че когато се вглежда (например в това което е надраскал върху лист хартия или ако в чинията е останало едно парченце и той се старае да го вземе с лъжицата) навежда главата си надолу и се мъчи да го види сякаш "изпод вежди". Предполагам, че прави това за да види обекта по-добре. Записахме час при детски офталмолог, но първата възможност за преглед е 15 януари!
Въпросът ми е считате ли, че можем да чакаме до тогава или е по-добре да търсим друг лекар, който да го прегледа възможно най-рано?
Пропуснах да уточня, че сме от Варна. Предварително благодаря за отговора.

# 21
  • Мнения: 3 506
Здравейте, д-р Константинов. Благодаря Ви за присъствието във форума и за желанието да помагате   bouquet Макар че знам как звуча, ще кажа, че във или чрез форума съм получавала най-ценните съвети относно здравето на децата си и вярвам, че участието на хора като Вас тук е много важно при днешната объркана здравна система...

Искам да Ви попитам нещо за моя син. Водих го, когато стана на 3 годинки, на очен лекар и имаше лек астигматизъм (той се държа много добре на прегледа, сътрудничеше и прегледа беше с апарат). Тогава ми казаха, че няма смисъл да се бърза с очила, и че може ако искам да му направя очила за гледане на книжки и телевизия.

Преди няколко месеца (сега е на 4 год. 6 мес.) го водих отново на преглед. Докторът не успя да го предразположи, той се дърпаше през цялото време, с някакъв ръчен уред го гледа и отсече, че трябва задължително очила, които да носи през цялото време, до живот. Иначе ще спрат да му се развиват очите. Очилата при децата били тъй или иначе нацелване (това по повод на бързия преглед), да ги слага пък ще видим...

Детето на моменти (но не винаги) изпитва затруднения като "чете" (присвива очички или си завърта книгата под друг ъгъл), а понякога ми казва, че като гледа към лампата, вижда нещата "криви". Няма обаче признаци да не вижда добре (например да му покажа нещо и той да не го вижда). Много е енергичен и наистина не го виждам с очила през цялото време.

Това е от рецептата за очилата:

           Sph       Cyl          Ax       
o.d.    +1.50    +1.00      90 гр
o.s.    +2.00    +1.50      90 гр


Исках да Ви попитам две неща:
- наистина ли положението е толкова страшно (край, ако не сложи очила и не ги носи непрекъснато, мозъкът спира да му развива очите)?
- дали наистина детските очила са въпрос на нацелване или трябва да се направи всичко възможно за определяне на точен диоптър?

# 22
  • Мнения: 385
Здравейте д-р Константинов, моят въпрос е свързан с така нареченото "Мързеливо око".
Моят син е на 9 г. преди месец установихме,че има проблем с дясното око,заведохме го на офталмолог - при д-р Халачева,тя постави тази диагноза.Диоптъра му беше определен чрез изследване на компютър - дясното око е с - 9,75(късогледство), а лявото с - 0,75. Няма кривогледство,няма астигматизъм. Според докторката времето за лечение на Мързеливото око е отминало - т.е. могло е да се повлияе до 6-тата годинка на детето. Взехме очила - анти рефлексни, с двойна защита, които да предпазват здравото око и с диоптър - 2 на мързеливото.Трябва да се носят само пред компютъра и телевизора.
Моят въпрос е : Наистина ли нищо не може да се направи,не е ли добре и ние да опитаме с упражнения и развиване на окото (макар,че ако се закрие лявото на практика той няма да вижда с този голям диоптър) и ако смятате,че може да се опита какво представляват тези упражнения. Има ли шанс през пубертета да падне/или не дай си Боже да се качи диоптъра?
Искрено се надявам на оптимистичен отговор от Ваша страна.

# 23
  • Мнения: 6
Здравейте, д-р Константинов!
Благодаря   bouquet за отговора, който малко ме успокоява.  Rolling Eyes


Хипоплазията на очните нерви е вторична. Всичко се определя от това колко влакна в зрителните нерви са потентни т.е. провеждат информация към мозъка. От изледванията  има надежда че такива съществуват и че зрението ще е задоволително но бъдещето ще покаже. За съжеление лечение на основния проблем за сега не е познато. Чекуват се обаче някои от последиците като кривенето на очите, рефракционна аномалия ако има такава и т.н.

Предполагам, че е доста трудно да давате диагнози, без да сте виждали пациента, но въпреки всичко имам няколко въпроса, свързани с казаното по-горе:

   Казвате, че хипоплазията е вторична. Какъв брой влакна трябва да има, за да е такава /вторична/? И от този брой влакна, какъв % виждане се предполага да има? От изследванията, направени досега, никъде, никога, никой не ми е казвал какъв процент от тези милиони влакна са здрави. Какво изследване е необходимо да се направи, за да разберем?
Какво препоръчвате да се направи? Има ли някакъв метод за стимулиране растежа на недоразвития нерв?
Хиляди благодарности за копметентните Ви и бързи отговори. Hug

# 24
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
За два месеца нищо няма да се случи което да промени състоянието на детето Ви. Изчакайе прегледа във Варна и ако възникнат други въпроси тогава търсете и други мнения.

Здравейте д-р Константинов! Благодаря, че помагате на всички тук.
Синът ми е на 2 г.6 м. със Даун Синдром. От скоро забелязахме, че когато се вглежда (например в това което е надраскал върху лист хартия или ако в чинията е останало едно парченце и той се старае да го вземе с лъжицата) навежда главата си надолу и се мъчи да го види сякаш "изпод вежди". Предполагам, че прави това за да види обекта по-добре. Записахме час при детски офталмолог, но първата възможност за преглед е 15 януари!
Въпросът ми е считате ли, че можем да чакаме до тогава или е по-добре да търсим друг лекар, който да го прегледа възможно най-рано?
Пропуснах да уточня, че сме от Варна. Предварително благодаря за отговора.

# 25
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Не съм съгласен че очилата на децата трябва да се налучкат.Напротив те трябва да са максимално точни. От резултата който виждам при този астигматизъм може би трябва да носи очила но има и други фактори които се взимат предвид.


яя
Здравейте, д-р Константинов. Благодаря Ви за присъствието във форума и за желанието да помагате   bouquet Макар че знам как звуча, ще кажа, че във или чрез форума съм получавала най-ценните съвети относно здравето на децата си и вярвам, че участието на хора като Вас тук е много важно при днешната объркана здравна система...

Искам да Ви попитам нещо за моя син. Водих го, когато стана на 3 годинки, на очен лекар и имаше лек астигматизъм (той се държа много добре на прегледа, сътрудничеше и прегледа беше с апарат). Тогава ми казаха, че няма смисъл да се бърза с очила, и че може ако искам да му направя очила за гледане на книжки и телевизия.

Преди няколко месеца (сега е на 4 год. 6 мес.) го водих отново на преглед. Докторът не успя да го предразположи, той се дърпаше през цялото време, с някакъв ръчен уред го гледа и отсече, че трябва задължително очила, които да носи през цялото време, до живот. Иначе ще спрат да му се развиват очите. Очилата при децата били тъй или иначе нацелване (това по повод на бързия преглед), да ги слага пък ще видим...

Детето на моменти (но не винаги) изпитва затруднения като "чете" (присвива очички или си завърта книгата под друг ъгъл), а понякога ми казва, че като гледа към лампата, вижда нещата "криви". Няма обаче признаци да не вижда добре (например да му покажа нещо и той да не го вижда). Много е енергичен и наистина не го виждам с очила през цялото време.

Това е от рецептата за очилата:

           Sph       Cyl          Ax       
o.d.    +1.50    +1.00      90 гр
o.s.    +2.00    +1.50      90 гр


Исках да Ви попитам две неща:
- наистина ли положението е толкова страшно (край, ако не сложи очила и не ги носи непрекъснато, мозъкът спира да му развива очите)?
- дали наистина детските очила са въпрос на нацелване или трябва да се направи всичко възможно за определяне на точен диоптър?

# 26
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Мързеливо око доста често се открива случайно и за съжеление късно. Чувствителния период за развиване на зрението е до 7 годишнага възраст най-общо казано. При вас има голяма разлика между двете очи и това определя по-слабото зрение на окото с по-високия диоптер.Може да се направят някои опите но това тук няма как да ви обясня защото не аз съм правил изследванията!

Здравейте д-р Константинов, моят въпрос е свързан с така нареченото "Мързеливо око".
Моят син е на 9 г. преди месец установихме,че има проблем с дясното око,заведохме го на офталмолог - при д-р Халачева,тя постави тази диагноза.Диоптъра му беше определен чрез изследване на компютър - дясното око е с - 9,75(късогледство), а лявото с - 0,75. Няма кривогледство,няма астигматизъм. Според докторката времето за лечение на Мързеливото око е отминало - т.е. могло е да се повлияе до 6-тата годинка на детето. Взехме очила - анти рефлексни, с двойна защита, които да предпазват здравото око и с диоптър - 2 на мързеливото.Трябва да се носят само пред компютъра и телевизора.
Моят въпрос е : Наистина ли нищо не може да се направи,не е ли добре и ние да опитаме с упражнения и развиване на окото (макар,че ако се закрие лявото на практика той няма да вижда с този голям диоптър) и ако смятате,че може да се опита какво представляват тези упражнения. Има ли шанс през пубертета да падне/или не дай си Боже да се качи диоптъра?
Искрено се надявам на оптимистичен отговор от Ваша страна.

# 27
  • Мнения: 62
Добър ден д-рКонстантинов,прочетох всички ваши отговори и с риск да се повторя ще разкажа нашият случай,всичко започна когато синът ми беше на 3г,се разболя от мононоклеоза отслабна рязко забелязахме че едното му око криви от време на време/консултацията казаха че ще се оправи/но не се оправи заведохме го на офтамолог-дадоха ни очила-носеше ги само в къщи после ги хвърляше казваше че го боли главата,когато тръгна на училище забелязах че когато гледа определен предмет зевърта главата сякаш се нагласва за да види,когато го попитах защо така прави миотговори че когато ме гледа не ме вижда цялата а само на половина,заведохме го на лекар в София и бяха категорични вижда 40%с болното око,другото е здраво и нищо не може да се направи!истина ли е?ако е така сега не натоварва ли и здравото око?не трябва ли все пак да носи очила-когато учи,пред компютъра?БЛАГОДАРЯ ВИ

# 28
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
От разказа Ви не мога да дам категоричен отговор но имам чувството че нещата не са доизяснени.Без преглед няма да съм Ви полезен със съвет.

Добър ден д-рКонстантинов,прочетох всички ваши отговори и с риск да се повторя ще разкажа нашият случай,всичко започна когато синът ми беше на 3г,се разболя от мононоклеоза отслабна рязко забелязахме че едното му око криви от време на време/консултацията казаха че ще се оправи/но не се оправи заведохме го на офтамолог-дадоха ни очила-носеше ги само в къщи после ги хвърляше казваше че го боли главата,когато тръгна на училище забелязах че когато гледа определен предмет зевърта главата сякаш се нагласва за да види,когато го попитах защо така прави миотговори че когато ме гледа не ме вижда цялата а само на половина,заведохме го на лекар в София и бяха категорични вижда 40%с болното око,другото е здраво и нищо не може да се направи!истина ли е?ако е така сега не натоварва ли и здравото око?не трябва ли все пак да носи очила-когато учи,пред компютъра?БЛАГОДАРЯ ВИ

# 29
  • Мнения: 3 914
Здравейте д-р Костантинов, имам въпрос :Какъв е средният възстановителен период на ретината след Витректомия? Да предположим, че говорим за травматично отлепване или пролиферативна ретинопатия.Знам, че зависи от много неща,затова ме интересува средния период,естествено доколкото е възможно възстановяване
Питам от любопитство,съвсем хипотетично Peace
Благодаря  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт