Дискусия за кърменето на публични места ( за англоговорящи)

  • 2 804
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 091
По стечение на обстоятелствата съм домакин на такава дискусия,  на блога си и исках да поканя всички, които имат отношение и говорят английски да се включат по желание тук:
http://tandoorisjourney.blogspot.com/2007/11/breastfeeding-battle.html

Дискусията беше предизвикана от конкретна случка, една майка е била помолена да напусне мол-а, защото искала да кърми в съблекалнята на единия от магазините, но всъщност е и за новоприетия закон за кърмене на обществени места ( август месец).
Аз направо съм потресена от нещата, които чета честно казано.... ooooh!

# 1
  • Мнения: 8 242
Не знам за Америка, но тук се убеждавам все повече колко е ограничен народа  ooooh!
Ето извадка от актуална в момента тема..

Забелязали ли сте как реагират повечето млади момичета, като видят кърмеща майка ...  Sick

Аз също реагирам така като видя кърмеща жена с разголена гръд на обществено място.Разбирам да се уедини някъде, да! Но скоро имаше една тема в която кърмачки обясняваха колко е сексапилно кърменето на общестено място.................................аре стига, моля ви! SickСядам в заведение да се храня и на другата маса някоя се разсъблякла. Гнус ме е, наистина. Трябва да има някакви норми на поведение.

# 2
  • Мнения: 7 091
Не знам за Америка, но тук се убеждавам все повече колко е ограничен народа  ooooh!
Ето извадка от актуална в момента тема..

Ами явно не зависи от географската ширина... ooooh! #Crazy

# 3
  • София
  • Мнения: 12 224
  Това извадка от коя темичка е? Хайде само някоя да дойде да ми каже нещо че кърмя малките, като са гладни.... Освен това с моите малки гърди наистина нищо не се вижда и рядко схващат че не съм ги просто гушнала.
  Сега ще погледна и в блога дискусията  Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 1 603
Това е пълна дивотия.
Кърмя си навсякъде и хич не мисля че е срамотно  Crossing Arms.  Не съм се сещала да се срамя, просто ми се струва естествено щом бебето огладнее да похапне  Laughing. .. а може би, поради късогледството да е, но не съм срещала неодобрителни погледи /освен голямо чудене от страна на свеки и зълвата/.  Зузи се храни на поискване и обратния вариант означава постоянно да тичам до вкъщи, което е страхотна глупост. 

# 5
# 6
  • София
  • Мнения: 1 603
Малко оффф
А това видяхте ли  ooooh!
"..............
2. Навсякъде надписи кърмете кърмете. (Мен това ме подразни кърмата не е панацея)
3. Консервативна съм в някои отношения и не мога дори да си представя детето да ми суче от гърдите (те са за тати и доставяне на удоволствие на мама, като ерогенна зона)......................"
 
 ooooh! ooooh! ooooh!

# 7
  • София
  • Мнения: 12 224
  Еми явно ние сме в грешка за какво са гърдите, явно не са както при другите бозайници за изхранване на поколението, а само за удоволствие на мама и татко  Simple Smile Наистина и аз преди да се зарибя за кърменето ми се струваше малко нелепо и странно това нещо, но след появата на бебките мнението ми коренно се промени.

# 8
  • Мнения: 3 718
Малко оффф, даже фък офф
като я зачетох тая тема дето я е цитирала duhi_puhi направо ми се сгади и доповръща. Направо ми иде да се гръмна или и аз не знам какво...Аман от извратени фръцли
Tandoori , не се чувствам много уверена с английския, но успех на дискусията  Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 12 224
  Защо !?  Simple Smile Аз след като прочетох поста на КатиАБВ разбрах колко трудно било  кърменето, дори не си го преставях, изтощително и физически и психически и вече съм горда че явно съм достатъчно силна за да успея.
   Аз бих казала само едно, в момента в който разбрах че кърмата е най-добрата храна за бебките, а това никой не го отрича, бях решена да направя всичко за да кърмя Peace. Вярвам обаче че ако се бях провалила щях със сигурност да съм си измислила някакво оправдание защо е станало така.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 734
Да и аз се възхищавах от темичката до преди малко.И пак обвиниха кърмачките,че правели най-дразнещите коментари и надъхвали всички.На мен ми прави впечатление при всяка тема от този род как некърмещите майки скачат с такава злоба и ненавист,все едно ние лично сме отишли и провалили опитите им за кърмене.Хубаво,не си успяла да кърмиш,свиркай си,за какво ти е да нападаш хората които са успели?За едно сме били виновни,за друго...Както прочетох дори вече трябва да ходим да се крием по усамотени места,защото хората ги било гнус да гледат кърмещи жени.Ето отговорът ми за това във въпросната тема:

В този вечен за форума спор всеки е прав за себе си.Няма нужда от коментари,нажежаващи положението,защото каквото и да каже някой,друг скача като ужилен.Ще си позволя да изкажа мнение само за едно нещо.Кърменето е начин на хранене,както и даването на АМ.След като една майка може спокойно да си извади шишето с АМ в заведение и да нахрани бебето си,така и друга със същото право може да извади цица.При кърменето не трябва да се обръща внимание,че жената се разсъблича на публично място,защото го прави не с цел да се показва и скандализира,а просто трябва да запуши устата на ревящо от глад бебе.Защо майката хранеща с АМ да може да го направи максимално бързо в заведението,а кърмещата майка да си подбере детето и да търчи в търсене на въпросното усамотено място?Нали всичко се прави в името на детето,а не в името на някой,който го е гнус да гледа кърмеща жена на съседната маса?Всяка жена,гледала дете знае колко е изнервящ плача на гладно бебе и трябва да се действа макс. бързо.Некоректно е да се пренасят предразсъдъци за показването на гърдите на обществени места в-у нещо толкова чисто и първично като кърменето.
 

# 11
  • Мнения: 1 178
Малко оффф
А това видяхте ли  ooooh!
"..............
2. Навсякъде надписи кърмете кърмете. (Мен това ме подразни кърмата не е панацея)
3. Консервативна съм в някои отношения и не мога дори да си представя детето да ми суче от гърдите (те са за тати и доставяне на удоволствие на мама, като ерогенна зона)......................"
 
 ooooh! ooooh! ooooh!

Ей, много смешно това... Joy За тати било.   Crazy

# 12
  • Мнения: 7 091
Тука ( в дискусията) освен, че пращат кърмещите майки, като искали да си кърмят бебетата, да кърмят в тоалетните ( те са тоооолкова чисти, направо да ти сервират там  Sick), да си завиват бебетата през глава за да кърмят, абе идиотщини. Направо нямам думи  Crazy

# 13
Pri nas neshtata sa dosta po dobre, xorata masovo podkrepiat karmeneto na obshtestveni mesta, a otdelno v vsishki shoppinc centrove si ima stai za roditelite kadeto mojeshj da smenish pampersa, da sednesh odobno na divana i gledaiki televizia da naxranish beboka, a ako si ot sramejlivite si ima kabinki s zavesa....Lesno i udobno

# 14
  • София
  • Мнения: 12 224
  Като стана въпрос за шопинг центрове, някога тук бях чела че в МОЛа има такова място за кърмене. Е убих се да го търся веднъж и накрая просто си седнах на една пейка пред магазина долу и си накърмих малките. Изобщо не мислех да се навирам в тоалетните. Всъщност и там се наврях, но за да ги изпишкам след това  Simple Smile

# 15
  • Мнения: 8 242
Уф много подпалих..
И защо всеки може да си пише против кърменето и кърмачките каквото си иска - че сме били сектантки, че сме се превъзнасяли, че грозно било, че се отвръщавали, че им било извратено.. А ако някой им скочи малко по-така срещу изветрелите адаптарски мозъци (хич даже не се извинявам) - веднага му се трие мнението  Crossing Arms Не знам за вас, ама на мен бая са ми поизтъркали  Rolling Eyes
Да не говорим, че темата няма нищо общо с изказванията в нея - Едно е "защо РЕШИХТЕ да не кърмите", друго е "Ау тия пък с тяхното кърмене аман вече." Нито пък ги питат кога и как им е спряла кърмата.. Като са толкова надъхани да си признават - от мързел (най-вече, защото най-лесно е накой друг да ти гледа бебето а ти да си вееш байряка), от нежелание, от неинформираност и недопускане на никакви "сектантски" съвети..
Не говоря за майките с проблеми, на които постоянно се опитваме да помагаме и въпреки това и от такива съм виждала какви ли не писания по темата  ooooh! Не говоря за жени, които наистина са се опитали, но нещо не се е получило по различни причини..
Ама разни такива изцепки от рода "гнус ме е  Sick".. Не знам кой нормален човек може да го каже.. Ама явно може  Tired
Айде стига толкова, че направо светкавици ми излизат вече.. Ама поне съм си "вкъщи" - мога да си кажа какво ми е на сърцето  Hug

ако ни усетят темата - ще стане весело и тука  Twisted Evil

# 16
  • Мнения: 3 718
duhi_puhi , снощи точно за това си мислех и стигнах до извода, че цялата работа няма нищо общо с кърменето. Аз съм сигурна, че тия девойчици дето ги е гнус и си пазят цицките за татковците, на живо са далеч по меки, не биха се изтъпанчили пред кърмеща майка и да и кажат колко е гнусна. Сигурна съм, че с умиление гледат сучещите бебета на кърмещите си приятелки, ако имат такива. Просто он лайн всяка една скучаеща или оползотворяваща работното си време кака, лесно може да се вдъхнови да напада. Така се чувства различна, а не неуспяла. Не знам защо, но на мен ми е неудобно да кажа дори и в нета на някоя изкуствено хранеща жена, че ме е гнус от нея. Просто е грубо, а и защо ми е да я наранявам. Нямам нужда да се утвърждавам като майка или жена за чужда сметка.
А иначе, както беше си написала във подписа една любима съфорумка, оправданието е като задника, всеки си го има.
Let them come Twisted Evil

# 17
  • София
  • Мнения: 3 560
Аз от постингите на тази Катя се потресох още от времето на една темата за ваксините..., сега съвсем ме хвърли в оркестъра с цялата "хамалогия" около кърменето. Но а посмее някой да ми каже нещо в реалния живот, че кърмя на публично място, а съм скочила на бой  Sunglasses Хареса ми постига на hedra в темата

# 18
  • Мнения: 97
Тази, нашенската темичка и аз вчера я четох, но реших да си затрая, защото на човек с толкова сбъркано мислене друг човек не може да помогне.Единствено Живота ще намери най-подходящия момент да им преподаде изгубените уроци.
Такива като KatiABV, които намират напълно естествените неща за супер сложни, изнервящи, неестествени и неприложими, имат проблем със самите себе си и представата за себе си.Както вече веднъж писах, при каквато и да е ситуация отговорът е  "Всичко е в главата".И  епичните усилия за кърмене, и намаляването, и спирането на кърмата, и хилядите оправдания не правят изключение.Докато човек не пожелае да се опознае и да открие връзката между физиология и психика, все ще се мисли за по-умен от Господ/природа/кой както го приема.
Последният, обаче, досега не е взел под внимание рекламациите им, значи са абсолютно лишени от смисъл Mr. Green
П.П. В същата тема една форумка вметна (според мен на майтап) идея за връзка между интелигентността на майката и успеха и в кърменето.Масово се появиха обидени на тема интелект(пак според мен, объркаха понятието с "образованост", което обаче не е едно и също).
Аз като се замисля, стигам да извода, че в днешното общество не е въпроса в интелигентността, още по-малко в образованието, а по скоро в навика за самостоятелно и задълбочено мисленето, в логиката и потребността да видиш нещата от колкото може повече страни.Всичко останало води до лесно манипулиране и прословутото "промиване на мозъци". Mr. GreenА колко просто е било някога......

# 19
  • Мнения: 982
Сияна е тази,чиито цици са за тати!Преди време беше написала,че от гледки на кърмещи жени "се извратих и погнусих". hahaha
Запомнете тази жена-още много бисери ще се леят от нея!

# 20
  • Мнения: 487
Мен най-много ме ядоса това, че се възмущават от кърменето на публично място. Ами да се махнат те, като не искат да гледат. Тях как не ги е срам да извадят биберона и да си нахранят децата...

# 21
  • Мнения: 1 440
Не мога да проумея,какво гнусно има в това да кърмиш на обществени места!?!Никога не съм се срамувала от това,а според "гнусливите",какво да правя,да оставя гладно детето ми ли?Айде стига!Писна ми от превзети пикли!
А по въпроса за циците на тати,по-глупаво нещо не бях чувала.Винаги ми е било странно,как ще лиша любимия и себе си от това удоволствие докато кърмя,но в момента в който започнах,разбрах че няма по-важно нещо от моето,а и сега моите деца!Искам да им дам най-доброто от себе си и ще го направя!
А тези,които оставят децата си на някого да ги гледа и после се бият в гърдите,какви майки са били,да не ми разправят глупавите причини за собствените си неуспехи!

# 22
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Момичета, всички имаме нужда да разпуснем от време на време и да си говорим по-напряко - но ми се струва, че доста от вас не биха повторили това, което казват, седнали и гледащи очи в очи хората, за които се отнася. Тук всички си гледаме децата, общуваме едни с други - по собствен избор, а не по принуда - и за всички ни ще е по-приятно, ако си мерим думите и обуздаваме малко страстите.

# 23
  • Мнения: 8 242
Хедра, ама защо все ние да сме лошитеееееееее  Rolling Eyes И защо все от нас да минавааааааааа  Crossing Arms
Защото сме по-по-най ли Mr. Green

Пък да си кажа честно не на една и две мои познати съм им казвала в прав текст какво мисля по темата  Flutter

# 24
  • Мнения: 7 091
Момичета, дайте да не превръщаме тази тема в спор, пуснах я със съвсем друга цел. Надявах се да има повече момичета, които да споделят за техния опит с кърмене навън и т.н., но ако ще я превръщаме в "За" и "против" кърменето ще помоля модератор да я заключи.  Благодаря ви !:peace:

# 25
  • Мнения: 629
Аз конкретен опит с кърмене на публични места не мога да дам, тъй като наистина рядко ми се е случвало, а когато е ставало е било с приятели някъде по полянки и затънтени горички и на практика не представлява класическото кърмене в ресторант или търговски център пред погледите на непознати.
Напълно подкрепям обаче майките, които имат смелостта да нахранят децата си въпреки твърде неадекватното обществено мнение. За мен е крайно непонятно защо да нахраниш детето си (и то по дискретен начин) е толкова грозно и т. н., а да му смениш напълнената и доста ароматна пелена е съвсем нормално. За гледката на хора с облекло, от което преливат всякакви прелести и бельо и се набиват на очи бюстове обаче никой нищо не споменава. Но както й да е... това явно е поредната тема, в която  ще има сериозен сблъсък на мнения.
Мога ли обаче да попитам какъв е този закон за кърменето на обществени места? Не съм разбрала за съществуването му. Ако правилно съм разбрала обаче той съвсем не предполага и улеснява кърменето на обществено място? Обнародван ли е в Държавен вестник, и ако да знае ли някой в кой брой?

# 26
  • Мнения: 1 440
Сори,че поста ми не беше съвсем по темата.Но когато става въпрос за кърмене на обществени места и някой се отнася с погнуса към нещо толкова естествено и чисто,направо се взривявам!За наше голямо съжаление нещата в България стоят точно така,голяма част от обществото го отрича.Ама на мен не ми пука и продължавам да си кърмя /разбира се,дискретно/ и ако някой ме подхване по някои въпроси си казвам каквото си мисля!

# 27
  • Мнения: 2 652
Според мен повечето жени, които не са кърмили смятат, че кърмачките го правят умишлено - кърмят "показно" и може би това ги дразни. Но това не означава, че не трябва да бъдат толерантни. Все пак не става въпрос за полов акт, нали?!

А колкото до самото кърмене на публично място - аз съм малко стеснителна и никога не съм го правила така, че да се набивам на очи. А щом аз се стеснявам да го правя, може би пък и има хора, които се стесняват да гледат.

# 28
  • Мнения: 961
Закон за кърмене на обществено място  #Crazy ,  е те това само в Америка могат да го измислят  #Crazy . Предполагам, че със закона са въведени ограничения, нали? Tandoori, ще ми бъде интересно да разкажеш малко повече.
А по отношение на погнусата, моето мнение е, че завистта и чувството за вина са водещите (макар и много често неосъзнати) преживявания, които карат някои хора да реагират толкова агресивно срещу естествените закони на природата. А както е видно и закони си измислят  hahaha .

# 29
  • Мнения: 7 091
Закон за кърмене на обществено място  #Crazy ,  е те това само в Америка могат да го измислят  #Crazy . Предполагам, че със закона са въведени ограничения, нали? Tandoori, ще ми бъде интересно да разкажеш малко повече.
А по отношение на погнусата, моето мнение е, че завистта и чувството за вина са водещите (макар и много често неосъзнати) преживявания, които карат някои хора да реагират толкова агресивно срещу естествените закони на природата. А както е видно и закони си измислят  hahaha .

Може би не беше правилно, че не уточних. Не е закон за забрана, а закон за разрешаване на кърменето на обществено място, независимо дали майката е покрита, дали се вижда зърно и независимо къде се намира. Малко щати имат такъв закон, което не изключва кърменето на обществено място в тях, но ако там, където кърмиш те помолят да излезеш, ако няма закон да те защити просто трябва да се съобразиш.
Има много хора обаче, които са против този закон, както и някои, които искат покривалото да е задължително и се хванаха за гушите малко ама мисля, че поуспокоих духовете за момента.  Confused

# 30
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Според мен нещата в България и в Европа като цяло изобщо не приличат на нещата в Щатите. Тъй като тук четем основно преводна американска литература по въпросите на кърменето, неволно се прехвърлят очаквания и в България така да се реагира. По моят скромен тригодишен опит обаче това въобще не отговаря на реалността. Дискретното кърмене далеч не ми е било приоритет (реално погледнато, ако човек се крие и ако обществото не вижда кърмещите майки, защото са твърде прикрити, няма как гледката да стане обичайна), кърмила съм абсолютно навсякъде доста голямо дете (спрях да кърмя Ева навън, когато стана приблизително на 2,5г) - в маршрутки, автобуси, паркове, магазини, където ни сварата свари - и нито веднъж не съм се сблъскала дори само с неодобрителни погледи. Хората винаги са ми се усмихвали насреща, поздравявали са ме, питали са ме с умиление и любопитство. Най-силната реакция, за която се сещам, е тази година на морето (Ева беше на 2г8м), когато дребната беше много нещастна за нещо и поиска да суче, докато бяхме на маса с приятели на мъжа ми в едно заведение. Личеше си, че хората просто си глътнаха граматиката (не негативно, а бяха искрено изумени), но абсолютно учтиво нито гледаха към мен, нито направиха какъвто и да е коментар - и съответно и аз уважих желанието им и не съм коментирала, нито съм се извинявала (защото няма за какво).
Единствените кофти коментари по тези въпроси, с които съм се сблъсквала, са били тук, в нет-пространството, от майки към майки - грозно е и мен също ме дразни, но не мисля, че да станат разгорещени дрязги и да се разхвърчи перушина за пореден (и не последен) път би имало какъвто и да е смисъл.

# 31
  • Мнения: 3 718
Хедра е абсолютно права. Кърмя навън от към втория месец на Алекс, в началото се притеснявах малко, но не от неудобрение, а от прекален интерес. Мнооого бързо ми мина свенливостта, но това не значи, че съм си развяла бюста като байрак по паркове и градинки. Нямах нужда нито да демонстрирам нито да се крия, да накърмя детето си е най естественото нещо. Кърмила съм го в заведения препълнени с хора, в такси, където ме свари, кърмила съм го права пред един пазар докато приспивах друго бебе в количка  Mr. Green Никога не ми се е случвало да получа неудобрение, напротив, по смелите непознати идват да ми се радват. Радвам се, че моя пример последваха още няколко квартални майки. Нито една майка, дори и най убедената изкуствено хранеща не ме е погледнала лошо. Само в нета, скрити зад някакви профили и анонимност, някои си позволяват да дават израз на скуката си в някакво смешно неудобрение. Убедена съм, че на живо тези момичета са много по меки и мили.
Истина е обаче, че и в България е много по вероятно да видиш чифт цици вихрещи се в ритъма на поп фолка отколкото да кърмят детенце, за каквото същност са предназначени. Истината май е баланса между двете.

# 32
  • Мнения: 134
Извинете ме, но не мога да се сдържа...  Обмислям скоро да пусна тема "За и против дишането през ноздрите" и "Защо реших да не си ползвам левия крак" Wink

А по темата - ние редовно си се храним навън, макар че в началото си водех таткото с нас и той гледаше лошо всеки, който дръзнеше да ме позагледа. Напоследък обаче ми е по-трудно, че ми измръзва задника по тия студени пейки. Що си нямаме и ние един Мол със стаичка за кърмене.... Praynig

# 33
  • София
  • Мнения: 5 184
  Като стана въпрос за шопинг центрове, някога тук бях чела че в МОЛа има такова място за кърмене. Е убих се да го търся веднъж

   Намира се в МОЛ-а на Стамболийяски, това чудо! На последния етаж, между касите за киното и заведенията. Указано с пиктограма изобразяваща бебе и е точно между дамските и мъжките тоалетни. Помещението е чисто, с дървена пейка, умивалник, много салфетки и кошчета, +тоалетна с умивалник. Много е тихо и беше рай за мен с гладно и наакано бебе. А хигиенистките ми предложиха помощ, отваряха-затваряха врати...
   Следващия път обаче кърмих на масичките между хората и мисля, че никой не забеляза. Просто баткото ядеше следолед и беше много тъпо да го яде другаде.
   
   Ние си свикнахме в хубавото време да сме навън и кърменето беше лесно и възможно навсякъде. През зимата обаче как ще го правим? В най-студените дни ми се искаше да вляза някъде и някой да ми предложи- Елате, седнете, стига е плакало това бебе, накърмете го спокойно... Но това не става... Веднъж целеустремено се качихме на втория етаж на Макдоналдс-Славейков, без консумация, настанихме се с гръб към единствените клиенти и бяхме щастливи... Кърмя навсякъде, където огладнее бебето-пейка на спирка, ресторант, плаж, градинки всякакви, срещи с приятели всякакви...
   Но как ще кърмите през зимата извън къщи?

   

# 34
  • Германия
  • Мнения: 8 094
......
   Но как ще кърмите през зимата извън къщи?

   
В слинг и обличам едно нещо предназначено да топли бъбреците, така не ми е гол кръста, останалото е скрито от якето ми. Една позната си накупува специални кърмачески тениски и пуловери.

# 35
  • Мнения: 13 783
Здравейте, аз съм от Варна.
Толкова много чета в бг-мама за кърменето и за майките желаещи да кърмят дългосрочно, с толкова теми съм се запознала тук, с толкова дискусии разискващи всички "за" и "против", а честно да ви кажа за 10 месеца откакто се роди малкия и се кърмим активно навсякъде където е огладнял не съм виждала друга кърмеща майка - освен мен самата ...
Явно наистина повечето кърмещи майки смятат че тези моменти за запазени за вкъщи и не желаят любопитни , "гнусливи" може би погледи. Досега в кърменето ме поощри само една циганка . Кърмих дискретно малкия на една пейка докато чаках да взема каката за училище, циганката ме погледна с усмивка и каза - кърми, го кърми го , че е мъж и иска сила. Да ви кажа никак нямаше погнуса в погледа й пък на мен ми стана приятно - каза го толкова простичко и човечно.
Поздрави на всички.

# 36
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Абе то тук във форума сме се събрали хора на един акъл и изглеждаме много. Но преди време бяхме пуснали една анкета, в която да се разпишат хората, които влизат в кърмаческия - еми равносметката беше около 800 души, като от тях далеч не всички са активни кърмачки, някои влизат от любопитство, други от носталгия Laughing Даже само във Варна да бяха всичките, пак щеше да ти е трудно да засечеш други кърмачки в действие Confused Разгледай в темите, някъде май имаше Варненски кърмачески срещи - там със сигурност ще видиш други единомислещи Grinning

# 37
  • Мнения: 251
 Аз живея в Сащ - Калифорния. Тук си кърмя навън в парка. Виждала съм и други жени, наистина не много често, но все пак ги има. Някои се покриват с одеалце, други - не. Аз не се покривам. Ако има много хора, гледам да съм малко по-закътана. Ами това е.
 Тук в Америка винаги хората са на двете крайности - така че не ме учудва нито закона, нито неодобрението на определени хора.  Simple Smile

# 38
  • Германия
  • Мнения: 8 094
Като споменавате САЩ, моя позната американка тук се покрива с едно специално покривало докато кърми.Изглежда като огромно лигавче, в началото е лесно, но си мисля, че с по-големите любопитни бебета е мисия невъзможна newsm78

# 39
  • Мнения: 2 652
Като споменавате САЩ, моя позната американка тук се покрива с едно специално покривало докато кърми.Изглежда като огромно лигавче, в началото е лесно, но си мисля, че с по-големите любопитни бебета е мисия невъзможна newsm78

Всъщност американците (нали си ги знаем) са направили от това "лигавниче", или престилка му викам аз, моден аксесоар за шик мами. На мен една мама ми прати такова, изглежда така:

# 40
  • Мнения: 4 510
Ха, това е интересно нещенце. Дали няма някъде кройка да си ушия?  newsm78

# 41
  • Мнения: 4 510
Упс, забравих да пиша по темата. Цяло лято си кърмих навън! ами какво да направя - хаймана съм си. Дай сега да се прибираме, щото детето е гладно!  Rolling Eyes Няма такива работи! Детето ми има нужда от мен, няма да се съобразявам с това кого дразня и кого не.
И да си призная, всъщност не съм срещала негативно отношение. Веднъж всички пейки в парка бяха заети и ние с мъжа ми умувахме къде да поседна, за да накърмя малкия, в това време една възрастна жена и мъжа до нея ни чуха и веднага ми отстъпиха мястото си, въпреки протестите ми. Казаха: Ама как, на вас ви е по-важно да седнете! После им благодарих, като станах, а те ме гледаха много щастливо. Laughing По наблюдения на мъжа ми, жените ме зяпали повече, отколкот мъжете. Mr. Green

# 42
  • Мнения: 2 829
Аз използвах пончо за прикриване-просто в първите месеци малкия сучеше по 30-40 минути, аз в това време пиех кафе с приятели. По-удобно ми беше да си го мушна под пончото и да не се замислям кой ме гледа, какво си мисли и т.н. Наскоро с една приятелка направихме няколко бройки като изрязахме дупки за глава в средата на обикновено парео. Раздадохме ги на по-свенливи кърмещи майки тук Grinning, защото нашите порастнали диванета не траят нищо да ги покрива Grinning
Аз много често съм кърмила и без да се покривам. Просто във всяка конкретна ситуация съм решавала как на мен и на бебето ни е по-удобно Grinning
П.П. за зимата майка ми ми е изплела много дълго и широко вълнено пончо. С него като кърмех миналата зима ни беше топло и на двамата с Алекс. Grinning

# 43
  • Мнения: 7 091
Когато кърмех навън за покриване  съм ползвала или опашката на слинга, или едно покривало ( но не това лигавче), което се пристяга на рамото с нещо като пластмасова катарама.

На второто нямам снимка, но на слинговете имам тука:

http://good-times.webshots.com/album/558408417yVYoIG
На снимките даже кърмя... Laughing

Последна редакция: пн, 12 ное 2007, 03:00 от Tandoori

# 44
  • София
  • Мнения: 12 224
 Благодаря за информацията за МОЛа, аз се бях отчаяла тогава че в единственото място за което знаех че има не успях да го открия. А дори питах една от санитарките и тя ми каза че не знае за токова нещо.
 Миналота година беше доста топла и често се кърмехме навън, но не съм използвала никакви специални неща, но при мен по-големия проблем е навън ако искат едновременно да сучат и двете. За тази зима не мисля че често ще се налага да сучат навън, не излизаме за много време, а и те вече издържат по-дълго без да ги кърмя, освен ако не е станало нещо и не искат да се успокоят. Ние пък тук се бяхме събрали доста кърмещи мами, въпреки че вече май само аз останах  Simple Smile

# 45
  • Мнения: 7 091
Тука има инструкции за шиене на слинг на български ( стара тема за това):
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29108.0

Моето покривало за кърмене е такова:

# 46
  • Мнения: 8 242
Аз пък никога не съм се крила  Crazy Може би защото още от началото си кърмехме "масовка" 5-6 кърмачки на куп.. Та кой ще смее да ти каже нещо, като сме мнозинство  Sunglasses
Да не говорим Антон като порастна.. Е тогава просто нямаше начин да се скрия, защото той започна нарочно да ме открива, да си играе с гърдите, да зяпа, да се оглежда, да става и пак да сяда.. Аз мога ли на всяка секунда да дърпам и да пускам блузата  Crossing Arms
Който иска да гледа, на който му пречи - да не гледа - мои са си циците ще си ги показвам по какъвто си повод искам  Whistling За красота може народа да развява пищни форми, ама за храна да не може, я пък  Mr. Green
А пък таз работа със слинга ми изглежда много сложна нещо  newsm78 Няколко пъти се опитах да се омотам с един чаршаф, ама туй мойто с червеите в дупето застана ли мирно, че да го сложа в поза.. По-лесно с голата цица на масата пък  Twisted Evil

# 47
  • Мнения: 2 652
Ха, това е интересно нещенце. Дали няма някъде кройка да си ушия?  newsm78

Кройка нямам, ама сигурно е много лесно - прилича си точно на престилка, дълга горе-долу под дупето, широка, с вързанка през врата. По-интересното е, че в деколтето има нещо твърдо промушено, така, че да го държи извито, за да може мама да вижда отгоре.

# 48
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Ще погледна дискусията после...
А в щекотливата тема се разписах.
Духи-пухи, да знаеш, че не си права.
Просто е факт, че във виртуалното пространство, където липсва жест, мимика и интонация, където анонимността подвежда, нещата силно се преекспонират.
Който няма приятелки, които хранят бебета с АМ, да вдигне ръка. А?
Аз съм кърмила публично (т.е. на открито), надявам се - дискретно. Никога не съм срещала нито упреци, нито дори недоброжелателни погледи. Единствено веднъж в заведение седнах на по-закрита маса с бебето, а когато човекът, който седеше на масата и беше отишъл нейде си, се върна, ме погледна изумено и мисля, че се посмути - не, че се виждаше нещо, а просто може би от факта, че на масата му се кърмеше бебе Laughing

# 49
  • Мнения: 630
Има огромна разлика между дискретно кърмене, при което никой освен майката и бебето не разбира за какво става въпрос и директното изваждане на гърдите в ресторант, примерно. Според мен кърменето е много интимен момент между майката и бебето и не бива да се нарушава тази интимност. По стечение на обстоятелствата при нас се наложи хранене с изцедена кърма -ами представете си да почна да се цедя пред всички, не мисля, че е приятна гледка и не мисля, че е редно да натрапвам бебето си и неговото хранене на всички. Дори вкъщи се цедях сама в стая. Аз и памперс не сменям на обществено място, ако няма обособен кът за това. Голотата на бебето също е нещо лично и интимно. Ако се наложи спешна смяна и няма къде, просто се прибираме вкъщи.

# 50
  • София
  • Мнения: 6 663
В началото се притеснявах, но след няколко месеца рекапитулацията е: кърмила съм в парка, на плажа, в ресторанти и кафета, в молове, в градинки, в офиса (на гости при колегите ми), на ферибот, в колата, въобще май навсякъде, където бебето е било с мен. Опитвам се да е дискретно, но понякога хората разбират какво правя, всички досега са ми се радвали, не съм срещала неодобрение, а и честно казано не ме интересува особено, за мен е важно бебето ми да не е гладно и нервно.

# 51
  • Мнения: 478
Мале, мале каква темичка сте си спретнали на наш гръб да ни плюете.
 Просто не ви приляга бе хора. Ами не сме малки, а смятам зрели хора  ooooh! Никой не съм обидила нито някой от вас ме познават, че да ме критикуват так. Написала съм това, което мисля по нашата темичка защо не кърмим. Ами не е толкова лесно някои хора да преглътнат гледката на бебе как суче. (Аз съм се нагледала доста - сестра ми живееше с мен и бебето й откак се роди до 6 месеца я кърмеше, ами не мога да свикна какво да направя) Та няма да се застрелям!!!
Извинявам се за оффа

# 52
  • Мнения: 2 829
Да си призная честно и аз се подразних от коментарите и в двете теми. В другата писах, ама и тук наистина коментарите ми се струват грозни.
Сияна е съвсем права в случая.

# 53
  • Мнения: 982
yanast ,ако аз някъде кажа,че гледката на бебе,хранено с АМ ме е погнусила и извратила,сигурно с камъни ще ме замерят!Не разбирам сияна,която каза същото това за кърменото бебе,защо се е завайкала така.
Да,сияна,възрастни сме!Точно за това трябва добре да си подбираме думите!
Аз не те критикувам,не те обиждам,просто не те харесвам!Нали имам право на това?  bouquet

# 54
  • Мнения: 2 829
Пешка, има значение как и в коя тема ще кажеш нещо. В предишната тема "искате ли да имате 2-ро дете за да го кърмите" моите симпатии бяха на страната на кърмещите майки. Там разбира се имаше доста непремерени изказвания и от двете страни, но като цяло по-нападателни и обиждащи бяха некърмещите (доколкото изобщо може да се обобщава). Самото заглавие на темата беше така зададено, че по-скоро редно беше да се включат майки, които са искали или искат да кърмят-да си споделят, и евентуално да окуражат авторката. А не да се изкарва, че кърменето е лошо нещо и всеки, който кърми трябва да се срамува едва ли не, и че кърмаческия форум е сектантски. Имаше и едно изказване, което гласеше, че майка, кято дава АМ не е по-лоша от кърмещата, даже напротив. Да, наистина, мйка, която храни с АМ не е по-лоша. Но напротив?!?! Хайде, моля!!!
Но това беше в предишната тема.
Тази тема сега е зададена по друг начин. Там се очаква тези, които не кърмят да споделят какви са техните мотиви. Това, че примерно Сияна се погнусява от кърмеща майка (примерно, защото тя не го е казала точно така) може да не ми харесва, може да е мнооого грешно, дори извратено, но това си е нейния мотив. Тя така усеща нещата, питали са я, отговаря. Хора всякакви. На мен не ми хареса, че след всяка една майка, която си споделя мотивите следва разбор-това не е правилно, как може това да ти се струва извратено и т.н.

Ако искаме да се включим в темата-нека коментираме по-толерантно и по-положително. Напр. вместо да се коментира мотива, че кърменето и се струва неестествено, защо не и кажете за другите и мотиви-че първите месеци не винаги са трудни. На мен например първите 3 месеца ми беше най-важно да кърмя-просто разполагах със средство да успокоя бебето каквото и да му има. Защо не се намери някой примерно да каже, че ако трябва да се върнеш на работа-може дори да не цедиш през дена, но да кърмиш сутрин и вечер, а през деня АМ. След поста на Кати АБВ-ами че ако за мен кърменето е такава процедура както при нея-вероятно и аз бих се замислила да спра. Ами дайте да кажем, че може и по друг начин да се кърми, а не да я нападаме.

Извинявайте, че дълго се получи, просто ми се иска да сме по-толерантни и да мислим преди да се ядосаме и да обидим някого.
Ако мислите, че не съм права-кажете.

# 55
  • Мнения: 2 652
Според мен тази Сияна сигурно нарочно се опитва да ни дразни, защото вижда как й се връзваме. Иначе, момичето едва ли е чак толкова погнусено, колкото казва, дори сме й симпатични според мен. А пък може и скрита кърмачка да е.

# 56
  • Мнения: 547
Кърмила съм навън без притеснение и без да се покривам с наметало, но пък доста дискретно - с удобна блуза и сутиен за кърмачки.
Най-често съм го правила в парка, на плажа, на пикник т.е. на открито или в колата. Никога в заведение или магазин - не бих се чувствала удобно, но не виждам нищо лошо ако някой го прави. Дали съм получавала неодобрителни погледи не знам, защото съм си гледала бебето, а не хората около мен, а и не ме интересува.

В спорове за и против кърменето не участвам, нямам пред кого да се доказвам. Знам, че съм направила най-добрия избор и съм дала всичко от себе си, за да се случи. Гордея се с това.

# 57
  • България
  • Мнения: 3 620
В началото(1, 2 мес.)  страшно много се притеснявах да кърмя навън, може би защото до тогава не бях виждала кърмеща майка навън. Скоро обаче свикнах и сега кърмя навсякъде  - в заведения по пейки, в градинки на плажа, на кафе ......
Това, което искам да кажа обаче е , че напоследък в Бургас все по-често виждам кърмещи майки на обществени места и това много ме радва.  И аз не съм срещала неудобрение, а напротив  - само поздравления за сега , но има време, Мая расте  Laughing
Не знам дали сега окото ми е чувствително за такива гледки и затова ги забелязвам или все повече  майките се осмеляват да  го правят  Peace

# 58
  • Мнения: 7 091
Искам да помоля всички, които имат желание да се хващат за гушите в безкрайния спор за и против кърменето, да си пуснат отделна тема по въпроса! Пак стана - за и против кърменето и коя майка е по-по-най!
Помолих Бу да разчисти всички коментари, които не са свързани с темата или направо да я заключи, защото не искам да се превръща в място за размяна на лични нападки по въпрос съвсем различен от поставения!
Благодаря на тези, които се включиха с личен опит -кърмене навън!

# 59
  • Мнения: 105
Кърмила съм и ЩЕ кърмя навън! Никога не съм се покривала - нещо, което дразнеше майка ми! Но как да се покрия лятото - 40-50 градуса, малкия се потеше, аз също, камо ли да ни завия, защото на някой си там му било неприятно да ни гледа! Като му е неприятно - да не гледа! Сега вече се "завивам" колкото мога - просто ми е студено  Joy.  В интерес на истината никой не ми е правил забележа до сега (изключвам майка ми Simple Smile). Ама нека да посмее де  #Cussing out! Не се давам лесно Simple Smile
Ето това ми хареса: "The breastfeeding mother should be treated like a precious treasure, not like a criminal!" (Кърмещата жена трябва да се третира като най-ценно съкровище, не като престъпница! - дано е верен превода ми).

# 60
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Заключвам темата, защото абсолютно не виждам как може да се разчисти.
Имаше ли някаква причина да обръщате една потенциално интересна тема за дискусия в поредното грозно бойно поле? Не ви прави чест.
Предлагам Tandoori да отвори наново темата, тази ще изчезне в небитието, а се надявам в новата все пак да говорим по същество.

Общи условия

Активация на акаунт