Майчинството счетоводно - 6

  • 63 573
  • 1 194
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 330
Incandescent, много благодаря за светкавичния отговор! smile3525

# 16
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 315
Здравейте, искам да попитам нещо:

По принцип майчинството ми(платеното) изтича на втория рождения ден на дъщеря ми - 31 януари.
Искам да напусна досегашната си работа, където ми е текло майчинството. Знам, че съгласно трудовия договор съм длъжна при напускане да подам едномесечно предизвестие и да работя през този един месец.

Въпросът ми е има ли някакъв начин да напусна работа без да се връщам на работа?
Ако да, какви ще са последствията - например, ще мога ли да искам да ми се изплатят натрупаните платени отпуски през време на майчинството?

Предизвестието можеш да пуснеш и 30 дни преди дъщеря ти да навърши 2 години, т.е. то да тече, докато още си в отпуск за отглеждане на детето си. За времето в отпуск за бременност и раждане и отглеждане на дете имаш право на платен отпуск, който щом не е ползван може да ти бъде изплатен при напускане. Трябва изрично да си потърсиш това обезщетение с молба от работодателя си.

# 17
  • Мнения: 1 168
Имам и аз въпросче!
Когато разбрах, че съм бременна, започнах да се осигурявам на по-висока заплата, ясно е защо! След като плащах солидна сума за осигуровки и данък, стана ясно, че ще получавам по-малко от колкото мислех (с това бруто и нето и 90%) и се чувствам леко прецакана Simple Smile. Казаха ми, обаче, че е щало да бъде много добре ако се "самоосигурявам", а не съм назначена по трудов договор, не се плащало и данък? Не знам вярно ли е, пък и за мен е малко късно, даже и да е така - в края на този месец излизам 45-дневен болничен, но може да е от полза на други мами!
А, освен това ми казаха, че от следващата година ще се вземат 12, а не 6 месеца назад, но аз съм заварено положение, понеже излизам в първи болничен през тази година. Вярно ли е? Защото ако не е и ако и на мен ще ми гледат 12 месеца назад - е тогава вече съм прецакана  Sad

# 18
Здравейте, искам да помоля ако някои може да ме осветли по проблема ми.Става въпрос за това че имам дъщеря която вече е на година и един месец ,от както се е родила не съм взимала майчинство. Имам необходимия трудов стаж от 6 месеца но не ми стана ясно дали трябва да са непосредствено преди да се роди детето или изобщо, сега мога ли да получа майчинството със стара дата и имали смисъл  да търся нещо .

# 19
  • Мнения: 3 835
И аз благодаря на всички отзивчиви момичета, които разясняват проблемите,   bouquet някои от които се повтарят през страница, но те все имат търпение да отговорят, а не да препратят или да кажат  Naughty "прочети внимателно"

Чета вече всичко, независимо, че нямам въпроси, много ми е интересно и се чувствам по-компетентна.  Sunglasses

Надявам се да не ми се сърдиш, че не успях да ти отговоря в предишната тема!  Praynig

# 20
  • Мнения: 3 835
Казаха ми, обаче, че е щало да бъде много добре ако се "самоосигурявам", а не съм назначена по трудов договор, не се плащало и данък? Не знам вярно ли е, пък и за мен е малко късно, даже и да е така - в края на този месец излизам 45-дневен болничен, но може да е от полза на други мами!
А, освен това ми казаха, че от следващата година ще се вземат 12, а не 6 месеца назад, но аз съм заварено положение, понеже излизам в първи болничен през тази година. Вярно ли е? Защото ако не е и ако и на мен ще ми гледат 12 месеца назад - е тогава вече съм прецакана  Sad

Вярвам само на Държавен вестник какво "казва".  Wink
Самоосигуряващите имат други проблеми, така че не се чувствай прецакана!

# 21
  • Мнения: 203
Неплатения отпуск за отглеждане на дете до 8 години в размер на 6 месеца може ли да се ползва на части? Например през 2008 два месеца, следващата година или като стане в първи клас  това останалите?

# 22
  • Мнения: 2 950
Здравейте! Винаги много ми помагате с отговорите си, затова се обръщам отново към вас! Hug

Осигурявам се на две места:
- на основен трудов договор на минимална работна заплата
- на допълнителен трудов договор на по-висока заплата - 400 лв.
Вече съм си дала и на двете места болничните за майчинството, тъй като всеки момент ще раждам.
Въпросът ми е: като започнат от НОИ да ми изплащат майчинството как ще става номера и колко ще взимам? По 90% от двете места ли ще ми дават или ще е нещо средно аритметично? Защото ако е вторият вариант става кофти! newsm78 Знам, че след 9-те месеца ще взимам 190 лв на месец, но сега.... можете ли да ми обясните?!

# 23
  • Мнения: 210
Благодаря, Incandescent!   bouquet

Здравейте, искам да попитам нещо:

По принцип майчинството ми(платеното) изтича на втория рождения ден на дъщеря ми - 31 януари... Въпросът ми е има ли някакъв начин да напусна работа без да се връщам на работа? Ако да, какви ще са последствията - например, ще мога ли да искам да ми се изплатят натрупаните платени отпуски през време на майчинството?

Предизвестието можеш да пуснеш и 30 дни преди дъщеря ти да навърши 2 години, т.е. то да тече, докато още си в отпуск за отглеждане на детето си. За времето в отпуск за бременност и раждане и отглеждане на дете имаш право на платен отпуск, който щом не е ползван може да ти бъде изплатен при напускане. Трябва изрично да си потърсиш това обезщетение с молба от работодателя си.

# 24
  • Мнения: 536
И аз имам още един въпрос.
Остава ми в най-добрия случай един месец за осигуряване от 6-месечния период преди 45-те дни преди раждане.
Ако се осигурявам на 1400, колко е вноската за работодателя към НОИ?
И един въпрос, който може да е малко нелеп - досега съм осигурявана на заплата нето 230, бруто 280 - пиша ги, защото не знам кое се използва - та за да се "компенсира" тази ниска сума, възможно ли е да се  осигурявам последния месец на повече от 1400.
Аз лично предполагам, че не, но тук ми излизат с теории, че може, докато средната осигурителна вноска за 6-те месеца стане 1400 - Демек тя ми е била ниска, сега влагаме по-голяма сума и като средно аритметично за 6-те месеца става 1400. Има ли такова нещо?

# 25
  • Мнения: 151
Здравейте, първо искам да Ви кажа, че сте страхотни. Чета Ви постоянно  Peace
И така моят проблем: Родила съм на 31 Декември 2007, термина и беше за 07 Януари 2007, излязох в болничен на 01 Ноември 2006г. ( а би трябваше да изляза на 21 Ноември).. Осигурявана съм на 950 лева, толкова си и взимам. Досега съм си взимала 860 лв. болнични. За м.Септември фирмата ми изплати 710 лева, което ме учуди и все още чакам HR-a  да и отоовори защо е това намаление. Болничният ми изтече на 04 Октомври 2007г. и аз от 05 Октомври до 31 Октомври  включително съм в платен отпуск. От 01 Ноември съм на работа. Вчера си получих и заплата за Октомври и тя е 860 лева. Та въпросите са ми следните:
1. Защо според Вас съм взела със 150 лева по малко болнични, ако не е грешка да ми го обясните?
2. Защо след като почти целия Октомври се водя отпуск редовен взимам колкото все едно съм била в болничен, не би ли трябвало да си ми изплатят редовната заплата от 950 лева?

Благодаря Ви предварително за отговора.

# 26
  • Мнения: 20
Здравейте, майчета!
Айде и аз да се включа с един малко особен въпрос - дано може някой да ми помогне. Моята гинеколожка има проблем с болничния ми за 45-те дни преди раждане. Много моля ако някой знае със сигурност или наскоро са му издали такъв болничен и може да го погледне за справка, да ми каже какво се пише на причина за болничния - бременност или майчинство или нещо друго и какви са кодовете за диагноза и за причина - това са някакви комбинации от цифри и букви за които моята докторка ми призна че не е сигурна как трябва да са и написа нещо за което сама каза че може и да не е така - затова моля ви помагайте с акъл, че няма оправия newsm78 А хич не ми се иска да ми върнат болничния след някой и друг месец и изплащането да се отложи със сума ти и месеци... Sad

# 27
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Момичета, моля да ми помогнете с молбата за отпуск за гледане на детето след 315-тия ден- до 2 години. Знам, че я имаше в предишните теми, но бебето писка и не мога толкова бързо да я открия. Освен тази молба необходимо ли е нещо друго да представя на работодателя?

Май декларация беше , а не молба Embarassed

# 28
след като минат тези 315 дни (9 месеца ) се подава молба-декларация приложение  3  заедно с копие от акта за раждане  и заповед за отпуск за навършването на две години заверено от работодателя и се подава в нои това вече е последната декларация която се подава за майчинството  и погледнато реално се води 2г.майчинство и 9 месеца в болнични

# 29
  • Мнения: 3 835
Здравейте! Винаги много ми помагате с отговорите си, затова се обръщам отново към вас! Hug
Осигурявам се на две места:
- на основен трудов договор на минимална работна заплата
- на допълнителен трудов договор на по-висока заплата - 400 лв.
Вече съм си дала и на двете места болничните за майчинството, тъй като всеки момент ще раждам.
Въпросът ми е: като започнат от НОИ да ми изплащат майчинството как ще става номера и колко ще взимам? По 90% от двете места ли ще ми дават или ще е нещо средно аритметично?

че от 1 януари 2007г., когато лицето е осигурено на повече от едно основание се определя едно обезщетение, което се разпределя пропорционално на работното време  по основанията и се изплаща поотделно за всяко едно от тях.

Значи - едно обезщетение, което ще ти се плаща от двете местоработи, според работните часове.
Ако напр. по първия договор работиш на 8 часа, на втория - 4 часа дневно, на първото място ще взимаш два пъти по-високо обезщетение отколкото на второто. Сумите ще ти се превеждат по сметката, така че няма кой знае какво значение според мен.

Общи условия

Активация на акаунт