Рапорт даден, рапорт приет!

  • 6 491
  • 72
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Само за звеневи бях цанена и то от немай къде - в редичката имаше само момчета, т.е. не особено надеждни диваци по онова време.
Не бях отличничка, нито пък семейството ни беше комунистическо, та на постове в йерархията не можех да се надявам.

# 61
  • Мнения: 2 438
Тъкмо ни приеха за комсомолци и ми събраха снимки за комсомолските книжки и дойде Десети ноември и дотук. Ама после какви стачки правехме - подкрепяхме учителите за заплати, бяхме срещу униформите и руския език /сега моите наследници затова и руски учат и  униформи ще имат!/. Като дете бях активист, но не помня нищо освен, че на манифестацията на 24 май по обяд бяхме слънчасали от идиотизми и викахме за отмъщение лозунга "Единство, творчество, КРАСТА!".

# 62
  • Мнения: 7 110
Час за носталгия, а?
Нашивките със звездички помните ли, драго и друго пионерско общество?  Grinning
3 брой звезди за дружинния председател, 2 за отрядните и разните там хорица в дружинната организация, по една за отрядния съвет.

Аз по стечение на тъжни обстоятелства станах момиченче-знаменосец на дружинното знаме още в 5-ти клас. После на никой не му правеше впечатление, че еманципацията е достигнала такива висоти. Училищното знаме също го разхождах аз. Луда работа - сигурно съм била най-яката кака в училището. Laughing
В отряда ни бях пълна проза - завеждащ фискултУРА-то.  Crazy

При нас отрядните и дружините председатели не си ги пишеха сами есета. Голяма борба удряхме да сътворим дружно поредния бисер.  Laughing

С любов към дружинния ни ръководител.  Heart Eyes

# 63
  • Мнения: 49
И аз да си кажа: била съм отряден председател, както и заместник на отрядния председател (май и такова нещо имаше), отговорник по културно-масовата дейност, по учебната дейност...Това си спомням! Обаче нашият класен беше страхотен и тия ми ти отрядни съвети, на които отчитахме дейността, си минаваха направо страхотно! Той винаги и ме покриваше, ако трябваше да ходя на дружинния съвет! Най-хубавите ми спомени са от Асамблея на мира, защото там за първи път говорих на френски с едно добро другарче, както и лагерите! Била съм на Кранево, на Говедарци и на Бойковеци! Много лагерни огньове, нежни трепеи, първи целувки! Пеперудки в стомаха, нали се сещате.... Grinning Ех, спомени! Момчето, с което все се конкурирахме за председателското място, и до ден днешен ми е най-добрият приятел! А асистентка на знаменосеца бях на завършването на гимназията през 1993 г. Но тогава това си беше въпрос на чест, защото бях един от отличниците на випуска и ме поканиха за тази ми функция. После имах и слово, ох, трепети, бях ги позабравила...
Така като чета, май все отличници сме се събрали тука.. Laughing

# 64
  • Мнения: 17 407
Била съм само "звеневи" няколко години, по- далеч в йерархията не се издигнах. Готина темичка, ще я изчета сега.

# 65
  • Мнения: 494
Бях в отрядния по културно-масовата работа. После в дружинния съвет отговарях за същото.Организирах забави, конкурси, изложби и пр. за малко да ме "разжалват", защото на една дискотека се навих да пусна рок-музика, а тя не се долюбваше много. Така или иначе нищо не се случи, защото времената се бяха "размекнали" вече. Не пишех доклади , а есета.На съветите дружинния ми даваше наготово написани доклади с разни заучени фрази...баси, колко бяха еднакви всичките. В шести клас бях единствената, която се нави да стане дружинен, ама то беше защото дружинния ми обеща да ме вика за организационни и др. работи-обучения по писане на пишеща машина, ораторски умения и пр.(разбирай освобождение от неприятен час и слушане на музика на магнетофона в дружинната стая Laughing) и да ме пуска в учебно време на уроци по пиано в Плевен, където щях да кандидатствам(от дете на неблагонадеждни родители как така станах дружинен председател и аз не знам, явно времената настина се променяха Grinning). В един такъв час по математика,трети час май беше, по радиото чухме как свърши ерата на Тодор Живков .после по радиото пуснаха "Бонита" на Мадона.

# 66
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Какво ли не съм била, най-вече отговорник по Културно-масовата дейност.  Shocked Обаче всичките тези простотии ми бяха супер скучни и все се скатавах. Има ли сбор, аз съм болна. Шарка, тифус, чума. Всичко наведнъж. И от училище бягах, и от бригади бягах.  Laughing
Затова ме избираха и не след дълго винаги ме разжалваха.  Mr. Green
Класната ми беше писала в характеристиката ми от гимназията, че съм неблагонадеждна и не вземам участие в комсомолските дела. Беше убедена, че няма висше учебно заведение, което да ме приеме. Обаче дойде 10 ноември и характеристиките минаха в историята.  smile3533

# 67
  • София
  • Мнения: 1 762
Готина тема Peace Имам един спомен от тия години. Имах кученце, играехме си един ден, духнах му в муцунката и той ме ръфна. Още имам два малки белега м/у носа и горната устна. Всичко хубаво, но на другия ден, като виден комсомолски деятел трябваше да казвам стихотворение пред Георги Иванов в зала България. Не ме разбраха учителките ми и ме изтипосаха. А аз подута, едва говоря и намазана с йод........... жив Хитлер  Embarassed За бъзиците после няма да говоря, може ли  Laughing

# 68
  • Мнения: 740
Бях абонирана за Учебната дейност, защото бях отличничка. Дейността ми се състоеше в това да подсказвам на другарчетата, да им пиша домашните и да ги псувам наум, че са тъпи и ги мързи. Кофти парче съм си от малка.
Отмъкнала си ми думите от клавиатурата. Исках да се самоизтъкна, ама ти ме предвари  Crossing Arms

# 69
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
Отряден председател от началото до края.
Бригади нямаше вече.
Комсомолец не станах.
Иначе бях във фанфарния оркестър и много хубави състезания по надсвирване и надмаршируване ставаха на 9-ти май.
Всяка година бях на таблото и с лента на 24-ти май.
Mr. Green

# 70
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Хех, аз съм била само звеневи, за месец. Разжалваха ме, защото не пишех домашните на съучениците си, звеното показваше лоши резултати. Това ми попари ентусиазма като цяло и до 10.11.89г. (а и след това) се скатавах от всякакви масовки.

# 71
  • Мнения: 1 616
Имам мил спомен от онези пионерски времена - кореспонденцията с другарчета от Полша и СССР. На един дружинен сбор ни раздадоха писма от дечица, които просто са писали до училището с желание да си пишат с някое дете. Моите другарчета бяха от Кременчуг - градът, побратимен със Свищов. Дъъъълго време си пишехме... Освен това и във вестничетата публикуваха адреси на деца и по този начин завързах приятелства с още много пионерчета. По едно време най-голямата ми страст беше да пиша и получавам писма - всеки ден дебнех с нетърпение пощальонката. Интересно ми е дали някой още поддържа връзка с приятелчетата от СССР от онова време? Аз отдавна не... Sad

# 72
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Съвсем бях забравила за тези организации...
Аз съм от абонираните за постовете отряден председател и комсомолски секретар на класа. Нагоре не успях да се издигна, но съучениците винаги ми гласуваха най- високото доверие. Laughing
Аз, естествено, го заслужавах- никога нищо не ги карах да правят, винаги покривах кой както може, и отчетите ми бяха най- добрите- много дейност отчитах- просто всяко събиране или всяка случка в класа можех да пречупя и представя през правилната гледна точка, така че всъщност не лъжех ....
Мили спомени ми навяват писмата с непознати другарчета- пишех си с една девойка близо до Москва, и то дълги години. Изпращаше ми красиви панделки за коса и лъскави обвивки от бонбони (понякога и бонбони).
В основното училище предавахме хартия и 1-2 пъти си спомням - старо желязо и шипки. Нито един път не си изпълних нормата, но майка ми и баща ми ме успокояваха, че нормата била пожелателна. Като ги предавах, ме беше срам, обаче...
За съжаление, комсомолът много бързо ме разочарова- на първата бригада последния ден се оказа, че сме гласували бригадата да е за комунистически труд (или не знам как се казваше) и сме се отказали от заплащането. По време на гласуването на плаца, естествено че никой не слушаше какво се говори и вдигнахме ръце като овце... още не мога да го преживея  Laughing
От друга страна пък, една година ме изпратиха на международна бригада- там освен, че не се преработихме, ходихме на безплатна екскурзия 1 седмица и ни платиха толкова много, че аз се чудех накрая за какво да си похарча парите (просто нямах опит с харчене на пари до този момент).

Общи условия

Активация на акаунт