mai4instvo i qsla

  • 4 687
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 107
това за майчинството са пълни идиотщини да ви кажа.... нали все пак това дете иска и дрехи и храна и т.н. за мен няма смисал да го спират наистина прецакани и наистина ако това дете не се адаптира както беше моя син тои тръгна по редовно чак след 6 месеца ходене по мъките тогава? кво прави една майка......ай методите на яслите докато свикне това дете да седи там само по 1 4ас или там до обяд.....тапотияя.....

# 16
Blagodarq bi mnogo,nqma da q puskam sega a 6te 4akam da napravi 2 godini,(a togava 6te vidime mnogo zor dokato svikne bez mama i baba.)

# 17
  • Мнения: 148
При нас беше положението същото. Не знаех дали го спират или не. Директорката на детската градина не знаеше и така по интернет се образовах, че го спират.  Ако детето ти е на градина, нищо, а ако работиш - 50 %. След време, абаче, се оказа, че съм сглупила, защото всички майки с които говорих, след като си пуснах детето на ясла, ми казаха, че законът гласял това, но нформацията не стигала там, където трябва и в крайна сметка са си получавали майчинството.
При всички положения си е известна доза риск.

# 18
  • Мнения: 1 897
това за майчинството са пълни идиотщини да ви кажа.... нали все пак това дете иска и дрехи и храна и т.н.

Хайде стига.Нали не разчитате на държавата да ви облича и изхранва детето.Това все пак е основно грижа на родителите.
Като решихте да имате дете не си ли направихте сметката, не знаехте ли че ще има допълнителни разходи или разчитахте само на 180-те лева майчинство, за да го издрържате?Какъв ви е мотива да дадете детето си на ясла,ако нямате намерение да почвате работа-не разбирам... newsm78
Няма такова нещо като безплатен обяд.Хем детето да е на ясла, хем да не работите, хем и пари за това че си стоите в къщи да вземате.
Проблема не е в това,че спират майчинството,ако детето тръгне на ясла,а в ниските доходи на родителите.
Вярно,времето през,което детето се адаптира е проблем, но пък този период  продължава обикновено около месец, пък и ако съобщите,че от еди коя си дата започвате работа в яслите няма да ви мотат безконечно.
Според мен 315 дни през които да получаваш 90% от заплатата си, платено майчинство до навършване на 2-годишна възраст на детето и възможност да получаваш 50% от него,ако започнеш работа са доста добри условия за отглеждане на дете на фона на всичко останало в държавата ни.

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 09:34 от Ulia

# 19
  • Мнения: 24 467
Аз пък съм доволна от решенията на "държавата" по доста въпроси, свързани с майчинството. Примери: вече до 9 месечна възраст на бебето получаваш 90% от заплатата си, имаш право до навършени 2 години на детето да си стоиш в къщи и работодателят ти е длъжен да ти пази мястото на работа, че ако искаш- и още половин година след това, новата програма, от която се ползвам "В подкрепа на майчинството", по която държавата заплаща на бавачката на сина ми МРЗ и осигуровки /това хич не ми е малко/. В доста държави такива привилегии не са налице.
Аз пък съм  доволна и хич не считам, че "държавата" е ощетила с нещо майките, които смятат да си лежат две години в къщи, а децата им да ходят на ясла през този период. Ако тръгнеш на работа и детето ти започне често да отстътва винаги можеш отново да се върнеш в къщи "по майчинство", да си вземеш болничен или друг вид отпуск по КТ, човек има избор. Не е нужно, а не е и морално да хленчи, че "държавата" не го издържа докато е жив и не поема върху плещите си "тегобата" да гледа неговите деца.

# 20
  • Мнения: 148
Ulia, принципно си права. Едва ли има майка, която се е навила да роди дете заради майчинството. Никой не очаква държавата да му гледа детето, но тези пари са известна помощ за семейството и щом ти се полагат, защо да не ги вземеш. 180 лв. не са малко, а сега даже майчинството може да стигне и до 500лв. Нали затова плащаме осигуровки и данъци, та когато изпаднем в подобно "социално" положение, държавата да ни подава ръка.
Не съм съгласна и с това, че майките искали да си лежат 2 години вкъщи, да си получават майчинство и да не си гледат децата. Във всяко семейство , сигурна съм, майката има основателна причина да си пусне детето по-рано на ясла.

# 21
  • Мнения: 24 467
Не ме интересува поради каква причина хората са решили да си пуснат детето на ясла. Ако то няма още две години и на майката не й се налага да тръгва на работа поради проблеми със семейните финанси няма причини държавата да плаща веднъж майчинство и веднъж на същата жена да се предоставя възможност да й гледат детето в яслите, които също са на бюджетна издръжка. До колко била "основателна" причината майката да си стои в къщи, а детето й да ходи на ясла си остава въпрос на субективна преценка, като за тази майка причината винаги ще е "основателна", но за държавата няма причина да прави двойно плащане.

# 22
  • Мнения: 1 897
Да, няма лошо да вземеш пари,които ти се полагат, но тези 180 лв ти се полагат докато детето ти не ходи на ясла.След това-ако почнеш работа 50% от тях ,а ако не работиш,стоиш си в къщи а детето ти е на ясла-не разбирам по каква логика,ще получаваш социална помощ за отглеждане на дете.
Освен това,за да се възползваш от привилегиите,които ти дава майчинството до 2 годишна възраст на детето държавата изисква само 6 месеца работа по трудов договор.Така,че  и това ако не е подаване на ръка-здраве му кажи. Mr. Green
Относно основателните  причини на майките да си стоят в къщи-сигурна съм ,че имат такива,особено в периода на адаптация на детето,но не може да си стоиш в къщи и да очакваш да ти се плаща за това.
То и 'братята роми',ако ги питаш имат своите 'основателни причини' да не работят и да чакат на социално подпомагане, и те се чувстват ощетени... Crossing Arms
Пак казвам проблема не е в социалните помощи за отглеждане на дете.Честно казано сега условията,които предлага държавата са по-добри от всякога.Проблема е в ниските доходи на родителите.

# 23
  • Мнения: 148
Определено съм нямала предвид майката да си стои вкъщи 2 години, а детето й да ходи на ясла. Говоря за период 1-2 месеца.

# 24
  • Мнения: 1 897
Да, разбирам.Имаш предвид времето необходимо за адаптация на детето към яслата-от деня в който тръгва за по един час до деня в който вече е готово да остане за целия ден.
Проблема е в това,че официално няма такъв 'период за адаптация'.Детето ти или ходи на ясла или не.Това със свикването е изискване на персонала в самата ясла, а реално макар и да ходи за по един час то се требва за целия ден.Това обаче е проблем,който трябва да се коментира със съответната ясла.

# 25
  • Мнения: 24 467
Дали си имала наистина предвид 1-2 месеца, дали само го твърдиш, също не е моя работа и също не ме засяга. За два дни да е- двойно плащане за едно и също нещо не следва да се допуска. Това е принципът. Ако всеки се отклонява от приетите и общовалидни правила, от тях няма да има нужда изобщо.
Вече писах за няколко възможности, които можеш да ползваш законно за периода на адаптация на детето. И аз имам малки деца и ние сме минали по пътя на детските заведения, но не ми е и минавало през ум, че държавата ще ми плаща веднъж майчинство и веднъж ще ми поеме издръжката на детето в държавното детско заведение.
И въпросът не се коментира със съответната ясла, в НОИ са хората, които съставят актове за начет на родители, които нарушават това законово изискване. И парите се връщат с лихва от датата на неправомерното им получаване. Права е  Ulia, че издръжката на едно дете се отчита за ден. Ако твоето дете си разнообразява деня, ходейки за по час, то заема мястото на друго дете, което пък ще ходи за по цял ден и чиито родители ще работят също по цял ден и нямат друг избор.

# 26
  • Мнения: 148
Момичета, не се заяждайте. Моето дете, ако става въпрос, ходи на ясла от половин година, през което време усилено съм работела, като изключим, разбира се дните, през които боледува и си е вкъщи, а адаптивния период трая една седмица.
Говоря по принцип. Плюс това, искам да добавя, че държавата ни не е майка Тереза. Мен лично, тази същата държава позволи да ме съкратят по време на платено майчинство, поради "намаляне обема на работа" . Инспекцията по труда ПОЗВОЛИ. Детето ми тогава все още не беше тръгнало на детска градина. Та затова съм на принципа да вземаш всичко, каквото ти се полага, защото при най-малката възможност държавата ти го взема.

# 27
  • Мнения: 1 897
Изобщо нямам никакво желание да се заяждам  нито с теб, нито с никого.Аз съм в същата ситуация, синът ми тръгна на ясла,а аз трябваше да започна работа.И при нас адаптацията продължи една седмица, да не говорим ,че тъкмо посвикна и сега от яслата стачкуват,така че отново  си го гледам аз...
Ето дори ще ти кажа с кое сме на абсолютно едно мнение:

Та затова съм на принципа да вземаш всичко, каквото ти се полага

Това, което се опитвам да обясня, е че когато детето тръгне на ясла държавата не абдикира от задълженията си и не спира да полага грижи за него.Да, родителите спират да получават пари  директно под формата на майчинство. Но яслата е на бюджетна издръжка и тъй като таксите от 25-30 лв, които ние плащаме са крайно недостатъчни за храна,заплати на персонала, отопление,поддръжка на материалната база ... и т.н. и т.н...тези пари идват именно от държавния бюджет.
Периода на адаптация вече го коментирахме, дали ходи за час или два, официално детето е записано на ясла и държавата плаща издръжката му за целия ден.
Ето защо държавта спира да ти плаща майчинство, от тук нататък тя поема по-голямата част от издръжката на детето ти в яслата.А след като вече има кой да се грижи за детето ти през деня и искаш да получаваш пари е редно да започнеш работа, бадева пари никой не дава.
Относно съкращението ти, много съжалявам, не мога да коментирам,защото не съм компетентна.Аз самата имах много проблеми с работодателя си около бременноста, раждането и майчинството си и поради тази причина смених и работата си.

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 15:31 от Ulia

# 28
  • Мнения: 24 467
...Та затова съм на принципа да вземаш всичко, каквото ти се полага, защото при най-малката възможност държавата ти го взема.

Никой не е срещу този принцип /и никой не се заяжда/, но в случая жена, която иска да получава и обезщетение за майчинство и право държавата да издържа детето и в държавно детско заведение НЕ ИСКА ДА ВЗЕМЕ ТОВА, КОЕТО Й СЕ ПОЛАГА, А ИСКА ДА ВЗЕМЕ НЕЩО, КОЕТО НЕ Й СЕ ДЪЛЖИ, както морално, така и по закон.
И моето дете, когато тръгна на ясла, а после и на градина, беше в ситуацията на работещи родители. Ами ползвала съм болнични, ползвала съм бавачка, на която сме плащали от собствените си средства.
Съкращението ти няма нищо общо със случая. Когато имаме намаляване обема на работа или съкращаване на щата работодателят също има своите права- т.е. същият не е длъжен да държи при себе си хора, които няма да му трябват. Поне се благодарете, че у нас са задължителни безсрочните трудови договори, защото на редица места такова понятие просто не съществува.

# 29
  • Мнения: 712
Аз искам да се намеся по темата не защото ме засяга пряко, а от чисто морална позиция. Майка ми е педиатър и съм се нагледала на случаи, когато майките записват децата си на ясла, не защото се налага да работят, а с аргумента "ще го пусна на ясла, да мога и аз малко да си почина"  Shocked Shocked Shocked. При положение, че са наясно (или поне им е обяснено с думи прости, не знам доколко са го усмислили), че имунната система на детето не е добре развита и че не е подходящо до третата му годинка да посещава детско завдедение, ако не е наложително. Обаче майките искат да си починат...
Е, не мисля, че държавата трябва да плаща за подобна почивка. Детските ясли са за това - за да подпомагат родителите в отглеждането на децата им, но ако майката очевадно няма друг ангажимент не виждам защо се нуждае от помощ.
Всичко това казвам в контекста на сегашната ситуация - целодневни ясли и детски градини, в които практически се отглеждат децата. И стават източник на вицове от рода на: Отива таткото да вземе детето си от детска градина, започва да го облича, а учителката го спира с думите:
- Ама, господине, чакайте, това не е вашето дете
-Е, голяма работа - обърнал се таткото - нали утре тъй или иначе ще го върна...

Общи условия

Активация на акаунт