Какво да направя когато детето направи гърч от Т ?

  • 4 001
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 164
Здравейте.Чета из форума за тези високи Т които вдигат децата.Моите слава богу до сега са ми вдигали най много 39 Т.Но се питам ако не дай си боже детето направи гърч от високата Т какво трябва да се направи. Моля мами който има опит нека сподели. Не разчитам че ленейката ще дойде на 1-та секунда и ще оправи нещата. ПОнеже до сега не съм се сблъсквала с този проблем и дано не се ...но реших да попитам превнтивно ,надали в такъв момент ще ми остане време да попитам.Благодаря на всички.

# 1
  • Мнения: 164
Извинявам се за грешките в правописа. Става дума за линейката ...Simple Smile

# 2
  • Мнения: 729
Детето се съблича голо и се завива в мокър чаршав.Така знам аз,но ако има и още нещо,разчитам другите мами да се включат.

# 3
  • Мнения: 164
То, това за чаршафа не е ли преди гърча?Тоест да го предпазим от него и да падне Т

# 4
  • Мнения: 1 942
Не, не се завива с мокър чаршаф по време на гърч. Така може да стане голяма беля. Самия гърч спада температурата - това е механизма на организма да свали опасната температура. Важно е да гледаш детето да не се задави - може леко да го обърнеш настрани. Веднага след гърча провери езичето да не е глътнато. При гърча детето стиска здраво челюстта си /както при глътнат език/. Затова макар да ти се стори безкраен гърча трябва да изчакаш да се отпусне телцето и тогава да отвориш устичката. Да го милваш и говориш за да видиш, че поне се опитва да се събуди - след гърча повечето деца заспиват. Трябва да се погрижиш детето да е облечено така, че нито да му е топло, нито да настине.

Друго не виждам какво можеш да направиш освен да чакаш линейката.

Дано някой медицински работник бъде по-компетентен и ни каже как да реагираме.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 783
Викаш лекар.
Обръщаш главата на детето настрани, в никакъв случай не му даваш нищо през устата, не му бъркаш в устата. Можеш с влажна, леко хладна кърпа да обтриваш крачетата и ръчичките. Има свещички Диазепам, които могат да се поставят в домашни условия, но те се изписват от лекар, така че притежаването им е предварително съгласувано с него.

# 6
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Детето се съблича голо и се завива в мокър чаршав.Така знам аз,но ако има и още нещо,разчитам другите мами да се включат.
Аз пък съм чувала,че когато детето е със висока Т и се увие във мокър чаршаф,от рязката смяна на температурата,може също да получи гърч.
Може и да не съм права,просто така съм чувала. newsm78

# 7
  • Мнения: 164
Да , Ивка, затова Т на  чаршафа трябва да е от хладка леко топла вода, а не ледено студена.Но това аз съм го правила когато примерно има Т 39.2 и се притесня да не вдигне повече.Резултатът е че до 15-30 мин, Т пада с около 5 десети /поне при мен/.Но после може пак да се качи ...Толкова от моя опит. Предполагам, че има патили мами и бих искала те да кажат. Този гърч не е ли опасен за мозъка и времето през което трае - означава ли нещо . Например лек гърч -не е толкова страшен , дълготраен гърч - е по -опасен. Аз питам може би като лаик и моля да бъде извинена ако въпросът ми е глуповат. Но все пак мисля е важно да се знае.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 783
Този гърч не е ли опасен за мозъка и времето през което трае - означава ли нещо . Например лек гърч -не е толкова страшен , дълготраен гърч - е по -опасен. Аз питам може би като лаик и моля да бъде извинена ако въпросът ми е глуповат. Но все пак мисля е важно да се знае.
Има значение трайността на гърча, разбира се. Затова и трябва да се избягва.

# 9
  • Мнения: 97
Първо и най-важно е да не се допуска темп над 39, макар че някои деца правят температурни гърчове и при 38.5. Има ректален Диазепам, той купира гърча. Не съм съгласна, че влажното обвиване провокирало гърча. Напротив. То си остава едно от най-добрите начини за справяне с темп. в домашни условия. По време на гърча се внимава детето да не се удари някъде, обръща се на една страна, за да не се задави. Колкото и страшно да Ви се вижда внимателно се изчаква гърча да отмине и разбира се чакате Спешна помощ.

# 10
  • Мнения: 476
Аз съм чела, че гърчовете при деца, предизвикани от висока температура сами по себе си не са опасни. Но дори не искам да си представям какво е.

Ето тук има подробно обяснение как да се реагира:
http://zadecata.com/sb/index.php?page=0_5_2_5

# 11
  • Мнения: 1 950
Племенничката ми получи гърч докато я гледахме аз и майка ми. Стана за секунди, беше на 1,5 годинки, вдигна много бързо висока температура и получи гърч, всичко това се случва докато спи. В началото бяхме толкова шашнати, особено майка ми, че дори и не успяхме да осъзнаем какво точно се случва. Гърча премина за секунди, но тя не дишаше. Не съм я вдигала от леглото, не съм се опитвала да я събуждам. Веднага проверих езичето, и дори направих уста в уста. В същото време бяхме извикали линейка, не за 1 но за точно 5 мин. бяха вече горе при нас.
Лекарката и би диазепам, каза че сме се справили много добре.
Най-важното нещо е да няма паника. Благодарна съм на Господ, че бях там, а майка ми не беше сама защото като всяка нормална баба, паниката я обхвана веднага.
Лекарите казаха на сестра ми, винаги когато детето вдигне температура над 38,5 градуса да и дава по половин детски фенобарбитал.
От онзи случай до ден днешен, а детето е вече на 6 години, не е имало рецидив. Много рядко се е и случвало и да вдига повече от 38,5, 39 градуса.

# 12
  • Мнения: 164
Благодаря за линка.Информирах се.Но пожелавам на мен и на никого да не му се случва.Нека си остане само информация която е хубаво да се знае. Simple Smile

# 13
  • Мнения: 3 146
Слава Богу, засега нямам сблъсък с подобно нещо, но понеже свекърва ми много ми е разказвала за случаите с мъжа ми и зълва ми, искам да добавя, че има по-рискови групи

особено преждевременно родените и родените с ниско тегло, защото те са по-фибрилни и по-лесно се поддават на температурата (мажат ми е правил гърч и при 37,8)
За деца, които веднъж са правили гърч, е по-вероятно да направят отново.

Фенобърбиталът е най-доброто средство за регулиране на температурата при гърч. (И в Пирогов така подхождат).

# 14
  • София
  • Мнения: 4 883
Моят син е правил температурен гърч, когато беше на 1 годинка, при температура около 39 градуса. Гледката е много страшна и шокираща. Специално в нашият случай, гърча продължи около 5 и повече минути. Линейката дойде на 15-тата минута, когато детето вече само мрънкаше, но страшната гледка за всяка майка беше отминала.
Децата имат различен праг на издържливост на мозъка при висока температура. При моят син този праг явно е сравнително нисък, затова оттогава не позволявам температурата му да се качва над 38,5 градуса, като веднага реагирам с различни противотемпературни средства.
Иначе другите мами са написали как се действа в такива моменти-детето настрани, хладки компреси на крачетата и ръчичките, на главичката, не трябва да се правят опити да му се дава нищо през устата или да се тресе самото дете, за да се събуди. Ако имаме ректални свещички Диазепам, задължително му се слага една свещичка, за да не страда мозъчето му от продължителния гърч, но такива свещички по аптеките май няма. Предлагат се само ампули, които при нужда се впръскват пак ректално по време на гърча, но са със специална рецепта.
За съжаление тези страшни моменти почти не могат да бъдат предвидени. Лично аз всеки път съм нащрек, ставам на 15 минути през нощта, за да му меря температурата и буквално спя с термометър в ръка, ако това може да се нарече сън.
Искрено се надявам на никой да не му се случва да изживее този страх.

Общи условия

Активация на акаунт