Коледа идва!

  • 115 680
  • 1 001
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 271
Да се запиша и аз.

За Бъдни вечер е просто задължително постна кухня(не че постим 40 дни преди това , де)
За Коледа мисля да е нещо по засукано-предястие от ананас с плънка от сирене и други разни неща, за основно все още не съм решила, но ще завършим с любимата Панакота в някаква по голяма детска форма и оцветена в подходящите цветове.
А за Нова година-май ще бъдем на ресторант

# 16
  • Самоков
  • Мнения: 561
Смятам да направя пълнено пиле с ориз и кисело зеле в кален гювеч, баклава и другото все още не съм го измислила.

# 17
  • Мнения: 3 036
Eто и първата ми рецепта за коледни сладки наречени
"Новогодишни звезди"
За 12 броя продуктите са :
5яйчени белтъка,
щипка сол,
800 грама кафява захар,
500грама счукани бадеми,
2 чаени лъжички канела,
2 супени лъжици лимонов сок,
150 грама смес от шамфъстък,орехови ядки слънчогледови семки и фъстъци .
Бълтъците и захарта се разбиват с миксер.Три четвърти от тази смес се оставя за глазура.Бадемите ,канелата и лимоновия сок се прибавят към останалата част и се измесва тесто.Разточва се и с помощта на форми се изрязват 12 звезди.В тавичка намазана  и постлана с  хартия за печене се оставят 2-3 часа.Сладките се пекат за 20 минути на средната релса м предварително загрята на 180 градуса фурна.Изваждат се и се отлепят от хартията. Да се охрадят за 1 час.Сладките се покриват с отделената глазура  и се украсяват с бадеми и други ядки.Готовите звезди се позреждат в тавичка и се изсушават 30 минути при температура 50 градуса.  chef santa2

# 18
  • Мнения: 2 922
Не знам за сладкишите още какво ще бъде,но със сигурност знам,че ще правя капама...... smile3508

И аз. Обаче трябва да си купя по-голям гювеч.

# 19
  • Мнения: 2 550
Не знам за сладкишите още какво ще бъде,но със сигурност знам,че ще правя капама...... smile3508

И аз. Обаче трябва да си купя по-голям гювеч.

и аз мисля да направя, но първо трябва да разбера как става Simple Smile
иначе гювеч си имам...някъде Simple Smile

# 20
  • Мнения: 2 922
и аз мисля да направя, но първо трябва да разбера как става Simple Smile

Тази рецепта съм я записала от тук, за съжаление не си спомням на кого е Rolling Eyes

Банска капама

Продукти: 1 средно голяма кисела зелка, едно пиле (може само пилешки бутчета), малко пушени гърди, едно-две парчета сурова домашна наденица, шарено свинско месо, ориз, лук, сол, червен пипер, черен пипер, чубрица, бяло вино.

Количеството на всички продукти може да се избере според личния вкус, броя на гостите и не на последно място според големината на съда, в който ще се пече капамата. Който не разполага с глинен съд да ползва голяма йенска тенджера с добре прилепнал капак, който може да се облепи с тесто (може и без тази процедура).

От зелката се отделят по-големите и здрави листа за сърмички, а останалата част се нарязва на ситно.
Свинското месо се нарязва на хапки, а една част - по-шареното месо, се отделя за плънката на сърмите. Ако ще се ползва цяло пиле, може да се отделят крилцата и фенера  - да не заемат мястото на по-съществените съставки (това е по-избор).
Приготвят се отначало сърмичките - запържва се една глава лук, добавя се месото - едро смляно или ситно накълцано, после измития ориз и малко ситно нарязано зеле, разбърква се, ръси се с червен пипер, сол, черен пипер, сушена ронена чубрица, залива се с малко сок от зелето и като се изпари течността се завиват сърмите.
След като вече всичко е готово - пушените гърди са нарязани на ивички, наденицата на парчета, а пилето на порции, се започва нареждането на всичко в съда. На дъното се реди зеле, ръси се с червен пипер и чубрица, отгоре останалите меса и между тях сърмичките, между редовете отново зеле - и така докато се нареди всичко. По-добре е все пак последният ред да е от зеле. Залива се с малко бяло вино и зелева чорба, а ако тя е много солена и кисела,  се слага и вода (малко).
После във фурната и  се пече поне 3 часа.

# 21
  • Мнения: 5 500
Рецептата е страхотна. Прилича ми на Щолен, който ми е любим. Чудя се и аз дали ще успея да го "докарам" един подобен коледен кекс...  newsm78 
Хареса ми също и една рецепта за тиква, пълнена с локум и сушени плодове. Тук из форума я четох.
Да, и на вкус е страхотно, не е като щолена, той идва малко по-маслен, а кекса е страшно ароматен и плодов от сушените плодове. Ще можеш да го направиш, лесен е, трябва само да се следват стъпка по стъпка.
Момичета, имам една молба, пускайте рецептите тука, а след Коледа и НГ ще ги систематизирам в една Peace типично Коледна  chef

# 22
  • Мнения: 4 358
Записвам се за хубавата тема  Close-mas:

# 23
  • Мнения: 1 951
Записвам се и аз да следя темата  Peace

Иначе се каня и аз да правя капана, за първи път ще ми е  Confused

# 24
  • Мнения: 685
Eто и първата ми рецепта за коледни сладки наречени
"Новогодишни звезди"

Откога търся тази рецепта  newsm10

# 25
  • Мнения: 5 001
и аз мисля да направя, но първо трябва да разбера как става Simple Smile

Тази рецепта съм я записала от тук, за съжаление не си спомням на кого е Rolling Eyes

Банска капама

Продукти: 1 средно голяма кисела зелка, едно пиле (може само пилешки бутчета), малко пушени гърди, едно-две парчета сурова домашна наденица, шарено свинско месо, ориз, лук, сол, червен пипер, черен пипер, чубрица, бяло вино.

Количеството на всички продукти може да се избере според личния вкус, броя на гостите и не на последно място според големината на съда, в който ще се пече капамата. Който не разполага с глинен съд да ползва голяма йенска тенджера с добре прилепнал капак, който може да се облепи с тесто (може и без тази процедура).

От зелката се отделят по-големите и здрави листа за сърмички, а останалата част се нарязва на ситно.
Свинското месо се нарязва на хапки, а една част - по-шареното месо, се отделя за плънката на сърмите. Ако ще се ползва цяло пиле, може да се отделят крилцата и фенера  - да не заемат мястото на по-съществените съставки (това е по-избор).
Приготвят се отначало сърмичките - запържва се една глава лук, добавя се месото - едро смляно или ситно накълцано, после измития ориз и малко ситно нарязано зеле, разбърква се, ръси се с червен пипер, сол, черен пипер, сушена ронена чубрица, залива се с малко сок от зелето и като се изпари течността се завиват сърмите.
След като вече всичко е готово - пушените гърди са нарязани на ивички, наденицата на парчета, а пилето на порции, се започва нареждането на всичко в съда. На дъното се реди зеле, ръси се с червен пипер и чубрица, отгоре останалите меса и между тях сърмичките, между редовете отново зеле - и така докато се нареди всичко. По-добре е все пак последният ред да е от зеле. Залива се с малко бяло вино и зелева чорба, а ако тя е много солена и кисела,  се слага и вода (малко).
После във фурната и  се пече поне 3 часа.

Супер е   newsm10

# 26
КОЛЕДА........... е любимият ми празник Joy
Аз винаги правя любимите за семейството ми сърми с кис.зеле!!!
Ще следя с интерес темата  Peace

# 27
  • Мнения: 5 713
Аз съм решила да правя английския кекс и моите си коледни сладки. За тях съм писала рецептата в миналогодишната коледна тема, тя е в архива.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=141622.0
 Там също има хубави идеи. Да видя само кога ще събера сили, тази година изоставам. Simple Smile

# 28
  • Мнения: 2 159
Страхотна тема Peace
Тази Коледа и аз ще се включвам в семейната трапеза, това с дето прилича на Щолен много ми хареса, ще видим дали ще го докарам
Сладките звезди също PeaceЗа тях опасно ли е че белтъците се пекат само на 50 градуса?

# 29
  • Мнения: 1 402
И аз съм решила да правя Щолен тази година. Намерих няколко рецепти тук и сега се чудя коя да си избера newsm78

Общи условия

Активация на акаунт