Нова общинска приумица в яслите

  • 4 683
  • 70
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 22 862
Ядосвам се, когато някой ме изнудва. Не бих я купила. За децата в ДГ учебниците дори в подготвителната група не се купуват от родителите. За ясла е направо смешно да се говори за "учебници".

По повод учебните помагала в ДГ може да ви е интересно да разгледате темата за тетрадките "Ръка за ръка" на издателство "Просвета"
В нашата група ще учат по тази програма.Изглеждаше интересна.

# 46
  • Мнения: 47 981
ами като те дразни, отиваш при директоката- защото тя определя кое се купува и за какво се събират пари, и й казваш
обикновенно това е отговорът ми за всеки проблем в яслите
и смятам че така е редно
в нашата ясла не са купени тези помагала, лелите са детегледачки, има си педагог за обучението и си върши работата перфектно
ако искат да ги купятвсе пак, много ще се радвам

# 47
  • София
  • Мнения: 13 206
Ама Judy ти малко си противоречиш!!! Хем не си против да учи, хем си против учебниците и те били изнудвали! Това малко ми заприличва на  "Докторите са корумпирани. Е, директно не си е поискал, ама аз му дадох щото така ме гледаше"  Twisted Evil Никой не те изнудва да купуваш учебници в градината. Задължителни са учебниците от предучилищна нагоре!!! Май, май някой го е страх да си изкаже мнението където трябва. Всеки може тук да писка полуанонимен, ама няма да застане пред госпожата и да каже "Аз няма да купя учебника", нали?!  Grinning

Същото е и с даренията, които споменаваш. Ами как за вече 4 г, никой не ме изнуди и не ми иска дарения в ясла или в градина...  Ако не съм искала нещо АЗ МОГА да си го кажа. Аз проблеми нямам, който не може да си му мисли  Wink

Айде, приятен ден! Лично аз няма какво повече да кажа по темата. Grinning

# 48
  • Мнения: 24 467
Vache, именно ти поставяш в писаното от мен несъществуващо съдържание. Именно аз дадох цитата, че на възраст от две години "Децата учат като играят" и разработих в кратце въпроса за възпитание и обучение на децата посредством игра, а не посредством учебници в бебешката им възраст. Също така не съм писала, че съм против учебниците, а против начина, по който се предлагат, това е ясно изразено, подчертала съм го. който има желание за обективен диалог ще го види.
"ПРОТИВ съм начина на разпространение на такава литература в яслите. ПРОТИВ съм създаване на такова задължение за родителите или поставянето им пред свършен факт."
Никой не е изнудвал родителите на децата в ДГ да купуват? Тук въобще нямам намерение да коментирам, всеки с дете в ДГ знае за какво става въпрос. Ти самата пишеш "Всеки може тук да писка полуанонимен, ама няма да застане пред госпожата и да каже "Аз няма да купя учебника", нали?!"- точно това се получава на практика, по ред причини, малко родители реално ще се противопоставят, макар и да негодуват срещу подобна форма на налагане в себе си.
Лично аз твърдя обаче, че в собствените ми постинги такива "писъци" не се съдържат. Личните си проблеми ги решавам сама, не във форума.
И постановката в яслите по този въпрос няма нищо общо с предлагането на пари на лекари, където определено човекът често пъти сам се бърка и тъпче нечий джоб. В яслата и ДГ родителите не са тези, дето се бъркат и дават на госпожата за лична употреба. Просто сравнението е несполучливо.
Лесно е тук популистки да кажа, че МЕН не ме изнудват, да се тупна в гърдите по този повод, само дето болшинството случаи не са такива. Лично аз не знам в момента ДГ, в която още от І група да не се купуват учебници от едно издателство, определени за всички деца. Поне от 10-тината градини, за които знам.

# 49
  • София
  • Мнения: 529
Може би е редно да я приключим тази тема...в крайна сметка всеки си знае неговото.
Vache в нашата яслена група са близо 30 деца и ако всеки сам си преценяваше за неговото щеше да е хаос. Факта, че съм поверила детето си на тази ясла,е доказателство за доверие в преценката и способностите на персонала й, но не означава автоматично да си затворя очите за всичко. Що се отнася до песните аз съм ги записала...а работа на педагожката е да пуска която прецени. Далеч не се правя на диджей в групата.
Изречението с пластелина и лепилата беше дадено като пример, как пък точно за пластелина се хвана  Rolling Eyes
И понеже, като гледам последните постинги, темата все повече върви към "в нашата група родителите за по-отговорни..на-на-на", предлагам да спрем безсмислените спорове до тук.

# 50
  • Мнения: 7 385
                     Чудесно,че спирате спора  Grinning Защото се изкушавах вече да ви попитам : Как може да се коментира нещо,което 99.9 % от пишещите не са виждали ? Мнението ми е,че от темата за книжките вие нагазихте в още по-дълбоки води . Mr. Green И то само защото не сте виждали нито въпросното портфолио ,нито начина за работа с него,нито организацията на педагога за постигане на определена цел.Пояснявам ,за да няма спорове и при това излишни - ако целта е детето да нарисува крива затворена линия /кръг или овал без значение за възрастта ,за това е крива затворена/  под ФОРМАТА НА ИГРА /само така става в яслата/ се рисува и доста по-лесно става ,ако на въпросното листче има пиленце напр. Е,налагаше се да се рисуват или апликират за всички ,участващи в заниманието деца / говоря не за всички изобщо,а за част,защото най-малките не участват в тези занимания,а в други/ , а сега се предлагат готови отпечатани листчета със задачки.И портфолиото е за вас - да си събирате творенията на децата,да видите стихчето,момиченцето и детето ви да ви разкаже какво точно са правили с тази картинка.Всичко това става само ,ако вие сте проявили интерес.
                      И НАЙ-ВАЖНОТО - НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА КУПУВАТЕ НИЩО,АКО НЕ ЖЕЛАЕТЕ.Дори вашето дете да е единственото без книжка няма начин да ви задължат.Така,че щом не искате - няма.И ако знаете кой е взел комисионни от продажбата,визирам персонала,моля кажете,защото аз не познавам такива и ще ми е интересно. Twisted Evil Peace

# 51
  • Мнения: 24 467
Диди, не коментираме, поне аз, конкретното "нещо", а начина, по който неговото ползване се налага. Това беше неколкократно подчертано.
По отношение на: "И НАЙ-ВАЖНОТО - НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА КУПУВАТЕ НИЩО,АКО НЕ ЖЕЛАЕТЕ.Дори вашето дете да е единственото без книжка няма начин да ви задължат.Така,че щом не искате - няма." изчети просто началото на темата и особено написаното от .svetlanka.

# 52
  • Мнения: 7 385
                      Начина ,по който ви се предлага , не е практика във всички ДЗ и е неправилен./Ако трябва да го напиша директно  Laughing/ Не съм възхитена и от начина , по който се коментира,но това е друга тема.  Peace

# 53
  • Мнения: 66
Здравейте на всички!В нашата ясла има такава книжка(хвърчащи листи) , разгледах я и съм доволна. В нея има цветя, животни, момиченце и момченце и доста изображения на дрехи. Целта е децата да познават животните и с какво се хранят, да определят на кое дете каква дреха се облича и тн.

# 54
  • Мнения: 66
Забравих да кажа, че родителите не ги заплащат.

# 55
  • Мнения: 3 927
Изчетох само половината.......
Явно това портфолио  Wink е за тази учбна година. Не съм го виждала, не искам да коментирам, но когато моето дете беше в яслата, в началото на септевмри, т.е. за учебната година на всяко дете имаше ДВЕ книжки: едната беше "Аз рисувам" с различни картинки за чертане и довършване на разни форми и линии; другата беше "Аз апликирам" - средна страница с лепенки, които сестрите отлепяха и помагаха на децата да залепят на съответната картинка.
Обаче не помня дали плащах нещо или не  Embarassed, май давах пари за книжки.....

Далеч съм от мисълта, че дете на 2 и нещо години може да нарисува нещо видимо и разгадаемо за нас, големите  Wink. Моята дъщера едва този месец ( на 3 г. и 8 мес.) ей така изведнъж си направи автопортрет и то идеален Wink, но опредлено заниманията в яслата са я научили на нещо, което тя сега започва да доразвива в ДГ.

Независимо дали ще струват нещо или ще са безплатни аз съм ЗА такива занимания. И понеже не пуша  Mr. Green, ще спестя от някое друго кафе например.......

# 56
  • Мнения: 296
и само да доуточня за въпросното помагало, че е от 3  части
"Аз съм в детската ясла"
Цена за комплект: 9.60 лв.
Комплектът включва:
Практическо ръководство за учителя
Детско портфолио
Комплект табла
срещу сумата която се плаща обаче за децата е само Детско портфолио , другите 2 мистериозно изчезват. Ако отидеш да си го купиш от книжарницата ти дават 3 те!!! Е как да им имаш доверие- според мен това си е чисто комисионерство от някой си...
 По въпроса, защо не съм повдигнала въпроса преди да го платя- ами патка съм! Имам тъпата нагласа, че както аз мисля за детето си и за чуждите деца, така мислят и за моето. И ако в хранителния магазин винаги преглеждам сметката си по 2 пъти и вдигам скандал за 8 стотинки разлика в обявената и касовата цена, то когато става въпрос за деца все още наивно вярвам, че хората на които съм поверила детето си правят най-доброто...
 Не че нямаше да го купим, пак щяхме да го вземем, децата трябва да се развиват всеки ден и даваме мило и драго някой да ни помага, ама ми е болно и за начина по който се прави, а и продължавам да твърдя, че папката от 25 листа нито си струва парите нито материала вътре е добър...

# 57
  • София
  • Мнения: 11 703
В нашата ясла имаше родителска среща преди 2 седмици и никой не спомена нищо за такава книжка.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 056

Не ми се четат всичките постове в темата, дано не повтарям някого...

Искам само да кажа, че портфолио представлява всичките творби на дадено дете, събрани в папка. Така може да се проследи развитието му през цялата година.

Същата работа може да я свърши една обикновена папка от 0,50 лв, която да се украси и в нея да се подредят творбите на детето.

Аз още си пазя моите папки с моите рисунки от градината, подвързани с красива лентичка и украсени с апликации - цветя, меченца, зайченца.
Раздаваха ни ги накрая на всяка година.
Правеха ни ги самите учителки.
В този смисъл и ние едно време сме имали портфолиа...само, че тогава не се казваха така, ами просто папки с рисунки.

А колкото до въпросната книжка - какво да ви кажа, решил е някой да припечели яко парички на гърба на родителите. И то някой, в"обръча" от фирми към въпросната община...

# 59
  • София
  • Мнения: 17 592
Бих допълнила последното: възпитателите ни задължително пееха правилно и задължително владееха (на някакво ниво, не мога да преценя, била съм малка) поне един музикален инструмент и всеки ден го използваха. Подреждаха ни по столчетата в полукръг, сядаха срещу нас и ни пееха. После повтаряхме заедно песничката. (Кой колкото може. Не са задължили родителите ни да купят Голяма ..... Енциклопедия, нотни тетрадки и духов оркестър).

Общи условия

Активация на акаунт