Загубени документи преди полет със самолет

  • 4 890
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 842
Здравейте,

Надявам се да намеря помощ сред вас.
Загубих си документите - лична карта, шофьорска книжка. Cry
Декември месец ще пътувам за чужбина с електронен билет.
Билетът е взет с номера на загубената ми лична карта.

Мислите ли, че ще имам проблем, тъй като дори да извадя нова лична карта, тя ще бъде с различен индетификационен номер, който не отговоря на данните в билета?

Ако някой преди мене се е сблъсквал с подобен проблем, моля ви опишете и процедурата по издаване на документи, които са загубени.

Благодаря на Всички Ви предварително.

# 1
  • София
  • Мнения: 10 825
С информация за билета не мога да ти помогна. Относно личната карта - ако я обявиш за изгубена плащаш глоба, ако е открадната - най-често е без глоба, а плащаш само таксите за изваждането на документите. И в двата случай пишеш обяснение как и къде се е случило изгубването/открадването. С шофьорската книжка нещата стоят по същия начин.
Предполагам знаеш, но все пак да кажа- за личната карта отиваш в паспортната служба, за шофьорската книжка - в КАТ

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 23 539
Не е точно така. Ако са загубени заедно глобата е една. При подаването на документи за лична карта отбелязваш, че искаш и шофьорска книжка и после само ще си я вземеш готова от КАТ.

# 3
  • София
  • Мнения: 10 825
Сигурно си права..... Моите изчезваха, наистина по-различно време, понеже ги нося в различни прегради на чантата

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 23 539
Аз, като губя, губя всичко заедно. Laughing Освен това за да ти ги признаят за откраднати трябва да си подал оплакване в полицията. Да кажеш пред само паспортно, че са ти ги откраднали не става Simple Smile

# 5
  • Мнения: 3 192
Здравейте,
Надявам се да намеря помощ сред вас.
Загубих си документите - лична карта, шофьорска книжка. Cry
Декември месец ще пътувам за чужбина с електронен билет.
Билетът е взет с номера на загубената ми лична карта.
Мислите ли, че ще имам проблем, тъй като дори да извадя нова лична карта, тя ще бъде с различен индетификационен номер, който не отговоря на данните в билета?
Акo някой преди мене се е сблъсквал с подобен проблем, моля ви опишете и процедурата по издаване на документи, които са загубени.
Благодаря на Всички Ви предварително.
Трябва да отидеш в РПУ по местоживеене, където да заявиш, че си ги изгубила. Ще ти дадат протокол, с който отиваш в паспортна служба и подаваш заявление за нови документи. Ще те глобят при всички положения, независимо как си "се разделила" с тях (20 лв е минималната глоба и обикновено не налагат по-висока).
Протоколът можеш да представиш и при получаване на самолетния билет (снимай го за всеки случай, че не помня дали в паспортна служба не го взимат). Но не би трябвало да имаш проблеми - БГ граждани се идентифицират с ЕГН, а не с номер на документ. Най-добре се обади и ги предупреди, че ще бъдеш с нова лична карта, за да не вписват номера на изгубената в билета.
Успех и действай бързо! Simple Smile

# 6
  • Мнения: 11 747
направи запитване в авиокомпанията, пиши им  мейл,имаш време.Едва ли тука някой ще ти каже по-точно.

# 7
  • Мнения: 842
Ще те глобят при всички положения, независимо как си "се разделила" с тях (20 лв е минималната глоба и обикновено не налагат по-висока).


Благодаря на всички за информацията. Simple Smile
От летището казаха, че няма проблем, тъй като не е важен номерът на личната карта, а просто да имаш документ за самоличност било то и само международен паспорт. Дано е така  baby_neutral

Някой знае ли има ли разлика в глобата при загубена и открадната карта?
Също така, ако не е открадната трябва ли да се ходи до РПУ?




# 8
  • София
  • Мнения: 3 129
За открадната карта няма глоба, даже на мен със служебната бележка от РПУ не ми взеха пари за издаване /бече по чл196, но може и да бъркам номера - грабеж/, имам предвид бърза поръчка.

# 9
  • Мнения: 3 423
Странно, досега не съм си давала
данните от паспорта при покупка
на билет. Говори с авиокомпанията.

Само лична карта ли имаш? А паспорт?
Пътувай с паспорта, ако го имаш.

# 10
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
И аз мисля, че за самолетния билет има значение само името. Никога не съм си въвеждала номер на паспорта или личната карта, като сме купували билети, а ние ги купуваме само по интернет. Даже веднъж бяхме сбъркали едното от имената на билетите - забелязахме го чак като получихме потвърдителния имейл. Аз много се притеснявах, ама нищо не се случи. Няма прецедент, защото никой друг освен теб не идва да претендира за това място, така че място за притеснение няма.

Коя е авиокомпанията, ако не е тайна? Може да има потребител, който да е пътувал със същата авиокомпания. Ти въвеждала ли си номер на картата при покупката на билета?

# 11
# 12
  • Мнения: 1 017
На мен пък винаги ми искат номер на документ, като купувам електронни билети и си пишат, че този документ трябва да се носи като се пътува.

# 13
  • Мнения: 212
За Испания и Сащ се вкарват данни от личната карта/паспорта. Можеш да се свържеш с агенцията, от която си закупила билета за промяна на тези данни.

# 14
  • Мнения: 842

Компанията е Луфтханза, както казах говорих с бюрото им в София и те казаха, че е достатъчен документ за самоличност. Но по принцип искаха и номер на паспорт при покупката на електронен билет. При закупен електронен билет знам, че не можеш да направиш никакви промени по него. Имам и международен паспорт, но за първи път реших като европейка да пътувам с лична карта  Laughing и то кво стана загубих я.

Утре започва драмата с изваждането на нови документи, ще пиша като видя каква е процедурата.  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт