КАЖЕТЕ МИ КЪДЕ БЪРКАМ?

  • 15 244
  • 221
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 369
Не, не е нормално да се интересува от такива неща работодателя, още по-малко на интервю.
Ти защо питаш?
Питам,защото ме питаха така на едно интервю. Оказа се,че майка ми познава жената на работодателя,още от едно време,когато са работили в една фирма и въпросната дама е била наместена на работа с връзки,а заради нея са били уволнени кадърни хора. Като ме попитаха какво работят родителите ми,те много бързо си навързаха нещата и мисля,че точно за това и не избраха мен за свободната позиция,при положение,че бяхме две кандидатки,а другото момиче се отказа. много странно протече всичко. Жената на работодателя,уж не можела да дава мнение,макар че работи за мъжа си,а на второто интервю ми задава въпроси тя и даже отбеляза,че страшно съм приличала на майка си Wink
В крайна сметка не е ли по-важно какъв си ти самия,а не с какво се занимават родителите ти. Ако професията на моите родители не се нрави на някой, това какво общо има с мен?
Не zнам zа България, но в Германия е нормално да те питат такова нещо. Дори някои хора си го пишат сами в автобиографията. А един дори писа професията на баща си в информационния лист, с който кандидатства zа... да вzеме предишното ни жилище под наем.  Laughing И домоуправителят иzбра него, zащото баща му бил сериоzен човек с хубава професия.  Whistling

Още един пример от предната седмица- в работатата ми кандидатстваха студенти zа една поzиция. Единият беше написал, че баща му е професор, а майка му е медицинска сестра. И това е написано още на третия ред. Та шефът беше толкова впечатлен, че дори не обърна внимание, че на момчето са му трябвали 15 години, zа да zавърши еквивалента на българския техникум и дори няма право да учи в унивеститет според немските стандарти, а посещава частен колеж.  Shocked Twisted Evil Направи му договор на същия ден, което по принцип в Е.ОН никога не се случва. А момче с много опит и квалификации в сферата остави да чака и му прави пробен ден дори. Е бива ли да е толкова zаблуден??

Та явно професията на родителите окаzва влияние в някои случаи. Но ти, червена усмихната котке, опитай все пак да не отдаваш неуспеха си само на лошите отношения между майка ти и таzи жена, ами помисли дали все пак наистина не си сбсркала нещо или не си била подходяща zа поzицията. Само може да ти помогне при следващото интервю.  Peace

И по темата zа дискриминацията- аz имам страхотен опит с мъже, продаващи и консултиращи zа коzметика, с келнерКи на преклонна въzраст, както и секретарки над 40 години. Хора, които хранят такива предраzсъдъци И се оставят да действат спрямо тях беz да дадат шанс на конкретната личност, zа мен са наистина ограничени.  ooooh! Недейте да пишете ограничения zа въzраст в обявите, прегледайте документите на всички кандидати, поканете някои на интервю. Може да zагубите 2 часа повече, но поне се увеличава шансът да срещнете точния колегаъ

# 211
  • Бургас
  • Мнения: 702
Колко каза, че плащаш на вашата юристка?   Mr. Green

Това защо, имаш някакъв съвет за да го сменяме ли? Честно, има ли нещо, което трябва да ни притеснява?  Rolling Eyes

И още нещо, Валентина. Специалистите по човешки ресурси твърдят, че служителите не напускат компанията, а напускат началника си. Ако си в състояние, помисли върху това.
Ако се научиш да си по-сдържана, по-малко самодоволна и премерена в оценките и квалификациите, които раздаваш, може пък да имаш успех   Peace

Благодаря за комплимента, но аз не съм работодателят. Дори се запознавам с кандидатите след последното им интервю, заедно с всички мои колеги, когато шефът мине да ни представи новият колега.  bowuu


Останах с впечатление, че се изказваш като работодател.
По въпроса ти - ако договорът е срочен, той се прекратява дори по-трудно от безсрочния. Ако е безсрочен с период на изпитване, обикновено се договаря възможност за прекратяване след изтичане на този период, а не по всяко време. Поне на местата, където съм работила е било така.
Членове и алинеи няма да цитирам, защото не съм юрист и не ми е това работата. Все пак мисля, че казах достатъчно, за да може вашият юрист да се ориентира и евентуално да се консултира с колеги.
Ако наистина фирмата ви е коректен работодател и работи на светло, в ситуации, подобни на тази, правото е на ваша страна.

# 212
  • Мнения: X
Мен доста често жени-продавачки на дрехи или бельо са се опитвали волю-неволю да ме подведат,може би защото са били субектнивни. В контекста на това си мисля,че един мъж би бил по-обективен,най-малкото защото няма да си сравнява задника с моя, а още повече ако много искам да впечатля любимия с някакъв парцал, повече бих оценила съвета на друг мъж.
При жените рутината в избирането на дрехи е плюс, но ако трябва да съм честна доста ме дразни т'ва:"Ауу.прекрасно ви стои" с единствената цел да ме набутат с покупка,била тя и най-неподходящата за мен.
Или пък една веднъж се опита да ме убеди че успяла да си нацеди дебеличкия задник в някакви гащи,дето за моето доста по-скромно "д" ми изглеждаха възмалки.....

# 213
  • Мнения: 7 110
Та темата за какво беше?
Към авторката - За млад човек парите може и да не са малко. Но студентите първо ще се опитат да получат някаква работа с опит за това, което учат. Желанието да имат нефиксирано време също не е без значение. По-зрелите хора ще искат да получават осигуровки върху доходите си. Било заради пенсия или за плащане на по-нормални обезщетения при нужда.
Вярно е, че работното време е малко, което обаче не означава, че е удобство. 7 или 8 часа ще липсваш от дома и това създава неудобство да се съчетае с друг трудов ангажимент.
Друго нещо щях да драскам  newsm78
А да. Работа на 2 смени - предаване на оборот и продажби. Плюс факта, че примерно сутрините са по-кухи като оборот за разлика от времето около обяд и след края на работния ден на купувачите. Съответно това рефлектира в бонусите. Между двамата, които ще бъдат на смeни ще се появи един много странен вид конкуренция.


# 214
  • София
  • Мнения: 2 271
red smiling cat , тук вече опираме до професионализъм. Защото мен един продавач на дънки скоро също се опитваше да ме убеждава, че всичките 10 модела дънки, които пробвах ми стоят страхотно...  
Принципно аз не бих си купила бельо от мъж. Доста други жени също. Така че това е достатъчно основание да мисля, че мъжете не са подходящи за продавачи на дамско бельо.

# 215
  • Мнения: X
Не, не е нормално да се интересува от такива неща работодателя, още по-малко на интервю.
Ти защо питаш?
Питам,защото ме питаха така на едно интервю. Оказа се,че майка ми познава жената на работодателя,още от едно време,когато са работили в една фирма и въпросната дама е била наместена на работа с връзки,а заради нея са били уволнени кадърни хора. Като ме попитаха какво работят родителите ми,те много бързо си навързаха нещата и мисля,че точно за това и не избраха мен за свободната позиция,при положение,че бяхме две кандидатки,а другото момиче се отказа. много странно протече всичко. Жената на работодателя,уж не можела да дава мнение,макар че работи за мъжа си,а на второто интервю ми задава въпроси тя и даже отбеляза,че страшно съм приличала на майка си Wink
В крайна сметка не е ли по-важно какъв си ти самия,а не с какво се занимават родителите ти. Ако професията на моите родители не се нрави на някой, това какво общо има с мен?
Не zнам zа България, но в Германия е нормално да те питат такова нещо. Дори някои хора си го пишат сами в автобиографията. А един дори писа професията на баща си в информационния лист, с който кандидатства zа... да вzеме предишното ни жилище под наем.  Laughing И домоуправителят иzбра него, zащото баща му бил сериоzен човек с хубава професия.  Whistling

Още един пример от предната седмица- в работатата ми кандидатстваха студенти zа една поzиция. Единият беше написал, че баща му е професор, а майка му е медицинска сестра. И това е написано още на третия ред. Та шефът беше толкова впечатлен, че дори не обърна внимание, че на момчето са му трябвали 15 години, zа да zавърши еквивалента на българския техникум и дори няма право да учи в унивеститет според немските стандарти, а посещава частен колеж.  Shocked Twisted Evil Направи му договор на същия ден, което по принцип в Е.ОН никога не се случва. А момче с много опит и квалификации в сферата остави да чака и му прави пробен ден дори. Е бива ли да е толкова zаблуден??

Та явно професията на родителите окаzва влияние в някои случаи. Но ти, червена усмихната котке, опитай все пак да не отдаваш неуспеха си само на лошите отношения между майка ти и таzи жена, ами помисли дали все пак наистина не си сбсркала нещо или не си била подходяща zа поzицията. Само може да ти помогне при следващото интервю.  Peace

И по темата zа дискриминацията- аz имам страхотен опит с мъже, продаващи и консултиращи zа коzметика, с келнерКи на преклонна въzраст, както и секретарки над 40 години. Хора, които хранят такива предраzсъдъци И се оставят да действат спрямо тях беz да дадат шанс на конкретната личност, zа мен са наистина ограничени.  ooooh! Недейте да пишете ограничения zа въzраст в обявите, прегледайте документите на всички кандидати, поканете някои на интервю. Може да zагубите 2 часа повече, но поне се увеличава шансът да срещнете точния колегаъ
Брей, тия германци човек можел много лесно да ги заблуди ,бе Mr. Green

# 216
  • Мнения: 7 110
И в подкрепа на Валентина (не знам защо се получи така, че тя се оказа нападната извън темата).
Другарката ми по английски е около 60 годишна. Бивша стюардеса (пояснявам професията й за тези, които имат идея за какъв чандж и чергарска работа става въпрос). Много динамичен човек е. Преди години (след пенсионирането от авиацията) е работила в рекламна компания. Според нея най-хубавата работа от страна колектив. Млади и лъчезарни шемети. Но е издържала 1 година, защото не е успяла да издържи на темпото.

# 217
  • Мнения: 2 149
Става въпрос за София. В магазин в кв. Изток. За 5 часови смени. Вие какво бихте очаквали да получавате? Имайте предвид не е пълен работен ден. Спрямо други работодатели аз предлагам повече но ми е интересно какво мислят хората от другата страна.
Заплата, каквато и да била, под 450 лв не одобрявам. Т.е. каквато и да била, всмисъл все пак си е заетост, смените се въртят, съответно човек не може да започне още една и да запълва целия си трудов ден.
Ако е хр.стоки и носи куп материални отговорности и фирата е за негова сметка - и това е малка заплата, а и фирите не е редно да са за работниците/служителите.
Имам приятелка, която работее в цветарски магазин, ами за заплата от 400 лв се трепеше на 2 смени, втората до 22.00 /ако ти влезне клиент в 21,50 познай в колко си излиза, после чистене и подрждане на работното място и накрая шефката донесласкапани рози, които измрели - за сметка на момичетата... Naughty

# 218
  • out of space
  • Мнения: 8 573
А кой е казал, че ако жена продава коли и машини, клиентите ще и имат доверие?
Аз, например имам доста добри технически познания за автомобилите (просто от интерес), но като се намеся в някой мъжки спор с мнение, никога не ме вземат на сериозно - в последствие се оказва, че съм била права...

Е...спор...говорим за професии. Я виж в СоМат и в Нелас колко съотношението мъже-жени какво е? Еми 80% са жени.... Кой е казал, че мъжете разбират повече от автомобилни части, лагери и смазки?

# 219
  • София
  • Мнения: 2 901
Изпитателен срок, Евгения, може би не съм била много конкретна. Аз също не съм юрист. Звучала съм ти като работодател, защото в случая защитавам тезата на страната на работодателя си (в една друга тема от тези дни се изказвам пък негативно към него, от името на работник).

# 220
  • Мнения: 210
Ледено Момиче, звучиш все едно, че под заетост се разбира да висиш като прани гащи някъде и да ти плащат за това...  Shocked
Има хора които не са способни да допринесът за работодателя си и с полезност равна на 200 лв.
Аз познавам много свестни хора които работят и за половината на 450 лв.
В Европа много хора работят на 2 места по 4 часа или на 3 места по 2 или 3  часа... За колкото имат нужда от тях... и никой не се оплаква,че препускат от място към място...

Нормално е служителя да носи отговоност... нали все пак за това е нает да бъде полезен на фирмата, да предупреди ,че розите са скапани  и да ги съхрани на хладно ... Пък като гледам колко хора работят по хранителните стоки, едва ли ще търпят заплатата им вечно да отива за липси и фира... 
От как комунизма умре не може да взимаме колкото ни се иска а колкото са готови да платят за нас, а и собствениците вече предвиждат фирата и я залагат в цената за да не са прецакани Wink

# 221
  • Мнения: 210
 Embarassed Искам да се извиня на Чаено Момиче, че я прекръстих  bouquet... днес не ми е ден май...

Общи условия

Активация на акаунт