Престъпление и/или наказание

  • 2 756
  • 49
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 999
Ами в случая благородна лъжа означава, че ако майката каже на детето, че е платила книгата, ще има поне очи да му се скара за кражбата и да обясни защо не се краде по принцип.


Защо не се краде по принцип?

А защо според теб?
Не се краде, защото честните и почтени хора придобиват всичко чрез труд. Защото е подсъдно. Защото е против закона. Защото е не знам си коя Божа заповед. Защото, ако си позволиш да престъпиш някоя норма на поведение, може да се увлечеш - днес крадеш, утре - убиваш. Защото по този начин ограбваш нечий труд, защото няма да ти е приятно някой да открадне нещо от теб /нещо, за което си работил много/. Защото когато казвам на децата си, че не трябва да си хвърлят боклука на улицата, аз също не хвърлям моя извън кофата, когато им казвам, че е лошо да  се лъже - аз също не лъжа, когато ги възпитавам, че не е редно да крадат - аз също не крада. Защото, ако допусна да донеса вкъщи крадена вещ, не знам как точно да им обясня,
че това е страшно нередно.

# 46
  • Мнения: 1 278
Добре. А сега се представи, че ти си майката, а аз съм дъщерята. Как ще ми го обясниш?

# 47
  • Мнения: 8 999
Добре. А сега се представи, че ти си майката, а аз съм дъщерята. Как ще ми го обясниш?

Със същите думи, които съм използвала, за да го обясня в поста си. Щом детето вече чете, се предполага, че е достатъчно голямо, за да разбере всичко онова, което съм изредила.
Точно така съм обяснила и на моите деца, но бяха доста по-малки. Въпреки това ме разбраха.

# 48
  • Мнения: 1 278
Разбирам. А ти грешиш ли?

# 49
  • Мнения: 11 313
Малко късно, но давам отчет

Вече спи спокойно и почти я е изяла с кориците.

Общи условия

Активация на акаунт