Какво трябва и не трябва да се яде по време на бременност

  • 2 937
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27
Бременна съм във 6 седмица и искам да попитам всички бъдещи и настоящи мами какви са разрешените и забранените храни за бременни.

# 1
  • Мнения: 2 849
Избягвай риба тон ,консерви,меки сирена .
За това се сещам на първо време .Иначе е добре да хапваш повече зеленчуци и плодове .В начална бременност ,хапвай повече жито ,орехи ,моркови .

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 459
Ядях всичко,както и по време на кърменето!
Все пак съм само бременна,а не болна!

# 3
  • София
  • Мнения: 2 967
Знам за някой риби, миди, но за други не знам дали има ограничение от здравословна гл.т.

# 4
  • В света на мечтите
  • Мнения: 542
Аз ядох само плодеве и зеленчуци и огромни количества кисело мляко. Това са храви които преди да забременея не съм обичала много /по принцип съм по месото/ Ядох това не защото е полезно, а защото само това ми се ядеше.
По принцип обаче не мисля че има храни които в разумни количества биха ти навредили на теб или на бебето.
лека бременност

# 5
  • Мнения: 4 915
....
По принцип обаче не мисля че има храни които в разумни количества биха ти навредили на теб или на бебето.
Има. Кои храни крият опасности за бременната жена?

Още:

"ТОКСОПЛАЗМОЗА И ЛИСТЕРИОЗА    

ТОКСОПЛАЗМОЗА

Токсоплазмозата се дължи на паразит наречен токсоплазма. Като изключим бременността, тази болест е често безвредна и може дори да мине незабелязана; тя се изразява в леко грипно състояние. За сметка на това, ако болестта се появи по време на бременност, паразитът може да бъде много опасен за детето. Тази болест може да доведе на зародиша сериозни увреди на очите и нервната система. По време на първия преглед при бременност, ще бъдете подложена на изследване на кръвта, за да се провери дали болестта е вече претърпяна и дали сте била имунизирана. В случаите, в които се окаже, че не сте имунизирана, тестът ще бъде повтарян всеки месец за да се потвърди, че болестта не се е появила междувременно. Освен това, се взимат някои превантивни мерки за да се избегне заразяване.

Как се хваща?
• Като се яде недоизпечено или сурово месо;
• Като се ядът плодове или зеленчуци замърсени с пръст;
• Като се пие непастьоризирано мляко;
• От контакт с котка (те оставят токсоплазма по почвата, където се изхождат или върху ръцете на човека, който ги пипа).

Какви мерки да се вземат?
• Мийте си ръцете преди всяко ядене и след като сте пипали месо или пръст.
• Измивайте грижливо всички храни, особено тези, които консумирате сурови. Избягвайте суровите зеленчуци и плодове по ресторантите.
Яжте добре печени меса. Паразитът умира при топлинна обработка и при замразяване.
• Избягвайте контакт с котки, особено в селските райони. Вашата собствена котка, ако е в жилището, е малко вероятно да носи токсоплазми. Ако се разхожда навън от време на време, спрете вие да почиствате котешката тоалетна, защото екскрементите могат да съдържат паразитите.   

ЛИСТЕРИОЗА

Листериозата се дължи на бацил - листерия моноцитогенес. Както и токсоплазмозата, става дума за една болест, която не е вредна за майката (леко грипно състояние), но може да бъде много вредна за детето.

Как се хваща?
Листерията се предава от домашните животни (кучета, котки) и от отглеждан добитък. Храни с животински произход могат да бъдат извор на зараза: сиренето, непастьоризираното мляко, сиренето от непреработено мляко и месото.

Какви мерки да се вземат?
• Проверете температурата във вашия хладилник, някои храни изискват съхранение при температури между 2 и 4°C.
• Избягвайте колбасарски продукти като саздърма, пастет, гъши пастет, желирани продукти.
• Избягвайте консумацията на непреработено мляко и на непастьоризирани продукти, които произлизат от него (като например сирене).
• Избягвайте консумация на пушена риба, тарама и сурови черупести мекотели.
• Мийте си ръцете и почиствайте ножовете и дъските за рязане след обработка на сурови храни. Грижете се също за изрядната чистота във вашата кухня.
• Избягвайте кучетата и котките.  "


Цитат от тук: http://www.celia-bg.com/index.php?mPath=312

И още една подробна статия за Листериозата:

Листериоза и бременност - какъв е риска?


Да се избягва витамин А в големи количества, опасен е за плода!

"Вредна може да бъде не само недостатъчността, но и излишъка на витамини. Най-новите изследвания показаха, че излишъкът на ретинол (една от формите на витамин А) повишава риска от възникване в плода на дефекти в развитието на нервната система, бъбреците, сърцето, половите органи и крайниците. Тази форма на витамина се съдържа в продуктите с животински произход (особено - в печеното) и някои хлебни произведения, а също и в мултивитаминните комплекси с по-стари формули. Рискът се повишава, ако бременната жена ежедневно получава с храната повече от 10 хиляди МЕ (единици за дозировка).

В качеството на източник на безвредните форми на витамин А лекарите препоръчват зеленчуците и плодовете, които имат жълт до оранжев цвят (моркови, сладки картофи, тиква, броколи и др.) В тях се съдържа провитамин А (бета-каротин), необходим на плода и не причиняващ неговото увреждане.

При покупката на мултивитамини, специално предназначени за бременни, уверете се, че в тяхната формула е включен именно бета-каротин, при това дозата му в идеалния случай не е нужно да превишава 5000 МЕ! "



Цитат от тук: http://www.bg-mamma.com/site/content/view/656/

Последна редакция: нд, 18 ное 2007, 17:52 от Free Soul

# 6
  • Мнения: 5 026
Не съм се ограничавала.

# 7
  • Мнения: 4 915
Ядях всичко,както и по време на кърменето!
Все пак съм само бременна,а не болна!

Peace Peace Peace

Да, бременността не е болест, а носене на нов живот. Поради това трябва да се внимава нещо да не го застраши. Не касае само нашето здраве.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 833
Хапвай си всичко, каквото ти е сладко, но с мярка. Аз наблягах на плодовете и зеленчуците.

# 9
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Ядях всичко,както и по време на кърменето!
Все пак съм само бременна,а не болна!

Peace Peace Peace

Да, бременността не е болест, а носене на нов живот. Поради това трябва да се внимава нещо да не го застраши. Не касае само нашето здраве.

 Free Soul го е обяснила идеално и подкрепила с научни доказателства.Стига с тоиз чужбински термин, че бременните не са болни Simple SmileТочно в Англия лекаря ми изброи споменатите храни от Free Soul  да не ги консумирам.

 

# 10
  • Мнения: 2 100
Хапвах всичко, което ми се ядеше! Но пък на мен ми се ядяха доста малко неща...

# 11
  • Мнения: 10
Аз искам да добавя фъстъците. Доколкото знам те могат да доведат до появата на алергии на детето.

Общи условия

Активация на акаунт