? за яслите и градините

  • 1 928
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 752
До днес съвсем спокойно си носех всеки месец пакетчето салфетки, т.хартия и сапунче, освен че редовно си плащаме таксата, но днес на родителската среща направо ми стана и смешно и тъжно. В началото на учебната година ни събраха по 10лв за помагала, сега пак трябва да съберем по 10 лв за листи, флумастери, пластелин, ножички и т.н., отделно няма килим в стаята където играят децата и ако искаме родителите да купим, пердета има , но нямало корнизи - и тях да купим ако искаме, идва коледа и трябва подаръче за всяко дете, като подаръка остава в яслата, защото нямат достатъчно играчки, отделно по 3лв за театър с Дядо Коледа и по още не помня колко за лакомства...  Цялата тази история е жалка. Аз лично предпочитам таксата от 40лв да я направят на 45 и да не занимават родителите с глупости, а директно общината да си сключи договори с производители на всичките необходими консумативи и нещата да се доставят на място в градината.

Едва ли много хубаво съм написала всичко, но още съм афектирана от...не знам как да го нарека, и все пак мисля че сте разбрали идеята ми. Кажете какво мислите и ако някой има други предложения пишете да ги добавя като опция за гласуване.

P.S.: Не съм от толкова дейните майки, но ако измислим разумни решения може да се опитаме да заедно да направим нещо по въпроса и дано някой ни чуе

# 1
  • Мнения: 27 524
Първата опция, разбира се  Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 17 592
Едва ли много хубаво съм написала всичко, но още съм афектирана от...не знам как да го нарека, и все пак мисля че сте разбрали идеята ми.

Аз знам как. Рекет.

Впрочем, бих ти препоръчала да си искаш надлежно издаден документ за дарение за всяко роло тоалетна хартия. или каквото и друго да занесеш там или ад дадеш пари. И на края на годината (който не е далеч) да ги приложиш към данъчната декларация. С размерът за дарения за детски заведения (не помня до колко процента от данъчната основа) тя се намалява. Т.е, трябва в крайна сметка да си получиш парите като данъчно облекчение.

# 3
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Впрочем, бих ти препоръчала да си искаш надлежно издаден документ за дарение за всяко роло тоалетна хартия. или каквото и друго да занесеш там или ад дадеш пари.

ха ха ха
това е идея, ако се започне такава офанзива от ВСИЧКИ! родители за всяка дреболийка, която носим, ще им писне още на четвъртия-петия родител и сами ще намерят решение по някакъв друг начин да си организират нещата

за първия вариант съм и аз - така и го гласувахме на родителската  Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 752
Аз знам как. Рекет.

Впрочем, бих ти препоръчала да си искаш надлежно издаден документ за дарение за всяко роло тоалетна хартия. или каквото и друго да занесеш там или ад дадеш пари. И на края на годината (който не е далеч) да ги приложиш към данъчната декларация. С размерът за дарения за детски заведения (не помня до колко процента от данъчната основа) тя се намалява. Т.е, трябва в крайна сметка да си получиш парите като данъчно облекчение.

Да става така, но когато им писне да раздават бележки какво става - децата ни няма да има с какво да рисуват и с какво да си играят, вместо за всяко дете да ползват отделна салфетка , ще ползват една за сополите на всички и т.н. Щом до сега директорката или като цяло ръководството не са намерили други начини да подобрят благосъстоянието на градината, едва ли ще го направят и за вбъдеще. Та в крайна сметка ще страдат децата ни. Поне така мисля аз и се радвам че на този етап имам възможност да давам каквото искат. Просто ме дразни факта че всичко това не е законово уредено и да не занимават родителите с глупости.

# 5
  • София
  • Мнения: 981
Много по-разумна е първа опция

# 6
  • Мнения: 189
Първа опция.Когато каката ходеше на градина и при нас беше същото(то май навсякъде е така де),то не бяха килими,пердета,играчки,театри,фокуси ,направо ти писва.

# 7
  • Мнения: 4 621
Първа опция Peace

# 8
  • Мнения: 1 044
Аз обаче не съм сигурна, че с повишаването на таксата нещата ще се оправят. Това си е маниер на работа от страна на яслите и градините. По-лесно е да се изисква от родителите, отколкото да се предвиди, защити пред общината и плати даден разход. Все ще има недостиг за нещо - ако не е тоалетна хартия, то ще са играчки или куклен театър, или храна, или препарат за прозорци...Имам чувството, че и 100 лева да е таксата, пак ще намерят за какво да искат. Нашата градина е частна, аз такива проблеми нямам, но племенникът ми е в държавна ясла и побъркват родителите му - родителска среща ли се свиква, приготвят си 20 лева, а иначе те причакват като си вземаш детето и направо си просят! Close

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
Първа опция.

# 10
  • Мнения: 1 931
Ние в градината носим тоалетна хартия, сапун и салфетки и когато има театър плащаме по 2 лв. Играчки занесохме ние в началото и тези играчки ще им са докато са в тази градина- до 4 група. За други неща не са ни искали пари- имат си пердета, килими, корнизи. Купихме си учебниците по които работят и това си е нормално според мен след като децата вътре пишат, рисуват и изрязват разни неща.А в началото трябваше да занесем моливи и такива неща да работят децата ни, но се разбрахме родителите да съберем по 6 лв. и няколко родители да ги купят и сега има окачена касова бележка за нещата които са купили. Иначе по принцип учителите нямат право да събират пари. А ако се увеличи таксата и се сключи договор с някоя фирма да доставя ще стане една... Нали се сещата как става винаги- ще сключат договора и ще гледат да си вземат паричките,а ще доставят някакви боклуци. А кой ще сключи договор?- някой близък на някого.  А това,че в някои градини искат повече пари за повече неща принципно си е рекет и няма да се оправи с увеличението на таксата. А може би не всяка градина има нужда от килимчета, нашата директорка си е намерила начин и не иска пари от родителите, а градината ни е прекрасна, всичко си е новичко, чистичко. Зависи си от Директора как си се грижи за градината.

# 11
  • Мнения: 1 440
И аз съм за първа опция!Супер досадно е всеки месец да носиш разни неща,пък ако забравиш... ooooh!

# 12
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Първа опция.

# 13
  • Мнения: 1 172
Ако градините минат на нещо подобно на делегираните бюджети - да, бих искала да плащам по-голяма вноска и да не ме търсят за нищо допълнително. Защото тогава ще има и по-сериозен контрол и по-малко спънки по веригата. И директорката ще трябва да може да обясни всеки разход или разпределението му, а не да слушаме вечните обяснения "няма достатъчно пари, не получаваме за това и това".

Но ако при сегашните условия ще плащам такса и 100 лв да е, от които ще чакам 40-60 да се върнат при детето ми под формата на помагала, консумативи и т.н., то определено не съм много съгласна. Предпочитам тези средства да ги давам на ръка и да съм сигурна, че са точно по предназначение. Не виждам каква е разликата между: такса 50 лв (40 +10) и уговорена в началото на годината допълнителна такса от 10 лв на месец, която ще се записва като дарение с воля на дарителя - за консумативи за децата от еди-коя си група. Струва ми се, че в сегашните условия втория вариант ще е много по-ефективен.

Да поясня, че в нашата градина няма допълнително осигуряване на консумативи. Има обаче много дарения от страна на родителите, без някой изрично да е настоявал / изнудвал за тях. Така че не знам дали липсата на ежемесечно събиране на допълнителни пари, пък били те и 2лв, не отприщва желанието на родителите да даряват според възможностите си.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 967
Естествено, че първа опция.

# 15
  • Мнения: 468
И ние сме така на всяко първо число - тоал. хартия , салфетки , сапун и кухненска хартия.От време на време 10л. туба с мин .вода и в началото на годината събират по 50лв. Уж за тетрадки , моливи и др. подобни. На всеки театър по 2лв. и отделно ако искаш плуване и английски.За Коледа решихме още в първа група - да се разделим родителите на 4 групички и всяка групичка хваща по една коледа и купува лакомства за децата . (Дано ме разбрахте)А като веднъж ми се прибра със след обедната закуска  вкъщи направо се шашнах - изцапана с лютеница филия.Ми то си беше чист хляб. А щях и да забравя - в нашта градина спят на походни легла. Всеки обед се правят защото са в помещението където играят.Моят син се оплака че вече няколко пъти падал. и им сгъват леглата след обяд заедно вътре с пижамите .всичко на кюфте.Ама като ми е най близо- там ще ходи.

# 16
  • Мнения: 24 467
Определено не съм много сигурна, кое е "естествено" и въобще дали вариантите са точно № 1 и № 2.  Ако плащам всеки месец 5.00 лв. отгоре съм 100 % сигурна, че след 2-3 месеца те отново няма да са достатъчни за килим, за пердета, за помагала и за каквото там още пишеш и каквото всички ние, майки на деца, минали през ДГ, сме виждали.
При нас предпочетохме да си носим консумативи всеки месец- поне знаем, че именно санитарни материали, помагала и играчки се купуват, но, от друга страна едва ли моето дете ползва по 1 п. тоалетна хартия на месец, при положение, че ходи по голяма нужда само в къщи, напр. или че в групата действително се разходват по 22 сапуна на месец /това въобще не е така/.
Хубаво би било средствата, отпускани за детските заведения да се разходват по решение на самия директор, а не на общината, както е в момента. Хубаво би било таксата да е достатъчна за всичко необходимо, свързано с най- елементарните условия за живот в градината. Ама това ми се струва някак далечно и с опция № 1 и с опция № 2.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 575
1-ва опция. На нас ни искаха по 60 лв в началото, от които 25 за учебник /1-ва група/, а другите за незнам к'во си. Ами....не им дадох  - занесох само за учебник.

# 18
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
На първата родителска среща събрахме по 50лв.
15лв. за учебни помагала;10лв. за ножички, пластелин и т.н;
15лв. за играчки и 10лв. за тоалетна хартия, сапун и т.н.
Това е за цялата година.
Идеята за по-голяма такса е добра, но какво става с тези които не я плащат редовно, а и тя е пропорционално на присъствените дни на всяко дете.Нали и техните деца ползват ножички, сапун и т.н
Другото е,че всяка група има различни нужди и с парите събрани от родителите може да се купи конкретно нещо според нуждите им.

# 19
  • Мнения: 582
- в нашта градина спят на походни легла. Всеки обед се правят защото са в помещението където играят.Моят син се оплака че вече няколко пъти падал. и им сгъват леглата след обяд заедно вътре с пижамите .всичко на кюфте.

 Joy

# 20
  • Мнения: 14 133
Още един глас за първа опция. Предпочитам да дам някое левче повече, но да не ме занимават да купувам консумативи.

# 21
  • Мнения: 434
Посочих първата опция въпреки че в нашата ясла не са ми искали нищо! Само ега за Коледи ни искат или елхови играчки или гирлянди за украса!

# 22
  • Мнения: 1 371
Ей, и такива ли неща вече искат?!

За първата опция съм, разбира се + издадена бележка за какво са похарчени парите ми.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 967
- в нашта градина спят на походни легла. Всеки обед се правят защото са в помещението където играят.Моят син се оплака че вече няколко пъти падал. и им сгъват леглата след обяд заедно вътре с пижамите .всичко на кюфте.

 Joy



Смях през сълзи...

# 24
  • Мнения: 2 722
Не са ни искали хартия и сапуни, но ако трябва да се носи - предпочитам да платя към таксата - иначе ако забравя ще се чувствам неудобно. Иначе събирахме по 50 лева еднократно - за учебниците, моливи, ножички, пластелини, блокчета, играчки и др.

# 25
  • Мнения: 581
При нас събират пари еднократно в началото на годината за играчки и материали. През останалото време не ни искат пари освен за театър всеки месец по 2 лв. Пари за консумативи никога не са ни искали.
 Днес чух, че след Нова година ще се вдигат таксите за ДГ и то с повече от 10лв. Някой знае ли нещо повече по въпроса?

# 26
  • Мнения: 3 313
 Rolling Eyes о6те и е рано на малката за ясла , но гласувах с 1 опция  Whistling

# 27
  • Мнения: 3 634
Наистина ли така "доят" родителите? Левче тук, левче там....така не излиза ли "по-евтино" в частните? Поне даваш всички пари на куп?

# 28
  • София
  • Мнения: 4 294
Гласувах с първа опция  Peace

Докато голямата щерка ходеше на градина,
съм минала през същото - ежемесечно носене
на консумативи една опакавко тоалена хартия,
една опаковка сафетки,една опаковка сапуни,
една туба минерална вода, прах за пране и още кво ли имаше  Thinking

А отделно по 2 пъти в годината събирахме пари за
канцеларски материали, листа и тем подобни.

Кво ги правеха тези тоалетни хартии и таз минерални вода
като си направя сметка цялата група беше 26 деца
направо незнам, то е  било бърсане, то е било пиене  Mr. Green

Като почне малката на есен, пак ще съм на същия хал.
Затова предпочитам да + 5 лв. към таксата и да се оправят,
моя ангажимент с купуването и мъкненето да отпадне.

# 29
  • София
  • Мнения: 752
Наистина ли така "доят" родителите? Левче тук, левче там....така не излиза ли "по-евтино" в частните? Поне даваш всички пари на куп?

Не е по-ефтино оне от цените които аз знам за частните - около 300-350 на месец. Колкото и да ни цедят в държавните тези суми не може да ги стигнем

# 30
  • София
  • Мнения: 124
Доколкото разбрах от нашата директорка въпросът с даренията стои така - ако искаш да дариш перде на твоята група, например, редът е да се отиде в общината и там да се заяви желание да се направи дарение във вид на перде на еди коя си група от еди кое си ОДЗ. Там казват супер, чудесно, дайте пердето, издават ти там каквото се издава за дарение. Пердето дават там, където има нужда от него - например в съседната детска градина, щото там имало по-голяма нужда от перде. Т.е. не можеш просто ей така да дариш дори едно руло тоалетна хартия, има си процедура за тая работа. Тва е!

# 31
  • София
  • Мнения: 7 097
В нашата група пък не ни искат пари за нищо. Изключвам първоначалните пари, които дадохме за помагалата. Не носим даже тоалетна хартия и сапуни, а мокри кърпички нося на добра воля. Иначе и това не ни искат.

# 32
  • Мнения: 3 456
Първа опция.

# 33
  • Мнения: 1 172
Доколкото разбрах от нашата директорка въпросът с даренията стои така - ако искаш да дариш перде на твоята група, например, редът е да се отиде в общината и там да се заяви желание да се направи дарение във вид на перде на еди коя си група от еди кое си ОДЗ. Там казват супер, чудесно, дайте пердето, издават ти там каквото се издава за дарение. Пердето дават там, където има нужда от него - например в съседната детска градина, щото там имало по-голяма нужда от перде. Т.е. не можеш просто ей така да дариш дори едно руло тоалетна хартия, има си процедура за тая работа. Тва е!

За кой град става дума? Защото аз лично мога да потвърдя, че в нашата градина в София няма такива глупости. Носиш това, което си решил на място, директорката пише свидетелство за дарение, подписано и подпечатано - по едно копие за двете страни. В свидетелството ясно е записано: кой дарява, какво дарява, на каква сума е, и каква е волята на дарителя. Т.е. ако волята ми е това да е за децата от групата на сина ми, точно така е записано и в удостоверението и точно там ми заминава дарението.

# 34
  • Мнения: 2 614
Първа опция.
Така гласувахме и на родителската среща, но уви, директорката отмени това ни решение, и каза, че не било законно да се събират пари. И сега пак отново по 1р тоалетна хартия +1 кухненска ролка +1 пакет мокри кърпи + 1 флакон течен сапун + 1 пакет салфетки!!! А как ви се струва списъка  Peace и това он средно 15 деца месечно. Голям разход на сапун и целулоза...
ааа, и да не забравя + 2 лв за вода, защото доставчиците и вдигнали цената  Peace

А на родителската среща събрахме по 20 лв за щори, че е южна групата и пече страшно. с останалите пари, почти половината купихме играчки.

# 35
  • София
  • Мнения: 124
За София става дума, Студентски град. Явно така й беше по-удобно да каже, знам ли.

# 36
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Досега в нашата градина са събирали:
1. 50 лв. в началото за козметичен ремонт, щори и дограма на един прозорец.
2. 25 лв. за консумативи, учебни тетрадки, нови играчки, санитарни материали и т.н.
3. Тоалетна хартия, салфетки, носни кърпички и течен сапун от вскички родители
Имаме табло, на което с различни по цвят сърчица отбелязват вида помощ, която родителите са дали за градината. Засега ни увериха, че няма да е необходимо нищо повече т.е. пари....от консумативи и разни други винаги има нужда Wink.
Не мисля, че с увеличаването на таксата с 5 - 10 лв. нещата ще се променят newsm78.
На родителската среща представиха отчет с фактури и други платежни документи за направените разходи.

# 37
  • Мнения: 798
 Eх, Надежда, защо ли си мисля, че децата ни са в една ясла?  Laughing
А какво ще кажете за това, че трябва да се събират пари и да се правят радиаторни решетки? Защото иначе трябвало да затворят яслата  Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes Това като го чух - разбрах, че въпросната педагожка не се усеща какво говори. Малко странно - общинско заведение да трябва да се спонсорира от родителите. Иначе съм "за" това да ни е данъчно облекчение  Money Все пак - поне на теория всички сме данъкоплатци. Общо взето по два броя родители плащат данъци, за да може да има условия за децата в яслите и градините. Същото се отнася и за килимите. Защо ние да ги купуваме??? Това не е конусматив. За консумативите съм ОК - ще дам пари, не е проблем. Не ми е проблем и да нося т.хартия и сапун, но винаги съм се чудела защо така се прави - а не се взимат общо. Кой носи отговорност дали всеки родител е занесъл бебешки сапун, например? Идеята да се добавят към таксите е ОК, но веднага ще възразят тези, които плащат частични такси - ще искат и на консумативите отстъпка!
Това, което аз не одобрявам, е че нещата се поставят с един такъв тон - "вие сте длъжни" и после подпъхват "заради децата..." Не пиремам някой да ми танцува по чувството за вина и да ме манупулира така. Естествено, че всеки иска най-добото за детето си, но понягока изискванията на родителите за най-добро са различни.
Тази система от корените трябва да се промени, защото за мен не е приоритет радиаторната решетка (някак си съм пораснала и без нея вкъщи), а отношението към децата и, въпеки че сестрите и лелките се държат наистина чудесно и с любов, отвреме-навреме пускат такива реплики, че просто полудявам  #2gunfire

# 38
  • Мнения: 656
Първа опция

# 39
  • София
  • Мнения: 752
Eх, Надежда, защо ли си мисля, че децата ни са в една ясла?  Laughing
А какво ще кажете за това, че трябва да се събират пари и да се правят радиаторни решетки? Защото иначе трябвало да затворят яслата  Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes Това като го чух - разбрах, че въпросната педагожка не се усеща какво говори. Малко странно - общинско заведение да трябва да се спонсорира от родителите. Иначе съм "за" това да ни е данъчно облекчение  Money Все пак - поне на теория всички сме данъкоплатци. Общо взето по два броя родители плащат данъци, за да може да има условия за децата в яслите и градините. Същото се отнася и за килимите. Защо ние да ги купуваме??? Това не е конусматив. За консумативите съм ОК - ще дам пари, не е проблем. Не ми е проблем и да нося т.хартия и сапун, но винаги съм се чудела защо така се прави - а не се взимат общо. Кой носи отговорност дали всеки родител е занесъл бебешки сапун, например? Идеята да се добавят към таксите е ОК, но веднага ще възразят тези, които плащат частични такси - ще искат и на консумативите отстъпка!
Това, което аз не одобрявам, е че нещата се поставят с един такъв тон - "вие сте длъжни" и после подпъхват "заради децата..." Не пиремам някой да ми танцува по чувството за вина и да ме манупулира така. Естествено, че всеки иска най-добото за детето си, но понягока изискванията на родителите за най-добро са различни.
Тази система от корените трябва да се промени, защото за мен не е приоритет радиаторната решетка (някак си съм пораснала и без нея вкъщи), а отношението към децата и, въпеки че сестрите и лелките се държат наистина чудесно и с любов, отвреме-навреме пускат такива реплики, че просто полудявам  #2gunfire

Като каза за решетките вече съм сигурна че сме в една ясла

# 40
  • Мнения: 8 999
Първият вариант ми харесва повече, защото няма да съм лично ангажирана с доставката на каквото и да било.
Но за закупуване на килими бих била абсолютно против. В нашата детска, слава Богу, в стаите на децата няма килими.

Общи условия

Активация на акаунт