да вярваме ли в Дядо Коледа

  • 3 604
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 373
Синът ми е  почти на  7 години и все още вярва в Дядо Коледа  santa2 . Вероятно обаче вече се промъкват съмнения относно съществуването му , защото на скоро ме попита дали наистина има Дядо Коледа. Аз му отговорих , че не знам, защото никога не съм го виждала, а той ме попита кой тогава слагал подаръците под елхата. Та се чудя дали не е време вече да му кажа, че е само приказка, защото се страхувам, че рано или късно в детската градина ще започне спор на тая тема и дали няма да се ядоса затова, че го лъжем. Моля, дайте съвет!

# 1
  • Мнения: 1 210
Има много спорове по този въпрос, обаче лично аз смятам така- колкото по- дълго продължава магията, толкова по- добре! Дъщеря ми вярваше до 4 клас...и не искаше да повярва, че няма  Laughing Съучениците и и казваха, че са виждали майките си да опаковат подаръци, а тя си намираше обяснения(нелишени от логика), че щом детето не вярва, то обижда добрият старец и той престава да му носи подаръци. Но за да не се почувства ощетено всред другите деца, които вярват и получават подаръци, та затова се намесвали майките и ги купували   Rolling Eyes И аз...как да и кажа, че няма, като и аз вярвам  newsm68  Коледа у дома е била винаги вълшебна именно поради тази вяра и тръпкаво очакване...Сега е седми клас, но отноводойде ли Коледа, става една еуфорична и току поглежда през прозорците (тъй като ние не издържаме до 25-ти сутринта, а хвърляме чувала с подаръци на различни места малко след дванадесет през нощта, все едно, пак е 25-ти  Laughing) Виж, синът ми се усеща по- рано, в момента е втори клас и току подпитва...обаче всички поддържаме вълшебството...твърдо и с много вяра!  santa2

# 2
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Любимата ми предколедна тема  Heart Eyes
Моят беше на 7 години, когато коментирали дядо Коледа в училище и се сблъска с твърдението, че мама и татко носят подаръците. Беше шокиран и разочарован и въпреки твърдението на съучениците си, се надяваше, че те грешат. Щом останахме насаме, веднага ми сподели терзанията си. Още си спомням погледа и надеждата в очите му. Сърце не ми даде да развенчая мита за Дядо Коледа. Отговорих му заобиколно, че никой не е виждал Дядо Коледа, че той е мит, легенда, приказен герой. Може да е истински, може да е измислица, а може да е и двете, както повечето такива герои. Попитах го, би ли му харесал света без приказките, без митичните герои, без нашите мечти и фантазии. Ако му харесва, тогава да спре да вярва в Дядо Коледа и мама и татко ще носят подаръците, но според мен светът е много по-красив с измислените герои, празникът е много по-магичен с Дядо Коледа. И докато има хора, които вярват в него, той ще продължава да им носи подаръци. Попитах го той какво би предпочел, да вярва или не. Отговорът беше, че иска да вярва и аз му отвърнах, е твоите подаръци ги носи Дядо Коледа  santa2
Скоро ще стане на 11 и мисля, че вече знае истината Wink Миналата седмица го попитаха, колко струва китарата му, той ме погледна въпросително, а аз заявих, че не знаем, защото Дядо Коледа я донесе  Laughing Тогава погледът му стана тип, мамо, стига си се занасяла  Joy Все още не мога директно да кажа истината. Прекалено много ми харесва тази легенда, за да я отрека Twisted Evil

# 3
# 4
  • Мнения: 1 210
Кабо Алма  Hug Hug Hug  Винаги съм вярвала, че съществува, но сега ти го и доказа! Знаех си, знаех си, знаех си  smile3501 newsm68
Краси, видя ли? Още ли се чудиш какво да отговориш на сина си? Недей!   bouquet

# 5
  • Мнения: 7 263
Даааааааа  Hug Hug
Защо пък да няма Дядо Коледа и аз го обичам Embarassed Embarassed Embarassed
Големият ми син / на 10 години/ вчера дори започна писмото до него!
Миналата година дори можах да го прочета, за да не допуснем правописни грешки да попаднат пред очите на добрия старец  Party
Тази година може би ще имам честта да го пусна в по пощата!
И така се надявам още поне 2-3 години да идва у нас  Hug Hug Hug


Според мен децата коментират темата помежду си и може би поне големия вече има известни съмнения, но предпочитам да не ги обсъждам, освен ако той не настоява и предпочитам да запазя хубавата емоция максимално дълго  Simple Smile Heart Eyes Heart Eyes

м_е_р_и апропо извън темата откъде купихте китарата и колко е голяма, цената също ме интересува, ако искаш може и на ЛС  Heart Eyes

# 6
  • София
  • Мнения: 1 044
Голямата ми дъщеря е на 6 г. Очаквах, че тази година вече ще започне да се съмнява за съществуването на Дядо Коледа, даже се опитах да и подметна нещо по въпроса, но при нея няма и капка съмнение, че той съществува... И се отказах. Нека живее още малко в приказките.

# 7
  • Мнения: 373
Кабо Алма Hug  
Съучениците и и казваха, че са виждали майките си да опаковат подаръци, а тя си намираше обяснения(нелишени от логика), че щом детето не вярва, то обижда добрият старец и той престава да му носи подаръци. Но за да не се почувства ощетено всред другите деца, които вярват и получават подаръци, та затова се намесвали майките и ги купували   Rolling Eyes
Това обяснение също много ми хареса и наистина има резон. Въпроса е когато детето вярва, а види майка си да опакова желания подарък как да му обясниш. И когато упорито иска нещо от Дядо Коледа което не можеш да му осигуриш , какво да му обясниш : че не е слушало достатъчно, или че Дядо Коледа не ги произвежда тия неща.

Lennyh, можеш ли да дадеш адреса на който пращате писмата и връщат ли ви от там отговор?

# 8
  • Мнения: 162
           Няма нищо по-сладко от това едно дете да вярва в Дядо Коледа. Моето е на 4години и написа писмото преди 1 мес. Всеки ден пита дали слбуша и дали милия старец ще и донесе желаните играчки. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 1 426
Моите са вече много големи, но аз пазя десетина писма до Дядо Коледа. Прекрасни са, много мил спомен са и за мен, и за децата.

# 10
  • Мнения: 8 999
Дядо Коледа претърпя провал в очите на дъщеря ми миналата година. От три желания, успя да изпълни само едно. Изрих света /буквално, защото от ранна есен заръчвах на всички познати, които ходеха в чужбина да търсят мечтаната играчка, но тя явно беше изчерпана в световен мащаб/, не успях да намеря никъде двете неща, които беше поръчала тя. Заместих ги с други, които също й харесаха, но разочарованието, което преживя пред елхата, беше наистина трогателно. Тази година тя си пожела същите две играчки, които старецът не успя да достави за миналата Коледа. Вече успях да купя едното, остава ми другото /дано да го намеря/.
Също така ми е малко трудно да обясня на сина си защо Дядо Коледа е донесъл на Ники от детската Плейстейшън 3, а на него вече втора година не му носи.
Честно казано, предпочитам тази мистерия да бъде разбита по-скоро, защото ми писна да оправдавам добрия старец за грешките му и за нежеланието му да подари на децата ми това, което те желаят.

# 11
  • Мнения: 494
 baibibi, замислила съм се за същото, но въпросът е как да му обясня на моя син (той е на 7 вече)най-безболезнено. Мислех да му кажа (по съвет от форума), че мама и татко помагат с подаръците или нещо такова, но някак не ми "звучи" , а и няма да се върже... А не ми се иска пак да обяснявам защо и тази година Дядото няма да донесе онова неговото чудо, (което няма откъде да "изкопая"... Laughing), а той все да ми цъка с език и да казва дълбокомислено, че нямало невъзможни подаръци за Дядо Коледа... Thinking Thinking Thinking  Ама, пусто, как да му кажа...Че и после как да му обяснявам, че за малчо (брат му е само на 2 години) трябва да почакаме с "истината"...Уф, голяма дилема...

# 12
  • Мнения: 194
Аз вярвам в Дядо Коледа. Кой е той. Символ на топлото човешко сърце, което иска да зарадва най-вече децата по целият свят. Символ на надеждата и любовта, с пожелание всички да са обичани и щастливи.
 Да усетиш радостта в щастливите детски очи, че светът е вълшебен, приказен и щастлив, един по-хубав свят.
Благодарение на голямата сила, която притежава, силата на любовта, Дядо Коледа успява за една нощ да остави подарък в къщата на всяко дете.

# 13
  • София
  • Мнения: 4 867
Искам децата да ми имат доверие. За всичко. А доверието се гради с опита. Ако ги излъжа за нещо толкова важно, колкото е коледното вълшебство, как тогава ще ги убедя да ми вярват за всичко останало?
Знаят, че на Коледа празнуваме раждането на божия син (макар този ден да не съвпада с историческото раждане на исус христос), знаят легендата за добрия човек, който избрал да помага на бедните в коледната нощ, знаят, че получават подаръци от хора, които ги обичат.
И също като мен вярват във вълшебства: тиквата се превръща в каляска, цветята и куклите нощем оживяват, дядо Коледа навестява послушните...

# 14
  • Мнения: 194
Дядо Коледа е като една сбъдната приказка, продължение на вълшебствата от детските книжки.
Аз не съм загубила доверие към моята майка, защото ми казваше, че Дядо Коледа е оставил подаръците под елхата. Дори като голяма, когато знаех, че тя ги приготвя, се усмихвах на мислълта, че е дошъл добрият старец и мислено се потапях в магията на празника.
И винаги съм усещала топлината й и желанието и да бъда щастлива.

Когато дъщеря ми беше на две години, вкъщи дойде Дядо Коледа с помощта на един мой приятел, актьор, който има голямо коремче, червен костюм и чувал с подаръци. Детето толкова много се изненада от този скъп гост. Той я взе на колене и поиска тя да му каже стихотворение и да изпее песнички, които е научила.
Тази година се надявам пак да ни навести и този път да и донесе всички подаръци, които си е пожелала.


# 15
  • Карлово
  • Мнения: 4 640
Дядо Коледа носи подаръци само на който вярва в него.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 967
Дядо Коледа носи подаръци само на който вярва в него.


Значи за много трябва да се приготви Simple Smile Simple Smile Simple Smile тази година.

# 17
  • Мнения: 7 263
Кабо Алма Hug  


Lennyh, можеш ли да дадеш адреса на който пращате писмата и връщат ли ви от там отговор?

Краси 72 страхотна идея ми даде току що!
Явно съм била прекалено иносказателна, нося писмото до пощата и уж го пускам  Wink
Но идеята ти децата да получат и отговор от добрия старец е страхотна  Peace Peace Peace
Сигурно ще има какво да им напише .........
Върти ми се из главата, че май имаше някакъв сайт където пишеш на Дядо Коледа и той ти връща отговор, но не съм сигурна къде съм чувала/чела за това.

# 18
  • Мнения: 494
 Сайтът го има в темата на Бу за "Коледата и децата"-някъде тук беше-потърси я!

# 19
  • Мнения: 7 263
Кристал  Hug Hug Hug
Благодаря ти!

адреса на Дядо Коледа

Последна редакция: чт, 22 ное 2007, 15:21 от Lennyh

# 20
# 21
  • Мнения: 373
Момичета, и аз ви благодаря. Hug
Но мисля, че имаше и реален пощенски адрес на който можеха да се пратят писма до Дядо Коледа предполагам някъде в Лапландия .

# 22
  • Мнения: 1 210
Някой в една друга коледна тема тук беше предложил да си разменим адреси и всяка майка да напише писмо (от името на дядо Коледа) на някое друго форумско детенце, като предварително е информирана от майката за нещо индивидуално, касаещо лично детето. Напр.: Ако през тази година започнеш да хапваш по малко пиле, ще бъда много щастлив! Така писмото става бетон- истинско! Идеята е сладка  Grinning

# 23
  • Мнения: 4 451
Някой в една друга коледна тема тук беше предложил да си разменим адреси и всяка майка да напише писмо (от името на дядо Коледа) на някое друго форумско детенце, като предварително е информирана от майката за нещо индивидуално, касаещо лично детето. Напр.: Ако през тази година започнеш да хапваш по малко пиле, ще бъда много щастлив! Така писмото става бетон- истинско! Идеята е сладка  Grinning
Прекрасна идея! Grinning

# 24
  • Мнения: 506
Дъщеря ми е на 6,5години и миналата година след като мина Коледа, беше си получила подаръците аз реших да и разкажа,че Дядо Коледа няма,а тези които слагат подаръци се наричат мама и тати.При пълни с подаръци ръце това признание беше прието доста добре.
От тогава всеки път,когато стане въпрос за Коледа,Дядото и нейните подаръци тя се сеща за този разговор  и искането си го отправя към нас,но с условието да доставим подаръка под елхата.С това мисля,че все пак у нея е останала частица надежда,че има Дядо Коледа,но в същото време знае,че ние доста му помагаме.

# 25
  • Мнения: 567
Преди 3 години нямах компютър в къщи и въобще не знаех за електронния адрес на Дядо Коледа. Написахме писмо с дъщеря ми /тя тогава беше на 2г./ до Дядо Коледа, сложихме го в плик и аз надписах плика на майтап, ей така да има нещо на получател. За адрес писах нещо съвсем свободно-До Лапландия, Снежната планина, Дядо Коледа. На подател попълних нашия адрес. Разходихме се в един студен зимен ден и заедно с Йоана пуснахме писмото в голямата жълта пощенска кутия отпред пред Пощата, която е близо до нас. Така всичко изглеждаше за дъщеря ми съвсем истинско! Аз си помислих, че като съберат писмата ще го изхвърлят нашето-то е без марка и е до Дядо Коледа  Shocked, но важно е, че всичко за детенцето беше доста вълнуващо! А и на мен ми беше интересно. С това приключихме, аз забравих за пощата и си чакахме Коледата.
Но знаете ли, случи се . . . чудо.
На 20.12.2004г. си отварям пощенската кутия и от нея заедно с рекламните съобщения и листчета изпадна и едно писмо. Беше ПИСМО ОТ ДЯДО КОЛЕДА. Беше с адреса на Български Пощи, започваше с Мило дете, Дядо Коледа казваше че е слушала и се надява да слуша, отправяше пожелания за добри дни и благоденствие. Беше много мило, изпъстрено с еленчета и някакви елхички. Четохме го заедно, препрочитахме го пред всички познати и приятели, писмото се получи в навечерието на Коледа и то беше най-вълнуващият подарък.
Не знам за малката ми дъщеря-тя просто вярваше в Дядо Коледа и сигурно не се е учудила от нищо, но аз тогава повярвах в чудесата и в Добрия Старец. Има го нали?
Какво толкова Ви се струва, че крием от децата си?
Какво толкова има да им казваме?
Не ги лъжете за нищо, просто им разкажете по една вълшебна история и така тя . . . МАГИЯТА ще продължи да живее и в техните сърца, и после на децата им. Така те ще станат по-добри!

# 26
  • Мнения: 3 622
Момичета, и аз ви благодаря. Hug
Но мисля, че имаше и реален пощенски адрес на който можеха да се пратят писма до Дядо Коледа предполагам някъде в Лапландия .


krasi ето това е истинския адрес на който можеш да пишеш писмо на Дядо Коледа
Santa Claus, 96930 Rovaniemi, Arctic Circle, Finland.

# 27
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Дъщеря ми и племенницата са още малки - на 3 и 4 год. За сега е рано да им обясняваме, че той не съществува. Много се радват и вече са в коледно настроение и те като мен. Ще дойде времето , когато ще се чудя вероятно да им разкажа ли истината, но за сега ще ги оставя да се радват и да вярват в него. А и както някъде пишеше, да, съществува за тези, които вярват в него. Hug

# 28
  • София
  • Мнения: 17 278
Това се чудя напоследък.
Според мен в първи клас още да вярва в дядо коледа е малко прекалено, а и той вече има някакви наченки на прозрения (за тая коледа щял да ми купи пръстен за подарък  Laughing), чувал е оттук-оттам.
Аз си мисля, че ще е добре тая година да го включа в коледното пазаруване за баби и роднини, но ми се иска да чуя и други мнения преди това, още имам колебания.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 867
На първата им осъзната Коледа. Понеже са родени през април, бяха на малко повече от година и половина, когато заговорихме какво, защо и как празнуваме на Коледа. Познаването на истината не ни пречи да вярваме във вълшебства.

# 30
  • Мнения: 698
Още не съм му казала. Толкова тъжно ми става, като си помисля, че трябва да му кажа - все едно аз самата сега осъзнавам, че ако сама не си купя подаръците, друг няма кой...  Confused
Преди около месец се заигра с две момиченца в Борисовата градина, край къщичката на Баба Яга, обясняваше им как въпросната баба в момента я няма, защото е отишла да си пазарува, че няма какво да сготви  Grinning и направо помръкна, когато една от госпожиците се обърна към майка си с думите: "Мамо, кажи на това момченце, че Баба Яга не съществува".  Grinning А Борис дойде при мен и каза: "Тия са много тъпи, няма да играя повече с тях".  Laughing
Със сигурност ще чакам поне до първи клас.  Grinning
За себе си - още си спомням кога ми просветна - трябва да съм била около 5 годишна, защото е един от първите ми спомени. Просто наблюдавах - и после попитах мама защо Дядо Коледа е с обувките на татко.  Mr. Green

# 31
  • Мнения: 66
Казах на дъщеря ми, когато беше на 5г. и тя много се натъжи.Сега е на 9г и въпреки, че знае всяка година пише писмо на Дядо Коледа.Казва, че така било по-интересно, защото от нас получавала подаръци с повод и без повод, но един път в годината било Коледа.Сега сме на тази вълна и пита брат си (на 2г и 6м) какво да му донесе Дядо Коледа.

# 32
  • София
  • Мнения: 261
          Позволете ми да се намеся и да постна нещо писано много отдавна. Явно и тогава хората са си задавали този въпрос. Както изглежда и до ден днешен не е намерен адекватен отговор.
Това писмо го преписах и в друг форум, но модераторите ще ми простят, както се прощава на новак


   През декември 1897 година в редакцията на в. "Ню Йорк пост" се получава писмо от едно
осемгодишно момиченце,което по съвет на баща си моли авторитетния вестник да й отговори на
въпроса има ли наистина дядо Коледа.
        Дават писмото на един от най-опитните журналисти Франсис П. Чърч. И той сяда и пише отговора.
   Неговото неподписано есе днес има славата на най-известната вестникарска публикация на всички
времена.Вестник "Ню Йорк пост" го публикува в навечерието на всяка Коледа до 1949 година, когато
спира да излиза.

   Ето оригиналният текст на писмото на Вирджиния О Ханлън:
   "Драги редакторе! Някои от моите малки приятели казват, че дядо Коледа не съществува.
Моля ви,кажете ми истината!
Има ли дядо Коледа? Вирджиния О Ханлън.

...и отговорът на Франсис П. Чърч:

   Да, Вирджиния, има Дядо Коледа!
   Вирджиния, твоите малки приятели не са прави. Те са повлияни от скептицизма на една скептична
възраст.Те не вярват, ако не видят. Те мислят, че нещо не съществува, ако не го възприемат техните
малки умове.Всеки ум, Вирджиния, и на големите хора, и на децата, е малък. В огромната ни вселена
човекът е същинско насекомо, мравка, по своя интелект в сравнение с безкрайния свят над него,
ако се мери възможността му да овладее цялата истина и всички знания.
   Да, Вирджиния, има Дядо Коледа.Че той съществува, е толкова сигурно, колкото е сигурно, че съществуват
любовта, благородството, предаността. А ти знаеш, че ги има навсякъде и те носят красота и радост в живота.
Уви! Колко тъжен би бил светът, ако го нямаше Дядо Коледа! Той би бил толкова тъжен, колкото ако нямаше Вирджинии.
Тогава нямаше да има детската вяра, поезия, романтика, които правят поносимо нашето съществувание.
Нямаше да получаваме никакви удоволствия, освен усетеното и видяното. Светлината, с която детството
озарява света, ще угасне.
   Да не вярваш в Дядо Коледа! Ти би могла да не вярваш и във феите. Можеш да накараш някого да наблюдава
всички комини в коледната вечер, за да хване Дядо Коледа. Но дори да не го видиш как влиза в комина,
какво доказва това? Никой не вижда Дядо Коледа, но това не е знак, че няма Дядо Коледа.
Най-истинските неща на този свят са тези, които нито децата, нито възрастните могат да видят.
Някога виждала ли си феи да танцуват на поляната? Разбира се, че не, но това не значи, че те не
съществуват. Никой не може да възприеме или да си представи всички чудеса на света, които са невидени
и невидими. Ти можеш да счупиш бебешката дрънкалка и да видиш какво издава шума вътре в нея, но има
един воал, който покрива невидимия свят, и него не може да разкъса нито най-силният човек,
нито обединената сила на най-силните хора, живели някога на този свят. Само вярата, поезията,
любовта, романтиката, могат да дръпнат завесата и да съзрат и обрисуват върховната красота и
великолепието зад нея. Реално ли е всичко това? Ех, Вирджиния, в целия наш свят няма нищо по-реално и трайно.
Нямало Дядо Коледа? Благодарим ти, Господи, той е жив и ще живее винаги. След хиляди години, Вирджиния,
нещо повече, след 10 пъти по 10 000 години, той ще продължи да носи радост на детското сърце.
Честита Коледа и весела Нова година!!!

   Вирджиния завършва хуманитарни науки и през 1912 година започва работа като учителка в Ню Йорк.
Пенсионира се след 47 години работа в образователната система. През целия си живот тя получава хиляди
писма, в които деца и възрастни се интересуват от историята на публикацията в "Ню Йорк сън".
Към всеки свой отговор Вирджиния О Ханлън прилага красиво отпечатано копие от есето на Франк П.Чърч.
Тя умира на 81 година в старчески дом.

Весела Коледа на всички вас!



Дано да съм бил полезен!

# 33
  • Мнения: 44
Аз вярвам в Дядо Мраз  People Santa П-добре ми звучи, а и хубави спомени имам от тогава  thumbsup

# 34
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
 Hug

# 35
  • Мнения: 373
Момичета, и аз ви благодаря. Hug
Но мисля, че имаше и реален пощенски адрес на който можеха да се пратят писма до Дядо Коледа предполагам някъде в Лапландия .

krasi ето това е истинския адрес на който можеш да пишеш писмо на Дядо Коледа
Santa Claus, 96930 Rovaniemi, Arctic Circle, Finland.

Tasha, благодаря!  Hug Точно този адрес имах предвид. А дали не връщат отговор от там ако сложиш плик с марка и написан получател? newsm78
Иначе идеята да се разменят отговори е страхотна.
Ето и уебкамера от къщата на Дядо Коледа http://www.santaclaus.fi/?deptid=11779

# 36
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Бабите му казали, че има Дядо Мраз, дядо Коледа и разни такива старци ...аз съм против, но не искам съвсем да развалям магията и затова съм казала, че и аз съм чувала , че има, но не съм го виждала и затова няма да разчитаме на някакъв си дядо Коледа, ние ще си вземем подаръците, пък той ако дойде, дойде ...и смятам да поставя мистериозен подарък под елхата  Wink

Но според мен на 7 вече е голям човек ... и честно казано аз съм шашната, че все още вярва

# 37
  • София
  • Мнения: 261
Secretgarden, Моля ви, не му отнемайте вярата в нещо хубаво.

# 38
  • Мнения: 2 700
Казах истината миналата Коледа, но дъщеря ми я знаеше и просто искаше да й я потвърдя. В училище бяха обсъждали /тогава 2 клас/ и се беше почувствала неловко, защото другите й казвали, че няма, а тя твърдяла, че има. Олекна ни и на двете.

Илюзиите трябва да се разбиват, когато детето е узряло за това. Стана ми много криво, когато й казах, че няма фея на зъбчетата и че аз съм феята. Тогава беше на 6-7 години. Такъв рев му дръпна, че съжалих сто пъти. Предполагам, че и тогава е подозирала за дядо Коледа, защото сцената свърши с думите "Ако имаш още лоши новини, моля те не ми ги казвай!" Wink

Има деца, които са "светнати" от рано. Дъщерята на приятелката ми й беше казала едва на 11 г., че винаги е знаела, че няма добър старец, но си мислела, че на майка й й е приятно да се крие по нощите да опакова подаръци Joy hahaha

# 39
  • София
  • Мнения: 261
          Сигурно ме е хванала старческа деменция, но като чета колко хубаво било да се казва от рано на децата, че не съществува дядо Коледа ми става тъжно. Живеем във времето на Рацио, но ми минава такава мисъл - А дали съществува и Господ? Но не синът божи - Исус, а баща му...
          Как ли разбираме кога детето е узряло за разбиване на илюзии...

# 40
  • Мнения: 24 467
Моят син загуби тази си вяра още на пет- шест години. Не сме му казвали нищо в тази насока. Той си е такъв- земен тип, реалист до мозъка на костите. И мечтите му са все такива- земни. И писма сме писали, и подаръци сме крили и при костюмиран Дядо Коледа сме ходили всяка година- нищо от това, в ІV група на ДГ вече беше твърдо убеден, че мама и тати са Дядо Коледа и Снежанка.
Ако вярваше в това никога не бих разбила на пух и прах тези му представи, но това се случи от самосебеси.
Честно казано нито съжалявам, нито пък съм радостна или нещо друго от този факт. Това не го кара да чака с по- малко нетърпение най- хубавото време в годината и да се радва цял месец предварително на очакваните подаръци, гости и фойерверки.

# 41
  • Мнения: 2 700
Как ли разбираме кога детето е узряло за разбиване на илюзии...

То се усеща. Когато детето пита настоятелно, или както някой по-горе беше писал ако ти хвърля съмнителни погледи, или пък ако задава провокативни въпроси...
За себе си твърдя, че сбърках, когато на своя глава казах за феята. С дядо Коледа всъщност само потвърдих добре известното.

# 42
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не си падам по идеята да вярва в такива щуротии ... още по- тъпа ми се струва идея за добри и лоши деца и т.н... 

# 43
  • Мнения: 50
Предпочитам детето ми да вярва в Господ, а Дадо Коледа да приема като символ на доброто и надеждата, които не са само за децата....Още повече, че Дядо Коледа е  име, с което са наричали св. Николай, който е помагал на много нуждаещи се хора не само с молитвите си....Но как точно е тръгнала идеята за това, не знам!

# 44
  • Мнения: 7 723
Имам 2 деца- на 8 и на 3 години.
Голямата ми дъщеря до миналата година вярваше
в съществуването на добрия старец,
който изпълнява желанията й......
...и как да не вярва, като го вижда с очите си как
вади от чувала това, което му е писала в писмото си до него... Wink
Добре, обаче вече се случи това, което очаквах отдавна да се случи-
съучениците й й подметнали, че няма такъв дядо Wink
"Да"- казах аз- "така е!" Hug

Както ида е, де- обеща, че няма да издава на сестра си
и ще е съпричастна къв всичките ритуали към празника... Grinning

Та искаше ми се да ви питам-
вярват ли и до кога вашите деца в дядо Коледа? newsm78

Какво е КОЛЕДА без дядо Коледа? newsm78

# 45
  • Мнения: 10 758
Някои родители смятат, че не трябва да заблуждават детето си и да му разказват за някакъв измислен старец.Един ден то ще разбере истината и ще се почуства предадено, ще изгуби доверие в нас.
Да разказваме за Дядо Коледа не значи да лъжем детето, а да му подарим една мечта.Нима когато отидем на кино и филмът ни развълнува, ни хрумва да обвиним режисьора или актьорите, че ни лъжат?Същото е и с Дядо Коледа.Родителите поставят на сцената една приказка:украсяват дома, накичват елхата и на сутринта подаръците са там, като по магия, донесени от добрия и щедър герой.
А и Дадо Коледа не е измислица на родителите.Той е митичен герой.И фактът, че под една или друга форма присъства във всички култури, показва, че ролята му е важна:той е тук, за да откликва без пристрастия на всички желания.За детето е много успокояващо да знае, че е обичано такова, каквото е, без да трябва да прави някакви специални усилия.Няма нужда дори да изразява благодарността си.И няма защо мама и татко да налагат на детето си една истина, която може би не е готово да чуе.По-добре да му оставят свободния избор:ако искаш, вярвай.
Растейки, то ще започне да открива някои несъответствия.Един ден ще разбере и истината.Това прозрение може да бъде болезнено.Но е необходимо:детето трябва да осъзнае, че съществува граница на мечтата му, че не всичко е възможно.И когато шокът отмине, ще бъде много гордо с откритието си, защото около него винаги ще има някой по-малък, който още вярва и заради когото трябва да премълчи.И ще е гордо, че вече е "голямо"
Така че Дядо Коледа има възпитателна стойност.Той е първата среща на детето с очакването, с надеждата, с търпението, а по-късно му помага да направи разлика между мечта и реалност.


Коледа без Дядо Коледа няма.

# 46
  • Мнения: 491
Моят син е на 8 год. и все още вярва. Няколко пъти жената, която гледа му намекнала за истината, но той не,та не - има Дядо Коледа. Оставям го да си изживее илюзиите, докато някое приятелче не го приземи набързо !

# 47
  • Мнения: 7 723
Моят син е на 8 год. и все още вярва. Няколко пъти жената, която гледа му намекнала за истината, но той не,та не - има Дядо Коледа. Оставям го да си изживее илюзиите, докато някое приятелче не го приземи набързо !
Не е ли вече твърде голям?
Не те ли е страх, че може да се разочарова?

# 48
  • Мнения: 10 758
Онзи ден щерката ме попита дали съществува Дадо Коледа, защото децата в училище й били казали, че не съществува.
Казах й "Да".

# 49
  • Мнения: 491
Моят син е на 8 год. и все още вярва. Няколко пъти жената, която го гледа му намекнала за истината, но той не,та не - има Дядо Коледа. Оставям го да си изживее илюзиите, докато някое приятелче не го приземи набързо !
Не е ли вече твърде голям?
Не те ли е страх, че може да се разочарова?

Ми какво да му кажа: "майтап бе, мамо, няма дядо Коледа." ? Все си мисля, че сам ще достигне до този извод, като започне да му идва акъла и да му се изяснява, че приказните герои не съществуват. Та той все още си мисли, че Спайдърмен е реален човек! И даже в писмото до дядо Коледа си е поръчал да му израстнат на пръстите "малки бодлички " като Спайдърменските , за да може да се катери и той по стените.
 Joy Joy Joy
Абе, момчетата са друга работа, бавно съзряват !

# 50
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
Някои родители смятат, че не трябва да заблуждават детето си и да му разказват за някакъв измислен старец.Един ден то ще разбере истината и ще се почуства предадено, ще изгуби доверие в нас.
Да разказваме за Дядо Коледа не значи да лъжем детето, а да му подарим една мечта.Нима когато отидем на кино и филмът ни развълнува, ни хрумва да обвиним режисьора или актьорите, че ни лъжат?Същото е и с Дядо Коледа.Родителите поставят на сцената една приказка:украсяват дома, накичват елхата и на сутринта подаръците са там, като по магия, донесени от добрия и щедър герой.
А и Дадо Коледа не е измислица на родителите.Той е митичен герой.И фактът, че под една или друга форма присъства във всички култури, показва, че ролята му е важна:той е тук, за да откликва без пристрастия на всички желания.За детето е много успокояващо да знае, че е обичано такова, каквото е, без да трябва да прави някакви специални усилия.Няма нужда дори да изразява благодарността си.И няма защо мама и татко да налагат на детето си една истина, която може би не е готово да чуе.По-добре да му оставят свободния избор:ако искаш, вярвай.
Растейки, то ще започне да открива някои несъответствия.Един ден ще разбере и истината.Това прозрение може да бъде болезнено.Но е необходимо:детето трябва да осъзнае, че съществува граница на мечтата му, че не всичко е възможно.И когато шокът отмине, ще бъде много гордо с откритието си, защото около него винаги ще има някой по-малък, който още вярва и заради когото трябва да премълчи.И ще е гордо, че вече е "голямо"
Така че Дядо Коледа има възпитателна стойност.Той е първата среща на детето с очакването, с надеждата, с търпението, а по-късно му помага да направи разлика между мечта и реалност.


Коледа без Дядо Коледа няма.

напълно съм съгласна с теб, La Bomba

мисля, че това е на-мъдрото за мен, което един родител трябва да има като поведение към детето си по отношение на дядо Коледа - живеем в свят на егоизъм, отчуждаване и студенина в отношенията, това е начин детето да види малко доброта в хората - по Коледа

# 51
не мога да повярвам с колко лека ръка убивате надеждите и мечтите на децата. едното ми дете е на 18 години а другото на 8. И двете пишат писма на Дядо Коледа всяка година и магията завладява цялото ни семейство. Какво по-красиво от това да вярваш в чудеса.

# 52
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

Но според мен на 7 вече е голям човек ... и честно казано аз съм шашната, че все още вярва
Моят на девет е още по-голям човек и въобще не съм учудена, че все още вярва. Пише писма и търси после под елхата. Може и да е чувал вече от разни места, но поне от мен не е научил.

# 53
  • Мнения: 373
Кабо Алма Hug  


Lennyh, можеш ли да дадеш адреса на който пращате писмата и връщат ли ви от там отговор?

Краси 72 страхотна идея ми даде току що!
Явно съм била прекалено иносказателна, нося писмото до пощата и уж го пускам  Wink
Но идеята ти децата да получат и отговор от добрия старец е страхотна  Peace Peace Peace
Сигурно ще има какво да им напише .........
Върти ми се из главата, че май имаше някакъв сайт където пишеш на Дядо Коледа и той ти връща отговор, но не съм сигурна къде съм чувала/чела за това.
Като купувахме пликове за да пратим писмо на дядо Коледа и понеже казах, че ще е за него и служителките в пощата ме питаха дали в България ще пращам писмото или във Финландия, защото от Български пощи решили, че могат да пращат отговори на децата от името на дядо Коледа. Но не попитах на какъв адрес да се изпращат писмата.

# 54
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
имаше вече една такава тема - пишете си До дядо Коледа
но пишете и адреса си на Подател и от Български пощи пращали много хубаво украсено празнично писмо до детето
ние вече написахме писмото и утре ще ходим да го пуснем


дъщеря ми така малко по малко ще започне да усеща магията на Коледа

# 55
  • Мнения: 277
не мога да повярвам с колко лека ръка убивате надеждите и мечтите на децата.  Какво по-красиво от това да вярваш в чудеса.
Преди  6 години на Коледа за мен стана най-голямото чудо.Получих най-скъпоценният подарък,който един човек може да получи-моят син.И този подарък не беше купен с пари,не беше избиран със седмици по лъскавите магазини,а ми донесе неописуемо щастие в живота.Аз съм на 26 години и вярвам в дядо Коледа,не мога да разказвам на сина си,че добрият старец несъществува,защото за мен и за цялото ми семейство той живее в сърцата на хората

Общи условия

Активация на акаунт