Турски бюрек стъпка по стъпка

  • 7 880
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 091
Момичета, днес се захванах с невъзможния проект да направя инструкции стъпка по стъпка за правенето на турски бюрек Simple Smile
Отне ми адски много време, защото и на английски и на БГ пускам инструкциите, ако искате да видите снимките стъпка по стъпка, тук:
http://tandoorisjourney.blogspot.com/2007/11/handmade-phyllo-dou … urkish-burek.html



Ето и рецептата на български:

Веме за потготовка:
1ч 30 мин, но имайте предвид, че 30 мин от тях са за тестото да си почине.

Време за печене-  40 мин.

За тестото
8 ч.ч( 200 гр всяка) пресято брашно
100 гр разтопено масло
 1 яйце
1 ч.л сол
2 ч.ч гореща вода

За плънката-
100 гр разтопено масло
2 ч.ч натрошено сирене

За заливката
3 яйца
4 ч.л кисело мляко
шипка сода за хляб

Изсипете 7 чаши брашно в голяма тава и правите кладенче. В средата сложете водата, яйцето,солта и маслото.
Месете тестото, докато измесите всичките 7 чаши брашно. Разделете тестото на 5 топки и оставете да си почине 30 мин. Преди това поръсете с малко брашно всяка топка, за да не изсъхне.
 
Смесете продуктите за заливката - яйца, кисело мляко, сода за хляб и оставете настрана.

Използвайте останалата една чаша брашно за поръсване отгоре и отдолу на листите, които разточвате. Листите трябва да са колкото е възможно по-тънки, защото при печенето ще станат по-дебели.
Аз лични ги разточвам почти прозрачни.
След като разточите първата кора, намажете с маслото и поръсете със сиренето. Навийте откъм широката страна и  навийте като спирала в намаслена тава. Намажете с останалото масло отгоре и залейте със заливката.
Печете на 200 градуса 40 минути или докато се зачерви. Оставете да изстине поне 15 мин и разрежете. Сервирайте топла.

*Само да отбележа, че може да се навива и на отделни охлюви и да се пече само залят с масло, без яйца, но ние така го предпочитаме.

Последна редакция: пн, 26 ное 2007, 16:54 от Tandoori

# 1
  • Мнения: 4 496
Уау!Страхотно изглежда! Аз нямам подложка за точене, на плота дали ще мога да ги разточа почти прозрачни? С повечко брашно ли става? newsm78

# 2
  • Мнения: 1 679
Голяма вкусотия ! Копирах си рецептата и ще я пробвам задължително   bouquet

# 3
  • Мнения: 5 001
Уау!Страхотно изглежда! Аз нямам подложка за точене, на плота дали ще мога да ги разточа почти прозрачни? С повечко брашно ли става? newsm78

И аз нямам подложка за точене,аз си разточвам на масата която е покрита с мушама и пак става.....
Tandoori ....  bouquet  за рецептата

# 4
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Изглежда много вкусно,ще си копирам рецептата.Така ми се е приял турски бюрек,но с кайма,дали ще стане добре и залива ли се пак с яйце отгоре?

# 5
  • Мнения: 6 243
Тандури, поздравления за рецептата!
Аз мисля да пробвам с готови кори - досега така съм го правила, става доста сполучливо. Който е по-мързелив като мен, да не се колебае - с някакви фини кори (напр. "Тракийски") става идеално.

# 6
  • Мнения: 3 562
Съжалявам за OFF-а Tandoori - по-красиви торти не съм виждала   chef

# 7
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Тандури, поздравления за рецептата!
Аз мисля да пробвам с готови кори - досега така съм го правила, става доста сполучливо. Който е по-мързелив като мен, да не се колебае - с някакви фини кори (напр. "Тракийски") става идеално.
Ще пробвам с готови кори, знам че с точени кори вкусът е съвсем друг, ама нямам място да точа, ни подложка имам, ни точилка  ooooh!

# 8
  • Мнения: 6 243
... то и време иска.

Само гледай да са пресни корите, че да не се натрошат при завиването.

# 9
  • Мнения: 7 091
Момичета, извинете ме, сега влизам заради часовата разлика Simple Smile Отговарям по ред:

- красим, аз също нямам подложка за точене, точих ги направо на масата, както може да видиш на снимките само в/у алуминиево фолио за да не се цапа. Брашното което отива за точенето е 1 чаша, затова в рецептата са 8, а в самото тесто се слагат 7 Simple Smile Peace

- Smiley, благодаря   bouquet, да кажеш как се е получило после!

-TheNMaster, точно така, и в/у мушама става! Peace

- радост24, има вариант за бюрек с кайма, разбира се! Ще стане чудесно! По принцип можеш да го залееш пак с малко яйце, да. Имайте предвид, че бюрека не е с толкова много заливка като баницата и става буквално като намазан отгоре, а не подгизнал от заливка като нормалната баница. Аз бих добавила още малко масло в/у този с каймата обаче, преди да го залея с яйцето. Пиши как се е получило.  Peace

-Сладка хапка, може да се прави и с готови кори, но аз лично знам и един трик Simple Smile мажеш с масло и ръсиш с нишесте между корите, за да прилича на домашно точен бюрека Simple Smile На мен баба ми е казвала за това, аз не съм го правила, но съм яла направен от нея, наистина е много близо до домашния.  Peace

-Рошалче, благодаря за комплимента  Embarassed  bouquet

-Камамбер, виж какво писах на Сладка хапка за готовите кори!  bouquet
За готовите кори бих намалила малко маслото като количество обаче, че ще стане много мазно, те са по-тънки от домашните, все пак с машина са правени Simple Smile



# 10
  • Мнения: 4 496
Цитат
За плънката-
100 гр разтопено малко
2 ч.ч натрошено сирене


разтопено масло, нали? Rolling Eyes
Аз естествено точно масло нямам в момента... ooooh!

# 11
  • Мнения: 7 091
Цитат
За плънката-
100 гр разтопено малко
2 ч.ч натрошено сирене


разтопено масло, нали? Rolling Eyes
Аз естествено точно масло нямам в момента... ooooh!


Oooo, извинявам се! Снощи го писах по нощите и съм объркала думата! Масло е, да! Сега ще го оправя! Peace

# 12
Мммммммм, обичам бюрек

# 13
  • Мнения: 14
майка ми го прави от как се помня и му казва "савърма"

Общи условия

Активация на акаунт