Запазена марка

  • 2 211
  • 10
  •   1
Отговори
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Не знаех къде да постна темата и помислих, че тук е най- подходящо. Ако може да ми помогне някой с информация, да ме насочи поне къде да търся подобна. Интересува ме дали емблема на училище трябва да бъде запазена марка. Т. е как да се предотврати дублирането на емблеми. Запазената марка е всъщност търговска марка, доколкото знам- училищата не са със стопанска цел. Интересува ме правната страна на въпроса, а не свободни съчинения, въпреки че е клюкарник. Затова моля за сериозни отговори. Дано се вклщчат учители, в чиито училища има емблеми. Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 1 547
Запазената марка не изисква непременно да търгуваш с нея. Подава се заявление за регистрация на словна, комбинирана или триизмерна марка, за определен клас услуги, като собствеността може да е на юридическо или физическо лице, както и колективна. Процедурата трае около 2 години, едва след което се добива безусловно право над марката. Информация има ето тук.

# 2
  • София
  • Мнения: 388
Смисълът на запазената марка е да я ползваш само ти и никой друг да няма право да я употребява във вида, в който е регистрирана - ако държите на това, е добре да регистрирате емблемата, ако не - няма смисъл, но рискувате някой да ви повтори. Марките се регистрират в Патентното ведомство - там може също така да се пусне проверка дали дадена марка вече е заета.

# 3
  • Мнения: 4 841
Процедурата в Патентното ведомство е бавна, тромава и ненужно скъпа. С наемането на фирма-консултант, която да премине по-успешно през досадната процедура, оскъпяването става двойно и тройно... Освен това -
Смисълът на запазената марка е да я ползваш само ти и никой друг да няма право да я употребява във вида, в който е регистрирана
НО - винаги може някой да промени една буква или един детайл, незабележим на пръв поглед (adidas - adibas ) и така хем той ще използва емблемата ви, хем вие въпреки запазената си марка, трябва да водите дела с неясен край за доказване на нарушението му и забраната да я ползва...

Като цяло е главоболие, което за училищна емблема просто не знам дали си струва.
(Лично мнение, основано на близо три-годишните ми контакти с Патентното ведомство)

# 4
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Благодаря за отговорите, помогнахте ми много. Всъщност ме интересува не това дали някой ще ни открадне емблемата, а дали има задължително изискване да я регистрираме. Къде да проверя това?

# 5
  • Мнения: 1 942
Патентното ведомство.  Peace

Регистрирала съм марка и съм подновявала регистрацията на друга. Не отнема 2 години, а няколко месеца. Има срок за, който имаш права над марката/емблемата. После трябва да действаш бързо, при нас стана така че ни взеха името  Confused Ползвала съм фирма консултант. Скъпо е!

Последна редакция: вт, 27 ное 2007, 23:39 от Sillveto

# 6
  • Мнения: 133
не е необходимо от фирма консултант, там на място може да попълниш всички документи, а има и една лелка, която се води консултант и преглежда документите преди да ги подадеш и поправя нещо ако е необходимо. (казвам го от опит). за всяко нещо дават изходящ номер, а ти на всеки док (подаден при тях) им написваш, че искаш да ти го пратят по пощата (ако няма изрично записано в документа как искаш да ти върнат отговора), за да не се разкарваш всеки път дотам, защото задръстванията точно там са убийствени, заради строежа на метрото. Разгледай в интернет всичко http://www.bpo.bg/ , разпечати си бланките по 2 пъти, трябва да са попълнени с печатни букви (а може и на компютър), но си носи и една непопълнена бланка, коректор, печат, и всякакви възможни документи. От услугата "предварително проучване" няма смисъл - само пари се дават, а самата проверка я правят отгоре-отгоре. При самата заявка за марката си правят основно проучване и няма смисъл да има се плаща допълнително за такова нещо. Има класове в които да е запазена марката - в страницата им ги има - разгледай ги подробно. Simple Smile успех

# 7
  • Мнения: 3 405
Процедурата в Патентното ведомство е бавна, тромава и ненужно скъпа.

Фирмата, в която работех регистрира всичките си фирмени знаци в Патентното ведомство. За около месец стана всичко.
Ако е нужен документ издават едно удостоверение, че еди коя си марака (описват я) чака регистрация.

# 8
  • Мнения: 1 547
Фирмата, в която работех регистрира всичките си фирмени знаци в Патентното ведомство. За около месец стана всичко. Ако е нужен документ издават едно удостоверение, че еди коя си марака (описват я) чака регистрация.

Регистрацията на марка е факт, едва когато минат 18 или 24 месеца /не помня точно/ след подаване на заявлението. Дотогава заявителят има право да изисква неползване на марката от страна на други лица, но разчита на добрата им воля. Чак след получаването на официалния документ от Патентното, може законово да се търсят права и обезщетения, вкл. и за неправомерно използване на марката в периода до регистрацията /това обаче само ако има писмено предупреждение с дата и изходящ номер/. Пълните права се дават за 10 години, след което може да се пререгистрира. С патентен адвокат процедурата може да се ускори до 6-12 месеца, но струва доста повече от 500-600 лева, колкото са всички разходи по "обикновения" начин.

Не съм чувала за случай, в който регистрацията на търговска или друга марка, вкл. училищна емблема, да е задължителна.

# 9
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Зная, че преди време, преди много години емблемите в училищата бяха защитени и това беше задължително. Точно по какъв начин и от кого са били задължени- не зная. Та затова ме интересуваше и сега ли е така или вече не.  newsm78
Имам поставена задача със срок от директорката да проуча въпроса. Ама нашата работа хем боли-хем сърби. Нямаме пари, така че едва ли ще е запазена марката. Хем пък искала да не ни я откраднат. То ще кажеш, че в нашия град гимназии бол, та има кой да я краде. hahaha
Благодаря на всички, които се включиха.

# 10
  • Мнения: 799
До колкото знам, процедурата пред патентното ведомство наистина е била доста бавна до преди 1 година. След това е сменена системата и сега регистрацията отнемала 1-2-3 месеца. Но все още имало незавършени производства по стария ред.

Общи условия

Активация на акаунт