Забавен растеж

  • 3 311
  • 11
  •   1
Отговори
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Току що идваме от консултация и малко съм притеснена по отношение на ръста на Калин. Той е на 11 месеца, а е само 69,5 см - вярно е, че меренето не е хич прецизно, но все пак за последните 4 месеца е пораснал само с 2 см.  Confused Лекарката каза, че може да е наследствено, но ще видим другия месец дали ще има промяна и ако не - ще правим консултация с ендокринолог /?!!?/. Само за справка - да кажа, че таткото е почти 2м. баскетболист, а и аз не съм от най-ниските. Какво може да означава това? Някой да знае повече по въпроса?

ПП. Килограмите ни са 9300.

# 1
  • Мнения: 194
Когато синът ми беше на 5-6месеце на една от консултациите го измериха и се оказа че е по-нисък от предния месец #Shocked

Мисля си че и при вас е станала грешка в измерването. 1-2см. в повече измерени на предната ви консултация и ето ти отговора.
На моя приятелка с 3месечно бебе при първата консултация и казват че главичката на бебчо расте много бързо-5см. за месец! Пратиха ги на скенер, детето си е здраво просто са сгрешили в мерките!!!

Не се тревожи най-вероятно няма никакво основание за тревога!!!

# 2
  • Мнения: 18 542
Аз също познавам доста дечица измерени грешно (ръста им се смалил)  Wink
Не бързай да се притесняваш.

# 3
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
И моя син са го мерили неточно. Надявам се да се окаже това. Пробвай да го измериш сама

# 4
  • София
  • Мнения: 13 204
А как е растял досега съобразно ръстовите таблици? В смисъл, че би трябвало (поне поред мен де...) да расте пропорционално. Примерно ако си се движи в средните стойности да си е все така. Ако е по-дребничко детенце да си расте в долната граница... За съжаление нямам пред мен ръстова таблица, за да видя, ама тези см. отговарят ли за нормалните за възрастта по таблица?

# 5
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Ами не отговарят - на долната граница е, че и под нея... Confused
А в лекарския кабинет той се тръшкаше естествено и понеже ни направи впечатление, че ръстът му е нисък го измерихме два пъти... и двата пъти - 69,5 см. До седмия месец растеше и наддаваше нормално - все някъде по средата на нормите. От тогава обаче досега само 2 см! Попрочетох из нета туй онуй - има нещо, което се нарича конституционален забавен растеж -не се води заболяване, а просто забавяне в растежа, което се оправя след пубертета по принцип... ама ще чета още сега. Другият вариант е да съм объркала с храненето нещо - ама чак пък толкова не ми се вярва. Ама знае ли човек... Confused

# 6
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
хммм Thinking според мен нещо май са объркали мерките в поликлиниката.
и за какво наследсво ми говориш - ти изобщо не си ниска, а за бащата да не говорим.
тя сестрата като го мери, внимаше ли изобщо? Thinking

# 7
  • Мнения: 1 320
Много е вероятно да са сбъркали с меренето. Митко така се въртеше на едната консултация , че се оказа че нищо не е качил на килограми , а след седмица 800 гр!! Просто не са премерили правилно!

 Thinking Честно казано Ники винаги ми е бил в долната граница на ръстовите таблици и то за момичета!!
Брат ми е бил като него .. но в пубетрета /на 17 години/ за едно лято стана ..... 180 см и от последен на опашката по физическо стана втори!!
Правихме стандартните изследвания и всичко си му е наред. За собствено успокоение и аз смятам да му направя преглед при ендокринолог !! Въпреки , че докторката смята че напразно се безпокоя и търся под вола теле. Дано да е права.Силно се надявам и моето момче да дръпне на ръст .. без значение кога ще стане Grinning.

# 8
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Цитат на: Liorena
хммм Thinking според мен нещо май са объркали мерките в поликлиниката.
и за какво наследсво ми говориш - ти изобщо не си ниска, а за бащата да не говорим.
тя сестрата като го мери, внимаше ли изобщо? Thinking


там е работата, че го мери лекарката и доста се постара. досега все се сестрата като го мереше и аз си казвах - абе, кой знай как го е премерила, обаче вече 4-5 мерения се събират и все около едни сантиметри се въртим. а пък аз точно заради това се притеснявам - таткото си е височък доста, и аз не съм ниска...

# 9
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Цитат на: vessi
Много е вероятно да са сбъркали с меренето. Митко така се въртеше на едната консултация , че се оказа че нищо не е качил на килограми , а след седмица 800 гр!! Просто не са премерили правилно!

 Thinking Честно казано Ники винаги ми е бил в долната граница на ръстовите таблици и то за момичета!!
Брат ми е бил като него .. но в пубетрета /на 17 години/ за едно лято стана ..... 180 см и от последен на опашката по физическо стана втори!!
Правихме стандартните изследвания и всичко си му е наред. За собствено успокоение и аз смятам да му направя преглед при ендокринолог !! Въпреки , че докторката смята че напразно се безпокоя и търся под вола теле. Дано да е права.Силно се надявам и моето момче да дръпне на ръст .. без значение кога ще стане Grinning.


Абе те, че ще дръпнат - ще дръпнат - няма къде да ходят ама четох, че ако има такова нещо (забавен конституционален растеж), дърпат след пубертета, който настъпва по-късно, следователно и сексуалното развитие може леко да се забави, а това води до чувство за различност от останалите и евентуално чувство за малоценност и други подобни неща... То на такива като мен трябва да им спрат интернета, че гледай какви неща изрових ама.... А се сетих и нещо друго - когато отидохме на ортопед - срам и позор - чак на 8 месеца! - ортопедът каза, че има леко забавяне в развитието на костите в което подчерта, че няма нищо ненормално, но все пак го спомена. От това което изчетох досега събрах следната информация:
Забавянето в растежа може да се дължи на следните неща:
1. Недохранване - надявам се, че тук не съм объркала нещата, защото на кила е ОК
2. Забавен конституционален растеж...
3. Хормонални смущения
4. Може да е просто генетично

# 10
  • София
  • Мнения: 13 204
Цитат на: MardiGras
Цитат на: Liorena
хммм Thinking според мен нещо май са объркали мерките в поликлиниката.
и за какво наследсво ми говориш - ти изобщо не си ниска, а за бащата да не говорим.
тя сестрата като го мери, внимаше ли изобщо? Thinking


там е работата, че го мери лекарката и доста се постара. досега все се сестрата като го мереше и аз си казвах - абе, кой знай как го е премерила, обаче вече 4-5 мерения се събират и все около едни сантиметри се въртим. а пък аз точно заради това се притеснявам - таткото си е височък доста, и аз не съм ниска...


Ох, ами тогава за свое успокоение направи каквито изследвания трябва. Щом внимателно е измерено детето... и ти си била там... аз обикновено виждах как мерят Александра, виждах метъра и пр... Може да пробваш и вкъщи с шивашки метър... Но според мен най-добрия вариант е да се вслушаш в съветите на лекарката. Ако смята, че трябва да се прати на някакъв специалист, значи отивайте...
Успех!

# 11
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Тези лекари явно само ни шашкат.Александър се роди 49см,а в края на 6-ия месец е 75.На нас пък казаха,че е с ускорен растеж и не било хубаво! Rolling Eyes Аз съм 178см,баща му 190.....чудя се на кой ли трябва да е нисък Confused

Общи условия

Активация на акаунт