Трябва ли да има 6 часа почивка?

  • 5 247
  • 132
  •   1
Отговори
Тъй като навсякъде в този форум чета как майките кърмят 9 -10 месечни бебета и през нощта, и като гледам никой не е премахнал нощното кърмене, искам да попитам не е ли добре (според някои, може би остарели за вас, схващания)  стомахчето на бебето да почива 6 часа в денонощието. Представете си и вие да се храните  нощем.... Доколкото знам не е много полезно.
Споделете какво мислите, но моля ви не се нахвърляйте фанатично срещу различно от вашето мнение. Wink

# 1
  • Мнения: 3 161
Няма да ти се 'нахвърлям', а само ще попитам: въпрос ли е това, или е мнение? Ако е въпрос, мога лесно да ти отговоря, но ако е мнение, което цели да промени моето - няма смисъл, няма да успееш, нито пък ми се води безсмислен спор.

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Трябва, но ако бебето реши, че му е необходима и не се събужда нощем Wink
Ако обаче ревне посред нощ и единствения начин по който можеш да го успокоиш е кърмата - значи има нужда от това
Аз поне така процедирам, случвало се е да спи и по 9 часа без да яде, но пък събуди ли се вечер, не я тъпча с водички и чайове Grinning

# 3
  • Мнения: 819
Цитат на: emem
Няма да ти се 'нахвърлям', а само ще попитам: въпрос ли е това, или е мнение? Ако е въпрос, мога лесно да ти отговоря, но ако е мнение, което цели да промени моето - няма смисъл, няма да успееш, нито пък ми се води безсмислен спор.

Ами аз имам някакво мнение, след като съм отгледала вече едно дете Wink
Но новите теории са ми интересни и донякъде ме карат да се съмнявам в старите. Бих искала да  изясня за себе си кое е по- правилно.
Така става ли? Simple Smile
Съжалявам, че първоначално пуснах темата без да вляза с ника си. Нещо се бях заблеяла. Не е умишлено. Wink

# 4
  • Мнения: 7 837
Цитат на: Jade
но пък събуди ли се вечер, не я тъпча с водички и чайове Grinning

Аз също, защото това значи никаква почивка нощем за мен, мъжа ми, дори и за съседите  Wink

# 5
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
И според мен бебето трябва да почива поне 6 часа , но моето не издържа повече от 5......не мога да го оставя да реве, така че го храня......................
Аз даже си мисля, че на 6 месеца трябва да може да издържа 8 часа без да яде, но бебко е на друго мнение Grinning

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Аз и друг път съм споменавала, че като с гледах бебето според стандартните теории в Бг (на 3 часа, без нощно хранене, вода помежду и пр.), вместо да наддава, на 40 дена отслабна...

По-късно разбрах, че се е дължало до голяма стешен на липсата на междинно хранене нощем - толкова малко стомахче не е готово да стои цели 6 часа без храна.
Общо взето, майки, деца и педиатри от целия свят казват съвсем различно от нашите педиатри тук, тъй че и аз (+личен опит) съм съгласна с мнозинството.
В началото бебето трябва да се буди и нощем, ако само проспива храненето през нощта (първите 4-6 седмици, докато започне да заяква и да наддава стабилно); после - както то прецени - ако спи нощем, ок, но ако иска - е добре да суче. Още повече, както писах преди малко в една друга тема, има бебета, които изсукват основното количество мляко за 24 часа именно  нощем, и такава насилствена почивка може да се отрази много зле на наддаването им.

# 7
  • Мнения: 819
Бу, аз не застъпвам гладуване на бебето.... Особено през първите 1-3 месеца. Но детенце на 10-11 месеца не е толкова слабичко и мъничко, че да се нуждае от нощно хранене. Аз все още кърмя малката през нощта и не мисля да я отказвам насилствено. Но все пак не смятам това да продължава вечно.
При някои деца храненето нощем ми се струва по- скоро навик и потребност от внимание (да не кажа поглезване:wink: ), което е чисто психологичен момент, а не физиологична потребност.
Така мисля аз....не го натрапвам.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: Vilione
Бу, аз не застъпвам гладуване на бебето.... Особено през първите 1-3 месеца. Но детенце на 10-11 месеца не е толкова слабичко и мъничко, че да се нуждае от нощно хранене. Аз все още кърмя малката през нощта и не мисля да я отказвам насилствено. Но все пак не смятам това да продължава вечно.
При някои деца храненето нощем ми се струва по- скоро навик и потребност от внимание (да не кажа поглезване:wink: ), което е чисто психологичен момент, а не физиологична потребност.
Така мисля аз....не го натрапвам.


А какво му е лошото да удовлетвориш тази психологическа потребност?

# 9
  • Мнения: 819
Цитат на: Iva_D
Цитат на: Vilione
Бу, аз не застъпвам гладуване на бебето.... Особено през първите 1-3 месеца. Но детенце на 10-11 месеца не е толкова слабичко и мъничко, че да се нуждае от нощно хранене. Аз все още кърмя малката през нощта и не мисля да я отказвам насилствено. Но все пак не смятам това да продължава вечно.
При някои деца храненето нощем ми се струва по- скоро навик и потребност от внимание (да не кажа поглезване:wink: ), което е чисто психологичен момент, а не физиологична потребност.
Така мисля аз....не го натрапвам.


А какво му е лошото да удовлетвориш тази психологическа потребност?

Вероятното лошо е, че може да навредиш на стомаха му с безразборно хранене.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: Vilione

Вероятното лошо е, че може да навредиш на стомаха му с безразборно хранене.

Няма как да стане, кърмата се усвоява удивително бързо. Бебетата имат много добър усет за глад и съответно механизъм за регулиране на нужното количество. По скоро може да навредиш на бебето, ако е гладно и не му даваш, а в стомаха му се отделят сокове.

# 11
  • Мнения: 1 586
Цитат на: Vilione
Цитат на: Iva_D

А какво му е лошото да удовлетвориш тази психологическа потребност?

Вероятното лошо е, че може да навредиш на стомаха му с безразборно хранене.


И как през първите месеци това безразборно хранене е полезно, пък като поотрасне бебето постепенно става вредно за стомахчето? Simple Smile А за психологическата потребност на детето - за мен е удоволствие да я удовлетворявам, както и всяка друга.

# 12
  • Мнения: 819
Цитат на: Iva_D
Цитат на: Vilione

Вероятното лошо е, че може да навредиш на стомаха му с безразборно хранене.

Няма как да стане, кърмата се усвоява удивително бързо. Бебетата имат много добър усет за глад и съответно механизъм за регулиране на нужното количество. По скоро може да навредиш на бебето, ако е гладно и не му даваш, а в стомаха му се отделят сокове.

Е нали току що каза, че не виждаш нищо лошо да се задоволи един детски каприз....? А сега стана чувство на глад. Както свикнеш стомаха си -  според мен. Нали знаеш, че и дебелите хора просто не могат да издържат без да похапнат нощем. Ама не ми се вижда добре да взимаме пример от тях. Техните стомаси са разширени и   изпитват постоянно чувство на глад. А този глад от друга страна има своето психологично обяснение.

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
За по-големите (над 6м) деца не забравяй, че това е изкл
чително ефикасен метод против болки отникнещи зъбки. Аз, да чукна на дърво, благодарение на нощното кърмене зъби почти не съм разбрала как никнат... Няма будене, няма успокояване... с кратко сукане - всичко си идва на мястото. Нито детето, нито аз, нито таткой се будим. По-добро от това - здраве!
А за "увреждането" на стомаха - ами и то е невярно, както и някои други по-остарели теории на бг-педиатри.
Реално погледнато, след 6м детето може да мине и без нощно хапване (откъм задоволяване на чисто хранителните потребности), но за какъв дявол да си развалям спокойствието, като така на всички ни е лесно, Мая е щастлива, а и очевидно стомахчетата не се развалят...иначе за толкова години в световната практика все щяхме да чуем...  Grinning

# 14
  • Мнения: 819
Цитат на: Andrea$


И как през първите месеци това безразборно хранене е полезно, пък като поотрасне бебето постепенно става вредно за стомахчето? Simple Smile А за психологическата потребност на детето - за мен е удоволствие да я удовлетворявам, както и всяка друга.

През първите месеци е очевидна нуждата на детето от сили да се справи с жълтеницата и другите предизвикателства. А що се отнася до капризите....след години ще разбереш че има неща които ще ти се наложи да откажеш. За доброто на детето.
Това което аз се питам е - КОЕ Е ПО- ДОБРО И ПОЛЕЗНО?
Не искам да се караме.

Общи условия

Активация на акаунт