Идва Бъдни вечер....Да обменим опит с менюто...

  • 16 571
  • 160
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 001
Разбира се...

Житото се измива и накисва от вечерта.На другият ден се вари с вода.Когато започне да се разпуква се подслажда със захар на вкус.Когато омекнат зрънцата се добавят орехи едро смляни(нарязани) и по желание стафиди,който обича канела слага(аз слагам ванилия).Ако е станало много гъсто се добавя още водичка.Сгъстява се с нишесте и се разсипва по купичките.Консумира се добре охладено.

П.П. Някои го варят докато се сгъсти от самосебе си,но у нас обичаме да е по-редичко от към жито и да  се усеща нишестето,което става на кремче.Не ни е сбито и ни е  по-вкусно така.

Последна редакция: пт, 14 дек 2007, 15:46 от TheNMaster

# 31
  • Мнения: 3 094
Кажете освен паричка, какво друго слагате в погачата и какво означава?

# 32
  • Мнения: 5 001
Кажете освен паричка, какво друго слагате в погачата и какво означава?
Дрян - за здраве

# 33
  • Варна
  • Мнения: 366
А как се правят пълнени пиперки с боб?

# 34
  • Мнения: 5 001
Реших тази година и хайвер от авокадо да направя за разнообразие......

# 35
  • Мнения: 5 001
А как се правят пълнени пиперки с боб?
Боба се сварява.Запържва се лук,добавя се боба,1 с.л. доматено пюре,сол джоджен,магданоз.Ако чушките са сухи трябва да се накиснат в гореща вода докато се раздуят.Пълнят се със сместа и  се пекат във тавичка във фурната.На дъното се слага от бобената чорба+ олио за да се напоят и чушките.     bouquet

# 36
  • русе
  • Мнения: 140
Винаги празнуваме Бъдни вечер вкъщи и винаги готвим с майка ми постни ястия! Задължително прикадяваме масата, питката я чупи най-възрастния вкъщи, отделя първото парче за Богородица, редим 9 ястия:
содена питка
бобена салата с червена маринована чушка,червен лук,маслинки,джоджен и подправки
зелеви сърми
лозови сърми - плънката е с булгур, гъби, стафиди, ориз /много са вкусни/
пълнени сушени чушки с орехи
тиквеник
туршия
мед
плодове -сушени и пресни,орехи

# 37
  • Мнения: 165
В нашия край правим т.нар. църковно жито. ТАка го е правила прабаба ми, баба ми, майка ми и сега аз.

Църковно жито - купувам  1 кг. грухана пшеница от църквата.
1.желаното количество жито (варя половин кг.) се накисва от предната вечер. Вари се на слаб огън. Като се разпукат зърната. Тенджерата се завива с хавлия и така се оставя още 2-3 часа.
2.Ако има останала вода се маха.
3. Подслажда се със захар, кора от един лимон и се слага 3-4 лъжици галета.
4. 2 чаени чаши смлени орехи и едно пакетче канела.

Всичко така объркано е много вкусно и аз по-принцип правя двойна доза, т.е. целият пакет пшеница. Пропорциите които съм дала са за 1 кг.

# 38
  • Мнения: 782
TheNMaster и упорито зайче, много ви благодаря Hug ще пробвам и двата варианта Simple Smile

# 39
  • Варна
  • Мнения: 366
TheNMaster  ще опитам твоята рецепта.  bouquet

# 40
  • Мнения: 5 001
rosalka ,Shada ...И после кажете впечатления дали ви е харесало...  bouquet

# 41
  • Мнения: 1 996
А аз приготвям житото така : Сварявам го добре,отцеждам в гевгира и го пръскам на хавлия,която съм разстлала на плота на мивката.
Там престоява 3.4 часа  - ефекта е че подсушава .
След това слагам в съдинката ,в която ще се обърква с останалите продукти - 1 пакет чаени бисвити рендосани на ситно,кората на 1 лимон,пудра захар на вкус - тези продукти са за  около 0,500 кг жито.
Слагам пудрата захар,бисквитите,като част от тях оставям ,за да сложа преди сервиране  и настърганата кора.
Преди сервиране в купичката ,в която слагам житото допълнително слагам бисквити и поднасям.
Приготвено по този начин житото не  е кашаво,а се отделя зрънце по зрънце,а допълнително сложените бисквити го подсушават,защото при слагането на захарта то малко се разводнява
Това е дългогодишна изпробвана рецепта Laughing

# 42
  • Мнения: 5 001
А аз приготвям житото така : Сварявам го добре,отцеждам в гевгира и го пръскам на хавлия,която съм разстлала на плота на мивката.
Там престоява 3.4 часа  - ефекта е че подсушава .
След това слагам в съдинката ,в която ще се обърква с останалите продукти - 1 пакет чаени бисвити рендосани на ситно,кората на 1 лимон,пудра захар на вкус - тези продукти са за  около 0,500 кг жито.
Слагам пудрата захар,бисквитите,като част от тях оставям ,за да сложа преди сервиране  и настърганата кора.
Преди сервиране в купичката ,в която слагам житото допълнително слагам бисквити и поднасям.
Приготвено по този начин житото не  е кашаво,а се отделя зрънце по зрънце,а допълнително сложените бисквити го подсушават,защото при слагането на захарта то малко се разводнява
Това е дългогодишна изпробвана рецепта Laughing


Мдааа,наистина вкусно става ,но така приготвено жито го свързвам само с погребения и задушници.

# 43
  • Мнения: 1 505
Много ви моля някой да напише по подробно рецептите си за пълнени чушки и сърмички.Ако stef77 чете от някъде да напише своите рецепти,и може ли да не са сужи чушките и киселото зале за сърмичките да се замени с прясно(тук където живея не се намират такива неща).

# 44
  • На морето!
  • Мнения: 5 748
Записвам се,че и аз за първи път ще съм домакиня на Бъдни вечер и искам да се представя блестящо.
За сега съм измислила само-
Ошав
Постни сърмички
Бобена салата
Плодове
питка
мисля и жито,но не знам как се прави ако е мн сложно ще пропусна
тиквеник
и не знам още какво newsm78
Ние житото го хапваме под формата на ашуре....
Златна си! Hug

Общи условия

Активация на акаунт