Философски-парите "дават" ли щастлие?

  • 2 993
  • 75
  •   1
Отговори
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 271
Пари,пари и пак пари! Money Всички това искаме Hug Но дали ще сме щастливи? newsm78 Гледам по дискавъри и другаде едни хора спокойни,доволни и усмихнати от острови и други екзотични места и се чудя как без финикийски знаци са такива! Дали гледат на живота по философски? На нас от стремеж за забогатяване май не ни остава време да живеем... Tired

п.п. Ако има вече подобна тема,моля за извинение.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 833
О, да, дават ми и още как.

# 2
  • Мнения: 8 999
В момента съм щастлива - имам прекрасно семейство /съпруг и деца/ и всички сме здрави! Ако продължа да имам всичко това, плюс повече пари, мисля, че ще съм още по-щастлива.

# 3
  • Мнения: 532
Със сигурност -НЕ! Само че докато ги нямаме не го разбираме... Money

# 4
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 271
Моя шеф има страшно много пари и връзки,но не можа да помогне за здравето на майка си за съжаление...отиде си жената.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 833
Моя шеф има страшно много пари и връзки,но не можа да помогне за здравето на майка си за съжаление...отиде си жената.

Е, ако беше беден, едва ли щеше това да помогне повече.

# 6
  • Мнения: 984
Въпросът го разбирам така: парите цел ли са или са средство.
За мен са средство.

# 7
  • Мнения: 1 334
Не не дават. Но без тях не може.

# 8
  • Мнения: 2 161
Парите могат да те направят щастлив.Пример:брак в криза.Резервация,самолетни билети и двуседмична почивка без деца на красиво място.Проблемите вече се гледат под друг ъгъл и двамата разбират,че се карат за глупости и се извиняват един на друг.И започват наново.Ако нямаш пари,как ще постигнеш тази промяна?

# 9
  • Мнения: 4 300
Помагат.

# 10
  • Мнения: 4 668
Дават и още как ...
Шанел много хубаво го е обяснила  Laughing

И хайде моля - здраве и щастие не се купували с пари . Малко ми прилича на лисицата и киселото грозде . Обикновено ги говорят хора , които не са били от страната на парите !

# 11
  • Мнения: 525
Дават и не дават. Ако успееш да се усетиш щастлив...

Друга теория: Може би "те" ще ти позволят да се докоснеш до този миг - щастието, само и единствено ако ги имаш в прилични количества и се научиш да ги употребяваш качествено. Но това вече зависи от гледната точка.

И още една: Представи си посредством парите, които притежаваш, успееш да се докоснеш до човек, когото обожаваш. Това продължава във времето. Но in the end не е съвсем ясно дали точно това е щастието, което ти е било необходимо..От друга страна обаче си си го получил - дори и с цената на ...кой знае. От трета страна  Wink, всичко си има цена.

Плюс хиляди идеи по темата. Wink

# 12
  • Мнения: 581
 Дават и то голямо щастие и спокойствие дават.НО само, ако човек е здрав и близките му също са здрави,ако също така се чувства обичан и обича силно.
  Аз лично не искам милиони, защото притежателите им имат други проблеми, свързани с парите. Искам да имам достатъчно за да живея добре според мойте критерии.
  

# 13
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Моля, моля! С парите си купуваш качествено здравно обслужване, но не и здраве.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 833
Често лечението на тежки заболявания е скъпоструващо. И тогава парите определено биха помогнали.

# 15
  • Мнения: 2 161
За съжаление,парите не лекуват всяка болест.Например рак,казано по народному.

# 16
  • Мнения: 47 972
често парите лекуват много болести= пример са децата, за които събираме парички, ако не се налагаше да чакат и периода за събиране на сумите, щяха да имат много по- голям шанс да се излекуват
също и за семейството- например ако имахме пари, нямаше да работя, щях да си гледам децата вкъщи и нямаше да ходят на детска ясла, да реват и да се травмират
щях да си плащам редовно парното и нямаше да го икономисвам, нямаше да се карам с мъжът ми по този въпрос
той може би нямаше да се разболее, защото автоимунното му заболяване се отключи докато работеше на две места, и на двете при вредни условия....
изобщо парите не  ни дават щастие, а спокойствие и възможност да се огледаме за много други неща в живота

# 17
  • Мнения: 817
Не лекуват ,но могат значително да облекчат последните ти мъки.Така или иначе ще се мре ,по добре да омреш в болница ,обезболен..................от колкото изписан от там и в мъки у дома си.

# 18
  • София
  • Мнения: 900
Няма по-голям порок от бедността!!!
Щастие - НЕ,
но сигурност - ДА!


п.с. Нищо лично
поправи заглавието  Hug Hug Hug

# 19
  • Мнения: 525
Да онагледя.
Снощи ми дадоха.
Не бяха много /парите/, но ми осигуриха достъп /м, как звучи само Mr. Green/ до заведение, в което се развихри страхотен според мен DJ.
Емоцията, с която зареди хората беше уникална. Почувствах се щастлива за тези няколко часа.
Защото всички бяха усмихнати /да не коментираме причините Sunglasses Simple Smile/ , с положителна енергия и танцуваха.
И защото той излъчваше щастие.
За малко, посредствено /ако има такова/ , но щастие за душицата ми в този момент:)

Нали не е задължително да се говори за милиони..

# 20
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Дават спокойствие, а спокойствието е важна съставка в една щастлива отвара.
П.П. Както и яйцето от грухтилка.  Party

# 21
  • Мнения: 516
Елизабет Тейлър ли беше казала, че и богатите плачат, но предпочита да плаче на задната седалка на лимузината?  Wink

# 22
  • Мнения: 1 992
Много ми хареса това, което е написала Шанел. И в тази връзка, липсата на пари поставя брака пред сериозно изпитание. НО наличието на пари не означава автоматически, че бракът е щастлив.
Щастие, само по себе, парите не дават, но в някои аспекти правят живота много по-лесен.

# 23
  • Мнения: 1 897
Парите 'дават'  много-спокойствие,сигурност, охолство,самочувствие, увереност....но не и щастие.
Щастието за мен е състояние на духа.

# 24
Моля, моля! С парите си купуваш качествено здравно обслужване, но не и здраве.

Нема такова нещо. С пари си купуваш качествени лъжи, а не здравеопазване. Така е . Дедо професор може да те омагьосва със сладки приказки, но ще ти свърши същата работа, както и ако не броиш пари. Е тогава ще са груби с теб, но крайния ефект е един и същ.

# 25
Парите 'дават'  много-спокойствие,сигурност, охолство,самочувствие, увереност....но не и щастие.

Дават фалшива сигурност и охолство, но не е самочувствие. Това или го имаш или не. Парите не могат да ти го купят.

# 26
  • Мнения: 14
. зависи от щастието, така мисли @нтико.
. не е добре приятността да се бърка с щастието или пък не-приятността с нещастие. Това си зависи от човека, де, аз съм си нищо и никакво, че да съдя. Да.

# 27
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 271
Парите 'дават'  много-спокойствие,сигурност, охолство,самочувствие, увереност....но не и щастие.
Щастието за мен е състояние на духа.

Искам да се науча на щастие,чета разни духовни книги,ама не мога да спра да се тревожа за разни "излишни" неща.По-силно е от мен.Ще продължавам да се уча. А за парите мисля,че винаги ще са ни малко и колкото и да имаме няма да ни достигат,защото ще повдигаме целите си и стремежите си и т.н.

# 28
  • Мнения: 1 897
Дават фалшива сигурност и охолство, но не е самочувствие. Това или го имаш или не. Парите не могат да ти го купят.

Може и фалшиви да са, а може и истински. Почти всяко нещо може да се окаже фалшиво в един момент-гаранции няма.
И да,с пари самочувствие не се купува( и не се продава  Mr. Green), но при някои индивиди наличието на пари е основна предпотавка за поява на самочувствието.

Последна редакция: чт, 29 ное 2007, 14:04 от Ulia

# 29
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Парите може да дават много неща, но не и щастие.
Богатите не са по-щастливи.

# 30
  • Мнения: 9 865
Забелязала съм, че хората с големите пари никак не са щастливи, нито спокойни. Вярно могат да отидат навсякъде, могат да купят всичко, но... повечето дори нямат време да го направят. Парите могат да бъдат жесток господар. И бедните не са щастливи, но някои са, посвоему.

# 31
  • Мнения: 2 161
„Има богати хора, и хора, които имат пари.“ — Шанел

„Спомняйте си за бедните — това не е свързано с никакви разходи.“ — Хенри Шоу

„Тъжно е да гледаш как богатите пилеят пари, и да съзнаваш, че не можеш да им помогнеш.“ — Пиер Данинос

„Ако не бяха богаташите, богатството нямаше да дразни никой.“ — Генадий Малкин

„Богатите не са като нас: те имат по-голям кредит.“ — Джон Леонард

„Богатството е за предпочитане пред бедността, но само по финансови причини.“ — Уди Алън

# 32
  • София
  • Мнения: 630
За мен парите са средство, с което се постигат някакви ежедневни желания. Да, хубаво е да мога да си задоволявам тези потребности, но това не означава, че съм щастлива. Новият парфюм, новата кола, по-голямата къща, почивката на екзотичното място... ми носят само временни емоции. Какво значение имат, ако не чувствам обич, ако не съм обичана, ако не изпитвам удоволствие да общувам с хората около мен.

# 33
  • Мнения: 2 161
Новата и по-широка къща не може да бъде временна емоция.Човек така е устроен,че материалното да движи живота му.Моля,не се правете на въздушни статуетки с души на поети.Кога започват скандалите в една къща?Когато привършат парите.

# 34
  • София
  • Мнения: 630
Не знам по принцип каква е истинита. Споделям само личния си опит. И за мен парите наистина осигуряват базови потребности, но не и щастие.

# 35
  • Мнения: 210
Ако нямаш сериозни житейски проблеми - дават разбира се... стига да не са ти фикс идея...
Когато имаш пари можеш да се поглезиш , когато нямаш -не можеш... Важното е последното да не те прави нещастен Sunglasses
Никога с никого не съм се карала за пари, макар че все съм с заемни... Laughing
Има си и друга страна...
Като седне човек в хубава кола все ще се намерят няколко човека да го гледат завистливо от трамвая Sad
Виждала съм как злобно оглеждат служителки с какво е облечена жената на шефа, чак й става неудобно Rolling Eyes
Или като пазаруваш в магазин за по-сериозна сума получаваш странен поглед от останалите пазаруващи Laughing
Комшийките на майка ми се радваха, когато градушка развали градината й, а тя влага парите си вместо в дрехи, перхидрол и маникюр в храстчета...
 Ако я докарам до там това би ми съсипало щастието, някой да има отношение все едно, че съм му длъжна или виновна за хала newsm78

# 36
  • Мнения: 2 161
Базовите потребности,особено когато са удовлетворени дават някаква спокойствие на човек.А когато човек е спокоен,той може да мисли,да чувства.И да е щастлив.Беден и гол може ли да е щастлив?Може,но в романите и то онези романи,които не чета.

# 37
  • Мнения: 3 447
Дават спокойствие, а спокойствието е важна съставка в една щастлива отвара.
П.П. Както и яйцето от грухтилка.  Party
Василиса го е казала най-точно, включително яйцето от грухтилка  Grinning

# 38
  • София
  • Мнения: 3 833
За да са удовлетворени по-високостоящите в йерархията потребности, трябва най-напред да са удовлетворени базовите.

# 39
  • Мнения: 2 161
Да седнем на една маса,да си извадим парите и да видим кой колко е щастлив.Отсега казвам,че аз нямам какво да сложа на масата.

# 40
  • Мнения: 9 865
Повечето хора не стигат до върха на пирамидата с потребностите.

# 41
  • Мнения: 206
Нямала съм пари и съм била безметежно щастлива.
Имала съм пари и отново - пълноценно щастлива.
Нямала съм пари и съм била гневно нещастна.
Имала съм пари и съм била дълбоко нещастна.

Това във философския, следователно нескончаем, дух на темата, но е истина...
И същата тази тема изисква едно уточнение - какво е щастието за всеки.
Та така...

 Simple Smile

# 42
  • Мнения: 22 828
Не винаги,зависи кой как се чувства щастлив.На мен парите не са носили щастие.

# 43
  • Мнения: 49
човекът на снимката по-щастлив ли е от човекът, който е направил снимката? едва ли.
просто става въпрос за два абсолютно различни несравними свята.

можеш ли със сигурност да кажеш дали ще си по щастлива на лодката на снимката или на кораба, от който е правена (с доста голямо увеличение).
не можеш.

остава ти само да гадаеш  Twisted Evil

# 44
  • София
  • Мнения: 630
Не отричам необходимостта от сигурността, която дават парите и не мисля, че човек, който се бори за оцеляването си има време да мисли щастлив ли е или не. Приоритетите са му други. Но когато материалните потребности са задоволени, означава ли, че човек е щастлив? Колко примери има около нас за хора с огромни финансови възможности, а в лични си живот са пълен провал.

# 45
  • Мнения: 2 161
Знам със сигурност,че на тази лодка не бих се чувствала щастлива.Като чета в ДиС,много нещастие има и при хора,които нямат пари.Живеят при свекърва,в двора грухти прасе и пречи на детето да спи,а когато мъжът се върне,отива при брат си,за да съзерцава неговата годеница по гащи.Е?Ако имаше пари,поне най-потърпевшият в една такава история можеше да се разсее някъде надалече от тази мила семейна картинка.

# 46
  • Мнения: 9 865
Да, ма като заколят прасето... А?
Га яди кифте'та ни рива.

# 47
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 271
Да, ма като заколят прасето... А?
Га яди кифте'та ни рива.
Joy Joy Joy

# 48
  • Мнения: X
Щастието не е в парите, а в тяхното количество. Mr. Green

# 49
  • Мнения: 210
Знам със сигурност,че на тази лодка не бих се чувствала щастлива.Като чета в ДиС,много нещастие има и при хора,които нямат пари.Живеят при свекърва,в двора грухти прасе и пречи на детето да спи,а когато мъжът се върне,отива при брат си,за да съзерцава неговата годеница по гащи.Е?Ако имаше пари,поне най-потърпевшият в една такава история можеше да се разсее някъде надалече от тази мила семейна картинка.
Joy Joy Joy
Е..ти ломсака трагедия... hahaha
И аз исках това да кажа... дето казват старите "по хората ходи" без да уточняват за материалното им състояние, сигурно са прави...

# 50
  • Мнения: 2 161
Да, ма като заколят прасето... А?
Га яди кифте'та ни рива.
Иди това го обяснявай в Дом и Семейство. Simple Smile

# 51
  • Мнения: 2 254
Дават...но довличат и други "екстри"...за да има повече пари,някой(обикновено мъжът)работи повече,ерго,не прекарвате вече толкова време заедно...по-често е в комадировки...навъртат се любовници...започват се кавги.Да,с парите ще отидете на остров да "изгладите"отношенията,но след ваканцията,жената пак ще пише в ДиС "по-щастлива бях,когато брояхме стотинките за едно кисело млЕко..." ....сложно,а?
 

# 52
  • Варна
  • Мнения: 4 818
В дебелата книга пише така: с колкото по-висок материален и културен статус е едно семейство, толкова по-широки шансове имат неговите членове за ориентация към значими и ценностни цели.

# 53
  • София
  • Мнения: 62 595
Щастието е субективно усещане и не е свързано непременно с пари. Парите сами по себе си нищо не дават и нищо не вземат. Относителната тежест на парите в сборната група от променливи, правещи "щастието", е различна при различните хора и общества. Пример: голяма част от индийците са бедни, дори много бедни, но се самоопределят като щастливи. Зависи при колко пари хората се определят като бедни.

# 54
  • Мнения: 3 371
За мен лично - да. Парите съвсем определено носят щастие.

# 55
  • Мнения: 49
Щастието е субективно усещане и не е свързано непременно с пари. Парите сами по себе си нищо не дават и нищо не вземат. Относителната тежест на парите в сборната група от променливи, правещи "щастието", е различна при различните хора и общества. Пример: голяма част от индийците са бедни, дори много бедни, но се самоопределят като щастливи. Зависи при колко пари хората се определят като бедни.


ей това исках да кажа с моята снимка (макар и на мъж от Бангладеш, а не от Индия)  newsm10

# 56
  • Мнения: X
Една философска метафора!  Mr. Green

Парите са пенисът, щастието - добрият секс.

# 57
  • Linz
  • Мнения: 11 619
А муната какво се явява в случая?

# 58
  • Мнения: X
 Joy

Е, тя в случая е даденост. Thinking

# 59
  • Мнения: 677
Щастието се постига, не се "дава". Объркана ви е формулировката. А парите могат да те направят и щастлив и нещастен. Безпаричието също. Кой както сам си го направи. По-добре богат и щастлив, обаче. Наздраве!

# 60
  • Мнения: 1 072
Колко щастлив може да бъде човек, осъзнавайки, че може да си купи всичко. Това автоматично обезценява и обезмисля мечтите му, принизява усещанията му до търговски нюх. В подкрепа на теорията ми прилагам един виц, щото смятам, че добрият виц е най-доброто доказателство -

Защо бедният е по-щастлив от богатия?
Защото богатият никога няма да усети тръпката от последната вноска.  Mr. Green

# 61
  • София
  • Мнения: 426
не са по-важни от здравето но когато детето ти поиска нещо от магазина или дойде празник и се чудиш със 190лв. кое по напред ако имаш пари няма да се чувстваш като нищожество и да мислиш как да кажеш на детето че за коледа нямя да има подаръци не са малко тези семейства в България съгласете се

# 62
  • Мнения: 3 537
А за парите мисля,че винаги ще са ни малко и колкото и да имаме няма да ни достигат,защото ще повдигаме целите си и стремежите си и т.н.
Точно !

# 63
  • Мнения: 2 401
В дебелата книга пише така: с колкото по-висок материален и културен статус е едно семейство, толкова по-широки шансове имат неговите членове за ориентация към значими и ценностни цели.

Ето това е! newsm10

# 64
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
По-добре богат и здрав, отколкото болен и беден.

# 65
  • Мнения: 210
Дават ми спокойствие и то голямо.
В момента майка ми е в болница,оказа се,че и трябват по специфични лекарства и витамини,за 5 дена сумата набъбна към 300 лв.,а кажете ми ако ги нямам или баща ми ги няма кво правиме.
Като искам да поясня,че от болницата ни казаха,че просто ги нямат тези лекарства/а би трябвало да ги имат/,става въпрос за Исул а не за някаква частна клиника.
За момента от тази страна на нещата те ми дават щастие да,дават ми и спокойствие.

# 66
  • Мнения: 490
Дават и още как ...
Шанел много хубаво го е обяснила  Laughing

И хайде моля - здраве и щастие не се купували с пари . Малко ми прилича на лисицата и киселото грозде . Обикновено ги говорят хора , които не са били от страната на парите !



 Joy Joy Joy Joy Joy Joy

# 67
  • Мнения: 2 032
Не. Дават комфорт и спокойствие.

# 68
  • Мнения: 3 423
Когато имаш пари и си нещастен,
значи ти липсва нещо друго. Ако
нямаш пари и си нещастен, може
да е същото, не задължително да
ти липсват пари. Парите са удобство.
Невинаги са спокойствие, за жалост.

# 69
  • Мнения: 1 008
Дават щастие парите.

# 70
  • The wild, wild west
  • Мнения: 145
Парите могат да те направят по-щастлив, само ако знаеш от какво точно имаш нужда, за да бъдеш щастлив. Могат да ти дадат свобода, но и да те оковат във вериги. Говоря от личен опит - била съм и в двете ситуации.

# 71
  • София
  • Мнения: 228
С ПЪЛНО ЩАСТИЕ благодарение на пари едва ли някой може да се похвали. НО, да! Финансовата стабилност ме прави по-сигурна, по-спокойна и определено по-щастлива.

# 72
  • Мнения: 2 386
Отговорът.. За всеки е различен.


# 73
  • Мнения: 1 418
ДАват свобода.

# 74
  • Мнения: 3 405
Зависи от ценностната система на човека.

# 75
  • Мнения: 1 072
Зависи от ценностната система на човека.

Да и от това кой колко пари има в момента.  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт