Kърмене до 6 месеца без захранване

  • 4 321
  • 70
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 757
Аз пък знам, че желязото от кърмата се усвоява по-пълноценно от това в АМ. От друга страна АМ е обогатено с доста желязо, така че детето си го поема и няма значение кога е захранено. Трето - а какво да каза аз (бях решила след 6 месеца за дахраня ама умна лекарка ме посъветва да го направя на 4 месеца, понеже детенце много ревеше и тя реши че е от глад) та от 4 месечна я захранвам малката, сега е почти на 6 и продължава да не иска да яде кашите и т.н. Рядко хапне плодова каша и нищо друго не ще момиченцето, а момченцето изобщо нищо - вече 2 месеца изобщо не ще да си отвори устата за лъжицата, а ако случайно успея да му набутам храната я плюе. Та в такъв случай какво - хем захранвам децата от 4  месечни, хем не искат. Ако им е нисък хемоглобина кой ще е виновен? Идеята ми е, че не може да се обвинява майката че не е захранила, щото има много деца, които почти до годинка дори и да са захранени и да им се предлага редовно пълноценна храна и пак не я искат и карат предимно на кърма.

# 16
  • Мнения: 46 508
Аз проблем не виждам  newsm78
Хемоглобинът е в нормалните граници за тази възраст, не защо го тъпче с Малтофер  Tired

Хемоглобин: g/L
< 1 седмица 154 - 240
1 седмица - 1 месец 127 - 187
1 - 3 месеца 92 - 150
3 - 6 месеца 101 - 129
6 - 12 месеца 107 - 131

1 - 3 години 108 - 128
3 - 6 години 111 - 143
6 - 14 години 118 - 150
> 14 години

От тук.

Храната може да повлия при хранене с нормални порции, при бебетата от храните, богати на желязо се слагат трошички, които едва ли биха повлияли на този показател, освен това дете на 6 м. усвоява много по-лесно желязото от млякото, отколкото от друг вид храна.

# 17
  • Мнения: 865
Имам ли основания да се притеснавам за него и нея?Не смея и да и се меся
И най-добре ще постъпиш!Нежеланите /дори и с най-искрени чувства/съвети не винаги се приемат добре! Щом приятелката ти е предпочела този вид захранване,отговорноста е нейна.И може би е прочела доста информация за предимствата на късното захранване.А за нивото на хемоглобина и това как да се повиши мнението си трябва да даде лекар!

# 18
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Това ниво на хемоглобина е в границите на нормалното. Желязото в кърмата се усвоява най-пълноценно и е достатъчно за първите 6-9 месеца от живота на бебето. Нивото на желязото в кърмата не може да се повиши чрез увеличаване на приема на желязо от майката, както някой по-горе предложи. А късното захранване  е доказало своите предимства.

# 19
  • София
  • Мнения: 44 088
Кърменето няма отношение към това, че детето е с нисък хемоглобин. Има равно деца с такъв "проблем" на 6 месеца и кърмени и хранени с АМ и захранени и не захранени...
Напротив даже желязото от кърмата се усвоява от организма по-качствено, отколкото от другите храни и от разните му там добавки.
Няма защо нито да се притесняваш, нито да се месиш. Така и така на 6 месеца ще го захрани. Навярно ще почне с каши, които са си богати на желязо и т.н...така и така това си е нейното дете....

И моите спомени са, че това не е особено нисък хемоглобин...моя беше с 110(ако не се бъркам) и си беше наред.
Даже доколкото помня и малтофер се пиеше ако е под 100 даже....
Мамата да си хапва по-богати на желязо неща , само ще помогне.

Последна редакция: пт, 30 ное 2007, 14:50 от bubu_to

# 20
  • Мнения: X
И аз съм против това до 6 месеца детето да е само на кърма. Може и да е полезно, но само в случаите, когато майкат се храни изключително съобразно детето, а в 90% от случаите не е така.

Въпреки това всяка майка да си гледа детето, както намери за добре. Аз не обичам да ми се мешат, защо да се меся на другите? Ако иска да го умори от глад - детето си е нейно.

# 21
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  Моята я захраних в края на 5-ия месец,беше една малка моторница.Не спираше на едно място,много жизнена и енергична,така че проблема не е в храната. Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 1 056

Ниският хемоглобин сам по себе си не е проблем, има още няколко съставки, които трябва да се вземат предвид, ако и те са с ниска норма, тогава може да се говори за анемия.
Моят син на 6 месеца имаше хемоглобин 92, но педиатърката каза, че щом всички останали параметри са в норма, всичко е наред. Захраних на 6,5 мес, като дотогава беше само на кърма. Имай предвид, че моят хемоглобин също е много нисък така си е по рождение. Не могат всички да се вкарат в таблици с грамчета и сантиметри, пък камо ли в химичните показатели.
Само да спомена, че на 1,7 год хемоглибина му беше "само"96, катосе има впредвид че отдавна яде всичко, месце също доста...Просто е въпрос на организъм.
Късното захранване се препоръчва от Световната здравна организация(СЗО) не просто ей така, щото тъй им е хрумнало, ами след доста години изследвания, опити и изводи.
Рискът от алергии и нарушения в храносмилателната система е  мнооооого в пъти по-малък при късното захранване, отколкото захранването на 4 мес и даването на сок на 1,5 мес., тъй като се натоварва излишно незрялата система на бебето. Всъщност в организма на бебето се усвояват толкова незначителни количества от полезните ,уж, вещества на пюретата, че ползата от тях е много спорна. Докато кърмата се усвоява почти на 100%! Заедно с всичките й специално пригодени за нуждите на бебешкия организъм вещества - витамини, минерали, соли, антитела и т.н.
Моля, прочетете следните статии, публикувани в Библиотеката на форум "Кърмене и захранване", много ще са ви полезни. Надявам да разберете нашето мислене колко много изостава...
Е, не на всички, де Wink...

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/687/

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8557

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7681

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21245

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4920

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/693/

Там има още мнооого статии за ползите от късното захранване, дългото кърмене, кърменето на поискване и изобщо за най-съвременните начини за отглеждане на деца.
Да, те противоречат на това, което чувате от голяма част от българските педиатри, но проблемът е в осъвременяването на тяхната информация, уви, от това страдат нашите деца...

# 23
  • Мнения: 2 746
Добре, че си пуснала темата тук  Laughing В кърмаческия направо щяха да те изядат с парцалите, задето се месиш на жената с вредни съвети  Mr. Green

# 24
  • София
  • Мнения: 44 088
Добре, че си пуснала темата тук  Laughing В кърмаческия направо щяха да те изядат с парцалите, задето се месиш на жената с вредни съвети  Mr. Green

не виждам някой да я яде с парцалите. А захранването след 6-месец се препоръчва за всички и хранещи се с кърма и хранещи се с АМ.
А ти що провокираш сега пак спор да стане, не ми е ясно...

# 25
  • Мнения: 911
Аз проблем не виждам  newsm78
Хемоглобинът е в нормалните граници за тази възраст, не защо го тъпче с Малтофер  Tired

Хемоглобин: g/L
< 1 седмица 154 - 240
1 седмица - 1 месец 127 - 187
1 - 3 месеца 92 - 150
3 - 6 месеца 101 - 129
6 - 12 месеца 107 - 131

1 - 3 години 108 - 128
3 - 6 години 111 - 143
6 - 14 години 118 - 150
> 14 години

От тук.

Храната може да повлия при хранене с нормални порции, при бебетата от храните, богати на желязо се слагат трошички, които едва ли биха повлияли на този показател, освен това дете на 6 м. усвоява много по-лесно желязото от млякото, отколкото от друг вид храна.

Страшно ти благодаря за линка. Няшият хемоглобин също е "малко нисък", според думите на педиатърката. Започнах захранване преди две седмици. Досега - само на кърма... някъде бях чела или чувала, че често се случвало кърмените бебета да са с по-ниско стойности - не твърдя, просто споделям, може като нищо да е някоя глупотевина.
Колкото до външни признаци - няма никакви: весел, жизнен, много енергичен, контактен. Понякога може и да има връзка,... но  newsm78

# 26
  • Мнения: 1 199
И аз съм против това до 6 месеца детето да е само на кърма. Може и да е полезно, но само в случаите, когато майкат се храни изключително съобразно детето, а в 90% от случаите не е така.


Голяма заблуда. Доказано е че кърмата винаги съдържа всичко необходимо, ако майката не се храни здравословно, тя себе си само ще лишава. Ето това го чета в съвременните книги.

# 27
  • Мнения: 3 092
Искам да споделя с вас как една моя приятелка гледа детето си до 6 месеца и половина само на кърма.Знам,че това е добре според новите тенденции и детето е добре на килограми.Обаче то е нисък хемоглобин 108 и тя вместо да го храни разнообразно дава Малтофер. То не искало да яде друго.Поемало само 1-2 лъжички каша и пюре. Детето ми изглежда доста вяло и не се усмихва. Имам ли основания да се притеснавам за него и нея?Не смея и да и се меся
а твоята приятелка какво смята ?И защо ти реши да "вземеш" нещата в свой ръце ?
viva nova понякога мълчанието е злато - в кърмаческия не ядат с парцалите.Там жените се хранят балансирано и здравословно и в  повечето случай и не са гладни .

# 28
  • Мнения: 9 481
Детенцето си е ОК Peace
А това, че не ухилено нон-стоп може да си е до характера..има и такива бебета Wink
Ето ти "Националния план за хранене", който имат ВСИЧКИ педиатри-ама не са го чели #2gunfire и джи пи-та /забележи че е от 2005-2010г/ :
"..През 90-те години няма провеждани национални проучвания, съобразени с международно приетите от СЗО стандартизирани  дефиниции, индикатори и методи, за определяне на честотата и продължителността на кърменето (изключително кърмене, доминиращо кърмене, смесено хранене, изкуствено хранене). Проведените локални проучвания сочат, че около 90% от новородените, изписвани от родилните домове, са кърмени, но не и хранени единствено с кърма. Няма национално проучване относно честотата и продължителността на “изключителното кърмене”, което означава хранене единствено с кърма, без да се дава вода, сокове и други течности. Нито майките, нито здравните работници са добре информирани относно неговите преимущества. Съществуващите практики в повечето родилни, неонатологични и детски отделения, както и организацията на работа в тях, не създават условия за ранно започване на кърменето и успешното му провеждане. Не без значение е и твърде голямата активност на производителите на адаптирани млека, включително практиката за предоставяне на безплатни мостри на здравните заведения. Поради това се установява, че едва 30% от децата на 6-месечна възраст все още са кърмени. Като една от причините за прекратяване на кърменето може да се посочи липсата на необходимата социална подкрепа с нейните конкретни емоционални и образователни компоненти, както от страна на семейството и обществото, така и от страна на здравните работници и здравните организации.
Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки. Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането, а в края на 2-ия месец се въвеждат плодови сокове. Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно действие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето. Поради неинформираност или липса на средства, някои майки въвеждат рано краве мляко в храненето на кърмачето, което създава риск от алергия и желязодефицитна анемия."

Ето и цялото имфо:
http://www.evroportal.bg/article_view.php?id=726220

# 29
  • София
  • Мнения: 2 658
детето не е вяло заради хемоглобина. При такъв под 100 не е необходимо да се дава желязо. За анемия и вялост може да се говори при хемоглобин под 80. От кърмата по-добро няма, кой каквото и да говори. Жената много добре е направила. И моето е кърмено само до тази възраст и хемоглобина и беше нисък, но педиатрите не са се притеснявали. Има достатъчно информация за желязодефицитните анемии, така че се поинтересувай най-напред.

Общи условия

Активация на акаунт