Kърмене до 6 месеца без захранване

  • 4 323
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 640
Искам да споделя с вас как една моя приятелка гледа детето си до 6 месеца и половина само на кърма.Знам,че това е добре според новите тенденции и детето е добре на килограми.Обаче то е нисък хемоглобин 108 и тя вместо да го храни разнообразно дава Малтофер. То не искало да яде друго.Поемало само 1-2 лъжички каша и пюре. Детето ми изглежда доста вяло и не се усмихва. Имам ли основания да се притеснавам за него и нея?Не смея и да и се меся

Последна редакция: пт, 30 ное 2007, 11:58 от nellykoyo

# 1
  • София
  • Мнения: 3 064
Едва ли проблемът е от храненето.

# 2
  • Мнения: 640
Едва ли проблемът е от храненето.
А от какво?

# 3
  • Мнения: 702
Мисля,че основателно се притесняваш за приятелката си и бебето и.Действително по новите тенденции детето до 6м е на карма, което аз не одобрявам(лично мнение),но все пак всеки решава как да гледа детето си

# 4
  • София
  • Мнения: 3 064
Едва ли проблемът е от храненето.
А от какво?

Не знам, обаче, след като наддава добре, явно му стига кърмата. Какво казва лекарят?

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Ако сега започва захранването,няма как бебето да яде повече и разнообразно.Може би когато си го виждала да му се е спяло.Не знам.Зависи колко време сте заедно и какви са ти наблюденията,а още повече какво е мнението на майката.

# 6
  • Мнения: 640
И аз не одобрявам късното захранване,понеже съм чела,че запасите от желязо на бебо се изчерпват до 4тия месец и след това храната набавя нужните. Аз моят Иван го захраних рано и слава на Бог расте здрав и енергичен. Майката не забелязва нищо нередно и не се безпокои.А аз съдя по развитието на моето дете и как на такава възраст то не спираше смеха си.

# 7
108 не е опасно нисък хемоглобин. Деца, които са захранвани на 3-4 месеца са имали и по-нисък.
Аз захраних моето дете на 7 месеца, преди това само кърма и всички показатели бяха в норма.
Децата са различни. Едни са "вяли", други са бесни. Аз познавам "вяли" деца които са на АМ и захранени на много ниска възраст.
честно казано, бих я посъветвала да потърси мнението и на друг лекар, за това дали детето има нужда от малтофер.
Може да звучи злобарско, но ще го кажа. Детенцето може да не обича да се среща с хора и затова да не се усмихва. Те не са машинки за усмивки и си имат предпочитания на кой да ги дават.
N.B. Проверих на дъщеря ми хемоглобина на 6 мес. - бил е 106. Тогава говорих с двама лекари и те ми казаха, че си е съвсем добре и да не и давам нищо.

Последна редакция: пт, 30 ное 2007, 12:38 от N a d i a

# 8
  • Мнения: 8 999
Може да е от бедната храна, която получава. Но може да има и друг, здравословен проблем. Хемоглобинът наистина му е доста нисък и мисля,че се нуждае от консултация с педиатъра, а не от свободни съчинения и догадки.

# 9
  • Мнения: 1 371
И аз захраних бебето ми на шест месеца. Няма проблем. Тук може да си правим какви ли не догатки - от кърмата ли е, от нещо друго ...?

Аз лично бих се посъветвала с педиатъра с какво да му покача хемоглобина от страна на храна, а не с някакви добавки.

А и да не забравяме, че едно бебе е много различно от друго. То близнаците са коренно различни, какво остава за другите. Бебето може да си е такова - недоверчиво и да не се смее на всвки. Има много енергични, има и заспали. То така е и с нас - възрастните.

# 10
  • Мнения: 48
Как точно можеш да и повлияеш?Тя се е наслушала на критики и заплахи,сигурна съм,понеже до скоро бях като нея.Никой не се сети да ме пита с какво да ми помогне,но пък всеки,който знаеше,че отлагам захранването ме изкарваше най-ужасната майка,дето е готова да подлага детето си на експерименти,ами да,нали не вървя по утъпкания път,не слушам баби и лелички,нито доброжелатели,дето само на думи искат да "помагат",а в същност им харесва да се месят и да натрият носа на такава като мен-различна.Имам познати в Германия и в Австралия и помолих да разберат как стоят там нещата.И в двете държави,а и в много други е прието вече късното захранване,дори забраняват захранване преди 6мес.Разбира се всяка майка решава сама за нейното дете,но тенденциите са такива в белите държави поне.В БГ нещата може и да се променят след 20-30год.,когато ние,сегашните майки станем баби и пак повечето ще са склонни да натякват на мамите,че ние сме си гледали бебетата тъй и нищо им няма,пък който не захранва от като го роди,ще има да пати,че и детето и то горкото.На бележката от лабораторията са написани нормалните нива на хемоглобина за възрастни,а не за бебета.Изследването дава20% отклонение,т.е.може да е с 20% нагоре или надолу от 108,така че и това не е сигурно и точно.Ако бебчо има розови бузки и червени устнички,предполага се,че е добре.Точно в тази възраст,между 6 и 8мес.те имат физиологично понижен хемоглобин,това е нормално и с времето се променя.Тя все пак от тук нататък ще го захрани с нещо-ако не иска пюре,може и с каша,все от някъде ще започне.Аз водя моето бебче на частни прегледи при една лекарка,която сега е доцент,цял живот е била детски лекар и не съжалявам,че я послушах,макар да ми беше много трудно да се боря срещу течението(имам предвид това прословуто късно захранване и упреците,които отнасях от всякъде).Така че ако наистина искаш да и помогнеш,по-добре я поздрави за смелостта,вместо да я шашкаш,тя и без това достатъчно се самобичува.Много и е трудно,вероятно се колебае дали постъпва правилно заради огромния натиск от околните,от друга страна иска най-доброто за бебето си,тя  затова е отлагала чак до сега и има нужда поне един човек да я подкрепи.Дали е била права или не,времето ще покаже.Надявам се да се окаже права(както и аз).Преди 50 год.са осолявали бебетата и пак са ставали хора.Ами ние сега защо не го солим,лоши майки ли сме?Всяка прогресивна идея среща стена от съпротива и трудно си проправя път,но специално в случая майката има право да реши за своето дете и никой няма право да и се бърка.Ако наистина искаш да и помогнеш,попитай я как,но без да и се месиш в и без това трудния живот.

# 11
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Винаги съм се изумявала от това как разни хора не само имат "лично мнение", но и го натрапват на останалите, по въпроси, за който световните здравни организации са се произнесли. Вярно, че и медицината греши, но повярвай ми, nellykoyo, шансът ти да грешиш е доста по-голям. Лекар ли си, какво знаеш за хемоглобина, или баба ти нещо ти е казвала?

# 12
  • Мнения: 581
От това , което аз сым чела, запасите от желязо стигат до 9 месеца. Не е рядко срещано, някой деца например и до 12 месец да не поемат месо например и да са с нормален хемоглобин. Аз, и повечето мои приятелки давахме само кырма (или АМ) и захранихме децата на 6 месеца  бавно и постепенно - всички те са МНОГО жизнени, пухкавички и изглеждат и се дыржат като много здрави и щастливи деца. Виктор се захрани с месо на 7 месеца, а наистина го прояде чак кым 8-ия , тогава чак и дадох храни с глутен. В много страни в момента това е всеобща практика, и децата там в никакыв случай не са поголовно анемични и болни, дори напротив.

Ако малко дете отказва да се захрани (под малко разбирам около 6 месеца), сыветыт който на мен ми дадоха е да не настоявам - защото самото дете може би казва че или тази храна за него може да е алергична или че стомахчето му не е готово да  приеме захранването.

# 13
  • Мнения: 827
А защо не пробва тя самата да си увеличи приема на желязо - ако иска и с Малтофер - така би трябвало през кърмата да достига и до бебето. Доколкото аз знам най-добре се усвоява желязото през кърмата, защото иначе може да му дава и Малтофер, и други подобни, но организма на детето може просто да не го усвоява.

# 14
  • Мнения: 545
Аз съм на мнение, че майката, за която говориш, си има глава на раменете да мисли и че няма какво ти да се тревожиш за чуждо дете. Щом така е решила, значи си е преценила. Освен това, нейното дете хич не е единственото, захранено на 6 м. по новите тенденции. Аз лично избрах да захраня на 5, на 6 дъщеря ми имаше хемоглобин 109 и педиатърката искаше да изписва малтофер. Аз не се съгласих и на своя глава отказах. Почнах постепенно да въвеждам броколи, карфиол, цвекло, към 7 м и месо и резултатът беше хемоглобин 132 на повторните изследвания. За усмихването - то си е до темперамент, но повечето деца не се смеят пред хора, които малко познават. Въобще приеми каквото тя е решила, независимо дали ти се струва най-правилното и дали ти така би постъпила, ако беше на нейно място, и хич не се меси в нейните работи и не давай съвети, защото за тази цел си има педиатри. А и както е написала Водна лилия, аман от лелки и тем подобни, дето все ще те критикуват и дето все знаят повече от теб. Всичко написано по-горе е с най-добри чувства към теб и твоята загриженост Hug

# 15
  • Мнения: 2 757
Аз пък знам, че желязото от кърмата се усвоява по-пълноценно от това в АМ. От друга страна АМ е обогатено с доста желязо, така че детето си го поема и няма значение кога е захранено. Трето - а какво да каза аз (бях решила след 6 месеца за дахраня ама умна лекарка ме посъветва да го направя на 4 месеца, понеже детенце много ревеше и тя реши че е от глад) та от 4 месечна я захранвам малката, сега е почти на 6 и продължава да не иска да яде кашите и т.н. Рядко хапне плодова каша и нищо друго не ще момиченцето, а момченцето изобщо нищо - вече 2 месеца изобщо не ще да си отвори устата за лъжицата, а ако случайно успея да му набутам храната я плюе. Та в такъв случай какво - хем захранвам децата от 4  месечни, хем не искат. Ако им е нисък хемоглобина кой ще е виновен? Идеята ми е, че не може да се обвинява майката че не е захранила, щото има много деца, които почти до годинка дори и да са захранени и да им се предлага редовно пълноценна храна и пак не я искат и карат предимно на кърма.

# 16
  • Мнения: 46 511
Аз проблем не виждам  newsm78
Хемоглобинът е в нормалните граници за тази възраст, не защо го тъпче с Малтофер  Tired

Хемоглобин: g/L
< 1 седмица 154 - 240
1 седмица - 1 месец 127 - 187
1 - 3 месеца 92 - 150
3 - 6 месеца 101 - 129
6 - 12 месеца 107 - 131

1 - 3 години 108 - 128
3 - 6 години 111 - 143
6 - 14 години 118 - 150
> 14 години

От тук.

Храната може да повлия при хранене с нормални порции, при бебетата от храните, богати на желязо се слагат трошички, които едва ли биха повлияли на този показател, освен това дете на 6 м. усвоява много по-лесно желязото от млякото, отколкото от друг вид храна.

# 17
  • Мнения: 865
Имам ли основания да се притеснавам за него и нея?Не смея и да и се меся
И най-добре ще постъпиш!Нежеланите /дори и с най-искрени чувства/съвети не винаги се приемат добре! Щом приятелката ти е предпочела този вид захранване,отговорноста е нейна.И може би е прочела доста информация за предимствата на късното захранване.А за нивото на хемоглобина и това как да се повиши мнението си трябва да даде лекар!

# 18
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Това ниво на хемоглобина е в границите на нормалното. Желязото в кърмата се усвоява най-пълноценно и е достатъчно за първите 6-9 месеца от живота на бебето. Нивото на желязото в кърмата не може да се повиши чрез увеличаване на приема на желязо от майката, както някой по-горе предложи. А късното захранване  е доказало своите предимства.

# 19
  • София
  • Мнения: 44 098
Кърменето няма отношение към това, че детето е с нисък хемоглобин. Има равно деца с такъв "проблем" на 6 месеца и кърмени и хранени с АМ и захранени и не захранени...
Напротив даже желязото от кърмата се усвоява от организма по-качствено, отколкото от другите храни и от разните му там добавки.
Няма защо нито да се притесняваш, нито да се месиш. Така и така на 6 месеца ще го захрани. Навярно ще почне с каши, които са си богати на желязо и т.н...така и така това си е нейното дете....

И моите спомени са, че това не е особено нисък хемоглобин...моя беше с 110(ако не се бъркам) и си беше наред.
Даже доколкото помня и малтофер се пиеше ако е под 100 даже....
Мамата да си хапва по-богати на желязо неща , само ще помогне.

Последна редакция: пт, 30 ное 2007, 14:50 от bubu_to

# 20
  • Мнения: X
И аз съм против това до 6 месеца детето да е само на кърма. Може и да е полезно, но само в случаите, когато майкат се храни изключително съобразно детето, а в 90% от случаите не е така.

Въпреки това всяка майка да си гледа детето, както намери за добре. Аз не обичам да ми се мешат, защо да се меся на другите? Ако иска да го умори от глад - детето си е нейно.

# 21
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  Моята я захраних в края на 5-ия месец,беше една малка моторница.Не спираше на едно място,много жизнена и енергична,така че проблема не е в храната. Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 1 056

Ниският хемоглобин сам по себе си не е проблем, има още няколко съставки, които трябва да се вземат предвид, ако и те са с ниска норма, тогава може да се говори за анемия.
Моят син на 6 месеца имаше хемоглобин 92, но педиатърката каза, че щом всички останали параметри са в норма, всичко е наред. Захраних на 6,5 мес, като дотогава беше само на кърма. Имай предвид, че моят хемоглобин също е много нисък така си е по рождение. Не могат всички да се вкарат в таблици с грамчета и сантиметри, пък камо ли в химичните показатели.
Само да спомена, че на 1,7 год хемоглибина му беше "само"96, катосе има впредвид че отдавна яде всичко, месце също доста...Просто е въпрос на организъм.
Късното захранване се препоръчва от Световната здравна организация(СЗО) не просто ей така, щото тъй им е хрумнало, ами след доста години изследвания, опити и изводи.
Рискът от алергии и нарушения в храносмилателната система е  мнооооого в пъти по-малък при късното захранване, отколкото захранването на 4 мес и даването на сок на 1,5 мес., тъй като се натоварва излишно незрялата система на бебето. Всъщност в организма на бебето се усвояват толкова незначителни количества от полезните ,уж, вещества на пюретата, че ползата от тях е много спорна. Докато кърмата се усвоява почти на 100%! Заедно с всичките й специално пригодени за нуждите на бебешкия организъм вещества - витамини, минерали, соли, антитела и т.н.
Моля, прочетете следните статии, публикувани в Библиотеката на форум "Кърмене и захранване", много ще са ви полезни. Надявам да разберете нашето мислене колко много изостава...
Е, не на всички, де Wink...

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/687/

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8557

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7681

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21245

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4920

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/693/

Там има още мнооого статии за ползите от късното захранване, дългото кърмене, кърменето на поискване и изобщо за най-съвременните начини за отглеждане на деца.
Да, те противоречат на това, което чувате от голяма част от българските педиатри, но проблемът е в осъвременяването на тяхната информация, уви, от това страдат нашите деца...

# 23
  • Мнения: 2 746
Добре, че си пуснала темата тук  Laughing В кърмаческия направо щяха да те изядат с парцалите, задето се месиш на жената с вредни съвети  Mr. Green

# 24
  • София
  • Мнения: 44 098
Добре, че си пуснала темата тук  Laughing В кърмаческия направо щяха да те изядат с парцалите, задето се месиш на жената с вредни съвети  Mr. Green

не виждам някой да я яде с парцалите. А захранването след 6-месец се препоръчва за всички и хранещи се с кърма и хранещи се с АМ.
А ти що провокираш сега пак спор да стане, не ми е ясно...

# 25
  • Мнения: 911
Аз проблем не виждам  newsm78
Хемоглобинът е в нормалните граници за тази възраст, не защо го тъпче с Малтофер  Tired

Хемоглобин: g/L
< 1 седмица 154 - 240
1 седмица - 1 месец 127 - 187
1 - 3 месеца 92 - 150
3 - 6 месеца 101 - 129
6 - 12 месеца 107 - 131

1 - 3 години 108 - 128
3 - 6 години 111 - 143
6 - 14 години 118 - 150
> 14 години

От тук.

Храната може да повлия при хранене с нормални порции, при бебетата от храните, богати на желязо се слагат трошички, които едва ли биха повлияли на този показател, освен това дете на 6 м. усвоява много по-лесно желязото от млякото, отколкото от друг вид храна.

Страшно ти благодаря за линка. Няшият хемоглобин също е "малко нисък", според думите на педиатърката. Започнах захранване преди две седмици. Досега - само на кърма... някъде бях чела или чувала, че често се случвало кърмените бебета да са с по-ниско стойности - не твърдя, просто споделям, може като нищо да е някоя глупотевина.
Колкото до външни признаци - няма никакви: весел, жизнен, много енергичен, контактен. Понякога може и да има връзка,... но  newsm78

# 26
  • Мнения: 1 199
И аз съм против това до 6 месеца детето да е само на кърма. Може и да е полезно, но само в случаите, когато майкат се храни изключително съобразно детето, а в 90% от случаите не е така.


Голяма заблуда. Доказано е че кърмата винаги съдържа всичко необходимо, ако майката не се храни здравословно, тя себе си само ще лишава. Ето това го чета в съвременните книги.

# 27
  • Мнения: 3 092
Искам да споделя с вас как една моя приятелка гледа детето си до 6 месеца и половина само на кърма.Знам,че това е добре според новите тенденции и детето е добре на килограми.Обаче то е нисък хемоглобин 108 и тя вместо да го храни разнообразно дава Малтофер. То не искало да яде друго.Поемало само 1-2 лъжички каша и пюре. Детето ми изглежда доста вяло и не се усмихва. Имам ли основания да се притеснавам за него и нея?Не смея и да и се меся
а твоята приятелка какво смята ?И защо ти реши да "вземеш" нещата в свой ръце ?
viva nova понякога мълчанието е злато - в кърмаческия не ядат с парцалите.Там жените се хранят балансирано и здравословно и в  повечето случай и не са гладни .

# 28
  • Мнения: 9 481
Детенцето си е ОК Peace
А това, че не ухилено нон-стоп може да си е до характера..има и такива бебета Wink
Ето ти "Националния план за хранене", който имат ВСИЧКИ педиатри-ама не са го чели #2gunfire и джи пи-та /забележи че е от 2005-2010г/ :
"..През 90-те години няма провеждани национални проучвания, съобразени с международно приетите от СЗО стандартизирани  дефиниции, индикатори и методи, за определяне на честотата и продължителността на кърменето (изключително кърмене, доминиращо кърмене, смесено хранене, изкуствено хранене). Проведените локални проучвания сочат, че около 90% от новородените, изписвани от родилните домове, са кърмени, но не и хранени единствено с кърма. Няма национално проучване относно честотата и продължителността на “изключителното кърмене”, което означава хранене единствено с кърма, без да се дава вода, сокове и други течности. Нито майките, нито здравните работници са добре информирани относно неговите преимущества. Съществуващите практики в повечето родилни, неонатологични и детски отделения, както и организацията на работа в тях, не създават условия за ранно започване на кърменето и успешното му провеждане. Не без значение е и твърде голямата активност на производителите на адаптирани млека, включително практиката за предоставяне на безплатни мостри на здравните заведения. Поради това се установява, че едва 30% от децата на 6-месечна възраст все още са кърмени. Като една от причините за прекратяване на кърменето може да се посочи липсата на необходимата социална подкрепа с нейните конкретни емоционални и образователни компоненти, както от страна на семейството и обществото, така и от страна на здравните работници и здравните организации.
Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки. Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането, а в края на 2-ия месец се въвеждат плодови сокове. Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно действие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето. Поради неинформираност или липса на средства, някои майки въвеждат рано краве мляко в храненето на кърмачето, което създава риск от алергия и желязодефицитна анемия."

Ето и цялото имфо:
http://www.evroportal.bg/article_view.php?id=726220

# 29
  • София
  • Мнения: 2 658
детето не е вяло заради хемоглобина. При такъв под 100 не е необходимо да се дава желязо. За анемия и вялост може да се говори при хемоглобин под 80. От кърмата по-добро няма, кой каквото и да говори. Жената много добре е направила. И моето е кърмено само до тази възраст и хемоглобина и беше нисък, но педиатрите не са се притеснявали. Има достатъчно информация за желязодефицитните анемии, така че се поинтересувай най-напред.

# 30
  • Мнения: 1 008
На моята дъщеря хемоглобина беше точно 108 към края на 6-тия месец. Захранена е късно. Не съм и давала никакви лекарства. Вече яде месо и доста други неща, но не сме правили повторни изследвания. Не се притеснявам изобщо. Винаги е пращяла от енергия!

# 31
  • Мнения: 3 376
Moга само да поздравя приятелката ти за взетото от нея решение!  bowuu

# 32
  • Мнения: 191
Поздравявам тази майка, защото това е правилния начин на хранене и захранване на бебетата. Това предпазва децата от алергии, от колики в първите месеци и им осигурява най-балнасираната диета.

От 6тия месец трябва да започне да захранва с банан, картоф и с пюренца с месо. Ако дава кашички - да са винаги обогатени с желязо. Оризовата каша на Нестле е с желязо - безмлечна и подходчща за кърмено бебе. На Милупа също е хубава, но няма добавено желязо.

# 33
  • Мнения: 206
MTV, браво!!! smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 newsm10 newsm10 newsm10  202uu  202uu  202uu  202uu  202uu
Това е точно така. По скоро авторката на темата трябва да се замисли дали тя е дала най-доброто на своето дете ,като го е захранила по-рано (но всеки сам решава как да си гледа детето и на никого не давам съвети и се бъркам). Според мен изобщо няма място за притеснение хемоглобина е в нормални граници дори е похвален начина по който приятелката на авторката гледа детето си, защото е устояла на всички доброжелатели ,които са я подканвали да захранва по-рано.
Според мен ранното захранване няма особени преимущества по-скоро само може да навреди, при нас се получи точно така ,но да не изпадам в подробности. 

# 34
  • Мнения: 100
Всеки сам преценява как да отглежда детето си.Все пак то е негово не наше.Това че тя е решила да е до 6м само на кърма си е нейн избор(де да можех и за така)Има много теории за захранването на бебето и всяка от тях е правилна според определения родител.Не виждам смисъл да спорим по темата още повече да се пускат теми за някоя друга майка защо и било такова детето.Ами може да му се е спяло или просто да не е било в настроение да ти се усмихва(децата също имат право на това)Нека да не съдим решението на другите както и те не съдят нашето.
И само давам пример Grinning И през двете ми бременности ме изтровиха от лекарства защото хемоглобина ми бил нисък и съм имала анемия #Cussing out а в последствие се оказа че това е нормалния за мен хемоглобин(без помен от анемии или каквото и да било).Оставете теориите.Щом детето е здраво какво толкова.

# 35
  • Мнения: 2 829
Сина ми е захранен на 6 месеца, при това педагогически, което означава, че чак на 9-10 месеца започна да изяжда повечеот 2 чаени лъжички твърда храна на ден. Винаги и до сега е едричък и пухкав, в горна граница на килограмите, много жизнен, енергичен и усмихнат. Но от непознати хора плаче Grinning
Изследване на хемоглобина не съм му правила нито на 6 месеца, нито на годинка. Причината е, че когато бях бременна ми направиха 2 изследвания в две различни лаборатории в рамките на 1 час. В едната резултата ми беше 80!?! а в другата-115. След този случай не бих се доверила на това изследване, освен ако не е на кръв взета от вената. А от вената ще позволя да му вземат кръв само ако има някакви причини за тревога.

# 36
  • София
  • Мнения: 17 592
Детето си е нейно. Подобен начин на захранване, макар и модерен, определено противоречи на всичко - както на човешкия опит, трупан с векове, така и на ... хм, животинската ни природа. Малките маймунчета се стремят да бъркат в устите на майките си и докопват по нещо от там. Бавно и постепенно. Но... Пак казвам, детето си е нейно.

# 37
  • Мнения: 2 829
Кати АБВ, предварително искам да те помля да не приемаш това като заяждане, напротив, много ми хареса пасажа с маймунчетата Grinning Аз точно така захраних-когато малкия започна да се опитва да докопа храна от нашата маса му дадох Grinning Това стана около седмица преди да навърши 6 месеца. А за човешкия опит, трупан с векове, това, което аз открих е, че жените са кърмили (не знам как точно са процедирали ако не хранят с кърма) докато може. Било им е най-лесно така. Когато е започвало да проси храна детето-тогава са захранвали. Специално разпитвах тука баби на по над 70-80 години. Ако някоя майка не е имала кърма, или е отсъствала са водели бебето при някоя друга майка в махалата да го накърми, ако е нямало-тогава са давали кисело мляко. Често се е случвало инцидентно да захранят някое бебе, когато го оставят на друг да го пази, а майката отиде някъде. Има доста такива, на които чичото, баткото и т.н. Чувала съм да топят на едномесечно бебе залъци в чорбата на боб и т.н. Но това е било еднократно и инцидентно.
Всичко това го споделям, защото ми беше интересно и има отношение по темата за това какви са традициите в захранването на бебета. Интересно ми е, ако сте намерили други стари хора да споделят опит или пък стари книги с описания Grinning Преди време в кърмаческия бяха сканирали учебник по педиатрия от трийсе и някоя година (доколкото си спомням), в който съветите бяха за кърмене на поискване и захранване след 5-6 месеца.

# 38
  • Мнения: 5 940
Тези спорове за по-ранно или късно захранване пак ненужно се пренасят между самите майки. Ако някой проявява интерес към захранването на другия, то трябва да бъде заради детето, а не заради майката И пак, за да даваш оценки трябва да познаваш детето на другия. Защото на едни децата, посягат към чиниите на мама и на тати още на четири месеца, а на други към седем още нямат никакъв интерес.  Моето дете може да е седнало на пет месеца, а на майката в градинката на осем още да не иска да се надига от количката, разбирате ли? Така е  и със захранването. Но не може все пак при даказано нисък хемоглобин, да даваш лекарства, вместо да му осигуриш природно средство за качване на хемоглобина. Ако майката ви иска съвет, давайте, в противен случай е ненужно и вредно.
Вчера гледах "Часът на мама" и една педиатърка правилно според мен каза, че хора , които нямат медицинско образование, не могат да се смятат за последна инстанция.  Права е и за друго не всички деца са с алергии, това по-скоро е изключение, отколкото правило.

# 39
  • София
  • Мнения: 3 099
Първо: до 1 годинка не е необходимо бебето да се боде, ако няма сериозни предпоставки за вземане на кръв. В повечето държави първото изследване е на 1 годинка.

Второ: хранителното разнообразие от каши и пюрета е мит, мит, мит! До 2 год. най-важното и единственото незаменимо за бебешкото развитие е млякото! Това означава, че то спокойно може да оцелее и се развива и само на мляко!

Последно: бебето, хранещо се само с мляко (кърма или АМ) до 6 месеца е най-нормалното нещо на тази планета.

# 40
  • София
  • Мнения: 3 099
Вчера гледах "Часът на мама" и една педиатърка правилно според мен каза, че хора , които нямат медицинско образование, не могат да се смятат за последна инстанция. 

Уви, в България са много малко хората с мед. образование, които са прочели нещо за гледането на бебета след вземането на изпита по педиатрия преди 30 години....

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Много хубаво си решила да не се месиш ... всяка майка решава как да захрани детето си и веднъж направила своя избар не е приятно непрекъснато да понася упреците и различното мнение на околните ... това бебече има и педиатър, който предполагам би обърнал внимание ако това е причината ...
Голямата ми дъщеря е захранена на 40 дни и приемаше кърмата едва ли не като хранителна добавка - по малко и от шише ...Малката - е изключително кърмена до 5,5 месеца, а и до момента на година и девет месеца кърмата е основна част от храненето и. И двете имаха нисък хемеглобин, което е наследено вероятно от мен, защото аз имам същия проблем ....

# 42
  • Мнения: 5 940
Вчера гледах "Часът на мама" и една педиатърка правилно според мен каза, че хора , които нямат медицинско образование, не могат да се смятат за последна инстанция. 

Уви, в България са много малко хората с мед. образование, които са прочели нещо за гледането на бебета след вземането на изпита по педиатрия преди 30 години....
Повярвайте ми, в съвременния свят няма как да стоиш изолиран от съвременните тенденции в хранене, няма как да не продължиш образованието си цял живот. Лекарите непрекъснато се пращат на семинари, иначе са аут, така е във всяка професия.

# 43
  • Мнения: 306
Всичко е много относително всеки сам преценява как да си захранва детето аз захраних в 4 тия месец по рано съм давала сокчета моето мнение лично не искам да го натрапвам на никой е че има връзка между ниския хемоглобин и захранването и мисля че и гените имат значение аз съм цял живот с висок дъщеря ми на 6м беше с 128,само да добавя че покрай мен масово късно захранените деца имаха нисък хемоглобин

# 44
  • Мнения: 466
Пореже стана дума отново за ранното и късото захранване - според мен не трябва да се робува на тенденции и школи. Самото дете показа какво му е необходимо .
Лично на мен ми е итересо като се пише как в Америка си захранват децата след 6-7 месец и колко добре са децата им . Моята свекърва гледаше малки бебешори и деца точно в Америка и от това което е разправяла хич не съм с впечатление , че ги кърмят до толкова късно , да не говорим пък , че на 4 години още пишкат и акат в памперс - въпреки ,че говорят .
Така , че съобразявайте се само с детето си  Whistling

# 45
  • София
  • Мнения: 18 679
Хемоглобинът си е съвсем в норма. Освен това и да не беше, около 6-я до 12-я месец има съвсем физиологичен спад, който се наваксва по-късно. Няма по-добра храна за бебето от кърмата, така че дайте да не си говорим смешки Laughing

# 46
  • Мнения: 2 829
Аз лично родих в САЩ и посещавах педиатър там, така че от първо лице мога да ви разкажа какви са препоръките за захранване-захранва се между 4 и 6 навършен месец, като се следи за готовността на детето. До годинката твърдата храна се смята за допълваща, на детето се дава толкова, колкото пожелае да изяде, като основна храна си е млякото.
Запознах се и с доста бебета и деца, по мое лично мнение са си съвсем добре децата. Собствената ми майка си изкарва хляба като гледа бебета, и двете си говорихме тези дни, че там не дават на бебетата капки против колики, и повечето просто нямат колики. Децата са дори по-едри от тукашните бебоци, не съм забелязала да са хипотрофни или измъчени.
Далеч съм от мисълта да упреквам майките, които захранват по-рано. Може да звучи еретично, но аз мисля, че най-важното е майката да е уверена в действията си и в решенията си, а не точно кога и как ще захрани.
И последно относно доц. Маринова. На мен лично ми направи впечатление, че тя твърди, че препоръките на СЗО са за захранване след 3-4 месец, което просто не е вярно. Това всеки може да го провери, като прочете сайта на СЗО. Там се препоръчва захранване след 6 навършени месеца (пише си 6 НАВЪРШЕВНИ). Преди време, пак във връзка с публикация на въпросната доцентка се свързахме чрез е-мейл с представителката на СЗО за България, която ни увери, че СЗО наистина препоръчва захранване след 6 навършени месеца. Не оспорвам компетентността на Доц. Маринова, но част от информацията която даде е неточна.

# 47
  • Мнения: 553
И аз не одобрявам късното захранване,понеже съм чела,че запасите от желязо на бебо се изчерпват до 4тия месец и след това храната набавя нужните. Аз моят Иван го захраних рано и слава на Бог расте здрав и енергичен. Майката не забелязва нищо нередно и не се безпокои.А аз съдя по развитието на моето дете и как на такава възраст то не спираше смеха си.

всъщност не запасите от желязо на детето а на майката, натрупани през бременността се изчерпват 4-6 месец и след това детенце започва да разчита само на пълноценното хранене на майката за да си набавя достатъчно желязо...
 не че като/ако се захрани детето нещо се променя- то пак разчита не на запаси а само на получаваното с храната...
 newsm78

# 48
  • Мнения: 1 536
аз също възнамерявам да оставя моето само на кърма до 6 навършен месец.Не е правилно да и се бъркаш според мен.Доказано е че маичиното мляко е най доброто за бебето

# 49
  • София
  • Мнения: 2 658

[/quote] Повярвайте ми, в съвременния свят няма как да стоиш изолиран от съвременните тенденции в хранене, няма как да не продължиш образованието си цял живот. Лекарите непрекъснато се пращат на семинари, иначе са аут, така е във всяка професия.

[/quote] За съжаление това изобщо не е така. Аз съм работила с много лекари, включително и с някои от т.н. "светила" и колкото и да ходят по семинари, абсолютно с нищо не променят стила си на работа. Имат самочувствието, че са велики в дадената сфера и с нищо не променят начина си на работа. Могат да купуват нова апаратура или да предписват нови лекарства, но не променят стила си на работа съответно на бързоразвиващата се медицина. И това в най-голяма степен важи за педиатрите.

# 50
  • Мнения: 2 011
Повярвайте ми, в съвременния свят няма как да стоиш изолиран от съвременните тенденции в хранене, няма как да не продължиш образованието си цял живот. Лекарите непрекъснато се пращат на семинари, иначе са аут, така е във всяка професия.

Като знам как ходят на тези семинари и как си прекарват времето....  Някои дори не знаят за какво е ставало дума на съответния семинар   Laughing
За захранването - нашето педи също каза захранване от 6-ти месец

# 51
  • Мнения: 982
Искам да споделя с вас как една моя приятелка гледа детето си до 6 месеца и половина само на кърма.Знам,че това е добре според новите тенденции и детето е добре на килограми.Обаче то е нисък хемоглобин 108 и тя вместо да го храни разнообразно дава Малтофер. То не искало да яде друго.Поемало само 1-2 лъжички каша и пюре. Детето ми изглежда доста вяло и не се усмихва. Имам ли основания да се притеснавам за него и нея?Не смея и да и се меся
Възмутена съм,че по този начин обсъждаш приятелката си!
Хемоглобин 108 не е нисък.
Захранване след 6 месеца не е лоша практика.
Сама казваш,че теглото на детето е добро!
Гледай себе си и собственото си дете!

# 52
  • Мнения: 581
И последно относно доц. Маринова. На мен лично ми направи впечатление, че тя твърди, че препоръките на СЗО са за захранване след 3-4 месец, което просто не е вярно. Това всеки може да го провери, като прочете сайта на СЗО. Там се препоръчва захранване след 6 навършени месеца (пише си 6 НАВЪРШЕВНИ). Преди време, пак във връзка с публикация на въпросната доцентка се свързахме чрез е-мейл с представителката на СЗО за България, която ни увери, че СЗО наистина препоръчва захранване след 6 навършени месеца. Не оспорвам компетентността на Доц. Маринова, но част от информацията която даде е неточна.
Peace Peace
Аз сыщо бях много учудена да чуя с каква увереност говореше за препорыката на световната здравна организаця (СЗО) и захранване на 4 месеца - всеки може да отиде на страницата им и да си изтегли документите, в които много ясно пише за препорыката за захранване на 6 навыршени месеца и за кырмене до 2 години. Разбира се, че детето сыщо показва - затова и са препорыки - няма да е фатално ако се направи на 5 1/2 ако детето покаже че е готово, нито ако се започне на 7 ако не е готово. Но все пак разлика от два месеца е доста голяма, когато се говори за такова малко бебе. Вярно е, че и в Америка и в Европа доста майки и не кырмят (кыде е техен избор, кыде поради обстоятелства), но моите наблюдения са, че и да са на АМ пак захранват след 6 месец и децата са им здрави.

# 53
  • Мнения: 527
nellykoyo, всяка майка си преценява как да гледа,в случая захранва детето си.Твоята приятелка е направила прекрасен избор,според последните тенденции в захранването PeaceИ може би и е писнало от "доброжелатели",които  дават безценни съвети PeaceИ въобще щом момичето е спокойно,защо се "притесняваш" за нея Laughing

# 54
  • Мнения: 830

[/quote] Повярвайте ми, в съвременния свят няма как да стоиш изолиран от съвременните тенденции в хранене, няма как да не продължиш образованието си цял живот. Лекарите непрекъснато се пращат на семинари, иначе са аут, така е във всяка професия.

[/quote]


И защо тогава продължава това безумие с ранните сокчета , пюренца и прочие ?!
Аз твърдо мисля че в момента много майки са по-образовани от повечето педиатри относно правилното хранене на кърмачетата ! Уви .

# 55
  • Мнения: 640
Искам да споделя с вас как една моя приятелка гледа детето си до 6 месеца и половина само на кърма.Знам,че това е добре според новите тенденции и детето е добре на килограми.Обаче то е нисък хемоглобин 108 и тя вместо да го храни разнообразно дава Малтофер. То не искало да яде друго.Поемало само 1-2 лъжички каша и пюре. Детето ми изглежда доста вяло и не се усмихва. Имам ли основания да се притеснавам за него и нея?Не смея и да и се меся
Възмутена съм,че по този начин обсъждаш приятелката си!
Хемоглобин 108 не е нисък.
Захранване след 6 месеца не е лоша практика.
Сама казваш,че теглото на детето е добро!
Гледай себе си и собственото си дете!

Aз само реших да споделя с вас от добри чувства,а вие така ме нападате.Съжалявам вече,че предизвиках такава дискусия.
Аз детето си го гледам.Благодаря ти за злобните подхвърляния Mr. Green
Навярно за някои хора този форум е отдушник за натрупаното напрежение

# 56
  • Мнения: 982

Aз само реших да споделя с вас от добри чувства,а вие така ме нападате.Съжалявам вече,че предизвиках такава дискусия.
Аз детето си го гледам.Благодаря ти за злобните подхвърляния Mr. Green
Навярно за някои хора този форум е отдушник за натрупаното напрежение
Ти не само споделяш,ти обсъждаш грозно приятелката си и бебето и.Твоето се смеело,нейното не,пълни глупости....Ако не беше против късното захранване,пак ли щеше да я коментираш така?
Първо клюкарстваш,пък после моите подхвърляния са злобни!

# 57
  • Мнения: 640

Aз само реших да споделя с вас от добри чувства,а вие така ме нападате.Съжалявам вече,че предизвиках такава дискусия.
Аз детето си го гледам.Благодаря ти за злобните подхвърляния Mr. Green
Навярно за някои хора този форум е отдушник за натрупаното напрежение
Ти не само споделяш,ти обсъждаш грозно приятелката си и бебето и.Твоето се смеело,нейното не,пълни глупости....Ако не беше против късното захранване,пак ли щеше да я коментираш така?
Първо клюкарстваш,пък после моите подхвърляния са злобни!
NO COMMENT Sunglasses

# 58
  • Мнения: 13 804
без да съм чела всички изказвания (че са три страници) искам да кажа че 108 хемоглобин никак не е нисък са  кърмаче.
А това че тя е решила да се кърмят с късно захранване си е нейно лично решение, достойно за уважение. Това че детето не иска да яде друго е също нормално защото е въпрос на вкус - моят син не пожела да се захрани до 8 месец въпреки всички хитринки които използвах. Сега на 10 месеца и половина едва сме заместили две хранения - защото отказва всякакви зеленчукови и месни пюрета, супи и прочие... ( за информация е с хемоглобин 110)

това че детето на приятелката ти е вяло може да въпрос на темперамент, не всички деца щъкат като заредени с батерии варта Simple Smile

Според мен няма смисъл да се притесняваш за детето всичко е наред
поздрави

# 59
  • Мнения: 640
без да съм чела всички изказвания (че са три страници) искам да кажа че 108 хемоглобин никак не е нисък са  кърмаче.
А това че тя е решила да се кърмят с късно захранване си е нейно лично решение, достойно за уважение. Това че детето не иска да яде друго е също нормално защото е въпрос на вкус - моят син не пожела да се захрани до 8 месец въпреки всички хитринки които използвах. Сега на 10 месеца и половина едва сме заместили две хранения - защото отказва всякакви зеленчукови и месни пюрета, супи и прочие... ( за информация е с хемоглобин 110)

това че детето на приятелката ти е вяло може да въпрос на темперамент, не всички деца щъкат като заредени с батерии варта Simple Smile

Според мен няма смисъл да се притесняваш за детето всичко е наред
поздрави
Благодаря за информацията!
  bouquet
Ще и споделя наученото

# 60
  • Мнения: 8 242
На мен таз тема ми прилича повече на провокация за кавга пак ("за и против късното захранване"), отколкото на "загрижена" приятелка  Rolling Eyes

# 61
  • Мнения: 306
напълно съм съгласна срамота

# 62
  • Мнения: 13 804
на мен пък ми прилича на "сподели мнението си по въпроса" или на " съгласи се или не но като го четат е от полза на другите мами"

# 63
  • Мнения: 553
Възмутена съм,че по този начин обсъждаш приятелката си!
Хемоглобин 108 не е нисък.
Захранване след 6 месеца не е лоша практика.
Сама казваш,че теглото на детето е добро!
Гледай себе си и собственото си дете!

Мислех че в този форум грижата е първо за детето...
и не виждам нищо лошо когато се тревожиш за някое дете - свое или чуждо да потърсиш и други мнения, да поискаш съмет именно тук.
Защо нападате така жената - само защото не изповядва сляпо късното захранване ли?!?

Ами ако самата майка има анемия...случва се на доста родилки, никой не е виновен, нито пък е застрахован... или ако самата майка под влияние на следродилната депресия се храни недостатъчно или непълноценно...
Авторката казва, ако не се лъжа, че се притеснява не толкова от това, че детенцето е само на кърма, а че изглежда тъжно и вяло... вие няма ли да се разтревожите... и ако не сте наясно с метода на майката за гледане на детето, няма ли да се опитате да научите повече за него...
Аз съм много ЗА късното захранване, но при него майката трябва да се храни балансирано и пълноценно и то с екологично чисти храни... иначе с кърмата детенце може да се окаже че поема повече "Е"-та и други вредни вещества отколкото ако беше на АМ и беше захранено с готови пюрета и т.н. които се произвеждат от екологично чисти суровини.
Кърмата наистина е най-доброто... ако майката живее природосъобразно... нека не отиваме в крайности... защото крайностите са винаги по двойки:
ето другата крайност: ако майката се дрогира, прекалява с алкохол или пие силни лекарства пак ли кърмата е най-доброто  #2gunfire Sad Sad

Колкото за хемоглобина сина ми при изписването от родилното беше с хемоглобин 215 и лекарката каза че е нормално и че бебенцата имали по-висок хемоглобин от възрастните, а за възрасните нормата е ако не се лъжа 110-140, аз си живея със 160 така че трудно ще се съглася че 108 е чак чудесен хемоглобин  Sad Sad
И не на последно място това че теглото е в норма не е абсолютно доказателство че детето няма анемия например.

Последна редакция: вт, 04 дек 2007, 22:25 от oceanid

# 64
  • София
  • Мнения: 44 098
Еми, то за да се разбере има ли анемия се пуска просто една кръв и се гледа серума желязо и там още си някакви показатели, това си се прави естествено след като се окаже, че е нисък хемоглобина, сигурно и те са го направили...
колкото до това , че за теб 108 не е добър хемоглобин - малките деца имат по-нисък от на възръстните, нищо, че при новородените да е по-висок е нормално, така или иначе 108 си се вмества в таблиците на нормално за възръстта, макар и да е в доните граници, а това че твоя по принцип е висок - то и това не е много доре, пак е отклонение....
щом майката и лекаря й  не откриват нищо притеснително въпреки, че детето не е нахилено нон стоп....не виждам къде е проблема наистина...

всъщност при жените 120-160 се води нормален.....

Последна редакция: вт, 04 дек 2007, 22:45 от bubu_to

# 65
  • Мнения: 553
Нямам желание да влизам в пререкания, за по-ниския хемоглобин ще проверя, защото твърдиш нещо което не знам със сигурност.
Реагирах защото не ми хареса така да се напада някой защото е поискал нашето мнение... значи някой идва и показва с постинга си: аз мисля различно, притеснявам се за някого, но понеже смятам че вие сте умни добриобразовани и т.н. искам да чуя вашето мнение защото то има значение за мен и аз го ценя...

на въпроса какъв е проблема не мога да ти отговоря защото не съм видяла детето...и не знам как ще ми се види... на мене лично

# 66
  • София
  • Мнения: 44 098
Това е таблица за стойностите му при бебета и малки деца:

newborn
Hemoglobin
135-240

One week
Hemoglobin
100-200
 
1-2 months
Hemoglobin
100-180

2-6 months
Hemoglobin
95-140

6-12 months
Hemoglobin
105-140
(120 average)

1-2 years
Hemoglobin
110-130

2-5 years
Hemoglobin
111-130

Източник: http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html#ironsources


по напред в темата също има постната таблица за хемоглобина по възръсти....ако намериш и др инфо, ще е подобно....

# 67
  • Мнения: 553
благодаря ти

# 68
  • Мнения: 911
Oceanid, анемията при майката не е основание за ранно захранване.

# 69
  • Мнения: 553
Oceanid, анемията при майката не е основание за ранно захранване.

може да е причина за анемия при детето
тогава захранването е един от начините (не казвам че е най-добрия) да се достави на детето това което е в недостиг и на майката, следователно и в кърмата й

този спор започва да клони извън темата  Sad
нека не намираме "проблем" там където го няма.


# 70
  • Мнения: 398
 Аз съм с много изострена анемия и съответно и на детето се отрази.
 Привърженик съм на късното захранване , но в случая се наложи да захраня по-рано със зеленчукови пюрета.Сега му давам на обяд по малко и после си го кърмя.

 А и той вече е 8300 гр , а се роди 2950 гр. и по препоръка на двама педиатри , който са за късното захранване и аз започнах по-рано.

 Дребния много харесва пюрето и плаче за още , ама аз за сега не смея да увеличавам количеството и да заместя обедното хранене.

Общи условия

Активация на акаунт