Завишени тромбоцити,моля за съвет... :(

  • 185 890
  • 218
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 965
Yee, здравей мила отново ти благодаря за отговорите сега вече разбрах за какво става на въпрос.
Аз нямам никакви координати в Дървеница защото кръв ще ми вземат в клиниката и от там веднага се праща по шофьора на клиниката да занесе изследването.
Аз на 9ти септември съм на контролен преглед и тогава ще ми направят и изследването.Защо не си вземете направление за хематолог и не отидете в клиниката в която аз ходя уверявам те отношението на лекаря няма нищо общо с отношението на всички други които съм ходила в Бургас,Варна ,Шуме.Много съм очарована ако искаш ще ти дам координати на доктора .
Аз казах ли ти ,че като бях 1вият път в клиниката не ми взеха нито 1стотинка,не можех да повярвам,извикаха ме да подпиша някакви декларации че нищо няма да плащам,сметни пуснаха ми кръвна картина,отделно желязо,отделно само тромбоцитите нещо гледаха,на ехограф ме гледаха и костномозъчната биопсия,НИТО 1 СТОТИНКА аз не мога да повярвам честно.........
Утре си заминавам малко в моя край при мама и при тати но пак ще имам достъп до компютър ,така че нещо ако ви трябва аз съм насреща  Hug Hug Hug

# 91
  • Мнения: 27
  Yee, здравей. Адреса в Дървеница е ул. Пловдивско поле 6, тел.9701 137; 135; 132, Лаборатория по цитогенетика и молекулярна биология. Имената на лекарите които се занимават с това изследване са: А.Стоименов и Г.Балаценко (попитайте на регистратурата). Относно лечението с интерферон, не съм много запозната с влиянието му като цяло върху организма, но ако ще се лекувам с него предпочитам да е след като имам деца (ако имам  Wink).Д-р. Христова също ми каза, че съм доста млада и е рано да се започва с интерферон. За сега съм на аспирин (Тромбо ASS 100мг), но от седмица и половина ме боли стомаха. Според мен е от неправилно хранене, но и страничните ефекти на аспирина ми минават през ум. Другото което се сетих да ви попитам, срещали ли сте някъде ЕТ придружена с косопад. В същност така открих заболяването си, мъчейки се да разбера причините за косопада. Weary
 Най-глупавото е, че се чувствам добре и по нищо не мога да разбера, че имам кръвно заболяване (слава на Бога). Това до някъде ме кара да гледам малко несериозно на нещата, а не трябва smile3527 !!!

 Човек не знае през какво ще му се наложи да мине, но когато има някой до нас всичко минава по-леко, особено ако е любимия човек newsm03.

# 92
  • Варна
  • Мнения: 428
Цеци, чудесно е, че си попаднала на кадърни лекари този път. Много се радвам за теб! Много е важно човек да има доверие в лекаря си, макар винаги да трябва да е добре информиран. В коя клиника ходиш, стана ми интересно? Ние нямаме намерение да сменяме д-ра във Варна, консултираме се периодично и с един белгийски професор и засега тази схема е ок. Белгиеца даже последния път сам написа мейл, че не бях му пращала инфо от 4-5 месеца. Направо ме сащиса doh И това само след 1 преглед при него миналото лято.
Приятна почивка ти желая.

Саси, благодаря за координатите. Ще им се обадя.
Относно косопада като симптом на ЕТ не съм го срещала - търсих сега в архивите на 2 чужбински форума, без резултат. Излизат ми резултати само за косопад като странична реакция на лечение - с интерферон, хидрея, анагрелид. Общо взето тези 3-те са лекарствата, които се използват за лечение в тази група заболявания. По цял свят е еднакво.
Интерферонът е много интересно вещество, произвежда се естествено в организма като естествен имуностимулант. Има различни видове интерферон, алфа, бета, гама. В случая говорим за интерферон алфа, синтезиран изкуствено. Използва се основно в лечение на хепатити, едно от страничните му действия е миелосупресия - т.е. подтискане на активността и производството на кръвни клетки от костния мозък. Точно това е целта на лечението при тези видове болести, да се подтисне производството на клетки и да се постигнат кръвни резултати в нормални граници.
Понеже интерферонът се разгражда много бързо в организма, е необходимо инжектиране (подкожно) няколко пъти в седмицата, за да се поддържа концентрацията му висока. Предизвиква често нежелани реакции, най-вече грипоподобни симптоми ( втрисане, болки в мускулите, главоболие) обикновено изчезват след няколко седмици. Други нежелани реакции са косопад, депресия.
Плюсове: Интерферонът  е най-безопасното лечение в дългосрочен план, прилагано в момента,защото не повишава риска от левкемия и фиброза. Друг голям плюс е, че може да забави прогреса на болестта и дори да върне назад положението при вече прогресирала болест.
Другите лекарства, които се използват са по-неприятни, но за това някой друг път.

Аспиринът дразни лигавицата на стомаха, може и от него да те боли, говори най-добре с лекаря си. Донякъде си права да не започваш рано с медикаменти, защото всички имат нежелани реакции, а освен това са само ограничен брой варианти.

Харесва ми нагласата ти - човек не трябва да "робува" на  диагноза - трябва да е отговорен и последователен в лечението си/наблюдението си, но не и да оставя диагноза да направлява живота ти. Ей това докато го набия в главата на моя мъж - голям зор беше.. Това в един хроничен проблем, който изисква повече внимание, но при добър контрол не е страшен.

А относно децата - ще си прекръстим скоро темата ЕТ и бременност, сигурна съм! Цеци може да те изпревари обаче, така че, действай! Mr. Green

# 93
  • Мнения: 27

 Ох това за интерферона ми звучи много сериозно. Дано да не ми се налага да го ползвам, поне докато създам семейство. А и този страничен ефект с депресиите ме плаши.И без това съм много податлива на депресии, ако почна и с интерферон съвсем няма да изляза от дупката. Другото което си мисля за ЕТ е ... излекуване няма, има само поддръжка (или греша newsm78).
Да май ще сменим темата. Но само да кажа, че още не съм пробвала дали мога да имам бебе, но много ми се иска вече! Yee,  ти колко деца имаш? Слушкат ли newsm04?

Cecii , а на теб ти желая успех с опитите и дано скоро напишеш някоя радостна новина във форума  newsm03 !

# 94
  • Варна
  • Мнения: 428
Здравейте, момичета. Аз не съм се включвала тези дни, защото бяхме за 3 дена на южното черноморие да изпратим лятото, така да се каже Simple Smile
Аз имам един бандит на 5 год., Стилиян се казва.  Grinning Слуша , де ще иде, с такава зла майка  Joy

Сега сериозно, няма засега средство за излекуване на ЕТ, затова може би не бива да се бърза с лекарствата, защото са ограничени на брой (засега). Но..науката се развива, в момента с бурни темпове в тази област, така че, трябва да сме оптимисти!

Приятна седмица ви желая, момичета! Hug

# 95
  • Мнения: 27
Здравите!
Сега си разглеждах стари кръвни изследвания, както и последното от миналия месец и виждам, че имам още няколко показателя, които не са в норма. Питах лекарката, но тя каза, че не е нищо важно. Но на мен не ми е ясно. С тези съкращения няма как да разбера.

декември 2007:  MCHC 367g/L (от 320-360g/L); RDW 17.7% (11,6-14,8%); MPV 7.0 (8.0-12.0fL)
юли 2008: MCHC 322g/l (330-360); МCH (MCV?) 85,6 pg (28-33); еритроцитите и левкоцитите са ми почти на горната граница.

 Двете изследвания са правени в различни лаборатории. Първото в Дървеница а второто в Bodimed. Не знам на какво може да се дължи такава разлика но декември в бодимед ми изкараха тромбоцити 1010 (венозна кръв), ден след това в Дървеница 644 (периферна кръв). Не бях пила няколко дни аспирин, но мисля, че той не оказва влияние върху броя а само върху способността за слепване на тромбоцитите. Последните ми изследвания юли пак са в бодимед и тромбоцитите са ми 948. Малко се обърквам, защото такава огромна разлика е недопустима.  newsm12 Сега не знам дали наистина са ми толкова. В момента съм в Испания и още не съм ходила на лекар, но съвсем скоро ще си запиша час за да си следя състоянието.

А как ми се ходи и на мен на море, това лято нямах никаква отпуска като хората. Все работа, работа. Бях в България за 2 седмици , но кое по напред да направя.... Weary.

Хайде чао и от мен за сега Simple Smile Целувки   261uu <---много сладко

# 96
  • Варна
  • Мнения: 428
Sasi, по принцип трябва да правиш изследвания в една и съща лаболатория. Различните лаборатории имат различни машини, различни настройки и винаги ще има разлика. Би трябвало периферната кръв да дава по-високи резултати от венозната.

Това което знам,е че MCH е съдържание на хемоглобин в еритроцитите, MCHC е концентрация на хемоглобин в еритроцитите - тези може да са по-високи, ако MCV е по-ниско - т.е. ако еритроцитите са по-дребни.

Дано съм била полезна.

# 97
Здравейте,
включвам се по темата за "завишени тромбоцити", тази тема ме интересува тъй като дъщеря ми има същия проблем и бих искала да обменя информация. След установяване на завишен брой тромбоцити и бяха направени всички видове изследвания на всички органи - няма никакви отклонения. Направиха и изследване в лабораторията по цитогенетика и молекулярна биология за молекулярно изследване на фузионни гени, резултатите са отрицателни. С всички изследвания посетихме доц. Райнов - хематолог в ВМА и беше поставена диагноза "тромбоцетемия". В момента е на инжекции "Роферон"/ 3,000,000/ - 3 пъти на седмица, но стойностите за сега не са достигнали желания резултат.  Искам да науча нещо повече и до колкото виждам тук има информирани, моля да ме насочите какво и къде да го прочета. На срещите с медиците от това което говорят нищо не разбирам, а искам да имам известна представа и това, което прочета да го пречупя през моята призма за да го разбера. Опитвам се да разбера дали билколечението би могло да повлияе по някакъв начин. Ще бъда безкрайно благодарна да обменим информация. Аз ако мога да бъда полезна с нещо - ще го направя с удоволствие. Ел. пощата ми е  - panova57@mail.bg
Сиси, само за 1 ден могат да се вдигнат тромбоцитите. Моята дъщеря при един стрес ги вдигна с 1000.

# 98
  • Варна
  • Мнения: 428
Здравейте, RPP.
Съжалявам,че сте се сблъскали с такъв проблем.
Щом сте попаднали при нас, значи търсите информация в интернет. За съжаление на български тя е много малко, често е остаряла морално.
Има много ресурси за информация, най-полезни според моя опит, са сайтовете на групи за взаимопомощ между пациенти. Линковете по-долу са на такива сайтове. Там можете да откриете много информация, но на английски и немски.
http://www.mpdinfo.org
http://www.mpd-support.co.uk
http://www.mpd-netzwerk.de

Има и много други, разбира се.

Билколечение, което може да помогне при тези заболявания, няма известно. Не се знае обаче, дали не може да навреди.
Прочетете темата, доста неща сме обсъждали. Ако имате някакви въпроси, питайте.

# 99
  • Мнения: 27
 Здравейте пак!
 RPP, и аз от скоро посещавам този форум. Според мен Yee  е най- добре запозната (тя вече ти е писала). С колко високи тромбоцити е дъщеря ти и как и се отразява лечението?Много ме шокира, като каза ,че могат да се покачат рязко след стрес!!! Това доказано ли е научно? Shocked Аз често се стресирам и то повече от нормалното, но никога не съм успявала да засека дали са ми се покачвали тромбоцитите. Това много ме притесни.
За билковите лекарства нищо не мога да кажа, но имам един познат които е хомеопат и упорито ме кара да пробвам с хомеопатия. Следващия понеделник имам среща с лекарката ми и ще насочим изследвания. След като видя резултатите мисля да пробвам с хомеопатията, ако има ефект ще ви пиша непременно.

Yee , всички пишем за заболяването си , а никой не пита как е съпруга ти? Направихте ли още веднъж изследването за JAK2? И още един въпрос възможно ли е появата на тези малки червени капиляри по кожата, както и силно личащи се вени по краката да се дължат на заболяването ни? След това което написа RPP ми излезе следния въпрос: Възможно ли е ЕТ да се дължи на преживян  голям стрес newsm78

Аман от този стрес, косата  ми капела от стрес, кариеси от стрес и не знам си какво, ядосах се вече! Хората преди нас да не би да са живяли без стрес? Съжалявам за излиянието си, но имам нужда да го споделя.

Благодаря за отговорите и коментарите ви. Дано и аз да мога да помогна някой път! Grinning

# 100
  • Варна
  • Мнения: 428
Саси, стресът може да ни докара много болести за съжаление, на съпруга ми като му поставяха диагнозата, д-рите коментираха стреса като възможна причина. Никой не може да е 100% сигурен за причината, естествено.
JAK2 не сме го правили пак, още не съм звъняла в Дървеница  Embarassed. Иначе мъжът ми днес е на контролен преглед, да видим резултатите какви ще са, притеснено ми е..

Хомеопатията я ползват доста немци с ЕТ, обаче какво точно вземат - незнам. В повечето случаи обаче, не са само на хомеопатия, а и на друго медикаментозно лечение. Аз лично имам предразсъдъци към хомеопатията, струва ми се по-скоро, че е има по-скоро плацебо ефект, отколкото някакви сериозни резултати.

По отношение на подкожните капиляри, червени точки/петънца, изтръпване на пръсти, усещане за полазване и т.н., да, това се дължи на тромбоцитозата и проблеми с микроциркулацията. Томбоцитите слепват един за друг и пречат на оросяването. Обикновено взимането на един Аспирин 100 дневно решава този проблем, защото пречи на тромбоцитите да се слепват.

RPP, забравих да кажа, че резултатите с интерферона настъпват бавно - при моя мъж трябваха около 6-7 месеца докато започнат да падат показанията. Интерефронът действа с натрупване в организма и след продължителна употреба обикновено се стига до намаляване на дозата. Така че, имайте търпение.

# 101
  • Мнения: 965
Здравейте момичета  Hug
Аз другита седмица заминавам за София на контролен преглед и да пуснем изследването JAK2 .
Дано всичко да е наред,нещо много неща почнха да ми се натрупвам и се притеснявам,другата седмица освен че ще направя това изследване ,на 12 най-вероятно ми предстои и цветна снимка за проходимостта на тръбите,страх ме е от резултата   Sad Sad Sad
Стискайте палци  Hug

# 102
  • Мнения: 27
Цеци спокойно, не се тревожи. Надявам се всичко да е ок, стискам много палци!:)   sun

# 103
  • Варна
  • Мнения: 428
Ceci, не се притеснявай, като се притесняваш много и става по-лошо. Ще се оправят нещата, не се тревожи. JAK2  не е толкова важен, въпросът е всичко останало да е ок и да си заченете едно хубаво бебче. Понякога , обаче, колкото повече го искаш, толкова повече не става. Успокой се, не го мисли толкова и ще стане!  Wink
Иначе при нас нещата са ок, чернодробните ензими са почти в норма, другите неща също. Засега е това.
Приятна седмица на всички!

# 104
  • Мнения: 965
Здравейте момичета как сте?
Аз вече съм в София утре съм на контролен преглед,дано всичко да е ок  Praynig
Yee  радвам се мила че и вашите изследвания са добре  Hug
 Sasi  благодаря ти за стиснатите палци Hug
Прегръщам ви момичета,утре вечер като се прибера в Шумен ще ви пиша ако някои от изследванията са станали изобщо  Wink

Общи условия

Активация на акаунт