Суха=атопична кожа?

  • 14 407
  • 49
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 801
Мили мами, напоследък доста четох за атопичен дерматит и незнам дали нямаме и ние. Още от изписването ни (или малко след това) забелязахме с майка ми едно малко обривче под дясната ключица, по- скоро малка грапавинка, но не обърнахме внимание. Не изчезва, но не става и по- голямо. Преди десетина дни на грапавичкото се появи нещо като суха пъпчица и се отлюспи сама. Иначе кожата ни е много хубава. Веждичките ни са русички (досега не си личаха изобщо), а кожата там доста зачервена. Майка ми, сестра ми аз имаме суха екзема там, появява се нещо като пърхот, та си мислех, че може и Ники да има, затова е зачервена кожата там. Но вече се притеснявам. Последните няколко дена прекарахме доста навън, без да мажем лицето и сега бузките му са като изпръхнали, та допълнително се притеснявам. Изцяло на кърма сме, ако това има значение, избягвам млечни продукти, отвреме на време кисело мляко. Та въпросът ми е дали става въпрос за атопичен дерматит, как мислите? Кожата му иначе е много мекичка и не е суха (с изключение на онази грпавинка и сега веждичките и бузките), ползваме серията Себа Мед. Дали да купя кремче за лицето и дали да е за атопична кожа? Таткото е на редовни смени на работа, а аз нямам шофьорска книжка, за да отидем на дерматолог и незнам дали е нужно на този етап. Дали да изчакаме или по- добре да ни види специалист? Посъветвайте ме, моля ви!

Последна редакция: чт, 08 май 2014, 17:59 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 8 999
Естествено, че е по-добре да се консултираш със специалист. А ти самата може да заведеш детето да му направят изследване за стафилококи - това е един много типичен признак /сухата кожа по бузките/ за наличието на такива. До 1 г. се лекуват лесно, но после е един ужасно дълъг, болезнен и травмиращ за детето процес. Дори и педиатърът да не ви насочи, иди на изследване по собствено желание. Взема се секрет от носа и гърлото и не е скъпо.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 801
Благодаря за бързия отговор! Все още се чудя обаче дали изпръхналите бузки не са от студа и дали да не опитам първо с подходящ крем за лице? А какви са признаците за стафилококи?

# 3
  • Мнения: 469
Здравей ние имаме атопичен дерматит по диагноза леко ни се зачервяват бузките и брадичката. Застудено време го мажа с кремче на Мустела за студено време  вкъщи го мажа с крема на д.р Тайс той е много хубав. а след поставянето на диагнозата ни изписаха Елоком- кортикостероиди при обостряне на обрива а през другото време ни предписаха крема на д.р Тайс но аз вече си го ползвах но за студ си ползвам непременно Мустела

# 4
  • София
  • Мнения: 2 801
А може ли без поставена диагноза да мажа с подобни кремчета или трябва да ми ги препоръча дерматолог?

# 5
  • Мнения: 70
 Здравей,

ето я моята история:

Първо аз съм АД и ме беше страх, че и детето ми ще бъде с това заболяване.
Към третият месец на дъщеря ми  и се появиха зачервявания, суха кожа и леко лющене на двете бузки, на гърдичките от дясно по ключицата, на едното краче на прасеца. Появяваше й се също и на веждите леко зачервяване.  #2gunfire  Не много големи петънца но все пак аз очаквах АД и се притесних. Така се надявах, че нея ще  я подмине, още повече момиченцата уж приличали на бащите си. Отидохме на лекар в Мединска академия ( Кожна клиника, доктор Виолета Нанкова по препоръка на моя дългогодишен дерматолог) и потвърдиха диагнозата АД, но в лека форма. Нямаше нужда от лекарства . Предписаха ни едно мазило, което се прави по аптеките(не всяка аптека). Третирах сухите участъци и обривите и минаваха. Сега сме на девет месеца и кожата й е много добре. От време на време се появява петънцето под ключицата, но го мажа с това мазило и минава. ЛЕко ни изпръхват бузките, но това е нищо, като знам какви случай на АД има. Имам много опит в това отношение.

Препоръки от дерматолога:

1. Омазняване със зехтин
2. Къпане не всеки ден( през ден)
3. по възможност не със сапун, а с някакъв течен измиващ гел
4. Особено внимание при захранване
5. Кърмене
(разбира се по възможност)

Какво направих аз:
1. Изцяло на кърма до 6 месец
2. Внимателно захранване, продължително и бавно.
3. Ползвам Себа Мед
4. Мажа личицето й с кремчето на Себа мед преди излизане.
5.къпя я с Себа мед baby bubble.
6. Кърмих я до 8-я месец, докато премине захранването с повече храни. Сега сме на Нестле НАН ХА

Моят съвет:
Консултирай се с дерматолог.
Кърми детето възможно най-дълго
Забави захранването до 6 месец.

Аз не мога да ти кажа дали твоето дете има АД или не. Аз ти казвам какво се случи с нас и какво правя. Много често децата получават разни обриви на ранна възраст без това задължително да значи АД. 


"Гледай си детето, като едно напълно здраво дете" Това ме посъветва дерматоложката от МА. Това ще ти кажа и аз!

Успех и ако имаш въпроси пиши! Стана малко дълго, но темата е сериозна и исках да съм максимално изчерпателна. Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 553
Според мен лечебните мазила с кортикостероиди не трябва да ползваш без да го съгласуваш с лекар. Може наистина да е от студа, където сте излизали, но ако не отмине според мен е най-добре да се консултираш с лекар още от рано.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 801
vermar, може ли координати на д-р Нанкова? Пиши ми на лични. Благодаря за мененията, мисля да се консултирам с дерматолог.

# 8
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
идете на дерматолог (не алерголог или педиатър), ако може дерматолог с опит с бебета, за да постави диагноза
моят съвет- избягвай млечни продукти, особено прясно мляко и др. алергизиращи храни докато кърмиш
ние сме пробвали всевъзможни кремове, които можех да купя, много съм доволна от Атодерма на Биодерма, с което се поддържаме
успех и дано да няма проблеми

# 9
  • Мнения: 469
Сисе ако въпроса ти е към мен за кремчетата без да са предписани, Да можеш на д.р Тайс и Мустела другото Елоком не го мажи без да ви е погледнал специалист

# 10
  • Мнения: 469
Здравей,

ето я моята история:

Първо аз съм АД и ме беше страх, че и детето ми ще бъде с това заболяване.
Към третият месец на дъщеря ми  и се появиха зачервявания, суха кожа и леко лющене на двете бузки, на гърдичките от дясно по ключицата, на едното краче на прасеца. Появяваше й се също и на веждите леко зачервяване.  #2gunfire  Не много големи петънца но все пак аз очаквах АД и се притесних. Така се надявах, че нея ще  я подмине, още повече момиченцата уж приличали на бащите си. Отидохме на лекар в Мединска академия ( Кожна клиника, доктор Виолета Нанкова по препоръка на моя дългогодишен дерматолог) и потвърдиха диагнозата АД, но в лека форма. Нямаше нужда от лекарства . Предписаха ни едно мазило, което се прави по аптеките(не всяка аптека). Третирах сухите участъци и обривите и минаваха. Сега сме на девет месеца и кожата й е много добре. От време на време се появява петънцето под ключицата, но го мажа с това мазило и минава. ЛЕко ни изпръхват бузките, но това е нищо, като знам какви случай на АД има. Имам много опит в това отношение.

Препоръки от дерматолога:

1. Омазняване със зехтин
2. Къпане не всеки ден( през ден)
3. по възможност не със сапун, а с някакъв течен измиващ гел
4. Особено внимание при захранване
5. Кърмене
(разбира се по възможност)

Какво направих аз:
1. Изцяло на кърма до 6 месец
2. Внимателно захранване, продължително и бавно.
3. Ползвам Себа Мед
4. Мажа личицето й с кремчето на Себа мед преди излизане.
5.къпя я с Себа мед baby bubble.
6. Кърмих я до 8-я месец, докато премине захранването с повече храни. Сега сме на Нестле НАН ХА

Моят съвет:
Консултирай се с дерматолог.
Кърми детето възможно най-дълго
Забави захранването до 6 месец.

Аз не мога да ти кажа дали твоето дете има АД или не. Аз ти казвам какво се случи с нас и какво правя. Много често децата получават разни обриви на ранна възраст без това задължително да значи АД. 


"Гледай си детето, като едно напълно здраво дете" Това ме посъветва дерматоложката от МА. Това ще ти кажа и аз!

Успех и ако имаш въпроси пиши! Стана малко дълго, но темата е сериозна и исках да съм максимално изчерпателна. Simple Smile
Здравей!!! Може ли да те помоля ако е удобно и възможно и ако пазиш рецептата на кремчето да ми я напишеш, че в нашия град нямаме кой знае какви специалисти

# 11
  • Мнения: 47 972
вземи си крем за студено време на бюбхен, на мустела или друга марка, някой по-мазничък, може и само линола фет да мажеш преди излизане
не ползвай сапун и мажи по-често с лосионче или каквото ползваш
щом нямате по- сериозни оплаквания и кърмиш, би трябвало да отшуми след време

# 12
  • Мнения: 581
Само да допылня, че за изпрыхнали бузки от студ може да пробваш вместо с крем,  с бял вазелин - на нас ни го бяха препорычали като беше новороден и имаше много сухи участычи които се лющеха. Вазелиныт е много чисто мазило и е много добре за малки бебета. Иначе се присыединявам кым всички сывети на vermar  (и за по-рядкото кыпане и кысно захранване), които и иначе са полезни за сывсем здрави бебета, но при сымнения за проблематична кожа, са повече от препорычителни. стискам палци все пак да не е АД.

# 13
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
не искам да влизам в спорове, само искам да споделя нещо от моя опит
Моето бебе беше със страшен АД (педиатърът ни, който се пенсионира тази година, каза, че не е имал такъв случай в практиката си). На нас лично, по- рядкото къпане не му се отрази добре. Най- добре му действаше киснене в овесени трици- никакви сапуни, шампоани и пр.  След като кисне колкото може, леко се попива и се маже с овлажняващ крем (тука главно препоръчват вазелин, но аз както писах съм по- доволна от Атодерма). Предполага се, че така клетките на кожата се напълват с вода и кремът ги запечатва, запазвайки влагата по- дълго.
Аз също най- напред избягвах къпането колкото може, но в нашия случай определено беше по- лошия вариант.
Просто е добре човек да си следи детенцето, защото и тук нещата не са универсални.
Успех пак и дано всичко да е под контрол.

# 14
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
И моята дъщеря е с АД (аз съм с много суха, а таткото - с много чувствителна кожа). Какво направих - късно и бавно захранване, избягвам и досега всички храни, които се считат за алергени. Къпане - всеки ден с атопичната серия на Мустела и един път седмично - с трици. Никакво триене на кожата. Мазане единствено и само с хидратантни кремове, а не с мазно - А-дерма с омега киселини и Еусерин - бебешката серия за АД (няма го обаче в България, носят ми го от Испания). При обостряне - не се маже с чист кортикостероид. Еусерин имат и успокояващ спрей от същата серия за АД на бебета. Широки дрехи, нищо мъхесто и вълнено по тялото и там, където детето играе, търкаля се и пълзи. Преди излизане - и в студ и в горещо време - мазане с хидратиращия крем. Никакво претопляне и изпотяване.
Атопичните деца са по правило по-пъргави, по-жилави и се счита, че са по-интелигентни и изпреварват връстниците си в развиието. Но те не са болни деца. "Гледай си детето, като едно напълно здраво дете" - напълно подкрепям.
Ако може и аз да помоля за рецептата за този правен крем в аптеките!~ Laughing

# 15
  • Мнения: 152
Моето момиченце от известно време има ужасно суха кожа по коремчето, гърдичките и гърба. Започнах да я мажа със зехтин, но няма промяна засега. Чудя се дали е дерматит, алергия към нещо или друго. Имаме вече час за лекар, но моля ако има някоя мама с подобен проблем да пише. Благодаря ви

# 16
  • София
  • Мнения: 17 591
Тотално се обърках кое се отнася за теб и кое за детето. Ти ли ползваш себамед, детето или и ти и то? Кой има екзема при веждите? Изобщо...  Confused

# 17
  • Мнения: 19 294
моята дъщеря има АД.съветвам те да вземеш мерки навреме,защото в противен случай състоянието може много да се влоши.както са ти казали по-горе къпане без шампоани и сапуни.на нас много ни помага къпане в смрадлика и трици.след къпане кожата само с епопива леко и веднага се намазва с крем.ти избягвай силно алергизиращите храни.мажи бебо по два пъти на ден и в никакъв случай не излизайте без крем на лицето.
Благодаря за бързия отговор! Все още се чудя обаче дали изпръхналите бузки не са от студа и дали да не опитам първо с подходящ крем за лице? А какви са признаците за стафилококи?
при стафилококова инфекция се появяват жълтеникави крусти,които започват да воднят.

Моето момиченце от известно време има ужасно суха кожа по коремчето, гърдичките и гърба. Започнах да я мажа със зехтин, но няма промяна засега. Чудя се дали е дерматит, алергия към нещо или друго. Имаме вече час за лекар, но моля ако има някоя мама с подобен проблем да пише. Благодаря ви
аз също мажех доста дълго време отначалото със зехтин.той обаче не винаги е подходящ за атопична кожа.моят съвет е да го смениш ако наистина имате АД с подходящ крем.на нас най-добре ни действат правени кремове,но в България почти никъде не се предписват.за суха кожа са подходящи и кремове с урея.най-добре ще те посъветва лекарят,въпреки че ние ходихме на 20различни докато намерихме някой,който наистина да разбира и попмага.

# 18
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
напълно споделям мнението на b_u_b_i, явно и те имат горчивия опит като нас
същото смятам за зехтина- аз също опитвах в началото, но нямаше ефект и според мен по- добре действат овлажняващи кремове и процедури, отколкото омазняващи
Момичета, при най- малки проблеми взимайте мерки, защото когато нещата са извън контрол е страшно...
Искам само да споделя, че при нас АД имаше връзка с хранителни алергии, въпреки че беше само на кърма

# 19
  • София
  • Мнения: 2 801
Днес бях при педито и взех направление за дерматолог! Дано всичко да бъде наред! Благодаря на всички за съветите!

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 1 168
Пиши какво ти е казал дерматолога.И ние имаме този проблем освен зачарвените бузки се оявяват и пъпчици по тях-после изчезват и пак се появчват.Също така е кожата отстрани на коремчето е по суха....и ние ли да ходим на дерматолог? newsm78

# 21
  • Мнения: 639
Синът ми е с АД и съветът ми е: не мажи със зехтин, относно Линолафет имам съмнения - поне при нас не помогна. Вземи си на Мустела гел/шампоан 2 в 1 за измиване - и на главата, и на тялото и НЕ МИЙ СЪС САПУН изобщо (нито шампоан, дори да са бебешки). Преди да стигнеш до Елоком-а, пробвай Хомеоплазмин - това е някакъв вид хомеопатичен вазелин, ползва се 7 дни, после обикновен меден вазелин 10-ина дни и после пак 7 дни Хомеоплазмин и така. Но това е, когато е по-зачервено или има коричка. Ако е само суха кожата, гледай да я поддържаш овлажнена със специални кремове за атопична кожа - аз ползвам на Аvene, от Стелатопия на Мустела дребният пищи колкото му глас държи, явно му щипе. За предпазване от слънце Мустела имат специален крем за атопична кожа - при нас действа много добре. А зимата периодично мажа с един крем, който ни го правят в аптеката (мога да ти напиша съставките на лични, ако искаш). Аз също съм установила, че при по-често къпане (киснене във вода) детето е по-добре. Затова редовно сме във Велинград. А пък аз както обичам СПА-хотели... Laughing

# 22
  • Мнения: 3 500
Леле, момичета, да ви кажа, шашнахте ме като изчетох. Моника също е с много суха кожа. Крачетата й, особено отзад на прасеца са доста сухи и грапави, дори на места има като по-твърди петънца. Лицето й е добре. Понякога се появява по някое червено петънце на брадичката. Мажа с крема на д-р Тайс и нещата се оправят. По тялото няма никакви проблеми, кожата й е перфектна. Единствено на крачетата и на ръчичките отзад има такива сухи участъци и петна. Още като бебе обърнахме внимание на педиатърката да види тези участъци. Тя каза, че са лишеи и да мажа с Елоком. Сега в момента не я мажа с нищо. Просто смятах, че кожата й е по-чувствителна и суха. Дали и при нея не се касае за атопичен дерматит?
Дали да не я заведа на кожен?

# 23
  • Мнения: 19 294
Леле, момичета, да ви кажа, шашнахте ме като изчетох. Моника също е с много суха кожа. Крачетата й, особено отзад на прасеца са доста сухи и грапави, дори на места има като по-твърди петънца. Лицето й е добре. Понякога се появява по някое червено петънце на брадичката. Мажа с крема на д-р Тайс и нещата се оправят. По тялото няма никакви проблеми, кожата й е перфектна. Единствено на крачетата и на ръчичките отзад има такива сухи участъци и петна. Още като бебе обърнахме внимание на педиатърката да види тези участъци. Тя каза, че са лишеи и да мажа с Елоком. Сега в момента не я мажа с нищо. Просто смятах, че кожата й е по-чувствителна и суха. Дали и при нея не се касае за атопичен дерматит?
Дали да не я заведа на кожен?
моят съвет е повече да не се допитваш по този въпрос до педито.Елоком е кортикостероиден крем и към тях се привиква и при продължителна употреба предизвикват атрофия на кожата.няма нужда да мажеш с него без нужда,тоест щом са само сухи участъци,малко на брой ,не я сърбят и т.н.по-добре мажи с крем за суха или атопична кожа .за д-р Тайс съм чувала добри отзиви.можеш да се консултираш и с дерматолог.при нас нещата започнаха точно от суха кожа на крачетата,после на ръчичките във формата на екземи.педито беше некадърно и състоянието се влошаваше .много педиатри въобще не са специалисти я тази област и само предписват глупости.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 801
 mamaGabi, ще съм ти много благодарна, ако ми пратиш съставките на кремчето.
 Dona Noli и аз много се чудех какво да правя, но смятам, че АД е нещо доста сериозно и е по- добре да се установи колкото се може по- рано, за да се предприеме адекватно лечение. Дано и при вас да не е АД, но по- добре да го види специалист.
Ние другата седмица ще ходим на дерматолог в 29 поликлиника, педито ни препоръча д-р Георгиев, но незнам нищо за него. Дано да е добър и да има опит с бебета. Ще ви държа в течение. Между другото бузките му се оправиха, пак са си мекички, явно от студа били изпръхнали, но веждичките са зачервени Sad Дали е достатъчно да ни види дерматолог или се нуждаем от консултация с алерголог, как мислите?

# 25
  • Мнения: 47 972
я кажете повече за тези трици, моя син сега е много добре, но едно познато детенце е  в момента с много обострен АД, направо милото е много зле, та да им препоръчам тия трици и как се ползват
също и мазила подходящи за крусти и лишеи по главата и лицето- вследствие на АД, за голямо дете- на 4 г(не бебешки крусти)

# 26
  • Мнения: 3 500
Не, аз не съм мазала с Елоком. Педито препоръча, но дали съм я мазала всичко на всичко 3-4 пъти и то отдавна. Повече не съм ползвала Елоком. С кремчето на д-р Тайс за суха кожа мажа, но само по лицето. Не съм мазала по крачетата. Значи и ние най-добре да посетим дерматолог!

# 27
  • Мнения: 639
И аз съм мазала само няколко пъти, когато беше много зле положението, обаче като знам как боли след намазване с тоя Елоком... А за дерматолог - аз лично вече съм се отказала да го водя. Толкова доктори обиколихме, какво ли не съм чула - да сме правели китайска гимнастика или да се преместим да живеем на надморска височина над 2000 м #Crazy newsm78, да пробваме с акупунктура и какво ли още не. Всеки дерматолог дава някакъв вид мехлем, крем и прочее с кортикостероиди - уж не били много силни, уж нямало странични ефекти, а то мажем няколко дни, изчезва, след 1 седмица пак се появява с още по-голяма сила. На нас доста ни помогна д-р Михайлов (даваха го в предаването Часът на мама) - лекува с хомеопатия, билки, природосъобразно хранене. Е, не можем да спазваме всичко стриктно, но като цяло имаме подобрение от това мазило, което ни даде - Хомеоплазмин.

# 28
  • Мнения: 745
Здравейте Мами!да споделя с вас и нашата история,може да помогна на някого.Сашко имаше много хубава кожа първия месец.после започна да става много суха в областа  на корема и след това се появиха ситни пъпчици.заведох го при педито и тя ми каза да ми правя промивки с тетера,да давам вит с и да го мажа със зехтин.пъпките изчезнаха и до някаква степен кожата започна да се нормализира.да ама 1 ден забелязах че има обрив на бузката,седеше като протъркано.помислих че е от ципчето на анорака.да ама не!появи се и на другата бузка,после на челото.когато отново отидохме при педито вече имаше и по главата.тя реши че е от млякото и ми каза да го сменя.от нан1 на нан ха,предписа ми  едно мазило,което се слага във водата.той милият още повече се обрина,като сгъвките на крачетата станаха ужасно зачервени и целият в едни малки червени пъпчици.много се притесних и веднаха при дерматолога.забравих да напиша че обрива на бузките го третирах с елокон и той изчезна.когато споделих това с дерматоложката така ме изгледа!!!!много е макък!!!неиното мнение беше че има мн суха кожа.изписа ми един правен крем ,мажа го ве4е 4 ден и кожата му е много добре.ще ходим пак в понеделник да го види,защото този крем е силничък и трябва да се жиди как ще се процедира по-нататък.пазя рецептата на крема,ама трудно я разчитам!нали знаете как пишат лекарите Simple Smileсмятам че всеки,който има проблем,трябва да търси мнението на специалист,а да не прави експерименти с децата си!!1 Sickуспех на всички желая!!!  bouquet

# 29
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Dona Noli - потвърждавам напълно написаното от b_u_b_i
Аз съм най- доволна от дерматолога- поне в нашия случай нито педиатрите, нито алерголога успяха да ни помогнат. Както веднъж една мама беше писала, децата с АД са като туристи- от кабинет на кабинет. И ние обиколихме и видяхме сума специалисти, всеки даваше нови мазила и сиропчета. Важно е да се попадне на лекар, който има опит и на когото имате доверие. Моето бебе беше толкова зле, че в продължение на 3 месеца съм го мазала с кортикостероид почти от главата до петите и това по 2 пъти на ден.... Но се доверих на лекаря, той го следеше  за странични ефекти и мазилото беше от по- слаб клас. Елоком е силен кортикостероид, но много педиатри го изписват съвсем спокойно за бебета. Имайте предвид, че понякога и правените в аптеката кремчета  имат кортикостероиди, макар и примесени, пак не са съвсем безобидни.
И да кажа, че доколкото съм чела, причина за обостряне на АД може да е само суха кожа.

За овесените трици- аз купувах овесени трици на Авино- не знам в БГ дали ги има, но те са и доста скъпи. След известно време започнах да правя сама- слагам обикновени овесени ядки (без примеси, необработени) в кърпичка от тензух и ги завързвам. Заливам ги с вряла вода (или най- топлата вода на бойлера) във ваничката, където го къпя и ги оставам да престоят около 5 мин. След това разреждам водата да стане приятна за къпане (в никакъв случай водата да не е много топла) и започвам да изстисквам кърпичката докато съвсем изстискам ядките. Те пускат млечно оцветена вода и цялата вода във ваната става млечно- кафеникава. Кисна детето докато изстине водата. После не изплаквам, само леко го попивам и мажа с хидратиращ крем. Не е трудно и не е скъпо. С това се успокоява кожата, особено ако има сърбеж, знам че го прилагат и при шарките.
mamavassi - това е за триците, но да ги следи специалист, лечението на тези неща обикновено е комплексно
Тежките случаи като нашия са редки, слава Богу, просто важно е да се взимат мерки да не стига до там, защото аз мисля, че сигурно имаше начин моето детенце да не се влоши чак толкова много. С две думи- следете си бебенцата и търсете специалист при най- малки проблеми.

# 30
  • Мнения: 47 972
мерси, следи го специалист и в бг, и в страната където живее, плюс баба- лекар, ама в последно време е много зле детето и затова питах за триците, защото аз лично не съм го правила

# 31
  • Мнения: 19 294
за триците аз купих от една мелница смлени.казах им ,че са за малко бебе и човекът каза,че ми е избрал там ,където са най-чисти.също ги слагам в тензух,заедно с другите билки и варя 20мин.после разреждам водата.тази рецепта е от книга на Петър Димков и предполагам,че заради другите билки трябва да се вари 20мин,а за триците само може и по-малко.
преди да започнем къпане с тази отвара,я къпех с различни видове олио за баня,пак специални за атопици.после един лекар ми каза,че когато се вади бебето от водата ,олиото остава по кожата както и част от мръсотията на тялото.след това кремът,с който се маже не може да попие максимално.затова било по-добре да се къпе за кратко във вода с неомазняващ препарат(пак специален за АД,не сапуни,шампоани,пяна за баня и т.н.)


също и мазила подходящи за крусти и лишеи по главата и лицето- вследствие на АД, за голямо дете- на 4 г(не бебешки крусти)

тези крусти воднят ли и какъв цвят имат?обикновено те показват стафилококова инфекция и е нужен антибиотик,може Фуцидин,но трябва да се види от лекар.
аз съм слагала компреси от черен чай на лицето ,когато обривите на малката бяха възпалени,водняха и образуваха крусти.това го препоръчват в кожната клиника тук.чайът трябва да е био,за да не е тъпкан с пестициди.има антибактериални свойства.
между другото след раждане при епизиотомия също се препоръчва киснене в черен чай.

Последна редакция: пт, 07 дек 2007, 17:14 от b_u_b_i

# 32
  • Мнения: 19 294
а при някой от вас вземана ли е проба от изпражненията?
когато положението беше най-зле при нас,Мари имаше нишки кръв в акото,но в БГ всички лекари казваха,че пробата нищо нямала да покаже.после една хомеопатка ни изписа Бифидобактерии и не знам дали от тях обривите се подобриха.после се позаинтересувах и разбрах,че наистина имало някаква връзка между санирането на дебелото черво и кожата.та ми е интересно дали и други са приемали такива бактерии.

# 33
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
mamavassi, сега забелязах, че питаш и за главата. Предписваха ни специални шампоани за себорея, псориазис и т.н . По принцип се ползват 1-2 седмично, но много трябва да се внимава да не попаднат в очите. Понеже на бебе не може да обясниш да не мърда при къпане, много ме беше страх и го мих само 2 пъти.
Следвайки съветите на дерматолога, аз го мажех с кортикостероида и по главата и така много бързо при него отшумяха крустите- с няколко намазвания само (той имаше по- скоро рани).
Успех на детенцето, знам какво изживяват, ако нещо друго мога да помогна- насреща съм

b_u_b_i - не сме приемали нищо, при нас няма много хомеопати и съответно хомеопатични лекарства. Но сигурно си права за тези неща. Аз мисля, че основният проблем при нас е хранителните алергии (беше само на кърма!). В момента, в който спрях да го кърмя, на около 8 месеца и мина на специално мляко, състоянието му се нормализира. Сега се сещам, че кръв в акото има и при хранителни алергии. Мари алергична ли е към мляко? Между другото напоследък четох различни материали, според които алергиите може би се дължат на това, че с препаратите унищожаваме полезните бактерии в нас и около нас. Така, че няма да се учудя, че приемането на бактерии може да подобри състоянието. 

Последна редакция: пт, 07 дек 2007, 18:21 от pirinka

# 34
  • Мнения: 47 972
хм,моят син беше много зле като бебе, ама полека- лека с ханителен режим, мазане и т н се оправи и сега даже ходи на ясла, няма екземи и е добре
обаче това детенце живее в дания, там досега лекарите твърдяха че екземата няма връзка с храната, но той ставаше все по- зле и по- зле
през лятото беше в българия за малко и го водиха при мустаков
дал е алергия към повечето алергени, за които го е тествал, и то силна, и от два месеца е на диета, но е по- зле от всякога, има много крусти по главата, по тялото на много места има лишеи, сърбят го и се чеше и има и насложена инфекция, така че мажат антибиотик и кортикостероид( към който вече е доста привикнал), както и всякакви мазила за атопична кожа
ту им казват да го къпят, ту да не го къпят, и понеже само триците не са ползвали, реших да поразпитам за тях...
за бактериите- мисля си и аз че има връзка, нали затова и бебетата ги захранваме късно , за да укрепне лигавицата

# 35
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
mamavassi, триците са полезни най - много за овлажняване на кожата и за успокояване на сърбежа. не може да се излекува с тях.
в такова състояние, както са те, на човек му се струва, че няма измъкване- аз сменявах лекаря  Embarassed
Знам, че тестовете за алергии не се приемат еднозначно, но тука тестват и съвсем малки бебета (моят син нямаше 6 мес, когато го тестваха за първи път). Според мен детето е добре да го тестват към по- широк кръг от храни и др. алергени.  Може да има и кожна алергия- моят син се зачервява много само ако аз съм пипала някакъв млечен продукт и после го докосна без да се измия, на моя позната бебето й е така към брашно....
Вярвам, че всичко останало си го знаят, иначе бих написала и още
Дано да успеят да овладеят проблема.

# 36
  • Мнения: 19 294
моята дъщеря също нямаше 6месеца като правихме тест за алергии.
тук има специализирани клиники за лекуване на деца с АД.доста деца се подобряват значително след лечение там.ако не са пробвали ,нека се позаинтересуват и да настояват за лечение в такава клиника.сигурна съм ,че и в Дания има.при нас лично педиатърът въобще не беше много наясно с болестта и не даваше никаква информация за възможни методи на лечение.затова и много се лутахме докато съберем инфо и намерим подходящи лекари.

# 37
  • Мнения: 47 972
в дания изобщо не са го тествали досега, твърдят че няма връзка  АД с алергия и детето ядеше всичко без ограничение
това лято са го довели при мустаков, по нястояване на едната баба
той го е тествал за всички възможни алергени, хранителни и нехранителни, над 150 май, и е дал силна реакция към половината от тях
сега е на доста ограничен режим, едва от 2 месеца, но има наслагване и на тежка инфекция, има подути лимфни възли около местата със силна екзема и ползват и доста антибиотици
знам че триците няма да го излекуват, но поне да се облекчи малко сърбежа  Sad, защото той е и доста нервен от постоянния сърбеж и се чеше много и си вкарва инфекция и се влошава
моя син беше на режим за храненето и аз вярвам че това му помогна да му минат кожните проблеми, надявам се и на това детенце да му минат полека лека, но той е на 4 годинки, чак сега решиха да му направят тестове и да го лекуват...изписали са му и кларитин да пие известно време...изобщо май има все пак връзка между АД и алергиите, но каква е точно и колко, не знам

# 38
  • Мнения: 2 726
И ние сме с АД след консултация с дерматолог ,мажа личицето(там ни беше суха и белещасе кожата)с крем на мустела,има специална серия за АТОПИЧНА И МНОГО СУХА КОЖА серията е стелатопия,след две намазвания кожата стана наистина бебешки мека

# 39
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
mamavassi, дано триците облекчат сърбежа, може всеки ден да го кисне в тях
И ние бяхме по същия начин- подлудяващ сърбеж, постоянни инфекции, антибиотици, подути лимфни възли ... Не искам да си спомням и се моля да не се повтаря....
нашето антихистаминово лекарство се казва Hydroxyzine- то е от първо поколение антихистамини, но е много добро за облекчаване на сърбеж. Изпробвахме и Бенадрил, а Зиртекът направо го подлуди. И затова досега сме на това лекарство- може би е най- доброто за сърбеж. Да се консултират с лекар, може да опитат (тука е с рецепта).
Аз както писах, бях на проби и грешки- и с лекарите, и с кортикостероидите, и с овлажняващите кремове и с антихистамините- има голяма разлика какво използваш, въпреки че уж действат еднакво...
Стискаме им палци

Последна редакция: вт, 11 дек 2007, 16:42 от pirinka

# 40
  • Мнения: 47 972
и аз бях на проба и грешка, но при това дете досега 4 години се отричаше напълно тази теза, сега чак  се насочиха към алергията, досега само опитваха с овлажняващи и кортикостероидни кремове и това е
в дания не могат да си купуват свободно лекарства май, а на тях мустаков им е изписал кларитин, не знам защо, той май изписва повече други, но явно така е преценил
моя син пък е алергичен към кларитин и му действа най- добре перитол, стар но изпитан антихистамин

# 41
  • София
  • Мнения: 2 801
Днес бяхме на дерматолог. Диагноза: лека форма на себореен дерматит. Каза, че няма връзка с храната, която приемам. Изписа ни Lipobase 3 по1 и Locoid Lipocream само вечер. Другата седмица ни вика на контролен преглед. Ще пиша как се повлиява от кремчетата. Дано да имаме успех.

# 42
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
дано бързо да отшуми. аз бих те посъветвала да внимаваш все пак какво хапваш- особено избягвай прясно мляко. Или наблюдавай как му се отразява.
И на мен ми казваха, че не може като го кърмя толкова да са силни алергичните реакции, но не се оказаха прави.

# 43
  • София
  • Мнения: 2 801
Прясно мляко по принцип не обичам, но кисело си похапвам и не съм видяла реакция. Въвеждам и телешкото месо по малко в менюто си. Досега само фъстъци и мед не съм хапвала, както и бобовите, от другото по малко си опитвам, но дерматологът каза, че няма връзка с моето хранене. Някой знае ли всъщност каква е разликата между себореен и атопичен дерматит?

# 44
  • Мнения: 19 294
pirinka, колко е голямо твоето бебче и кога получихте АД?все още ли кърмиш?доколкото разбирам спазваш някаква диета.питам,защото аз в началото много спазвах,но нямаше подобрение.сега ям хапвам всичко,включително шоколад и прясно мляко.възможно ли е да я сенсибилизирам пак?

другият ми въпрос е къде живеете и слагали ли сте ваксина за варицела?казаха ми,че тя влошава АД,а тук май е задължителна.

# 45
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
сега е 1 г. 4 мес. Първият обрив получи на 1 мес- леко мина, само с овлажняващи кремчета, вторият- също. Третият обрив получи на 3 мес, бяха 4 почивни дни и докато отидем на лекар, лицето и гърдичките му станаха на кора.... Аз кърмих докато стана на 8 мес, след 6 мес вече дохранвах и захранвах, пазих диета последните 3 месеца, когато доказаха хранителната алергия. Диетата ми беше без всякакви млечни продукти и яйца, ядки и риба.
Аз съм в САЩ сега и тука не смеят да ти препоръчат нещо, за което не са съвсем сигурни. Аз повтарях 3 месеца на педиатрите, че има АБКМ, но никой не искаше изрично да ми каже- да, пази диета или да, спри да го кърмиш- аз да преценя....  БГ алерголог ми беше казал, че е по- добре да се кърми, въпреки всичко, особено първите 6 мес. Според мен избягвай прясно мляко, ако можеш, по- добре е кисело или сирена (един от педиатрите даже ми препоръча да махна прясното мляко изобщо от къщата, но той е с много силна алергия към млякото- изпадна в алергичен шок)
След като спрях да кърмя, беше вече и топло,  детето се  изчисти за 1 седмица. Сега като стана студено и пуснахме парно, кожата му е по- суха, понякога има сърбеж и леки обриви по крачетата и ръчичките, които за сега овладяваме без кортикостероид. Той е на диета, обаче.

Тук ваксините са повече от всякъде, но аз чакам. Мога да ги отлагам, докато го запиша на градина или училище, след това - не, че няма да го приемат. Пропуснала съм вече 4 ваксини, главно шарки, но ще се опитам да ги отложа до късна пролет и да ги правя по една (че ги слагат по 4 наведнъж). Иначе според педиатрите и алерголозите, ваксините никак на нищо не влияят, но аз не съм сигурна, че е съвсем така.

# 46
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
sise_to, аз мисля, че прясното мляко е по- силен алерген от киселото- точно, заради бактериите, както споменах
ето какво намерих за дерматитите- може да прочетеш за себореен дерматит, има и полезни практически съвети. аз мисля, че са добри за спазване, дори човек да няма алергична реакция, защото такава може да се отключи и в по- късна възраст
http://www.lekar.bg/news-18/info-181

# 47
  • Мнения: 297
Според мен е добре да се консултираш със специалист. Дъщеря ми също имаше атопичен дерматитл Нашата педиатърка препоръча да ползваме балсама на Д-р Тайс, а след това започнахме да ползваме олио за вана на Мустела. Кожичката се оправи, беше като напукана. Така, че п-добре е специалист да те посъветва как да постъпиш.

# 48
  • София
  • Мнения: 2 801
Попрочетох това- онова за себорейния дерматит, но при нас има само зачервени веждички и малко по- суха кожа на бузките (мисля, че по- скоро, защото не го мазах като излизахме на разходки). Иначе кожата му е мекичка. При нас има и фамилна обремененост, бях писала, че и майка ми, и сестра ми, и аз имаме отвреме навреме пърхот на веждите, явно и ние сме със себореен дерматит Sad Преди малко го намазах с Locoid Lipocream и го приспах, порових се в нета и сега съжалявам, че го намазах. Кортикостероиден е #Cussing out Май ще продължавам само с Lipobase...  Thinking

# 49
  • Мнения: 341
Ние имаме АД от 5 месечна възраст,мазала съм с какво ли не ,сега при последния преглед при дерматолога и на нас ни изписаха липобаза и липокрем каза,даги смесвам и да я мажа 2 пъти дневно,от липокрема се слага по малко количество.Нашето е от много суха кожа не от АКБМ ,и по препоръка на лекарката мажа с овлажняващ крем по 4 пъти дневно.

Общи условия

Активация на акаунт