лихвите на ипотечните заеми

  • 4 498
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 91
Изтеглили сме ипотечен заем от 46000 лвеа август 2006 ,лихвата ни е 7,9 в лева в пощенска банка,за наше съжаление трябва да изплащаме 30 години и тка връщаме 114000 лева,тези дни получих писмо от банката че се е вдигнал лихвения процент.Отивам на място да проверя и се оказа че с 0,5 е вдигната и вноската ни от 327 лева вече е 342 а лихата ни е 8,4 %вече а крайната сума за връщане е 120000 лева при главнижа 46000 потресена съм.Моля споделете какви лихвени проценти са вашите кредити и нормално ли е това?

# 1
  • Мнения: 46 492
Теглихме го 2004 г. 12.75%.
След това 3 пъти го сваляха, вноската ни от 422 лв. стана 326 лв. Сега е 7% и нещо, не знам точно колко.
От ОББ. Сега го вдигнаха на някои клиенти, на нас не са, защото сме с добро кредитно минало (демек стари, изплатили няколко  кредита  Laughing)

Никога не съм го смятала така, както ти  newsm78
Смятам го:
30 г. по "неизвестна сума за наем", която скача всяка година, но минимум 500 лв. = 180 000 евро + нищо на наше име.

В другия случай 30 г. по 326 лв. (и по-малко очаквам  Whistling) = 117 360 лв. + апартамент на наше име.

Никой не дава пари за без пари, но колкото и да са лоши банките, някак си не ми се дават 180 000 лв. на хазаин, който през това време ще изплати втори апартамент  Laughing

# 2
  • Мнения: 547
Никога не съм сравнявала просто лихви.
Теглихме от ОББ, защото сме им клиенти от години. ГПР - ок.7.35% за 16г.

Моето мнение донякъде съвпада с това на Никол: вземаш кредит, плащаш си за което.
И още, след като си сложил главата в торбата, стягаш си 'четирибуквието' и бачкаш здраво, за да си платиш задълженията(евентуално предсрочно).

# 3
  • Мнения: 1 172
Закупуването на имот е инвестиция. Всеки сам преценя дали, кога и как му е най-изгодно да купи определен имот. Не всички инвестиции са добри и носят планирания (желания) финансов резултат.

Не виждам смисъл да се оплюват банки и да се смята какво печели банката  - с банката имате договор, който й дава права да променя лихвите вероятно. Би трябвало да сте смятали и да смятате какво печелите вие от това, че сте сключили договор и сте изтеглили ипотечен кредит, а не каква е далаверата на банката. Така много по-точно ще си формулирате интереса.


# 4
  • Мнения: 518
 разсъждавам като никол -за да притежавам собствено жилище  друг избор нямам .
но също съм възмутена от лихвените проценти .в "юнион банк" не ми признаха дохода , оцениха жилището поне на 2пъти по-ниска цена от пазарната , поискаха ипотека и на другия ми апартамент в последния момент . в крайна сметка изплащам 29 000 евро при лихва близо 13 процента за 25 години . не съм проверявяла дали още са вдигнали лихвата , но твърдо смятам да правя всякакви шмекерии  Twisted Evil, за да рефинансирам.
намислила съм един приятел да ме назначи фиктивно на мн. висока заплата. за 6 месеца ще плащам яки данъци , но ще кандидатствам в др. банка за около половината на този лихвен процент.

# 5
  • Мнения: 296
Като се тегли заема се подписват не малко книжа. Ако заема ти е за 10, а не за 30 години ще платиш не 120 000, а 75 000 примерно, разликата е драстична. Въпрос на много сметки за съжаление и много компромиси Sad
Няма значение коя е банката. Това са фактите...

# 6
  • Мнения: 8 999
В Пиреос банк - беше 6.5 %, а от два месеца е 6.9 % с тенденция да расте??? Хубавото е, че и доходите ни растат.

# 7
  • Мнения: 91
Ние искахме за по малко години и такава ни беше уговорката,но ден преди да сключим сделката ни обявиха че не можело за по малко ,а за 30 години трябвало да подпишем и нямаше вариант вече,на мен ми струва че лихвата ни е доста висока спрямо другите банки 8.4% ми се струва доста въпреки че ги вдигнаха може би трябва да помислим за рефинансиране

# 8
  • Мнения: 192
Вижте ДСК!
Чух някакви слухове за под 7% в левчета.

# 9
  • Мнения: 296
Ние искахме за по малко години и такава ни беше уговорката,но ден преди да сключим сделката ни обявиха че не можело за по малко ,а за 30 години трябвало да подпишем и нямаше вариант вече,на мен ми струва че лихвата ни е доста висока спрямо другите банки 8.4% ми се струва доста въпреки че ги вдигнаха може би трябва да помислим за рефинансиране

ooo и нас така ни пробваха, говорихме си през цялото време (3-4 седмици събиране на документи 1 по 1 разбира се) за един период и отиваме на финала, усмихва ни се човека и казва "Всичко е готово, документите са наред и срока е малко по голям"
Е цялата банка разбра! Вдигнах добър скандал и стана на моето!
Сега мога да кажа, че съм доволна от банката и условията  Mr. Green
Става въпрос за Експресбанк

# 10
  • Мнения: 91
И при нас имаше разправий но без успех,уж познаваме управителя на банката и той уж на наша страна в началото после изкараха че не ни стигали доходите които незнам в предварителните уговорки как стигаха и ни казаха ако искате се откажете, е как да се откажем като сме дали капаро и собсвениците ни дадоха ключа още на предварителния договор и ние бяхме започнали с ремонтите нямаше  как да се откажем карахме се, спорихме , #Crazyно не така останаха нещата .Вече потребителските кредити са около 8% а ние с ипотечен

# 11
  • Мнения: 8 999
Само да вметна: радвайте се, че сте успели да си купите жилища, макар и лихвите по ипотечните кредити малко да се вдигнаха! Обследвам редовно пазара за недвижими имоти /някак се пристрастих след като продадох три наши жилища, купих други три, а две отдадох под наем/ и установих, че цените за закупуване се покачват /при това драстично/, а наемите остават същите /та дори и лек спад наблюдавам напоследък!/.  Сега апартамент, който струва около 200 000 евро, се отдава под наем за 450-500 евро. Ако парите за покупката се вземат от банка, със сигурност няма да плащате месечни вноски, които да се равняват на един наем. Пазарът вече така взе да се преобръща, че е по-евтино да живееш под наем в хубав район, в голямо жилище /4 стайно/, отколкото да плащаш ипотека върху цената на същото това жилище. Можеш да си на сметка единствено, ако поне 80% от парите за покупката са си ваши, лични средства.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 447
И нашия кредит го увеличиха с 0,5 пункта в Пощенска банка

# 13
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Всички банки си вдигнаха лихвените проценти с около 0,5%
А аз какво да кажа,че като служител съм с преференциялни условия. %-та ми е променящя се величина всеки месец. Пълна подигравка. за 2 месеца вноската ми е скочила с 40 лв. Е пак е по-ниска отколкота на останалите клиенти,но ще е за 1- 2 месеца и после ще стане по-висока #2gunfire

# 14
  • Мнения: 518
на мен ми поискаха ипотека и на другото жилище няколко дни преди да ми изтече срока за подписване на нотариален акт . буквално ми извиха ръцете - иначе губех капарото . как пък преди това едната ипотека беше напълно достатъчна , та изчакаха последния момент ,  да нямам време да пробвам в друта банка  #Cussing out!!!

може да е по-скъпо да плащаш заем ,отколкото наем , но накрая все-пак притежаваш нещо което да оставиш на децата си или да използваш като капитал за да увеличиш доходите си и т. н.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 447
на мен ми поискаха ипотека и на другото жилище няколко дни преди да ми изтече срока за подписване на нотариален акт . буквално ми извиха ръцете - иначе губех капарото . как пък преди това едната ипотека беше напълно достатъчна , та изчакаха последния момент ,  да нямам време да пробвам в друта банка  #Cussing out!!!
В коя банка стана това?

# 16
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
на мен ми поискаха ипотека и на другото жилище няколко дни преди да ми изтече срока за подписване на нотариален акт . буквално ми извиха ръцете - иначе губех капарото . как пък преди това едната ипотека беше напълно достатъчна , та изчакаха последния момент ,  да нямам време да пробвам в друта банка  #Cussing out!!!

Сигурно не си обяснила всичко,но как така те накараха да ипотекираш друго жилище. Ти договор беше ли подписала с банката?
А като нямаш нотариялен акт как го беше ипотекирала това жилище?

# 17
  • Мнения: 296
за съжаление го има момента с извиването на ръце.
Ние бяхме прочели всичко точка по точка, имаше доста неща за които бяхме по компетентни от човека който ни движеше нещата в банката, НО...
Заема не зависи от този човек. Първо, идва да го консултира един, който е тесен специалист - той си измисля някакви правила, после този същия специалист, отива и докладва на шефката си, която от своя страна, допълва с нови странности(шефката е митична личност и с нея не се срещаш) и след това , цялата документация се изпраща във Варна, за да я прегледат "специалисти" за "оценка на риска" съответно и от тях изскача някое ново правило...
и с цялата тази комуникация, която за тях е служебна изяждат времето...
При нас плюсът беше, че забавяне от още месец щеше да е доста неприятно, но в никакъв случай не и фатално, така че не се оставихме селските номерца да минат и явно сме изглеждали доста решителни, за да ни уважат претенциите.
Така че исках да кажа, че каквото и да четеш колкото и да питаш все нещо ще стане-все "някой шеф ще е казал" или пък "Вие не сте ни разбрали"...
За това или да се движат успоредно нещата в 2 банки, или да си имаш запас от време за извънредни ситуации, за да не се налага да преглъщаш по голямо хапче от това което си предвидил...

# 18
  • Мнения: 46 492
Сигурно не си обяснила всичко,но как така те накараха да ипотекираш друго жилище. Ти договор беше ли подписала с банката?
А като нямаш нотариялен акт как го беше ипотекирала това жилище?

Ипотекира се след прехвърлянето на собствеността, но преди това е получила писмо, че Банката й одобрява кредита. при нас се получи нещо подобно, по доходи ни одобриха за определена сума, но след оценката (която беше явно занижена, предполагам оценителката искаше да й дадем пари, за да пише по-висока  Rolling Eyes) ни отпуснаха по-малка сума, за щастие ние успяхме да намерим разликата, че иначе не знам какво щяхме да правим като нямаме друг имот.

# 19
  • Плевен
  • Мнения: 1 738

Ипотекира се след прехвърлянето на собствеността, но преди това е получила писмо, че Банката й одобрява кредита. при нас се получи нещо подобно, по доходи ни одобриха за определена сума, но след оценката (която беше явно занижена, предполагам оценителката искаше да й дадем пари, за да пише по-висока  Rolling Eyes) ни отпуснаха по-малка сума, за щастие ние успяхме да намерим разликата, че иначе не знам какво щяхме да правим като нямаме друг имот.
По-принцип се прави така, по доходи ти казват може тази сума,обаче,ако жилището ,което ще се ипотекира е с ниска стойност,сумата ще е по-малка.
Но не може да се ипотекира жилище ,което няма нотариален акт.
на мен ми поискаха ипотека и на другото жилище няколко дни преди да ми изтече срока за подписване на нотариален акт .  как пък преди това едната ипотека беше напълно достатъчна , та изчакаха последния момент

# 20
  • Мнения: 178
Годишната такса за кредити в евро е по - висока, което компенсира изцяло по - високата месечна такса на кредитите в лева. Освен това трябва да се има впредвид за какво го ползуваш тоя кредит. Ако ще ти трябва евро, нека да е в евро, но ако ти трябват левове нали всеки път трябва да сменяш евро за левове, а за това се плащат комисионни.

# 21
Актуален е въпроса с тези покупки на жилища защото българина е научен че имота си е чиста далавера щом го купиш. Но на каква цена? Защото пазара определя цената. Разбира се че не трябва да се купува апартамент в Радомир за 20 хиляди лева като си мислиме че след време ще "порастне" цената му защото може да се случи точно обратното. Апартамента (или всяко едно жилище ) се купува респективно за да се живее в него  и си е чист разход защото само му се плащат консумативите, ток, вода, парно и данъци. Сега искам да кажа че ако се направи една проста аритметика с "даването под наем" на жилище и същевременно му се изплащат лихви и главници за срок от 30 години също си е чиста набутвация. За какво иде реч? Ами ето простата аритметика какво показва. Например едно жилище струва 100 хиляди лева. Давате го под наем за 200 лева и получавате в края на годината общо като сума 2400 лева като не броим че сте скрили данъците. Ако обаче го продадем за 100 хиляди лева и сложим парите в банката на депозит например 4 процента ние получаваме годишно рента за тези пари на стойност 4000 лева -почти двойно повече от наемите и освен това не сме заплашени от бягане на наематели с неплатени туй онуй и ежегодни ремонти на апартамента на когото сме длъжни да ги правиме като хазяи защото има наематели които живеят бетер циганите и не пазят чуждия имот.   Накрая обаче ние пак си имаме 100 хиляди лева в банката плюс докараната лихва по 4000 лева на година. Чиста работа. Излиза един актуален въпрос обаче. Дали ще спечелим наистина или ще стане така че имота след десет години ще поскъпне двойно -200 хиляди лева а ние имаме само сто в банката плюс 40 хиляди от лихвите което прави 140 хиляди. Докога може да расте цената на един имот? Тази статистика никой не може да я даде. Ако имота е на централно място може да му се иска по голям наем отколкото лихва банката може да даде и тогава при всички случаи печелим. Но ако е "западащ" то наемите не могат да го спасят и цената на наемите пада прогресивно със цената му. В Брезник например апартамент купен по социалистическо струващ 6100 лева (гарсониера) сега се продава за 5000 лева и няма кой да го купи защото няма работни места за да се работи и живее в тоя град. Миграцията беше описана като прогноза още през 1976 година от една американска статистика която казваше че през 2000 година 80 процента от населението на Земята ще живее в големите градове и столиците. И това наистина е така вече. София от 1 милион преминала до жалките 600 хиляди жители през "турската ескурзия" през 1989 г сега наброява вече неофициално 3 милиона. Като се има предвид че българина не напуска лесто родното си село и очаква чудеса все още не са се преселили всички от провинцията. В Гърция обаче ако се погледне ще се види точно това за което говоря. Гърците са 10 милиона от които 7 милиона живеят в Атина и 2 милиона живеят в Солун. Останалите 1 милион са пенсионери с пенсия по 500-600 евро и живеят в планините и селата като отглеждат кози и зеленчуци. Българина все още не е  проумял това и е готов не да се засели в големия град като си продаде имотите ами отива направо на гурбет в чужбина което гърка няма да го направи защото просто ....няма къде да отиде. Навсякъде плащат колкото у тях . У нас обаче раутата е малко по друга ако се замислите. Отивайки в чужбина той изпраща поне половината си пари в БГ като с това допринася навлизането на "чужди инвестиции"  което пък ще доведе изравняване на стандарта с този на Европа не след 50 години а само след 12-13 години. Тогава просто без производство на нищо ще си живеем бедно но щастливо и ще се молим май пак да се върне социализъмът!   chef

# 22
  • Мнения: 4 970
От кога са вдигнали лихвените проценти Shocked  НИе сме с кредит към Пощенска банка и преди няколко медеца ги питах ако има промяна дали да о4аквам писмо.Т еми казаха - не- директно на гишето ще разбера  ако има промяна Close.ТОва означава ли че  този месец трябва да очаквам по-голяма вноска Sick.НИе сме в евро.Сключихме договора на 7.4%

# 23
  • София
  • Мнения: 12 554
При всички положения Велмарче ще имаш корекция на вноската, след като много добре знаеш, че ЕК заплаши със санкции заради ниските лихви.

# 24
  • Мнения: 46 492
При всички положения Велмарче ще имаш корекция на вноската, след като много добре знаеш, че ЕК заплаши със санкции заради ниските лихви.

Не е сигурно, в ОББ не променят на всички, нашата не я пипнаха.

# 25
  • Мнения: 7 430
Боби199 - мерси за обяснението.
...не знам защо мен ме е страх да тегля заем Tired Искаше ми се да купя някое помещение за търг. цел, но все повече се разубеждам  ooooh! ...

Много ми се иска ако някой е теглил заем от Уникредит Булбанк да сподели Peace

# 26
  • Мнения: 518
да отговоря ,че нещо се бях заплеснала по др. теми .
такааа , само дебело да подчертая , че вече бившият ми мъж е юрист от 10 години в доста голяма фирма и има опит . той движеше нещата.
ипотекира се естествено жилището , което се купува . ипотеката се учредява в деня на сключване на нотариалният акт , едновременно с него(абе все едното от двете е било първо , ама не помня вече кое) и при нотариус избран от банката .
 за тази цел платихме на оценител ,изпратен от банката . въпреки ужасно по-ниската цена от пазарната , получихме одобрение , но дни преди изтичането на предварителният договор с продавача , от банката поискаха ипотека и  на другото ми жилище - собствено и с нотариален акт !- оценката на новото вече не стигала !!! а допреди 10 дни уж стигаше и вс. беше ок. така за заем от 29 000 евро имам ипотека на две жилища , по пазарни цени от последния месец ,стойността им е над 110 000 евро.
банката е "юнионбанк".

# 27
  • Банкя
  • Мнения: 823
И ние с мъжа ми имаме ипотечен кредит към Пощенска банка (от септември миналата година). В договора пише, че лихвата се формира от базисния лихвен процент БЛП + 0,4 процентопункта (направиха ми отстъпка 0,5, тъй като си получавам заплата при тях) тоест 7,4%. Беше ми ясно, че БЛП може да се вдигне, както и стана, та и ние получихме писмо, за увеличаване на лихвата.
В същото време заемът ни е с 3 години фиксирана лихва от 5,05%. Та нещо не ми се връзва увеличението в нашия случай  Rolling Eyes
Ще пращам таткото да проучи на място в банката, но все не му остава време. Да видим какво ще обяснят...

# 28
  • Мнения: 4 970
Е на мен защо не са ми изпратили писмо токава newsm78 И с колко в крайна сметка са увеличили лихвата? изрично ги попитах преди няколко месеа как се процедира в такива слу4аи и теми казаха  че нямат практика да уведомяват  писмено.

# 29
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Е на мен защо не са ми изпратили писмо токава newsm78 И с колко в крайна сметка са увеличили лихвата? изрично ги попитах преди няколко месеа как се процедира в такива слу4аи и теми казаха  че нямат практика да уведомяват  писмено.
Банките си увеличиха лихвения процент масово мисля,че от 1 ноември, заради криза в американската банкова система и последствията от нея. Питай в банката колко е лихвата ти,само те знаят.
БЛП + 0,4 процентопункта (направиха ми отстъпка 0,5, тъй като си получавам заплата при тях) тоест 7,4%. Беше ми ясно, че БЛП може да се вдигне, както и стана, та и ние получихме писмо, за увеличаване на лихвата.
В същото време заемът ни е с 3 години фиксирана лихва от 5,05%. Та нещо не ми се връзва увеличението в нашия случай  Rolling Eyes
Банката винаги записва една клауза,че може едностранно да променя лихвения процент.  И в моята банка фиксираният лп го увеличиха.
oska,ако ипотеката на старото ви жилеще е била достатъчна,защо ипотекирахте и новото.Не е задължително да се ипотекира това,което се купува.Може да е друго ,както и да е собственост да други лица,които са съгласни с ипотеката. А Юнионбанк е без коментар. Когато теглихме кредит, мъжа ми провери там и условията бяха трагични.

# 30
  • Мнения: 4 970
попаднах на някаква статия в нета, 4е се отнася за кредитие в лева Thinking.ДАЛи е само за тях наистина? Утре щ е ходя да питам Sick

# 31
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
попаднах на някаква статия в нета, 4е се отнася за кредитие в лева Thinking.ДАЛи е само за тях наистина? Утре щ е ходя да питам Sick
Виж в сайта има телефон за информация,за да не се разкарваш да питаш
http://www.postbank.bg/TransformationService.asmx/XHTML?strXML=/ … gram%20My%20home/

# 32
  • Мнения: 518
nadi mishi , избрах да ипотекирам , жилището ,което купувам , защото беше на по-висока пазарна цена . оценката стигаше за обезпечение на искания заем . не по мой избор поискаха ипотека и  на жилището ,което вече притежавах - в последния момент , както вече писах .
а избрахме" юнионбанк",защото кредитния инспектор беше уж наш човек ! наш човек - дръжки Crossing Arms!
сутринта изплатиха парите на продавачите , следобед родих  Crazy! голям зор си беше Mr. Green !

# 33
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
nadi mishi , избрах да ипотекирам , жилището ,което купувам , защото беше на по-висока пазарна цена . оценката стигаше за обезпечение на искания заем . не по мой избор поискаха ипотека и  на жилището ,което вече притежавах - в последния момент , както вече писах .
а избрахме" юнионбанк",защото кредитния инспектор беше уж наш човек ! наш човек - дръжки Crossing Arms!
сутринта изплатиха парите на продавачите , следобед родих  Crazy! голям зор си беше Mr. Green !

Вярно е било голям зор Simple Smile

# 34
  • Мнения: 91
Данашия е в лева и миналата седмица получихме писмото а увеличението е в сила от новата година,пиши като получиш отговор за вашия кредит

# 35
  • Мнения: 4 970
Данашия е в лева и миналата седмица получихме писмото а увеличението е в сила от новата година,пиши като получиш отговор за вашия кредит
Ок! Благодаря ти Simple Smile

# 36
  • Мнения: 734
Съгласна съм с мнението на някои дами, че просто лихва не бива да се сравнява....Да не говорим, че колкото е по-дълъг периода на погасяване, толкова по-голяма е лихвата, която си върнал на финала - нормално. Но пък имайте предвид, че парите доста се обезценяват, така че от сегашна гледна точка 120 000 лв може да изглеждат немалко пари, но след 30 години, може човек да не е в състояние и свястна боксониера да си купи за тези пари...кой може да предвиди..Simple Smile
При нас лихвата е по-малка от сумата, която сме теглили, но кредитът е за 20 г. и месечната вноска е значително по-голяма Simple Smile Смятахме, мислихме и така решихме. Теглихме в евро, още не са ни увеличили лихвата, докато при левовите вече е увеличена, до колкото знам. Годишния процент на разходите беше около 7%, но не мога да цитирам с точност...

# 37
  • Банкя
  • Мнения: 823
Аз вчера ходих в Пощенска банка и попитах за това увеличение на БЛП и дали важи за нас с мъжа ми, тъй като сме с 3 години фиксирана лихва. Казаха ми, че в случаите с фиксирана лихва за определен период, увеличението на важи. Чак след изтичане на този срок, ще ни вдигнат лихвата. Grinning

# 38
  • Мнения: 1 152
Сега получих обаждане от Булбанк, че имам нова лихва по ипотечния заем от 6,88% на 9,18%. Три пъти ура!!!!! Да са ни честити новите придобивки.

# 39
  • Мнения: 734
И ние получихме днес обаждане от Пощенска банка, че са вдигнали лихвения процент...
На печелившите - честито!  smile3507

# 40
  • Мнения: 386
Сега получих обаждане от Булбанк, че имам нова лихва по ипотечния заем от 6,88% на 9,18%. Три пъти ура!!!!! Да са ни честити новите придобивки.

Как така от 6.88 на 9.18 - та това е над 2 % ?!

# 41
  • Мнения: 734
Сега получих обаждане от Булбанк, че имам нова лихва по ипотечния заем от 6,88% на 9,18%. Три пъти ура!!!!! Да са ни честити новите придобивки.

Как така от 6.88 на 9.18 - та това е над 2 % ?!

И при нас е над 2%, до колкото разбрах от съпруга ми...Изпратили били миналия месец някакво писмо, което никой не е получил и сега трябвало да доплатим увеличението със задна дата (и за миналия месец). Имат ни телефоните, имат и-мейли...И въпреки това договорите са такива, че могат да злоупотребяват по всяко време...

# 42
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Сега получих обаждане от Булбанк, че имам нова лихва по ипотечния заем от 6,88% на 9,18%. Три пъти ура!!!!! Да са ни честити новите придобивки.
А как ви се формират лихвените проценти? Някаква плаваща величина + постоянна, но каква ви е плаващата? При мен например е софибор.

# 43
  • Мнения: 1 152
И при мен е софибор, щото кредита е в лева...., не е пред мен договора, за да я видя точно надбавката как се определя.

# 44
  • София
  • Мнения: 4 020
Как така над 2 %? Ние имаме кредит от Пощенска, но го вдигнаха с 0,5%. Да не би нещо да не съм разбрала?!

# 45
  • Мнения: 5 178
BulBank качва поетапно на клиентите си с 2%, защото договора е посочено, че лихвата се префиксира при промяна на БЛП с повече от 2%, затова така скача наведнъж

# 46
  • Мнения: 1 152
Има ли клиенти на Булбанк с ипотечен кредит, за да ми каже някой има ли в месеца с първата по-висока лихва някакво преанюитиране? Този месец вследствие на това вноската е почти двойна от обичайното.... #Crazy


Как така над 2 %? Ние имаме кредит от Пощенска, но го вдигнаха с 0,5%. Да не би нещо да не съм разбрала?!

Правилно си разбрала. Вчера говорих с Пощенска, евентуално да рефинансирам от там и ми казаха, че нямат такива жестоки повишения на лихвите, а само 0,5 за евро и 0,35 за лева.

BulBank качва поетапно на клиентите си с 2%, защото договора е посочено, че лихвата се префиксира при промяна на БЛП с повече от 2%, затова така скача наведнъж



По тази логика на договора, лихвата може да стане 50-80 %  #Crazy #Crazy #Crazy

# 47
  • Мнения: 4 970
МОля ви уточнете за лихви в лева или евро говорите?

# 48
  • Мнения: 1 152
Моят кредит е левов.

# 49
  • Мнения: 386
Конкретно за Булбанк да попитам, след като се образува от СОФИБОР + надбавка, колко ви е надбавката?

# 50
  • Мнения: 1 152
При мен при сключване на договора беше 3,81%, но сега щом общата лихва е 9,18%, БЛП на Булбанк ми казаха, че е 6,13% означава, че вече е 3,05%

# 51
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Конкретно за Булбанк да попитам, след като се образува от СОФИБОР + надбавка, колко ви е надбавката?
Аз казах,че става въпрос за друга банака, а не булбанк . Аз съм със софибор,защото съм служител,но вече лихвата ми стана колкото на клиентите. Но пък за клиентите лихвата е твърда, а не например БЛП + нещо и няма талива сътресения.

# 52
  • Мнения: 734

Как така над 2 %? Ние имаме кредит от Пощенска, но го вдигнаха с 0,5%. Да не би нещо да не съм разбрала?!

Правилно си разбрала. Вчера говорих с Пощенска, евентуално да рефинансирам от там и ми казаха, че нямат такива жестоки повишения на лихвите, а само 0,5 за евро и 0,35 за лева.


Това е повишението само на лихвата, но годишния процент на разходите далеч не се формира само от лихвата..До колкото разбрах са повишени и разните му там такси....и т.н. и затова се получава такава разлика...И още нещо разбрах - че увеличението е само за тези, които вече са изтеглили кредит, а за тези, които тепърва ще получават - условията си били старите.... newsm78

# 53
  • Мнения: 1 152
И още нещо разбрах - че увеличението е само за тези, които вече са изтеглили кредит, а за тези, които тепърва ще получават - условията си били старите.... newsm78


Да, докато не мине определен период /при мен близо 2 години/ и не ги изтряскат и тях.

# 54
  • Мнения: 5 178
И още нещо разбрах - че увеличението е само за тези, които вече са изтеглили кредит, а за тези, които тепърва ще получават - условията си били старите.... newsm78
Moже и да не ги истряскат, зависи от БЛП

А общо взето лихвите по ипотечните заеми се качват, вече няма 6.ЬЬ%, Бул Банк почват от 7,50 за нови клиенти

В момента има парадокс, че потребителските са с равни,а на места и с по-ниски лихви от ипотечните.. Причината е ясна, банките търсят връткане на парите (ликвидност) за малките си периоди

Да, докато не мине определен период /при мен близо 2 години/ и не ги изтряскат и тях.

# 55
  • Мнения: 1 152
Moже и да не ги истряскат, зависи от БЛП

А общо взето лихвите по ипотечните заеми се качват, вече няма 6.ЬЬ%, Бул Банк почват от 7,50 за нови клиенти

В момента има парадокс, че потребителските са с равни,а на места и с по-ниски лихви от ипотечните.. Причината е ясна, банките търсят връткане на парите (ликвидност) за малките си периоди

Да, излиза така че е по- добре да рефинансирам от тях самите. В момента условията са по-добри по всички параграфи...направо се чудя дали да не предоговоря условията си с Булбанк.

# 56
  • Мнения: 734
И още нещо разбрах - че увеличението е само за тези, които вече са изтеглили кредит, а за тези, които тепърва ще получават - условията си били старите.... newsm78


Да, докато не мине определен период /при мен близо 2 години/ и не ги изтряскат и тях.

Ами всъщност при нас са минали около 6-7 месеца...
А няма ли някакъв ограничен брой пъти, които можеш да рефинансираш? А и нали има такса, която се плаща за рефинансиране...Изобщо дали си на далавера от цялата работа или не....Ако платиш сума за рефинансиране, после след 4 месеца пак ти вдигнат лихвата...ще излезе, че човек се е прецакал..

# 57
  • Мнения: 1 152
Ами всъщност при нас са минали около 6-7 месеца...
А няма ли някакъв ограничен брой пъти, които можеш да рефинансираш? А и нали има такса, която се плаща за рефинансиране...Изобщо дали си на далавера от цялата работа или не....Ако платиш сума за рефинансиране, после след 4 месеца пак ти вдигнат лихвата...ще излезе, че човек се е прецакал..

Нямам представа колко пъти може да се рефинансира. И си права, че нищо чудно след няколко месеца да има нова лихва....и става дявол на магаре. Таксата за предоговаряне на условията по договора в Булбанк се определя от сумата на заема и варира. Та като се сметне наказателната лихва за предсрочно погасяване и такса за предоговаряне...и всички такси, които се плащат в новата банка и нотариални такси и други такива, трябва много добре да се прецени.

А вие на какви нива сключихте договора - БЛП + надбавка?

# 58
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
има такса за рефинансиране,но ако само предоговаряте условията ,не е рефинансиране.Ако има по-добри условия в същата банка по-добре се възползвайте.
А годишната такса и застраховката за чия сметка са в Булбанк?

# 59
  • Мнения: 734
има такса за рефинансиране,но ако само предоговаряте условията ,не е рефинансиране.Ако има по-добри условия в същата банка по-добре се възползвайте.


Без да твърдя със сигурност мисля, че има и такса за предоговаряне...


А вие на какви нива сключихте договора - БЛП + надбавка?

Ами до колкото знам винаги е БЛП+надбавка....Има разни такси за управление  на кредите,за не знам си какво още...И дори някои банки да вдигнат само процента за управление (а да не променят БЛП), може годишния процент на разходите да е дори по-висок..
Както споменахте...трябва здраво да се смята и да се мисли...

# 60
  • Мнения: 1 152
има такса за рефинансиране,но ако само предоговаряте условията ,не е рефинансиране.Ако има по-добри условия в същата банка по-добре се възползвайте.
А годишната такса и застраховката за чия сметка са в Булбанк?

Годишната такса и застраховката на имота са за наша сметка, само застраховка живот е за тяхна.

# 61
  • Мнения: 5 178
Moже и да не ги истряскат, зависи от БЛП

А общо взето лихвите по ипотечните заеми се качват, вече няма 6.ЬЬ%, Бул Банк почват от 7,50 за нови клиенти

В момента има парадокс, че потребителските са с равни,а на места и с по-ниски лихви от ипотечните.. Причината е ясна, банките търсят връткане на парите (ликвидност) за малките си периоди

Да, излиза така че е по- добре да рефинансирам от тях самите. В момента условията са по-добри по всички параграфи...направо се чудя дали да не предоговоря условията си с Булбанк.

Moже да предоговяряш, Сасано
до 50 хил лв 550 лв е таксата, над тях 1100 лв
и ще ти свалят на 7,50%

# 62
  • Мнения: 1 152
КОТЕ, а как точно става това предоговаряне, искам си директно по-нисък лихвен процент ли?Има ли шанс да не ми я свалят, а само да ми вземат таксата? Над 50 000 лв. главница ли таксата е 1100 лв или общото задължение - лихва + главница?

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 4 132
Боби199 - мерси за обяснението.
...не знам защо мен ме е страх да тегля заем Tired Искаше ми се да купя някое помещение за търг. цел, но все повече се разубеждам  ooooh! ...

Много ми се иска ако някой е теглил заем от Уникредит Булбанк да сподели Peace


Дидка, ние сега теглим оттам  Peace
Засега съм доволна, в момента имат промоция до края на годината - за целия период на кредита няма да имаме никакви такси - за обслужване, за предсрочни погасяване, за застраховки, за разглеждане на кредита и т.н.  Peace

# 64
  • Мнения: 1 152
Засега съм доволна, в момента имат промоция до края на годината - за целия период на кредита няма да имаме никакви такси - за обслужване, за предсрочни погасяване, за застраховки, за разглеждане на кредита и т.н.  Peace

Няма такса за предсрочно само ако погасите с ваши средства, а не примерно със средства на друга банка /рефинансирате/.

# 65
  • Мнения: 5 178
КОТЕ, а как точно става това предоговаряне, искам си директно по-нисък лихвен процент ли?Има ли шанс да не ми я свалят, а само да ми
 вземат таксата? Над 50 000 лв. главница ли таксата е 1100 лв или общото задължение - лихва + главница?
ами отиваш при кредитния си инспектор, принципно до момента няма отказ щото сега им прасваш на тезгяха 1100 лв за главница над 50 хил..7.5% е достатъчно висок процент

# 66
  • Мнения: 1 321
Запис и аз да следя темата че сме го окъсали и ние с тия лихви.. Tired

# 67
  • Мнения: 2 125
Чета...и ми става лошо ooooh!
След няколко дена подписваме и ние (нотариално изповядване) и ще гледам каво ще става. Аз имам кредит от 111000 евро за 25 години. Апартамента е оценен с 10 000 евро отгоре, а и дори не съм виждала оценителката. Агенцията ми се разправя със всичко.

# 68
  • Мнения: 1 152
До сега доста мои познати получиха увеличение на вноската си по ипотечния кредит от 0,5%, но такива като Булбанк няма други. Техните увеличения са космически - директно с над 2% - "банка трепач" #Crazy

# 69
  • Мнения: 4 300
До сега доста мои познати получиха увеличение на вноската си по ипотечния кредит от 0,5%, но такива като Булбанк няма други. Техните увеличения са космически - директно с над 2% - "банка трепач" #Crazy
Обяснявам с  пример:
-при промяна на базисния лихвен % от 3.2 на 3.8 примерно Булбанк няма да ти вдигнат лихвата по анюитетния кредит
-ако от 3.2 стане 5.3, т.е. повишението на базисния индекс  е с повече от 2% в сравнение с индекса при теглене на кредита тогава общият лихвен % на анюитетнич кредит се актуализира.
Затова изглежда голямо повишението. Но истината е, че тази клауза с 2-та процента до известна степен защитава от лихвения риск.
При кредитите с намаляващи вноски промените в стойността на базисния индекс се отразява ежемесечно на общия лихвен % по кредита.

# 70
  • Мнения: 5 178
Вече префиксирането месец за месец  важи и за анюитетните заеми.. вчера говорих  с кредитен иснпектор в Бул Банк

Общи условия

Активация на акаунт