Майчинството става 60-90% от заплатата

  • 3 021
  • 54
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 9 903
е вбесително е просто.
колко майки имат 10-15 години стаж? Повечето млади майчета или нямат, или имат до 5-6 години. А 60 процента от МРЗ хич и не искам да смятам колко е......
Точно в момента се чудя какви да ги дъвча, и във всички случаи май ще съм прецакана, докато дойде време, живот и здраве, да раждам....

# 2
  • Мнения: 3 146
не вярвам на нито една дума ***** (цензура)!

# 3
  • Мнения: 3 356
Госпожа Христова ще каже ли на шефа ми да ме усигорява на  реалната ми заплата?

# 4
  • Мнения: 3 777
Ще стане- АКО ГИ ИЗБЕРЕМ..евентуално. ВеРВайте ми Stuck Out Tongue

# 5
  • Мнения: 6 155
Цитат на: Slunce
Ще стане- АКО ГИ ИЗБЕРЕМ..евентуално. ВеРВайте ми Stuck Out Tongue
newsm10  smile3521
В което много се съмнявам.....

# 6
  • Мнения: 1 680
Няма да е скоро май.
На хората много им е писнало...

# 7
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Преди известно време царя обеща и "шоково повишение на доходите" - в частност увеличение с цели 20% на детските
/от 18 лв. на 19,60 лв./
В момента е както вица за циганската сватба:
На циганска сватба идва времето да се даряват младоженците. И се почва, първия давам кон, втория - давам телевизор и т.н. Идва ред на циганина П. - сега се дава или само се обещава. Отговорили му, че сега се обещава. Той казал ОБЕЩАВАМ ВСИЧКО.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 559
Аз съм от ези дето имат 10 години трудов стаж и винаги съм осигурявана на максимума (не го приемайте като парадиране моля, просто искам да обясня позицията си), та само приветствам такива решения, дай боже да станат реалност, не може да получавам 130 лв. майчнство при горните условия  (а в моя случай и при две бебета) и приятелката ми, която има цефром исловом 10 месеца ФИКТИВЕН трудов стаж да взема също 130 лв. -  е не става. Аз да не вземам детски, понже сме богати, щото не осигуряват на реалните доходи, а тя да взема, щото мъжо й се подписва на 200 лв приемрно, а взема пъти повече - е не става  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out .
За всички ще има осигурен минимум, пък който и внасял и са му внасяли повече, да получава повече, това е и начин и за изкарвене на икономиката на светло, за да бъдем осигурявани всечкие на това, което получаваме реално, щото те парите оттам идват не от другаде. Щото всички викаме дай, всички от една крава цицаме, а пари внасят примерно половината, че даже и акъл раздаваме ( в т.ч. и аз най-активно  Embarassed ), на някои мами какви ИЗМАМИ (защото това си е чиста изамама)  да правят, за да вземат майчинство, една или две години, болнични  и т.н. за да увеличат доходите си.
А колкото до Христина Христова, познавам я лично, както и министрите преди нея и смея да кажа, че е най-социално ориентираният министър осглавявял това министерство откакто избухна демокрацията (че е дебелогъза-така е, но това не й пречи да бъде професионалист, не всички сме манекени). Не съм гласувала за НДСВ, няма и да гласувам, не ги защитавам, обаче пък и само с плювни не става ще ме прощавате.

# 9
  • Мнения: 264
Цитат на: тити
е вбесително е просто.
колко майки имат 10-15 години стаж? Повечето млади майчета или нямат, или имат до 5-6 години. А 60 процента от МРЗ хич и не искам да смятам колко е......

Много съм съгласна с теб!  newsm10 А може би това е стратегия за "стимулиране" раждаемостта" в България - не раждайте, а бачкайте колкото можете повече за да имате майчински .... Тия хора откъде падат?! newsm12
Аз например нямам нито един ден трудов стаж ... и какво? Не трябва да получавам майчински защото съм си избрала първо да си оправя семейното положение, а после да правя кариера?! Звучи ми като един вид наказание с порицателен характер

# 10
е, това е поредното предизборно обещание. как не ги е срам тези да залъгват точно майките!!! Не стана ли точно по време на техния мандат майчинството по-малко от МРЗ? Иначе аз мисля като Биби - не е редно аз да се осигурявам и да плащам данък на пълната си заплата и да получавам същите мизерни 130 лв както и  някои, които са се осигурявали на минималната заплата и са си взимали остатъка като чисти пари без данък и без осигуровка. И на мен ще ми харесва да взимам двойно повече пари, обаче вместо това отиват в бюджета.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 952
Министър Христова или журналистът е пропуснал да каже за какъв период от време ще се получават тези 60-70 %
Не съм застъпник на дългото майчинство, защото не може жена, която не е работила нито ден и жена работила 11 години да получават еднакво дълго по ... 130 лева. По-добре, който е внасял в бюджет и НОИ да може спокойно да остане в къщи поне няколко месеца или година вместо държавата да парадира с тези 3 години, които важат само за бюджетни служители. Нека има гарантиран минимум за неработилите, но нека и работилите получат грам уважение.

# 12
  • Мнения: 4 406
как ще накарат шефовете на бъдещите майчета да ги осигуряват на реалната заплата???? те и сега се мръщят и цупят още като ги уведомят за бременност...

# 13
  • Мнения: 1 680
bibi, ти не взимаш ли сега 260 лв.(по 130 за всяко)?
Все съм си мислела че е така ...

# 14
Дени, Това не навсякъде е така. въпреки, че съм управител на фирма и собствениците прекрасно знаеха, че около 3 месеца дейността ще е в застой заради болничните ми, много се зарадваха на новината и въобще не е станало проблем. И аз искам да си гледам детето по-дълго, но също искам и детето ми да има какво да яде, да е със сух памперс и всичко необходимо. При създалите се обстоятелства в страната ни трябва да оцеляваме някак. Но аз да взимам 130 лв, която съм спонсорирала нои и бюджета за 10 майчинства напред и някой който и лев не е внесъл, е, това е висша несправедливост. Нищо против нямам безработните мами, и на тях трябва да им дават нещо, но не и да се изравняват с онези, които плащат огромни осигуровки.
Все пак, когато човек започва някаква работа и подписва договор, той знае за какво става въпрос и какво може да очаква. За младите хора работа има и аз не оправдавам онези, които само хленчат, че нямало работа за тях. Ако го каже една 50 годишна жена, съгласна съм, че на такава възраст е много по-трудно, но за момиче на 25-30 години с образование, разбира се , не смятам, че е невъзможно да се намери свястна работа.

# 15
  • София
  • Мнения: 6 559
Цитат на: svetlaa
bibi, ти не взимаш ли сега 260 лв.(по 130 за всяко)?
Все съм си мислела че е така ...


Тц 130 получавам, без детски, ама не рева щото като съм се омъжвала, раждала и т.н. най-малко пък съм си мислела какво ще ми даде държавата.За мен има поне 10 по-важни причини за да родиш дете (деца), затова се дразня, че темата стана малко популистка (както впрочем и други подобни теми), Възрастта за първо раждане примерно от 100 години не от 10 насам се увеличава и по света и в бг и то не заради кариерата примерно и само. Затова изказах мнение, че предложението е справедливо, без да коментирам дали ще стане, кога ще стане, има ли пари във фондовете за да се осъществи - ама то трябва и малко да се чете не само да се реве.
Извинете ме за острия тон (рядко си го позволявам), ама социалното осигуряване ми е едно от образованията, стара любов ми е, болна тема ми е, много съм чела и за бг и за чужбина, работила съм го 5-6 години и т.н и не мога да се въздържам просто от като прочета някои изказвания.

# 16
  • Мнения: 671
И аз съм за че наистина трябва да се съгласуват вноските с това което се получава за да има смисъл от това
НО трябва да се намери първо начин да ни осигуряват на реалнити заплати ето това е проблем и то голям и ако не се реши то отново е безсмислено всичко /както законо за пушачи и непушачи /
Не съм съгласно обаче със  
Цитат на: tez4e
...за момиче на 25-30 години с образование, разбира се , не смятам, че е невъзможно да се намери свястна работа

# 17
  • Мнения: 9 903
Имам 8 години стаж. През последната година останах без работа. Не си намерих нито по специалността, нито близка такава/предлагаха ми на пълен работен ден за 150 лв бруто пари на месец, но не ме устройва/. Бюрото по труда за 9 месеца не ми предложи нито една възможност, освен два часа психологически курс, след който взех решение да не се занимавам с тази държавна институция. Плащам си всеки месец здравните осигуровки, но досега по чудо съм измолила само едно направление - останалото в името на здравето си съм си го платила в частни кабинети.. И сега какво? Поне успях да забременея. Дет се вика, поне едни 130 лв заслужавам, а с тези 60 процента, дето ми ги разправят, може и до тях да не стигна.

# 18
  • Мнения: 3 146
Биби
не ми се ядосвай - просто тази Христина като я видя и ми причернява.Ядосвам се , че така се пилеят пари за разни програми, които не водят до никъде.

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Винаги съм си мислила, че е крайно нечестно майка на близнаци да получава само едно майчинство Imp Нали децата са две, какво е значението дали са родени по едно и също време или през няколко години.
Не съм много нясно със социалните въпроси, но се чувствам от ощетените и мнението ми е крайно негативно #Cussing out
Застъпиха ми се 3 месеца от първото майчинство и болничните за второто дете и какво...майчинството ми го намалиха на половина за този период #Shocked Не, че това са кой знае колко пари, но въпросът е принципен.
И къде тук е политиката за насърчаване на раждаемостта...изобщо пука ли му на някой там горе #2gunfire

# 20
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Цитат на: mama kenga
не вярвам на нито една дума ***** (цензура)!

Май си права да не вярваш  Thinking Аз Прочетох цялата страница, не само за майчинските и намерих нещо което ме шокира #Shocked.
Цитат
Добринка Бонева, главен експерт в МТСП:
От 2007 година натрупаният трудов стаж на българите ще се признава на територията на всяка държава - членка на Евросъюза. Сънародниците ни ще могат навсякъде да получават болнични, майчински и детски надбавки, пенсии, обезщетения за инвалидност и смърт, трудова злополука и професионална болест, както и за безработица.

Е Кралството е член на Евросъюза, но не изплаща социални помощи на чужди граждани, ако не са постоянно пребиваващи. А за да си постояннно пребиваващ има доста изисквания, който трябва да покриеш  Thinking Скоро промениха закона и продължават да го променят, така че става почти абсурдно да станеш постоянно пребиваващ тук, ако страната ти е член на Евросъюза.
Как може един "експерт" да прави такова изказване! На кого да се вярва тогава  Imp

# 21
  • Мнения: 8 460
Цитат на: Biby
Цитат на: Slunce
Ще стане- АКО ГИ ИЗБЕРЕМ..евентуално. ВеРВайте ми Stuck Out Tongue
newsm10  smile3521
В което много се съмнявам.....
Подкрепям!Ако сме  толкова глупави да ги изберем,сами ще сме си виновни.Исках да напиша нещо по-силно ,но се въздържах.Сещайте се сами,какво съм искала да кажа!  341uu

# 22
  • Мнения: 4 187
Цитат на: izabela
Госпожа Христова ще каже ли на шефа ми да ме усигорява на  реалната ми заплата?





  202uu

# 23
  • sofia
  • Мнения: 562
Цитат на: bibi
Аз съм от ези дето имат 10 години трудов стаж и винаги съм осигурявана на максимума (не го приемайте като парадиране моля, просто искам да обясня позицията си), та само приветствам такива решения, дай боже да станат реалност, не може да получавам 130 лв. майчнство при горните условия  (а в моя случай и при две бебета) и приятелката ми, която има цефром исловом 10 месеца ФИКТИВЕН трудов стаж да взема също 130 лв. -  е не става. Аз да не вземам детски, понже сме богати, щото не осигуряват на реалните доходи, а тя да взема, щото мъжо й се подписва на 200 лв приемрно, а взема пъти повече - е не става  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out .
За всички ще има осигурен минимум, пък който и внасял и са му внасяли повече, да получава повече, това е и начин и за изкарвене на икономиката на светло, за да бъдем осигурявани всечкие на това, което получаваме реално, щото те парите оттам идват не от другаде. Щото всички викаме дай, всички от една крава цицаме, а пари внасят примерно половината, че даже и акъл раздаваме ( в т.ч. и аз най-активно  Embarassed ), на някои мами какви ИЗМАМИ (защото това си е чиста изамама)  да правят, за да вземат майчинство, една или две години, болнични  и т.н. за да увеличат доходите си.
А колкото до Христина Христова, познавам я лично, както и министрите преди нея и смея да кажа, че е най-социално ориентираният министър осглавявял това министерство откакто избухна демокрацията (че е дебелогъза-така е, но това не й пречи да бъде професионалист, не всички сме манекени). Не съм гласувала за НДСВ, няма и да гласувам, не ги защитавам, обаче пък и само с плювни не става ще ме прощавате.

всичко което си описала е много хубаво, но живеем в България където щом се издигат във властта идват с чудесни обещания и накрая така заламтяват за пари че забравят защо са дошли!
чудя се следното защо да плащам осигуровки, като не се знае дали при тоя стрес ще доживея да изляза в пенсия!а здравните осигуровки защо ги плащам като съм ходила при личния си лекар веднъж  когато забременях и тя ми отказа болничен!а като се роди детето нямаше ваксини като беше на 6 месеца понеже някой си не спечелил търги ми казаха че трябва да си я купя #Shocked !сега детето има от няколко месеца обрив по лицето(който се оказа атопичен дерматит)и педиатърката взе да ми увърта за талон за дерматолог та си платих!защо да ги плащам тия осигуровки?
много е смешно и следното мъжете трябва да се пенсионират на 68 години а средната продължителност на мъжете в България е 68 години! #Shocked и на края имам колежка която е пенсионерка, когато се е пенсионирала и започнала на ново работата тя трябвало да внася  и шефовете ни били длъжни да и внасят осигуровки и се оказало че те и внасят по 80 лв ежемесечно а тя получава като увеличаване на пенсията стотинки!
ти си имаш позиция и тя е много добра но неприложима и изкривена в България!
просто мисля че всеки трябва да се спасява самостоятелно и да разчита само на себе си и много малко на държавата! #Shocked

# 24
  • Мнения: 1 547
Цитат на: bibi
Аз съм от ези дето имат 10 години трудов стаж и винаги съм осигурявана на максимума (не го приемайте като парадиране моля, просто искам да обясня позицията си), та само приветствам такива решения, дай боже да станат реалност, не може да получавам 130 лв. майчнство при горните условия  (а в моя случай и при две бебета) и приятелката ми, която има цефром исловом 10 месеца ФИКТИВЕН трудов стаж да взема също 130 лв. -  е не става. Аз да не вземам детски, понже сме богати, щото не осигуряват на реалните доходи, а тя да взема, щото мъжо й се подписва на 200 лв приемрно, а взема пъти повече - е не става  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out .
За всички ще има осигурен минимум, пък който и внасял и са му внасяли повече, да получава повече, това е и начин и за изкарвене на икономиката на светло, за да бъдем осигурявани всечкие на това, което получаваме реално, щото те парите оттам идват не от другаде. Щото всички викаме дай, всички от една крава цицаме, а пари внасят примерно половината, че даже и акъл раздаваме ( в т.ч. и аз най-активно  Embarassed ), на някои мами какви ИЗМАМИ (защото това си е чиста изамама)  да правят, за да вземат майчинство, една или две години, болнични  и т.н. за да увеличат доходите си.


  202uu

Точно така е! Вярно, че много ог работодателите осигуряват служителите си на минимални работни заплати, ама те в кеш взимат пъти в повече. И вместо да внасят част от кеша за социално осигуряване, те сега плачат, че взимали болнични върху МРЗ. И аз какво да направя??? Осигурена съм на брутна заплата, не взимам толкова, колкото осигурените на минимална (имам пресдвид, че най-вероятно взимам по-малко) и сега не ми се налага да рева, че не ми се полага майчинство. Детски няма да взимам, но с тази сума, чиста подигравка, просто не се сещам какво бих могла да осигуря на детето си.

Майчета, съжалявам за острия тон, никой не желая да обидя, но  нещата седят така и в тази държава отдавна се доказа, че всеки се спасява поединично.

А освен това все пак взимаме майчинство в продължение на 2 години. Аз предпочитам да си гледам детето по-дълго време, отколкото да взимам повече пари за кратък период. Това все пак не е практика по света.

А че никой не вЕрва, тва е ясно. Що още го споменаваме..?

 #Shocked

# 25
  • Мнения: 1 041
Какво ще стане с тези, които досега са получавали по 130 лв., а бебето навършва 1 г. при влизане в сила на промените???
Ако излизах в майчинство след промените, и аз бих била съгласна да получавам 60-90 % от РЗ преди раждането! Обаче детето ми е на почти 10 м. и ако решат платеното майчинство да е до 1 г., аз при всички положения губя!!!! Да не би да ми ги изплатят със задна дата???
Втори въпрос, който принципно ме вънува /не смятам да раждам трето дете/: ще трябва да ходим и да събираме стаж и платени възнаграждения като при пенсиониране ли?
Базата с данни на НОИ е от около 1998 г. или 1997 г. /не си спомням точно!/. Ако си работил при един работодател, ще е по-лесно! Обаче бременна или майка с едномесечно бебе да тръгне по фирми за издирване на всеки отработен месец??? Как ви се струва?!
И още нещо - между 60 и 90 % е голяма разлика /изчислено в лева при някои,  е значителна сума!/. Кой ще прецени кои да получават 60%, а други 90 %? Или ще стане като с увеличението на бюджетните заплати - гласуват за 7 %, но на едни ги увеличават с 2-3 %, на други - със 7 %, според оценките при атестацията/ сто процента субективни!!!/.
 Впечатленията ми са, че идеи и проекти имат!!! Но едва после започват да мислят за практическото приложение и за евентуалните проблеми!
И всичко се прави в улеснение на администрацията, а не на хората!

# 26
Цитат на: bibi
Аз съм от ези дето имат 10 години трудов стаж и винаги съм осигурявана на максимума (не го приемайте като парадиране моля, просто искам да обясня позицията си), та само приветствам такива решения, дай боже да станат реалност, не може да получавам 130 лв. майчнство при горните условия  (а в моя случай и при две бебета) и приятелката ми, която има цефром исловом 10 месеца ФИКТИВЕН трудов стаж да взема също 130 лв. -  е не става. Аз да не вземам детски, понже сме богати, щото не осигуряват на реалните доходи, а тя да взема, щото мъжо й се подписва на 200 лв приемрно, а взема пъти повече - е не става  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out .
За всички ще има осигурен минимум, пък който и внасял и са му внасяли повече, да получава повече, това е и начин и за изкарвене на икономиката на светло, за да бъдем осигурявани всечкие на това, което получаваме реално, щото те парите оттам идват не от другаде. Щото всички викаме дай, всички от една крава цицаме, а пари внасят примерно половината, че даже и акъл раздаваме ( в т.ч. и аз най-активно  Embarassed ), на някои мами какви ИЗМАМИ (защото това си е чиста изамама)  да правят, за да вземат майчинство, една или две години, болнични  и т.н. за да увеличат доходите си.
А колкото до Христина Христова, познавам я лично, както и министрите преди нея и смея да кажа, че е най-социално ориентираният министър осглавявял това министерство откакто избухна демокрацията (че е дебелогъза-така е, но това не й пречи да бъде професионалист, не всички сме манекени). Не съм гласувала за НДСВ, няма и да гласувам, не ги защитавам, обаче пък и само с плювни не става ще ме прощавате.


Аз съм в абсолютно същото положение!!! Напълно те подкрепям и се чувствам като теб!

# 27
  • Мнения: 4 915
Цитат на: bibi
Аз съм от ези дето имат 10 години трудов стаж и винаги съм осигурявана на максимума (не го приемайте като парадиране моля, просто искам да обясня позицията си), та само приветствам такива решения...


Аз нямам голям трудов стаж, но съм осигурявана винаги на цялата си заплата. Съпругът ми го осигуряват на минималната, макар че взима повече. Въпреки това приемам като добра идея предложението на Христова. Логично е, социално ориентирано и справедливо. За да не се повтарям, подкрепям мнението на bibi.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
И аз мисля че тази идея е сравнително разумна и справедлива на фона на останалите решения относно социалната политика, но ми звучи доста "предизборно".
Това което ми се струва съмнително е, че не е  посочено как точно ще се изчислява кой ще получава 60 кой 90%. 30% могат да се окажат и около или повече от 100 лв в някои случаи. Предполагам че точно в ная част обезщетението ще зависи от стажа и тогава всички които сме си губили времето по университети ще "увиснем" на 60-те процента.
 Не е и посочено какво майчинство се получават майките които на са работели по трудов договор.
Общо взето очаквам сега Христинчето да каже: "Да, така ще бъде АМА ..." и нещата да се докарат пак до около 130 лв.

# 29
  • Мнения: 2 641
Мами да се изкажа и аз.
Работих 1 месец в шибаното министерство на христина Христова. Бях единствената с 3 висши образования точно по специалностите си и с стаж от 6 години преди това. Познайте какво стана? Изхвърлиха ме ЗАщОТО САМО АЗ БЯХ БЕЗ ВРЪЗКИ и успях за 2 седмици да си свърша работата до декември - а започнах в началото на годината.Колегите ми бяха с СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ.тЕ ОБАчЕ ОСТАНАХА "ДА РАБОТЯТ". В тези министерства не се работи, там си за да взимаш 200 лева и да лижеш задници ако искаш да продължиш да ги взимаш. А що се отнася до министърката с нея изобщо не можеш да се срещнеш.
Та тва ни е шибаната държавица........

# 30
  • Мнения: 4 915
Ето още една статия по темата, по-подробно обяснено е: http://www.standartnews.com/stnews/society/s4412_6.htm

# 31
  • Мнения: 2 641
та мами да си продалжа мисълта че бебето ми яде.........всичко се диктува от нейде си и никой незнае от къде. явно целта е борда в който сме да се груха на сметка на българите. третират ни като животни с мизерни заплати в повечето случаи. може да сте сигурни че тези предложения ги е имало винаги ама защо сега стават достояние на всички и  публикуват? заради изборите и само заради тях? да продължат хората в властта пак на наш гръб да трупат пари.......

# 32
  • Мнения: 1 041
Ще извади на светло много пари и работни места. Сега на книга 24% от хората до 29 години са безработни. Това не е истина. Младите работят, но тайно от държавата. За да не плащат осигуровки за пенсия, която им изглежда далечна перспектива. Ако системата на Христова се въведе, всеки млад човек ще има интерес да извади на светло истинския си стаж и заплата.

Интересът го имат младите хора, но не и работодателите! Имам много примери, при които след настояване на работничката да бъде осигурена, същата бива уволнявана/ символично казано, защото тя никога не е била назначавана!/ Една от тях е и сестра ми. Работеше на 200-300 метра от Инспекцията по труда, в известна фирма /а уж правят проверки за сключени трудови договори!/. Започвам да се чувствам щастлива, че не работя в частна фирма и не съм имала тези проблеми!

# 33
  • София
  • Мнения: 15 219
Предизборни ала-балистики. Колкото ни оправиха за 800 дни предния път. Дано сега по-малко народ да се върже.  Close

# 34
  • София
  • Мнения: 8 280
Споко мами,
не се ядосвайте това дето го мислят няма да стане Simple Smile ... и други обещания е имало .. пък поне за тези рожби няма да важи ... усмихнете им се и забравете за тези неща...

# 35
  • Мнения: 967
Аз мисля, че е редно майчинските да са процент от заплатата. От къде мислите идват парите за майчински, а? - от усигуровките, които ни удържат всеки месец за държавния бюджет докато работим. Значи като получавам заплата ми удържат много, а като трябва да вземам, ще вземам малко. И право на детски надбавки наяма да имам, защото се усигорявам на цялата ми заплата (а не да вземам пари пода масата, а на книга да се водя с минимален доход). редно, е който е плащал големи усигуровки (понеже се усигорява на пълна заплата), когато му се наложи да получи и адекватни помощи (каквито са майчинските). ако стане това за 60% от заплата ще вземам 2, 3 пъти по-големи майчински. Смятам че е справедливо, защото тези пари никой не ми ги дава даром - аз съм си ги внесла и надвнесла в държавата под формата на усигоровки.
А сега как е  - жената на братовчед ми няма нито ден трудов стаж, излежава се цялата бременност и сега взема колкото и аз, която си скъсах задника да тичам да работя с големия корем и се изцеждах до дупка. Ами който не работи не трябва да яде. Всеки да взема според това колко си е изкарал.

# 36
  • Мнения: 6 472
Мен лично ме устройва (и аз от тези с по- голям трудов стаж и осигуровки в/у реалната заплата), но ПРОСТО НЯМА ДА СТАНЕ! Това е поредната предизборна агитация Imp  Ако случайно някой се опита да претвори на практика тези обещания, ви гарантирам, че ще са толкова преиначени и модифицирани, че просто няма да ги познаете!

# 37
  • Мнения: 2 755
Цитат на: Grami1
Цитат на: bibi
Аз съм от ези дето имат 10 години трудов стаж и винаги съм осигурявана на максимума (не го приемайте като парадиране моля, просто искам да обясня позицията си), та само приветствам такива решения, дай боже да станат реалност, не може да получавам 130 лв. майчнство при горните условия  (а в моя случай и при две бебета) и приятелката ми, която има цефром исловом 10 месеца ФИКТИВЕН трудов стаж да взема също 130 лв. -  е не става. Аз да не вземам детски, понже сме богати, щото не осигуряват на реалните доходи, а тя да взема, щото мъжо й се подписва на 200 лв приемрно, а взема пъти повече - е не става  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out .
За всички ще има осигурен минимум, пък който и внасял и са му внасяли повече, да получава повече, това е и начин и за изкарвене на икономиката на светло, за да бъдем осигурявани всечкие на това, което получаваме реално, щото те парите оттам идват не от другаде. Щото всички викаме дай, всички от една крава цицаме, а пари внасят примерно половината, че даже и акъл раздаваме ( в т.ч. и аз най-активно  Embarassed ), на някои мами какви ИЗМАМИ (защото това си е чиста изамама)  да правят, за да вземат майчинство, една или две години, болнични  и т.н. за да увеличат доходите си.
А колкото до Христина Христова, познавам я лично, както и министрите преди нея и смея да кажа, че е най-социално ориентираният министър осглавявял това министерство откакто избухна демокрацията (че е дебелогъза-така е, но това не й пречи да бъде професионалист, не всички сме манекени). Не съм гласувала за НДСВ, няма и да гласувам, не ги защитавам, обаче пък и само с плювни не става ще ме прощавате.


Аз съм в абсолютно същото положение!!! Напълно те подкрепям и се чувствам като теб!

И аз съм от вашата група. Имам 18 години трудов стаж ( работя от 18 годишна и по време на следването си пак работих ). Осигурявана съм върху реалната ми заплата.
Това, което е казала министър Христова, едва ли ще стане реалност. Поредният предизборен кьорфишек.

# 38
  • Мнения: 3 116
Ami mamcheta az sym syglasna che pomoshtite za maichinstvo triabva da sa protsent ot zaplatata. Az syshto se osiguriavam na realnata si rabotna zaplata, pylna dyrjavnata hazna i nakraia i az i tsigankata deto niama edin raboten den i hodi da me krade v tramvaia po 130 leva. Ami ne sym syglasna. Neka si ima edna minimalna suma ot koiato da zapochvat pomoshtite (naprimer minimalna rabotna zaplata) ako ne si se osiguriaval i za drugite protsent ot zaplashtaneto. Drugoto za 1 godina ili 2 godini. Mislia che chetoh che shte ima pravo maikata na izbor. Az naprimer ne moga da si pozvolia da ne rabotia dve godini po printsip, zashtoto profesiata mi e takava che shte si zagubia nivoto i syotvetno rabotata. Dori i godina shte mi e trudno. No istinata e tam che vypreki che plashtam ogromni danytsi na dyrjavata, sega shte si gledam deteto do 3 mesets i posle na rabota, zashtoto sys 130 leva krediti ne se izplashtat, a vseki iska da ima sobstven dom. Tova e polojenieto.

# 39
  • Мнения: 350
да  вЕрваме ли? Rolling Eyes
Аз лично не вярвам на предизборни фантазии.

# 40
  • Мнения: 3 116
I az ne viarvam, no vse se nadiavah niakoi da go vyvede Sad

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 5 918
Би било екстра само да можеха първо да изкарат икономиката "на светло" защото аз не по своя вина имам 3 години ОсигУрителен стаж при 10 трудов и не аз съм си избрала да ме ОсигУряват на минимален ОсигУрителен праг, а да вземам три пъти повече нали? аз парите "спестени" от данъци не ги получавам като бонус в края на месеца нали?


Цитат на: Nellie
От къде мислите идват парите за майчински, а? - от усигуровките, които ни удържат...................., защото се усигорявамна цялата ми заплата (......................големи усигуровки (понеже се усигорява на пълна заплата),....................... формата на усигоровки.................
.

# 42
  • Мнения: 9 903
Цитат на: Nellie
А сега как е  - жената на братовчед ми няма нито ден трудов стаж, излежава се цялата бременност и сега взема колкото и аз, която си скъсах задника да тичам да работя с големия корем и се изцеждах до дупка. Ами който не работи не трябва да яде. Всеки да взема според това колко си е изкарал.

добре де, няма да ям, като ти тежи толкова. Недей да говориш щуротии. И не дай Боже да ти се наложи да се излежаваш цяла бременност.  Само че много жени, които търсят работа/без да са циганки/, отпадат, защото СИГУРНО ще забременят скоро или защото НЯМАТ деца, сиреч нямат чувство за отговорност...и такива съм ги чувала.....айде мерси....и както вече много пъти се написа тук и оттатък в другата тема, не става дума за доброволно укриване на ОсигУровки, разберете го.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 559
Исакм да внеса малко яснота (особено за тити  Stuck Out Tongue ):

1. няма да вземаш майчинство 60% от МРЗ, най-веротятно ще са 90-100%, което не е по-малко от сегашната сума. Това ще е минимума за неосигурени и неосигурявани майки.
2. осигуряваните ще получават 60 - 90 % от нетната си заплата, но не тази която са получавали 1 месец преди да родят, а най-малко година преди това.
3. за останали без работа като теб - няма да се взема база МРЗ за страната, ами МРЗ, ще се умножава по коефициент, които е образуван от общия ти трудов стаж ( при теб примерно 8 години)
4. наясно сме, че не се крият доброволно данъци и осигуровки ( поне не всички, щото пък на някои им е кеф сега да вземат по-висока сума кеш, пък за пенсия - колкото толкова - я доживем я не; има и такива нали?)
5. с това, че няма да ядеш не съм съгласна, защото основният принцип на всяка осигурителна система е солидарността и тя ще съществува при всички условия тове е едни вид основата на пирамидата - за всички ще има осигурен минимум ( който в момента за всички е еднакъв 130 лв), "вторият етаж " ще бъде за тези дето са бачкали и съответно внасяли повече - разберете бе мами, никой не е против неосигурените , ясно е че не е винаги по ваша вина е и още по-ясно, че утре примерно аз мога също да съм неосигурена по ред причини.
6. а ефект върху работодателите рано или късно ще има, защото видяхте какво стана с регистрацията на трудовите договори и колко пари събраха за кратко време - ще стане, но не утре, но те вдруги ден трябва време, на българина да му уври главата.
7.да се спасявя всеки поединично е решение - но не е добро решение, пък и не всеки може да си го позволи
8. това, че личниат ти лекар не ти дава напровление вече си елично твой проблем и имаш възможност да го смениш - мога да ти препоръчам моя, които никога не ми е отказвал направление, ако няма ( т.е. свършел е лимита) - взема от колега ( как го прави не зная), важното е, че ми връши работа.
9. за болничните по време на бременност - преди време точно тук имаше една анкета, която ми упалши окото - значи правих си труда да броя, повечето мами бяха дали като причина за това, че са в болнични от 3-ти -4-ти месец , разлчна от тази медицински причини ( което също е доста разтегливо понятие за мен). Всеки като си сложи ръка на сърцето знае, как и защо си е вземал болнични нали ?

# 44
  • Мнения: 9 903
Биби, благодаря ти за разбирането и за ясното, аргументирано и мъдро мнение. Дано е станало ясно, че се засегнах мъничко само от поляризирането на нещата. Иначе - не е възможно всички да бъдем доволни, поне си изясняваме някои правни и не-правни положения:)

# 45
  • София
  • Мнения: 6 559
Така е, тук често гледаме на нещата в  черно и бяло, всички знаем, че има милиони нюанси  Rolling Eyes .
А пък пред това предложение има толкова "ако" и толкова  Confused:  Confused:  Confused: ..., че май даже много внимание му отделихме, чакайте да видим и другите "сили" какво ще предложат  #Crazy  Mr. Green  #Silly  #Cussing out  Twisted Evil

# 46
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Еи Биби много присърце си я взела тая тема. Аз във случая не съм много съгласна с теб, но рискувам да те подразня ако вляза в спор:))))))
Само ще кажа че ако си събира човек парите дето ги дава на държавата за да се осигури като е болен или стар ще е много по-осигурен. А пък тези приказки да си внасяме осигуровки за да има за пенсионерите и болните са "мижи да те лъжем". Щото постоянно пращаме пари насам-натам за болни деца а пък като се обърнем и видим пенсионерите до себе си колко са зле с тия пенсии макар че са давали по 30-40 години пари на държавата за да са добре и какво се получава? Ние даваме пари за болни и стари пък гледаме как здрави и млади министри се возят в лимузини. А не благодаря. Аз пак давам пари ама знам къде отиват. Парите за лекарства - директно в джоба на свеки и по разни смс-си  за помощи и т.н. Парите за моето здраве - в частния кабинет дето ме гледат като писано яице и ми правят всякакви изследвания, а не при личната дето ми къса нервите всеки път като й кажа за направление - все едно я карам отзад да си го вади (с извинение). И аз работих няколко години в държавна фирма и се осигурявах на пълна заплата и като ме съкратиха се оказа че имало таван на обезщетенията и ще взема 1/3 от това дето съм го внасяла всеки месец. А пък моя мъж до преди 2-3 години се осигуряваше на 10 минимални заплати и какво получи - като отиде по спешност в поликлиниката да му извадят кърлеж се разправяха с него половин час че не им било работа и трябва да си плати. А пък майка ми и баща ми дето са работили толбкова години на държавата и са внасяли маса пари за осигуровки сега са безработни и ги карат да внасят повече здравни от работещите а пък като гледам пенсията няма и да я доживеят, щото познай кой ще вземе на работа 50 годишен в провинцията.
Повече не   искам да пиша че взех да се ядосвам а иш стана дълго та ще ви омръзна да ме четете.
МАЙНАТА МУ И НА ТОВА ПРАВИТЕЛСТВО! И ТО НИЩО НЕ НАПРАВИ КАТО ХОРАТА ЗА ХОРАТА!!!!!!!!!!

# 47
  • София
  • Мнения: 6 559
Хм, ама не всеки може да отиде в частен кабинет да го гледат като писано яйце. Пък ако спрем всички да внасяме осигуровки и това дето го има няма да го има а съгласете се, че има и д-ри дето спасяват животи и те не са малко, съгласете се че има пенсионери с деца в чужбина примерно, или с деца, които са починали (да не дава годпод никому) и разчита само на пенсиято си  пък била тя и 70 лв.
Пък който има пари и не му се плащат задължителните осигуровки - ами за си ги внася в банка, да ги инвестира в частен пенсионен или здравен фонд, или у нас или в чужбена (възмажности бол), но хората които го правят са нищожен процент от общото населеиие.
И още пак искам да го подчертая, щото искам да бъда разбрана правилно - не съм защитник на правителството, нито на това конкретно, нито на което и да било, но и ние трябва да си променим начина на мислене, щото за 1 германец примерно е недопустимо да укрива данъци волно или неволно, по желание или не , пък ние все гладаме нещо да скътаме, и затова не са виновни само работодателите...
п.с. и още нещо значи и да не си осигуряван и да си осигуряван на 10 минимали работни заплати би следвало по 1 и същи начин за ти третират кърлежа  Laughing  Laughing  Laughing , така че примерът не е особено уместен, а това че здравеопазването бъка от такива случаи е факт, който никой не отрича, но я има и другата страна , за която писах по-горе.
И още нещо това ми е последният постинг по социална тема - обещавам!

# 48
  • Мнения: 955
Абсолютно подкрепям Биби и всички останали, които са явно са наясно, че и в общ, както и в личен план трябва да дадеш, за да вземеш. Осигурявана съм на реалната ми заплата и имам трудов стаж над 13 години. Мисля, че никой не попада  СЛУЧАЙНО при  работодателя си. Напуснах предишния си за да си намеря работа, където нещата са 1/1. Въпрос на личен избор и достойнство е да подпишеш трудовия си договор.
И повярвайте ми не съм го направила защото ще получавам заслужена пенсия или майчинство, а в защита на личните ми права като цяло, а те почват от трудовия договор. Ако искаме да влезем в ЕО трябва да сме съгласни с промените, които ни предстоят. Крайно време е, да скъсаме с старите порядки. Докога с това едноправие?

# 49
  • Мнения: 3 153
Цитат на: Grami1
Цитат на: bibi
Аз съм от ези дето имат 10 години трудов стаж и винаги съм осигурявана на максимума (не го приемайте като парадиране моля, просто искам да обясня позицията си), та само приветствам такива решения, дай боже да станат реалност, не може да получавам 130 лв. майчнство при горните условия  (а в моя случай и при две бебета) и приятелката ми, която има цефром исловом 10 месеца ФИКТИВЕН трудов стаж да взема също 130 лв. -  е не става. Аз да не вземам детски, понже сме богати, щото не осигуряват на реалните доходи, а тя да взема, щото мъжо й се подписва на 200 лв приемрно, а взема пъти повече - е не става  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out .
За всички ще има осигурен минимум, пък който и внасял и са му внасяли повече, да получава повече, това е и начин и за изкарвене на икономиката на светло, за да бъдем осигурявани всечкие на това, което получаваме реално, щото те парите оттам идват не от другаде. Щото всички викаме дай, всички от една крава цицаме, а пари внасят примерно половината, че даже и акъл раздаваме ( в т.ч. и аз най-активно  Embarassed ), на някои мами какви ИЗМАМИ (защото това си е чиста изамама)  да правят, за да вземат майчинство, една или две години, болнични  и т.н. за да увеличат доходите си.
А колкото до Христина Христова, познавам я лично, както и министрите преди нея и смея да кажа, че е най-социално ориентираният министър осглавявял това министерство откакто избухна демокрацията (че е дебелогъза-така е, но това не й пречи да бъде професионалист, не всички сме манекени). Не съм гласувала за НДСВ, няма и да гласувам, не ги защитавам, обаче пък и само с плювни не става ще ме прощавате.


Аз съм в абсолютно същото положение!!! Напълно те подкрепям и се чувствам като теб!

И аз се присъединявам!

# 50
  • Мнения: 3 153
Гледам, че се вихри спор за осигуровките....моето мнение съм го казвала и преди-ако мога и 1 лв. няма да дам на държавата, но при положение, че нямам такъв избор предпочитам да имам все пак някаква полза!

# 51
  • Мнения: 2 755
bibi, напълно споделям твоето мнение  newsm10

# 52
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Не, няма да учавствам в този спор, но няма сила на света, която да мее убеди, че германците не си и помислят да не плащат данъци.
Пък и май имат повече варианти за данъчни облекчения от нас, а?
По отношение на един стар постинг на Биби за болничните, колко много хора си взимали болничен. Ами регламентирано е от закона. Какво да кажем фирми с мото: Нашите болни най-здрави, защото се осигуряват на тавана, а получават повече, тогава те не си взимат болнични и не товарят здравната система, а излизат в полагаемата им се отпуска, защото ще получават несъизмеримо по-малко.
Т.е. какво да тръгнат на бунт, защото хем плащат най-много, а и хем им казват, че са богати и могат да си позволят частен кабинет???
За мен сумата, която се предвижда за майките е недопустимо ниска, но проблемът не е в хората, в спазването на законите, което се осигурява от държавата. Един познат ревизор от НОИ преди две години ми обясняваше логиката на работата си-прави проверки на регистрираните в НОИ, а на нерегистрираните - не. Така че не разбирам какъв е проблемът с хора, които се осигуряват било то и на МРЗ, а  да няма проблем с тези, които работят без ТД и без да плащат осигуровки. И тук, уважаеми дами, все още не говорим за ДАНЪЦИ, защото те се плащат отвъд МРЗ.

# 53
  • Мнения: 3 116
Цитат на: Ina Sebieff
Какво да кажем фирми с мото: Нашите болни най-здрави, защото се осигуряват на тавана, а получават повече, тогава те не си взимат болнични и не товарят здравната система, а излизат в полагаемата им се отпуска, защото ще получават несъизмеримо по-малко.


Tochno taka e kato po-skoro hodiat bremenni s 40 gradusa temperatura i antibiotic na rabota !

# 54
  • Мнения: 449
Не съм съгласна с някои от вас. Защото - не се осигурявам на заплата, която получавам , но разликата в сумата не е голяма. Осигурявам се на 200лв, а получавам чисто 255лв. Това означава, че ако бъде 60% от заплатата ще получавам 120 лв.
Както ви казах не получавам тройно и четворно отгоре.
Освен това съм с 10г. трудов стаж, работното ми време е от 9,30ч до 19,30ч. По всички официални празници работя, в събота също. Но заплатите в провинцията са толкова ниски, няма значение с какво образование си.

Общи условия

Активация на акаунт