Двойно гражданство?

  • 22 248
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 11 314
Интересува ме дали все още България разрешава двойното гражданство за български граждани и ако не, откога е отменено? По възможност с цитат от закон, проектозакон или нещо подобно, моля!
Ще съм много благодарна на тези, които се включат с информация.

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Закон точно не мога да ти цитирам.
Сина ми има двойно гражданство и два паспорта.
Като стане на 18 години ще трябва да избере гражданството си.

# 2
  • Мнения: 2 401
България го разрешава, най-честия проблем е  другата държава да не го разрешава. И аз не мога да ти цитирам закон за съжаление.

# 3
  • Мнения: 4 965
България го разрешава, най-честия проблем е  другата държава да не го разрешава. И аз не мога да ти цитирам закон за съжаление.

Точно така.
В БГ не е било отменяно.
За коя друга държава те интересува?

# 4
  • Мнения: 11 314
България го разрешава, най-честия проблем е  другата държава да не го разрешава. И аз не мога да ти цитирам закон за съжаление.

Точно така.
В БГ не е било отменяно.
За коя друга държава те интересува?
Става дума за това, че  Германия разреши двойното гражданство за всички граждани на страни от ЕС, но на нас ни казват, че не е възможно, тъй като България била забранила двойното гражданство за собствените си граждани.

# 5
  • Мнения: 282
И аз не мога да помогна със закон, но лятото братовчед ми, който има българско и холандско гражданство, си смени личната карта и като попълваше документите имаше въпрос дали има друго гражданство и той съвсем спокойно си написа, че има холандско и си му издадоха българска лична карта без проблем. Заедно попълвахме документите и съм абсолютно сигурна в това, което пиша.
Защо не попиташ в паспортен отдел на полицията, там най-добре ще ти отговорят на този въпрос.

# 6
  • Мнения: 4 965
...Става дума за това, че  Германия разреши двойното гражданство за всички граждани на страни от ЕС, но на нас ни казват, че не е възможно, тъй като България била забранила двойното гражданство за собствените си граждани.

 newsm78
Да не би да зависи от някакви двустранни спогодби?
Стана ми интересно, защото аз съм с двойно гражданство, а само преди седмица идва един колега-чужденец, на който второто гражданство е българско.
Ще попрочета тук-там и пак ще пиша.

# 7
  • Мнения: 7 605
И аз не мога да помогна със закон, но лятото братовчед ми, който има българско и холандско гражданство, си смени личната карта и като попълваше документите имаше въпрос дали има друго гражданство и той съвсем спокойно си написа, че има холандско и си му издадоха българска лична карта без проблем.

Това винаги е било така  Wink И аz съм с двойно. Когато вадиШ български международен паспорт, се свържат и с посолството на съответната страна.

# 8
  • Мнения: 4 965
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=346820

Т.е. имало е предложение да бъде отменено, но не е прието.
Българите имат право на двойно гражданство, но то наистина зависи от двустранни споразумения.

Намерих и това:
http://zaedno.de/postxf5741-0-0.html&sid=ba52060031728a5e1e76d89b75d127bc

Т.е. не би трябвало да има проблем!

# 9
  • Мнения: 27 524
Като стане на 18 години ще трябва да избере гражданството си.

Ако страната позволява, не трябва да избира, остава си и с двете. Ако иска, де.  Grinning
За мен е новост, че Германия е разрешила двойното, макар и малко, все пак е нещо, големи цербери бяха досега  Laughing

Вечерница, имам приятелка, която се занимава с тези неща, ако искаш ми пиши какво точно те интересува и ще говоря с нея за повече подробнсоти  Hug

# 10
  • Мнения: 11 314
Блонди, просто искам да разсея виреещите тук слухове и да покажа черно на бяло с еди-кой си документ от българското законодателство, че не е отменено правото на двойно гражданство.
Не искам като отида с готовите документи тук, да ме върнат, щото еди-коя си не била наясно със законовите разпоредби.

# 11
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Ето това мога да кажа по въпроса:

Сега действащият закон за българското гражданство позволява двойното гражданство. Има обаче ограничения за длъжностите, които не могат да бъдат заемани от такива лица - премиерът, министрите и депутатите трябва да са само с българско гражданство например.
От друга страна, двойното гражданство дава и някои екстри - като например да гласуваш, независимо че от години не си живял в страната, или пък да избираш в коя от двете страни, на които си гражданин, да ходиш в казармата.


Европейска практика

Въпросът с двойното гражданство в страните от ЕС претърпя сериозно развитие през последните десетилетия. В чл. 17 от Договора от Маастрихт е записано, че се създава европейско гражданство и то се придобива от всеки гражданин на държава членка. Това дава право на свободно движение в рамките на съюза, участие в местни избори и избори за Европарламент, на дипломатическа защита.
След влизането в сила на договора в държавите-членки започна процес на промяна на националните законодателства, засягащи гражданството. В края на 90-те Берлин промени закона за гражданството, действащ от 1913 г., и даде възможност за двойно гражданство при определени условия. Великобритания признава отдавна двойно гражданство, Франция също. След облекчаването на закона в Португалия, хиляди французи кандидатстваха и получиха португалски паспорти.
Естония например не признава двойното гражданство, Белгия и Люксембург също, Испания дава двойно гражданство на граждани на страните от Латинска Америка, Филипините и Екваториална Гвинея.

И пример относно двойното гражданство в БГ - почти всички изселници в Турция са с двойно гражданство.

# 12
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
и пак аз:

в Гугъл като напишеш "Закон за българското гражданство" излизат линкове към самия закон, който е качен във формат .doc и .pdf.

Дано съм била полезна.

# 13
  • Мнения: 11 314
Още веднъж благодаря на всички,които се включиха темата за внасяне на яснота!  bouquet

# 14
  • Мнения: 753
племенницата ми се роди в САЩ, с идването и в България попълваха разни документи за гражданство родителите и, и вече е и с българско...2007 се случи всичко...

# 15
  • Мнения: 5 676
Всички или почти всички турци ,които преди години се изселиха в Турция имат двойно гражданство.Така те могат да гласуват и в Турция, и в България.

# 16
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
племенницата ми се роди в САЩ, с идването и в България попълваха разни документи за гражданство родителите и, и вече е и с българско...2007 се случи всичко...

същото е с моя син, направихме го БГ гражданин след като се роди в САЩ. При изваждането на БГ паспорта, трябваше да напишем/покажем, че има и чужд паспорт- инфо от това лято

# 17
  • Мнения: 2 952
Аз и децата (родени в Израел) сме с  2но  гражданство.Направих им паспорти даже  този септември.
Май темата е за  затваряне вече.

# 18
  • Мнения: 3 880
Понеже аz пуснах мухата на Вечерницата, се включвам и аz zа да следя темата и да благодаря на опиталите се да помогнат  bouquet
Аz от край време имам проблеми с правилното тълкуване на zаконите, но днес вече много се иzмъчих Embarassed
В германския zакон например има иzречение, в което се каzва долу_горе следното " двойно гражданство не се поzволява, с иzключение на граждани на страните членки на ЕС и еди кои си други страни, ако съЩествува вzаимност (т.е. другата държава съЩо да раzреШава)" Е търсих неЩо такова на български, но няма. А тъй като тоzи zакон е сравнително нов иz Интернет има и невероятно много старо инфо, където дори не пиШе и датата на последното обновяване и става пълна каШа.

 
племенницата ми се роди в САЩ, с идването и в България попълваха разни документи за гражданство родителите и, и вече е и с българско...2007 се случи всичко...
същото е с моя син, направихме го БГ гражданин след като се роди в САЩ. При изваждането на БГ паспорта, трябваше да напишем/покажем, че има и чужд паспорт- инфо от това лято
Това е друго. Децата и тук винаги са имали право на двойно гражданство. Става въпрос zа големи хора, които са придобили правото да кандитастват zа гражданство не по рождение или проиzход, а по други причини (като брак, продължително пребиваване и работа в страната и др.подобни)

# 19
  • София
  • Мнения: 5 289
Ох аз също цял живот не мога да разбера дали съм с дойно гражданство,родена съм в Либия,на 1 годинка сме се върнали в България.И са,имам ли или нямам двойно гражданство? newsm78С който и да съм говорила всеки различно мнение изказва,не че съм тръгнала за Либия де,ама като малка наще са ми казвали винаги,че като навърша 18год мога да отида да видя "родината" си безплатно Shocked.

# 20
  • Мнения: 820
КАРЧЕВА, доколкото знам дете родено от чужденци не получава гражданство от държавата в което е родено, а само гражданството на родителите. Така, че освен ако нямаш либийска жилка едва ли можеш да разчиташ на гражданство  Mr. Green

# 21
  • Мнения: 337
Моя близка се омъжи преди 2 години за немец и каза, че вече в Германия позволяват двойно гражданство и Това Важи за Българи.
Тя каза, че ако пожелае може да се откаже от бг.паспорта си и де е германка, след определено време, не помня колко години беше. Не го е направила, защо и е като може и така вече.

# 22
  • Мнения: 3 880
Моя близка се омъжи преди 2 години за немец и каза, че вече в Германия позволяват двойно гражданство и Това Важи за Българи.
Тя каза, че ако пожелае може да се откаже от бг.паспорта си и де е германка, след определено време, не помня колко години беше. Не го е направила, защо и е като може и така вече.
newsm78Искаш да кажеш, че тя вече е минала процедурата на приемане на немско гражданство? След 2 години брак?

# 23
  • Мнения: 73
Аз също съм с 2-но гражданство Българско и Израелско, обаче когато си сменях Българският паспорт не помня да съм писала, че имам и друго гражданство. Това дали би било проблем след време?Дори и баща ми това лято си извади задграничен паспорт,но пак май не писа за другото гражданство.......дано само нямам проблеми  Praynig

# 24
  • Мнения: 11 314
Моя близка се омъжи преди 2 години за немец и каза, че вече в Германия позволяват двойно гражданство и Това Важи за Българи.
Тя каза, че ако пожелае може да се откаже от бг.паспорта си и де е германка, след определено време, не помня колко години беше. Не го е направила, защо и е като може и така вече.
newsm78Искаш да кажеш, че тя вече е минала процедурата на приемане на немско гражданство? След 2 години брак?

Бибе, не се юркай. Самата процедура е минимално 6 месеца, а промяната при германците е в сила едва от 3 месеца. Няма как да е взела немско вече и да не се е наложило да се откаже от българското.

# 25
  • Мнения: 3 880
Аз също съм с 2-но гражданство Българско и Израелско, обаче когато си сменях Българският паспорт не помня да съм писала, че имам и друго гражданство. Това дали би било проблем след време?Дори и баща ми това лято си извади задграничен паспорт,но пак май не писа за другото гражданство.......дано само нямам проблеми  Praynig
Никакъв проблем няма да има. След като не са ви накарали да се откажете от едното като приемате другото, значи нищо нередно сте направили, за да възникнат проблеми.

# 26
  • Мнения: 73
О браво дано да е така и да нямаме проблеми с моя татко.

Аз да питам и друго, една моя приятелка е с Българско Израелско и май Канадско(за него не сам 100% сигурна), това възможно ли е да имаш 3 гражданства или трябва да се откажеш от едното?

# 27
  • Мнения: 3 880
Възможно е да е възможно Wink
Аз съм на мение, че щом веднъж някой й е дал второто и третото гражданство, значи е имал законово основание, иначе е нямало да й го даде. Все едно на нас тук да ни дадат първо немското гражданство и после да очакват от нас ние доброволно да се откажем от българското (примерно) ами няма как да стане, защото малко ще са тези, които ще го направят. Аз не бих се отказала от някое гражданство, все пак, ако не друго, то ми е струвало най-малкото време, пари и нерви. Който има зор да ме намери и да ми каже от какво трябва да се откажа Peace

# 28
  • Мнения: 210
Абе позабравила съм ги тези неща, но ми се струва че не можеше да си гражданин на три страни ... Има и нещо от рода на -  в някой страни в зависимост от пола получаваш автоматично гражданството,а ако си от другия пол трябва да избереш при пълнолетие към коя нация чувстваш принадлежност и до подадеш молба... Мисля ,че в Гърция беша така...
Мой приятел с украинско гражданство ,който през целия си съзнателен живот е живял тук от 6 години чака БГ гражданство и не му дават...
Отплеснах се нещо... апък исках само да те посъветвам да се консултираш с адвокат... Embarassed
Успех!

# 29
  • Мнения: 337
Чак сега прочетох питането ти, не казвам че тя  е минала процедурата с гражданството в Германия, защото още няма 5 години мисля бяха брак. Тя е женена от 2, но мъжът и казал, че като минат тези години тя спокойно може да се откаже от българското и да вземе немско, но тя не мисли да го прави.
Дано не ви обърках още повече ooooh!

# 30
  • Мнения: 3 880
Не, не си ни объркала добълните, май си бяхме достатъчно объркани и преди това Wink
Просто прозвуча така, все едно е сигурно, защото тя е минала вече по този път, но явно и тя е чула само от някъде Confused

# 31
  • Мнения: 3 423
Да, разрешава.

# 32
  • Мнения: 331
Чл. 3. от Закон за бългрското гражданство (ДВ. бр.136 от 18 Ноември 1998г., посл. изм. ДВ. бр.52 от 29 Юни 2007г.: "Български гражданин, който е и гражданин на друга държава, се смята само за български гражданин при прилагането на българското законодателство, освен ако в закон е предвидено друго."

Източник: www.lex.bg

Следователно, допуска се български гражданин да е гражданин и на друга държава. Това, мисля, стана ясно вече, другото е въпрос на международни договори и конвенции...

# 33
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
не мисля, че има разлика между големи и малки хора, а по начина на придобиване
въпросът беше дали Б-я разрешава двойното гражданство- да, разрешава, ще се опитам и аз да намеря законова основа и да дам линк
друга е ситуацията с Германия, според мен
освен това си спомням, че има страни, които разрешават двойно гражданство, но според реда, по който се придобива- т.е. ако тяхното е второ- разрешават, ако след тяхното приемеш- ново, автоматично отпада първото. Трябва да търся по- точна информация за това обаче и едва ли това е точно проблема в случая

# 34
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Аз тази година придобих второ гражданство. Не са ми правили проблем, че имам българско  Thinking Но още не съм информирала българските власти, за новото си гражданство  Tired

# 35
  • Мнения: 337
Мери, видях, че живееш в Англия, ние имаме намерения да се отправяме натам, би ли ми казала ако не е чрез брак, как се придобива второ гражданство в Англия. Колко време трябва да си живял там и работил?
Живяла съм там само една година и не съм се сетила да питам. Мерси!

Общи условия

Активация на акаунт