Порок ли е да колиш прасе за Коледа?

  • 10 537
  • 83
  •   1
Отговори
  • Мнения: 765
 Пороците нападнаха форума и то по време на пости. Направо да настръхнеш! На въпроса- жива ли е традицията да се събереш с роднини и приятели в двора около свински труп, да му одираш кожата и да се напиеш по повода? Някой от вас канен ли е на такова представление? Как се чувствате? Мислите ли че Европейският съюз трябва да наложи клауза срещу "свинските извращения" или смятате , че дядо ви за този момент се е бъхтил цяла година? С една дума варварство ли е това, просто лакомия или смятате, че прасетата за това са създадени?

# 1
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Може ли да включиш и анкета? Благодаря  Peace

# 2
  • Мнения: 516
Порочна съм по всички форумски показатели. И по този също. Барабалекс, разкрих ти се напълно.  Mr. Green

# 3
  • Мнения: 3 447
Алекс, виждам, че си заимствала идеята от предишната си тема. Нещо против мен и моето Мило ли имаш? Ако е така, дай да го изясним на лични   bouquet

# 4
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Част от българската традиция е това.
За едни порок, за други бит.
Никога не съм разглеждала коленето на прасе от тази страна.

# 5
  • Мнения: 8 999
Аз нямам никакво отношение към смъртта на прасетата - все ми е едно дали е публична екзекуция /жертвоприношение за по-деликатно/, или е цивилизовано убийство със съвременни и безболезнени техники. Важното е да мааме пръжки и свинско със зеле на поразия /според поверието - за да е спорна и плодородна годината/.

# 6
  • Мнения: 1 533
Част от българската традиция е това.
За едни порок, за други бит...


за трети - бут. Който както се чувства щастлив Hug Peace

Последна редакция: ср, 05 дек 2007, 15:43 от Калин@

# 7
  • София
  • Мнения: 1 783
Никога не съм присъствала на подобно пиршество на плътта. Винаги купуваме трупа, транжиран и няколкодневен.
Аз  яденето по погребения и панахиди намирам за по -варварско.

# 8
  • Мнения: 677
Канен съм и в събота и неделя на прасе. Варвари! Ще се напия от мъка.

# 9
  • Мнения: 25 600
Въпрос на оцеляване. Когато баба Пена от Долно Уйно почне да си пълни фризера с пържоли всеки път, щом вземе пенсия, сигурно ще спре да гледа прасе. Особено ако и онези скакалци от града не полазват всяка неделя да пълнят багажниците, ами си пазаруват всичко от Метро... Whistling

# 10
  • София
  • Мнения: 5 074
Никога не съм присъствала на подобно пиршество на плътта. Винаги купуваме трупа, транжиран и няколкодневен.
Аз  яденето по погребения и панахиди намирам за по -варварско.
Абсолютно точно казано  bouquet А по темата, не го намирам за порок,а е традиция според мен Simple Smile

# 11
  • Мнения: 804
Някой от вас канен ли е на такова представление? Как се чувствате?  С една дума варварство ли е това, просто лакомия или смятате, че прасетата за това са създадени?
Преди много години бяхме канени на такова представление в едно село.  Аз лично не съм присъствах на този ужас, но квиченето на горкото животно беше страшно. Мъжът ми е присъства на част от "ритуала" след което влезе в къщата блед като платно. Част от нас никога не бяхме виждали ткакова чудо. Няма да описвам подробно какво последва в състезанието кой ще стигне пръв до тоалетната, защото е гадно.
Та по темата - начинът по който се колят прасетата в домашни условия определено е варварство, да не говорим, че когато прасето се стресира в месото се натрупват токсини.

# 12
  • Мнения: 14
. кое съм аз, че да мисля и решавам промисъла при създаването на прасето?
. дали е варварство? Що? Толкова цивилизовано се трепе гадинката, че няма място за помайване.
. действително доста хора баш за този момент се бъхтят. Мило и трогателно. Първо цвърчи прАсето, после неговите пържолки.
. и защо това е проблем с висока обществена значимост, че да му посвещаваме толкоз много теми?

# 13
  • Мнения: 765
Скъпа Дона, Милото Ви се издигна в очите ми откак разбрах , че знае да върти ножа!
Аз пържоли ям и кюфтета, и мезета. Кожи не ям. И сланина също не ям. Обаче не е ли малко притиснително да присъстваме на последните минути на едно прасе и после да го изядем? Ето баба Пена от Долно Уйно си го "чува" от малко , кръстила го е Гошко и после абсолютно хладнокръвно одира кожата на своя питомец? Не е ли малко притиснителна черта в народопсихологията ни това, че може да храниш нещо , да ти е мило по някакъв начин и после собственоръчно да му видиш сметката? Ама нали това е твоят Гошко?

# 14
  • Мнения: 5 370
ПОРочни мисли ПРЕпускат из ПРЕНАтоварените ПРЕдколедно красиви форумски главици.
Дайте го по-лежерно, моля (цитат от Калина, да ме прощава  bouquet)

# 15
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Ето баба Пена от Долно Уйно си го "чува" от малко , кръстила го е Гошко и после абсолютно хладнокръвно одира кожата на своя питомец? Не е ли малко притиснителна черта в народопсихологията ни това, че може да храниш нещо , да ти е мило по някакъв начин и после собственоръчно да му видиш сметката? Ама нали това е твоят Гошко?

Баба Пена обикновено кръщава прасето с името на някой охранен политик. После, на Коледа, идва мига на възмездието  Mr. Green

# 16
  • Мнения: 14
. бабите понякога се просълзяват. Особено, ако животното не е било проклето. Но не те размхват ножа. Такова чудо - баба-колачка, аз не съм виждало.

. което ме подсети - как чевръсто моето бабе врътваше кокошите и петльовите вратлета.

# 17
  • Мнения: 1 895
Преди доста години ми се наложи да правя коледен репортаж озаглавен "последният ден на едно прасе".
Бях бременна в съвсем началните седмици, не ми понесе добре нито разговора за бъдещата кончина на прасето, нито звуците след това. Децата на стопаните,момиченце и момченце на 5-6 годинки,обаче дори не трепнаха - за тях свинчето е храна и далеч не се умиляваха от розовата животинка.
Иначе пържолите ги ям с апетит, но церемонията по разфасоването не ми е по вкуса. Гражданка, консуматорка, лицемерка, смотла - пфу  Crossing Arms

Такова чудо - баба-колачка, аз не съм виждало.

Защото не си виждала майката на вуйна ми Twisted Evil Всяка живинка в двора й трепва и получава временна аритмия, колчем жената прекоси района на къщурките им. Всяка уважаваща себе си кокошка, заек и прасе я гледат с респект, защото от сума години не прощава на никаква живинка. Овдовя жената и дребният добитък сама си го оправя. Само за прасето й помагат, но и тя участва наравно със сина си и зетя Twisted Evil

# 18
  • Мнения: 1 533
Не е ли малко притиснителна черта в народопсихологията ни това, че може да храниш нещо , да ти е мило по някакъв начин и после собственоръчно да му видиш сметката? Ама нали това е твоят Гошко?

А как иначе да примами децата и унуките от града да дойдат да ги види. Звъни, казва - ще колим прасето - и те веднага идват "да помогнат".

# 19
  • Мнения: 27 524
Подобна тема заключиха вече  Wink

# 20
  • Мнения: 25 600
Барабалекс, глюпости говориш!  Naughty
Първо, баба Пена не си коли сама прасето, това е мъжка работа. Тя в това време реже кисело зеле вътре в къщата и прибърсва по някоя сълза (от пушека, да не помислиш, че й е жал за Гошко?).
Второ, даже и пейзаните от село се изтарикатиха вече и обикновено гърмят прасето с пушка. Най-много да го приколят след това да не се мъчи.
И трето, баба Пена кожа не дере и не яде (отде толкоз зъби?). За нея остават краката и опашката, да си свари пачица. Всичко друго барабар с бъчвата вино се отнася от гладните скакалци в града, където се палят барбекюта по терасите и се почват едни купони, едни Малинки, Къпинки и Боровинки, не ти е работа...  Mr. Green

# 21
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Как`Сийке, скакалец ли ме нарече?

# 22
  • Мнения: 5 370
. бабите понякога се просълзяват. Особено, ако животното не е било проклето. Но не те размхват ножа. Такова чудо - баба-колачка, аз не съм виждало.

. което ме подсети - как чевръсто моето бабе врътваше кокошите и петльовите вратлета.
Хахахаха-ела да те запозная с моята. Около 90-те е, но все още може да заколи кокошка. И не и пука, ша знаш. Честно слово.
У дома се е случвало да гледаме някоя хвърковато точно за Коледа.....познай кой го колеше, обаче. ooooh!

# 23
  • Мнения: 2 070
Преживявала съм го и аз, тоест присъствала съм някъде скрита из стаите със запушени уши. На Гергьовден същата работа. Не ми пречи да го правят, стига да не чувам, виждам и животното да не е кръстено на мен или да не съм го гледала аз, че ще ми е жал. Баба ми и дядо ми си бяха кръстили козичките на мен и сестра ми и после не се решиха да гледат други, те гражданя и като се пенсионираха решиха да идат на село и да правят подвизи. Месото така и не го ядох, опитаха се да ме заблудят, че са го разменили за някакво агнешко със съседи.
Ама е най-гадно да ти донесат да режеш сланината ли е, мастта ли е, на прасето. Гняк. Ама тогава бях млада булка и трябваше да се вместя някакси в новата рода и все нещо да свърша около тва прасе.

Иначе - предпочитам да ям домашно месо, знам, че ще е чисто, добре гледано, без някви там стабилизатори, консерванти, оцветители и така нататък. От свинско вдигам кръвно обаче и то рязко, по пренцеп съм с ниско. Та го избягвам, само ей така при ритуал, през година.две, я се случи, я не.

Помните ли бруталната реклама със щастливите прасета.  #Crazy

# 24
  • Мнения: 183
Веднъж бях на село на моя приятелка, наближава обяд и бабата ме пита дали искам пиле.Аз съм непретенциозна откъм изхранване и се съгласявам.А, тя ме води в двора и с щедър жест на ръката ме подкани да си избера живо пиле.Премигах и предложих да отида до магазина и да купя умряло пиле.Тогава тя премига, изломоти нещо за софийската ми рода и цяла седмица ми пържи тиквички по три пъти на ден.
Та нещо, което съм го видяла , че мърда- не го ям!

# 25
  • Мнения: 516
Айде моля ви- хем ми е жал, хем набивам мръвка. Като ви е жал, бъдете вегетарианци! Ама и двоен стандарт извадихте!

# 26
  • Мнения: 2 032
Природосъобразно някакси ми се чини. В сравнение с тоновете замразено месо, престояло във фризера 18 месеца. Познаваш лично Гошко, баба ти не го е хранила с лайна и антибиотици. К'во по-хубаво.

А пък ако Гошко е от тези, гърмените с пушка, наистина много алкохол се иска първо. Като застраховка против трихинилоза.

# 27
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Абсолютна варварщина.
И на индианците им е било традиция скалпирането, чудно ми е защо е замряла. Язък.

# 28
  • Мнения: 7 110
Миналата седмица някъде около Пловдив видях закачени на едно дърво няколко свински атрибута - надути мехури. Много порочни хора ще да са били надувачите.  Grinning

Сняг се сипе на парцали
МръФки има
Нека валИ.  Wink
  

# 29
  • Мнения: 677
Човек е тва, което яде! Свине такива!

# 30
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
  Мислите ли че Европейският съюз трябва да наложи клауза срещу "свинските извращения"

 Да не би те да не ядат свинско Rolling EyesХората в Бг си гледаха прасета, защото имаха възможност.Не съм присъствала за съжаление на свински запой, но било хубаво.Това се прави по селата все пак, няма лошо.Просто останалите в ЕС имат пари, по-разглезени са и не им се занимава с мръсната работа да гледат прасета.По-лесно е да си купят месо от магазина, а и не знаят за тайнството на прясното свинско.Всяка страна си има традиции, ние не заравяме яйца по градините, нали Thinking

# 31
  • Мнения: 4 300
Като малка съм ходила веднъж. Майка ми разправя, че съм стояла на някакъв пън и само съм викала "Дайте да му видя сърцето, дайтееееее...".
В съзнателния си живот не съм присъствала на подобно мероприятие.
Но сигурно е жива традицията.
Не бих колила прасе обаче. Шекспир е написал "О, тез ръце! Дори великият нептунов океан не ще отмие кръвта от тях!". Моите са чисти.

# 32
  • Мнения: 25 600
Човек е тва, което яде! Свине такива!

Антонио, винаги съм се чудила хапваш ли ряпа?  newsm78 Mr. Green

# 33
  • Мнения: 2 032
Човек е тва, което яде! Свине такива!

Аз не ям. Но уважавам идеята за пресен Гошко.

Билянче, иде по френските села, да видиш не знаят ли тайнствата. Ух.

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 179
Да колиш прасе по Коледа не е порок. Това е привилегия!  Peace

# 35
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Порок ли ще е да изплющА всички, дето пускат теми с 'порок ли е...?'

# 36
  • Мнения: 677
Да колиш прасе по Коледа не е порок. Това е свинщина!  Peace

# 37
  • Мнения: 2 070
хехех рони  Joy

барабалекс и мъж, наистина ли стеканени на прасе и за пръв път ли сте изправени пред тези екзистенциални помисли?Единият от вас е вегетарианец нали, незнам как ще го преживее, на такива места обикновено се правиш на мъж.

Ето какво помня от селото на мъжа ми - жените въртят нещо из къщата, помагат на мъжете, подготвят, следготвят.. Мъжете се събират в двора. Има няма десет човека - роднини, съседи. Наточва се вино. В едни кани големи, мешани с лимонада. Според района и според виното. Като го колнат или гръмнат го мятат на нещо си и почват да го пърлят с пърлачката. Става цялото черно, мирише на изгоряла кожа, нещо като на коса, попаднала в сешоар. Децата го яхват и се снимат с него, особено най-мъничките. През това време мъжете вече са леко пийнали. И да има мъка - удавена е. И почват да го разфасоват. Има неща, които се режат, пекат и ядат на място. На място се мият и едни черва и се мели месо, пълнят се кървавици, бабета или не знам там как е най-правилно да се каже. И приз цялото време се пие и яде. Вечерта се събират в механата - има-няма 20-30 човека, ядат свинско със зеле, свинско с лук, пияни са безпаметно и тва е. Ей такива. не ви го препоръчвам и на двамата, скрийте се поне докато не измият кръвта и мизериите.

# 38
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Порок ли ще е да изплющА всички, дето пускат теми с 'порок ли е...?'

Потрай малко.
Още не са минали номинациите за мод на народа.
Като минат, ще ги плющим наред  Mr. Green.

Сопран, убийството е едно на ръка...но вонята от това събитие е наистина незабравима.

# 39
  • София
  • Мнения: 2 840
Порок ли ще е да изплющА всички, дето пускат теми с 'порок ли е...?'

Това е последната форумска мода.
Не бъди задръстена.
Бъди фешън!
Участвай подобаващо!

# 40
  • Мнения: 7 837
Виждала съм, как се коли агне. Спрях да ям агнешко след това.
Виждала съм, как се скопява прасе, квиченето е убийствено.
Любопитството ми в детска възраст, е могло да ми нанесе сериозни психически сътресения, баси.

# 41
  • Мнения: 377
Виждала съм как се колят животни в разни цехове и фабрики, уверявам ви не е по-хуманно от това, което се случва на домашните животни. В някои случаи дори е по-зле. Все още не съм станала вегетарианка обаче.

# 42
  • Мнения: 197
Аз заради такива обичаи ям месо само от тарелка от магазина, щото ми е гадно. Не че не умъртвяват животните по още по-зверски методи, но все пак изглежда различно

# 43
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
А аз се надявам някой порочен тип да прати буркан с пръжки. Ей така, за успокоение на съвестта. Mr. Green

# 44
  • Мнения: 53
Мене акоп питате, приятели, тука в тая тема само за един порок прочетох -  да се смесва вино с лимонада! Безобразие!  Ни въ йъ страм!  Ама то сега като почнем европейско вино да пием, то другояче е може да се преглътне.

А инак по темата - Не е лошо да се заколи прасе, лошо е да се измъчи прасето по време на тая процедура. При добър касапин животното не разбира какво става.
Не е лошо да се кастрира прасето, защото иначе е необщително, а и по-малко наддава. Лошо е, когато бай Гочо от Долно Уйно не пожелае да даде три лева за упойка, а предпочете да ги даде за друго.

По-горе се сповмена за "стреса", дето натрупвал "токсини" в месото. Уважаеми суфорумецо/съфорумице, животните, които се отглеждат индустриално, в боксове, от теснотията полудяват и си изяждат едно на друго ушите и опашките, стрес не изпитват ли? Или то там няма значение, и без това тях ги хранят с машинно масло и всякакви химии.  Случайно да знаеш колко време живе е един бройлер и как?  Първо  живее на главите на другите, и второ -  живее десетина-петнадесет дни. Няма нужда много да мислим, преди да се сетим как така едно животно от петдесет грама става килограм и петдесет! Само дето не абикаля един чичка, не им муши в задниците един маркуч на някоя крачна помпа, и не ги помпи по съвременна, научна технология !

Купуването на месо от магазина си е пак убийство, само дето тогава точно сме се скрили зад полата на мамам, докато някой лош чичко заколи прасето и ни даде мръвчица. А и има подробности в машинното клане, които биха накарали бая прасета да предпочетат да са български, а не европейски такива.

Въобще ... Стига сме си търсили пороци. Просто не е хубаво! Тоя, дето единствен има право да съди, са намира горе, в мансардата, и навярно много го е яд на глупостта ни понякога . Да не кажа "често" ... щото май ще е най-правилно да кажа "постоянно" .

# 45
  • Мнения: 27 524
А аз се надявам някой порочен тип да прати буркан с пръжки.

Френски пръжки ли? Те са вълшебни  4470

# 46
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
А аз се надявам някой порочен тип да прати буркан с пръжки.

Френски пръжки ли? Те са вълшебни  4470
Хем пръжки, хем френски!  Party Сега ще се накамари една опашка от съфорумци и ще ме прередят мен, вечно гладната Василиса.  Cry

# 47
  • Мнения: 9 865
Не е порок. Истестьвино, чи няма откъде другаде да се сдобия с прасно одрана, тънка свинска кожичка, домашен бахур, сланинка, пръжки, джигерник (това е онова със зелето) и най-голЯмия деликатес - свински уши с масло.

# 48
  • Мнения: 4 585
Уговорката беше да влезем в ЕС с нацшоналните си особености.
Сега какво - ще дойде един евродепутат, и ще застане на вратата на кочината?
Между Wolf и Гошо? И то като съм си наточил ножовете?
В различни части на страната гощавката е различна.
Ние ядем пресен кебап с лук на едро и челвен пипер.
В Трояново Айтоско правят осмянка - кисело зеле със сладкия кокал.
В ямболско за колачите слагат тенджера боб.  Shocked

# 49
  • Мнения: 27 524
Дошъл тук един българин. С жена си. Наел къща на село. В селата тук са богатите, там е спокойствието и съвършенството. Имал двор. Закупил си сто свини. Гледал ги, квичали. Оплакали се съседите. Дошла полицията. Направили забележка. Поръчал на кредит човекът няколко професионални фризера от Некерман. Заклал прасетата. Квиченето се чувало дълго време и на голямо разстояние. Набутал мръвките във фризерите. Не платил обаче последните. Дошли от Некерман да си ги вземат. Оказали се пълни със свинско. Абе, куп недоразумения  Confused

# 50
  • Мнения: 6 167
Никога не съм виждала такъв ритуал. Пържолите си ги купуваме от магазина.
Повече сме по винското, не по свинското.
Не проявявам разбиране към варварски изпълнения и мъчение на животни.
Наскоро случайно бяхме свидетели на една сценка, окрадени патки от парка ги топяха живи във вряла вода.
Изпълнителите - китайци. Извикахме полиция и ги арестуваха.
Няма как да заобичам тая сган варварска китайска, ако ще културата им да е на десет хиляди години.
Горе долу същото мисля и за българския селянин, който си остри ножовете покрай коледа и привиква цялата рода от София да се присъедини. Отврат.

# 51
  • Мнения: 9 865
Коленето на животни не може да се квалифицира като селско изпълнение, защото и гражданите ядат месо от заклани животни. Мисля също, че цивилизацията много е изнежила душите, но не и стомасите ни, по-големи експлоататори и консуматори сме от всякога. И какво варварство е закланото веднъж в годината прасе на българина, пред тоновете говеждо и телешко на САЩ и целокупна Европа, което обаче минава на гилотината... Искам си прасето и шекмбето  Twisted Evil

# 52
  • Мнения: 212
Човекът е хищник, а хищникът трябва да яде месо. Няма избор просто - трябва да убива за да яде...

# 53
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Около два пъти съм присъствала. Била съм на около 5, а след това бях на 16.
Не съм потретила. Против гледането на прасета залудо съм. Не пълня багажника, когато съм на гости на баба, няма кора яйца на задното стъкло. Не залагаме зеле и не ми трябва силно. Около веднъж на 3 години се случва да го ям от възпитание.
Не разбирам. И свинско мога цял живот да не ям, въобще месо. Домашно вино и ракия не любя.
Аз съм дете на асфалта.
Но не намирам коленето за варварско.  newsm78

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 23 666
О, тогава аз съм порочна. Имам си прасе, лично мое. Не че съм го виждала, ама е за мен Simple Smile Скоро ще го видя на пържоли как отива към тавата  chef

# 55
  • Мнения: 3 153
Пороците нападнаха форума и то по време на пости. Направо да настръхнеш! На въпроса- жива ли е традицията да се събереш с роднини и приятели в двора около свински труп, да му одираш кожата и да се напиеш по повода? Някой от вас канен ли е на такова представление? Как се чувствате? Мислите ли че Европейският съюз трябва да наложи клауза срещу "свинските извращения" или смятате , че дядо ви за този момент се е бъхтил цяла година? С една дума варварство ли е това, просто лакомия или смятате, че прасетата за това са създадени?
А порок ли е да мааш прасешки кюфтаци през останалите 344 дни от годината без каквито и да е угризения, че все пак, за да са в чинията ти, нЕкое прасенце е погинало, макар и не толкоз ритуално?!?!? Mr. Green

# 56
  • Мнения: 2 070

Подписвам се под това изказване.
Виното с лимонадата и аз до ден днешен не го разбирам, ама там за където разказах им е на лягане и на ставане. В нашия плевенски край правят гъсто черно вино с розова пяна и не го мешат, силно е и е вкусно. В старозагорско, дето го мешат с лимонадата, не стига, че е розе и е някакво слабовато, ами го и мешат....

# 57
  • Мнения: 3 835
И за да съм в крак с модата, да се изкажа. Mr. Green

Тая тема е почти на път да ме откаже да ям пържоли. Никога не съм присъствала на подобно нещо, ако бях, отдавна щях да съм вегетарианка и щях да презирам всички месоядни. Винаги старателно изтривам от съзнанието си подобни размисли, понеже в крайна сметка има опасност да ме доведат до изчезване. (Имайки предвид килограмите ми, само и месо остава да спра да ям.) Пазарувам само пържоли от магазина отсреща, във вид, който не води до сериозни размисли и душевни терзания. Конкретно на въпроса, не смятам, че е порок, защото го правят да се изхранват все пак. Хищникът се храни с месо, има там някакви теории по въпроса, ама ми се струват много крайни и смахнати. Да не ядем месо изобщо де. Порок или недостатък, бих нарекла убийството на животно за удоволствие. newsm78

# 58
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Не знам дали е порок, но слава богу, на такова празненство не съм присъствала. Прясно издоено мляко съм помирисвала и ми стана гадно - мирише на животно. Агнешкото месо по принцип ми мирише и не го ям. Представям си как смърди пресно заколено прасе.  Sick

Не че се правя на голяма гражданка, но като не съм свикнала с тези неща, как да ги одобря на стари години? Месо ям, от магазина, но и без месо мога де (виж, семейството - не).

# 59
  • Мнения: 13 512
Миналата година на връщане от Априлци по Коледно време станах свидетел на такова нещо. На една поляна една фамилия се беше събрала, прасето беше заколено и щяха да го пърлят. Всички пиеха греена ракия.. Стана ми интересно, слязох от колата и ги снимах. А те толкова ми се зарадваха хората- започнаха да ме черпят,  имаха и шоколадови бонбони..../да, сетих се....беше Иванов или Йорданов ден и един от фамилията имаше имен ден/.
Снимки вероятно няма да искате да  ви пусна. Wink

# 60
  • Мнения: 27 524

Това не е доказано. Според мен не е. Просто така ни изнася  Confused
Нито нокти, нито зъби, нито инстинкти имаме хищнически. Просто разум в повече...

# 61
  • Мнения: 3 521
Това не е доказано. Според мен не е. Просто така ни изнася  Confused
Нито нокти, нито зъби, нито инстинкти имаме хищнически. Просто разум в повече...

Да, да - я пусни една тема "Нормално или секцио?" и после да си поговорим Mr. Green

И за да не съм съвсем офф - трябва да се яде! Но все пак бих си купила пържолите от магазина, а не бих ги взела от някого, който е живял последните 9 месеца в задния ми двор.

# 62
  • Мнения: 457
Зависи в каква среда е раснал човекът. Може да е по-кръвожаден и хищен от озверяла мечка дори. Зависи всичко е от зависи...доказано, недоказано не ми се рови.
Аз също съм се чудила на една роднина- гледа и прасе и кокошки и овца. Повече ги обича от кучето, което я пази и от котката, която й лови мишките, а пък като дойде момента на коленето окото й не трепва за тез животни. Кучето може гладно да стои, ама за прасето винаги има.
От досега с нейните пилета, сега вече намразих домашно пилешко месо. Кокошките се оказа, че са всеядни. Ядат същото, каквото и прасето. Да не говорим, че ядат и изпражненията на кучето.  Sick Така на моята роднина даже не й се налага да чисти двора. Всичко се употребява, няма фира на нищо.

# 63
  • Мнения: 822
Тя сякаш темата пак си избра сама пътя и тръгна в друга посока,ама сигурно и на нея така й отърва...
Мисля,че Барабалекс нямаше предвид коленето по принцип,а по-скоро шоуто,което го съпътства...
Представления са правели всички древни народи...И индианците са се молили преди лов на Великия дух.Искали са прошка,защото са гледали на животните като на равни.Ударите и изстрелите им са били перфектно точни.Било е срам да убиеш животно с два изстрела.След лова пък са благодарили. И нашите прадеди са имали подобно отношение към заобикалящия ги свят.А уж са били варвари...
Днес молитвите са заменени с надпивка...Благодарностите също. Опитният колач най-често е един,двама-трима помагат,останалите присъстващи са за сеир...Казват,че сцените на прасе,тичащо с нож забит в гърба,са някаква легенда днес...Аз пък съм виждала за жалост и то във времена,когато колачите бяха повече и по-добри... И се радват хората...Да се чудиш,дали заради самото събитие, заради алкохола или при мисълта за бъдещата пържола...
Колкото и да се мъча да проумея смисъла на този "празник" в наши дни,не успявам...Не е порок да ядеш и да искаш да ядеш...Но е факт, че днес сме по-големи варвари от прадедите си...И причината не е в това,че ядем месо...

# 64
  • Мнения: 25 600
Май много легендарни представи имат някои за тези събития. Вече и традициите по коленето на прасетата не са това, което бяха.  Laughing
Освен, че и по селата се изхитриха да застрелват животните, вместо да ги колят, от мероприятията, на които съм присъствала, никъде не съм видяла такова пиянстване, камо ли осъмване в кръчми. Нямат време хората. Хваща се прасето, разпарчетосва се по най-бързия начин и започва обработката на месото. Кайма, кървавици, луканки, пържоли... Цялото семейство се труди, често помагат и роднини, хората нямат време да седнат да се наядат нормално, камо ли да се напиват. Все пак превръщането на прасето в луканки е бавно и трудоемко занятие. Кокали се варят, саздърми и прочие специалитети, всичко иска време, а в понеделник хората обикновено са на работа и бързат да смогнат през почивните дни.
Това е. Нищо общо с филм на ужасите или алкохолни фиести.

# 65
  • Мнения: 4 585
Ами по рано го водехме за зурлата вързано, и за опашката го дърпохме, да квичи, да научи цялото село.
Обаче от как прекараха интернет - няма такова нещо. Четохме в кръчмата за стреса и покачването на холестирола.
Гражданята да ядат транспортирани, стресирани, трепани с ток пържоли. С чисти ръце.
Сега тихо, кротко, стопанина го пуска на двора, чеше го с какаляшка, товори му гъци - гъци и като стигне на чистичко на снега - муш.

# 66
  • Мнения: 13 512
Сега тихо, кротко, стопанина го пуска на двора, чеше го с какаляшка, товори му гъци - гъци и като стигне на чистичко на снега - муш.
хахахаа...готино го описа Laughing

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 23 666
Сега тихо, кротко, стопанина го пуска на двора, чеше го с какаляшка, товори му гъци - гъци и като стигне на чистичко на снега - муш.
хахахаа...готино го описа Laughing
Пак аз даже знам какво е какаляшка Simple Smile Царевичен кочан без зърното. После с този кочан се търкат опърлените уши Simple Smile

# 68
  • Мнения: 1 367
Wolf,ще ме умориш от смях бе,човек!  hahaha А иначе много точно описано. Аз веднъж още като млада булка присъствах на ритуала,само че се крих в къщата. Чух само крясъка на прасето и се зарекох да не го ям това,което е изкрещяло така ужасно. Малко по-късно обаче донесоха пресния кебап и само като ме лъхна уханието,забравих да се превземам и ядох....ядох.......чак вино пропих,дето аз не пия такива неща. Joy

# 69
  • Мнения: 2 438
Преди време ми попадна статия от наш историк за бита на прабългарите. Там пишеше /то много неща пишеше, но аз запомних само това/, че прабългарите 4 пъти в годината принасяли в жертва обредно животно. Това ставало в нечетните месеци, които били считани за "мъжки". Датата съвпадала с поредността на месеца:
01.01 - зимна жертва - прасе
03.03 - пролетен преглед на конете /Тодоровден?/
05.05 - пролетна жертва - агне - no comment
07.07 - лятна жертва - пиле /Петровден?/
09.09 - есенна жертва - теле /Кръстовден?/
11.11 - почита на загиналите във войни - Архангелова задушница

А ние мислим, че сме съвременни и цивилизовани #Crazy

# 70
  • Мнения: 7 110
В югозападна България има едно традиционно ястие от утрепана свиня - спържа. Много важно при него е на кой се пада честта да мие чревцата.  Wink
А това за кръстеното с лимонада винце, популярно и под името шлингерица ми беше любимо едно време. Детска радост.  Laughing

# 71
  • Мнения: 337
Нищо порочно не виждам в това, нали каймата от магазина е от същия тоя труп или се бъркам, ритуала си е ритуал.
Страхотни вкусотии се правят, даже моята баба беше майсторка, но вече я няма за съжаление

# 72
  • Мнения: 6 167
....нали каймата от магазина е от същия тоя труп или се бъркам, ритуала си е ритуал.


Бъркаш се. Ритуала е гаден. За него е темата, не за свинското месо.

# 73
  • Мнения: 2 070
Преди време ми попадна статия от наш историк за бита на прабългарите. Там пишеше /то много неща пишеше, но аз запомних само това/, че прабългарите 4 пъти в годината принасяли в жертва обредно животно. Това ставало в нечетните месеци, които били считани за "мъжки". Датата съвпадала с поредността на месеца:
01.01 - зимна жертва - прасе
03.03 - пролетен преглед на конете /Тодоровден?/
05.05 - пролетна жертва - агне - no comment
07.07 - лятна жертва - пиле /Петровден?/
09.09 - есенна жертва - теле /Кръстовден?/
11.11 - почита на загиналите във войни - Архангелова задушница

А ние мислим, че сме съвременни и цивилизовани #Crazy

Кое му е нецивилизованото? Прасе за Коледа, агнешко за Гергьовден, пиле на Петровден?
Това е традиция, ритуал, свързано е с разни идеи, не само със самото ядене. Хората до преди 50тте години на миналия век са живели масово по селата, това им е бил бита. Месо е било позволено да се яде има няма 70-100 дни в годината, през останалите не са консумирали. Не всички са имали прасета, лукс е било да заколиш кокошка. Теле за курбан се колят едно-две на три села... Онези "цивилизованите" са правели същото, че някои са и по-месоядни.

Како Сийке, не ми ли вярваш за пиянстването у старозагорско? Трябва да издиря снимки, всичките са от последните пет години. Ще взема да намеря и с ножовете, кървищата и опърленото прасе. Имам и на агнета по Гергьовден. И толкоз алкохол се лее, не е истина просто. Имам спомени и като дете от на баба ми селото, дунавските, влашки села, там пак се събираха много хора на прасе и накрая правеха голямо угощение.

# 74
  • Мнения: 25 600
Како Сийке, не ми ли вярваш за пиянстването у старозагорско?

А, що, вярвам ти, но по принцип. Поне там, където съм присъствала на свинска смърт, пияни не съм виждала, хората имат много работа и малко време, за да се напият. Даже алкохолиците остават почти трезви. Но пък наваксват по-късно.  Mr. Green

# 75
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Темата отива в друга посока.

Дайте да покажем колко сме модерни.

percepolis, друга е идеята с жертвеното животно, друга.

# 76
  • Мнения: 2 952
Оф , на нас пък  самото прасе ние порочно  hahaha
Няма тука прасешки работи  Joy

# 77
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Това е привилегия, какъв порок. Туй да "оправиш" едно прасе е отговорна работа иска се майсторлък ...

# 78
  • Мнения: 391
Пороците нападнаха форума и то по време на пости. Направо да настръхнеш! На въпроса- жива ли е традицията да се събереш с роднини и приятели в двора около свински труп, да му одираш кожата и да се напиеш по повода? Някой от вас канен ли е на такова представление? Как се чувствате? Мислите ли че Европейският съюз трябва да наложи клауза срещу "свинските извращения" или смятате , че дядо ви за този момент се е бъхтил цяла година? С една дума варварство ли е това, просто лакомия или смятате, че прасетата за това са създадени?

Кво значи "порок"? Пушенето, алкохолът, хазартът, чукането на чужди жени и мъже са пороци. Ама да заколиш едно прасе, което за целта е угоявано цяла година...? Що да е порок?

Поздравления обаче, че не си сложила запетая след първата дума в заглавието!

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Кое му е порочното не мога да разбера. Дори и на ритуала. То не че е ритуал вече де. Да събират се доста хора. Ама как иначе се "урежда" едно или две прасета. В късите зимни дни, да се разфасова, да се обезкости, да се измият червата да се прибере всичко до вечерта. Затова са хората - да работят, а не да гледат сеир. И за това щедро се черпят с алкохол, щото е студено и то много понякога. Затова и се гощават. Вие като повикате някой да ви работи не му ли плащате.
А за това, че баба ви Пена си коли Гошкото - ами тя знае, че догодина ще има нов Гошко. Пък и хората на село са израсли с идеята, че животните се отглеждат за да служат на човека. За работа, за ядене или за охрана. Така са си свикнали и така си я карат. Че и мен ме научи навремето дядо ми. И добре че го направи. По миналата седмица свекърите колиха техните две, а тази неделя е ред на тати. Не присъствам на самото колене, но иначе помагам. Моята длъжност е отговорник по мезетата и готвенето. Добре съм се уредила нали Laughing

# 80
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Кое му е порочното не мога да разбера.


Убийството, предполагам.

# 81
  • Мнения: 985
Като дете си мислех, че Коледа е наречена така, задари коленето на прасетата. Истината се оказа малко по-различна, но пък коленето на прасе ме връща в моето детство. Ммммм. Какъв ти порок- цял ритуал е! И само, който не е попадал в истинска кланица, само той може да живее с илюзията, че е варварство да заколиш животно. Купените пържоли, дори  и от щастливи прасета, не могат да се сравнят на вкус с домашно произведените.

# 82
  • Мнения: 337
В югозападна България има едно традиционно ястие от утрепана свиня - спържа. Много важно при него е на кой се пада честта да мие чревцата.  Wink
А това за кръстеното с лимонада винце, популярно и под името шлингерица ми беше любимо едно време. Детска радост.  Laughing

Tо не е традиционно само в ЮЗ България, тук при нас се казва покрекло и откак се помня, на всяко колене на Гуцка  txtloves(аз много обичам крехките прасета  Animal Pig- най-добър приятел на човека), бабка, Бдп, винаги правеше и се слага и в буркан, та да може като бръкнеш в шкафа, винаги да хапнеш....Такава вкусотия е. А пръжките..... ooooh!, пръжките!
Да живеят всички Гуди!

# 83
  • Sofia
  • Мнения: 3 028
БезСмислени драми.
Тъгата в погледа на обреченото прасе Гошко.
Острият писък и наранената душевност на току-що откъснатата краставица.
Пържола с гъби.
Шопска салата.
Алкохол.
Никакви пороци.
Всемирно благоденствие.
Коледно настроение, зън-зън-дзвън, пръжки, бамя и за разкош - заключена тема.

Общи условия

Активация на акаунт