Помогнете ми, отказва всякаква храна!

  • 550
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 277
Здравейте момичета!
Моля ви, помогне те ми с опит и съвети защото вече не зная какво да правя и съм много изнервена.
Преди време пуснах тема: Злоядо ли ми е детето? и тогава всички предположиха, че поради никнене на зъбки то не иска да яде. Нещата тогава горе-долу се оправиха, но последните 2 седмици стана много зле, а от 4 дни сме само на кърма. Сина ми е на година и половина, изключително енергичен и подвижен. Цял ден е на крак не се спира, спи максимум час на обед и цяла нощ виси на гърдата.
Проблема е, че отказва абсолютно всичко което му предложа за ядене - закуска, обед , вечеря, неща които до преди седмица-две е ял с желание. Не иска и супа, която уж обичаше, не яде дори плодове като грозде и мандарини, които обожава.
Аз се побърквам от готвене на какво ли не, а той всичко плюе след като опита 1-2 хапки. Много се изнервих, нервите ми  не издържат...
Какво да правя и какво да му предложа на това дете, че да хапне нещо различно от кърма?
Очаквам всякакви идеи с нетърпение!  bouquet

# 1
  • Мнения: 413
Това е от австрийския въздух, майтапя се,
Ние също имаме проблем, ..просто не яде, нищо не яде, давам му като спи, и не наддава. И аз се побърквам, от Елтерн-Киндцентрума нищо не казват, личния доктор също е в чуденка, ходя и аз само с кърмата и докато спи.
  Защо не го подсилиш малко с витамини Саностол, те увеличават апетита, или път има бебешки чай за апетит, виж в ДМ или Бипа
 

# 2
  • София
  • Мнения: 2 658
защо си се ознервила толкова? Детето само си знае. Когато е болно или има някакъв дискомфорт, не приема друго освен кърма. Това е напълно нормално и не го насилвай в никакъв случай. Когато му премине само ще почне да яде. Peace

# 3
  • Мнения: 277
Изнервена съм защото му готвя по 2-3 пъти на ден, за да предложа разнообразна храна, с надежда да му се прияде нещо, а после само хвърлям...Не е болен, играе по цял ден без умора, от къде взима сили не зная. Днес му направих сок от мандарина и изпи 120 мл. , но друго не иска...
Благодаря ви, надявах се на повече опит и съвети...

# 4
  • Мнения: 565
Здравей мила. Искрено ти съчувствам. Сега ще ти кажа как беше при моята дъщеря. На около 3.5 месеца ми се наложи да започна да я дохранвам с АМ. Смених 10 вида млека- окколо седмица живееше на някакви смешни милилитри кърма и не близваше другото мляко. Едва избутахме до 8 месеца и тогава от немай къде дадох кисело мляко- до годинка и половина-две живя на кисело мляко, а сегА е на прясно.Никакъв плод, никакъв зеленчук, нищо готвено. Не иска да близне. Бях толкова близо до полудяването.... готвех хиляди неща, поднасях ги по какви ли не начини- това само ме изнервяше още повече. Не знам как расте- тя не че расте много де, на година и един месец беше 8.600, а си се роди 3.300. Сега е 12 кила. Яде само прясно мляко и корнфлейкс, чат-пат сирене и кашкавал.И разни тестени понякога- хляб, баница. От цялата си душа ми се искаше детето ми да се храни здравословно и полезно- опитах всичко ,за което бях чувала и накрая капитулирах. Това е-както казва сестрата в детската градина- Кайа е единственото дете в градината , което живее на вода и хляб. Жизнена е, здрава е( боледува рядко и много леко)- явно си е до организъм. Така че, какво да те посъветвам - ако спреш да готвиш и да се надяваш ,ще се поуспокоиш. Знам какво е да вложиш всичко от себе си и накрая малкото да стисне уста и да врътне глава. Предлагай по едно нещо -като не иска- кърми го.И се радвай ,че имаш кърма.

# 5
  • Мнения: 13 668
Здравей мила. Искрено ти съчувствам. Сега ще ти кажа как беше при моята дъщеря. На около 3.5 месеца ми се наложи да започна да я дохранвам с АМ. Смених 10 вида млека- окколо седмица живееше на някакви смешни милилитри кърма и не близваше другото мляко. Едва избутахме до 8 месеца и тогава от немай къде дадох кисело мляко- до годинка и половина-две живя на кисело мляко, а сегА е на прясно.Никакъв плод, никакъв зеленчук, нищо готвено. Не иска да близне. Бях толкова близо до полудяването.... готвех хиляди неща, поднасях ги по какви ли не начини- това само ме изнервяше още повече. Не знам как расте- тя не че расте много де, на година и един месец беше 8.600, а си се роди 3.300. Сега е 12 кила. Яде само прясно мляко и корнфлейкс, чат-пат сирене и кашкавал.И разни тестени понякога- хляб, баница. От цялата си душа ми се искаше детето ми да се храни здравословно и полезно- опитах всичко ,за което бях чувала и накрая капитулирах. Това е-както казва сестрата в детската градина- Кайа е единственото дете в градината , което живее на вода и хляб. Жизнена е, здрава е( боледува рядко и много леко)- явно си е до организъм. Така че, какво да те посъветвам - ако спреш да готвиш и да се надяваш ,ще се поуспокоиш. Знам какво е да вложиш всичко от себе си и накрая малкото да стисне уста и да врътне глава. Предлагай по едно нещо -като не иска- кърми го.И се радвай ,че имаш кърма.
Все едно че чета за моята дъщеря. На нея диагнозата че е злояда беше поставена на 20- ти дена след като стана ясно че се заливам с кърма а тя е наддала само 100 гр. На година беше 8 кила на две 11 , сега на 10 години е 27 килограма, но все толкова злояда.От зеленчуците яде само краставица, от плодовете само диня банан и ябълка, мрази готвено и ако може ще е само на филийка с маргарин вода. Отдавна отпуснах ръце и престанах да се боря. Утешавам се с това че е излкючително жизнена , в училище е все първа по физическо , не се спира на едно място и много рядко боледува.Явно има такива деца.
Така че не се кори - ако детето е злоядо то е явно за цял живот
Simple Smile
поздрави и повече спокойствие, знам че е изнервящо особено като се чувстваш безсилна да промениш нещата, но за съжаление това е жестоката истина

# 6
  • Мнения: 4 344
моето хлапе е на 7 м и още от към 4 почна да си ''иска'' и друго освен кърма.захраних я по рано и до преди 10 дни ме плашеше с лакомията си.....и изведнъж отказа всичко хленчеше,дори не винаги и цица приемаше ...взе да слабее .....и една сутрин пак се разяде Rolling Eyesпри нас се оказа зъбче,но вас може нещо друго да ви тормози.
не се откчайвай,води я на вън,играйте,изморявай я......все ще прояде.
а да като малка и аз съм била страшно злояда,докато един път нашите не открили че  като сме на гости ям като змей и така приготвят ми манджата и ....тръгват по съседите за да си я изям

# 7
  • София
  • Мнения: 245
Дъщеря ми не е злояда, но е имала периоди, в които е отказвала да яде. При нас помогна следното: Не и предлагам абсолютно никаква храна, но всеки път когато е време за хранене си сипвам на себе си добре изглеждащи ястия, подходящи за нея и си ги хапвам вкусно вкусно. Тя бързо започваше да любопитства и да иска да и давам от моето. Изкарвала е по 2-3 дена на солети, но аз издържам и не я карам да яде, защото знам, че това само ще затвърди нежеланието и. Като огладнее хубаво си възвръща сама желанието.
Не знам дали ще ти свърши работа подобно поведение, но съветът ми е в никакъв случай да не се концентрираш върху храненето, а да му предлагаш храна някак си между другото, с хитрост почти незабележимо.

# 8
  • Мнения: 277
Благодаря ви момичета!  bouquet
Днес педиатъра каза, че единственото решение е да го отбия и не зная какво да правя....Не искам да го правя, още повече е зима и има много вирусни инфекции, а и той заспива само на гърдата. Какво да правя???

# 9
  • София
  • Мнения: 2 658
дъщеря ми по същия начин вече 4-5 дни отказва каквото и да е освен кърма.Преди обожаваше хляб да яде, а сега и това не иска. Иначе си играе, не зная зъб ли е или друго, но и преди ми се е случвало за 2 седмици и се оказа, че е зачервено гърлото и. Като и мина сама си прояде. Аз не бих си отбила детето за такова нещо. Не се притеснявай самичко ще започне да яде и друго когато реши. И аз само готвя по 2-3 пъти на ден и хварлям.

# 10
  • Мнения: 5 401
И мен ме съветваха да го отбия, когато на 11-месечна възраст отказа да яде всичко друго освен бисквити, плодове и кърма. Всички, включително и педката, ми казваха, че той се залъгва с цицата и затова не иска да помирише нищо друго. Другият съвет беше да му приготвям всичко в течен вариант и да го храня през шише със широка дупка. Беше лято, тамън подходящ сезон за отбиване.

Е, да, ама детето като не е виждало шише и биберон, как да стане номера!? При положение, че дъвче прекрасно и никога не ми се е задавял, какъв е смисъла да го връщам месеци назад в развитието му?! И как да му откажа да го кърмя, като това е единствения начин да го нахраня, успокоя и приспя? Тъй като никой не се зае да отговори на тези въпроси, повдигаха рамене и мърмореха, че ще се научи с МАЛКО РЕВ, теглих една кръчмарска на всички.

Не го отбих, а той прояде след месец и нещо мъки, нерви и истерии от моя страна. И пак има периоди, в които отказва да яде храни, които обича, но помирише ли цицата, вече се е строил на редичката. В тези моменти не го насилвам да се храни и не се втурвам да предлагам това или онова. Мисля че в такъв случай повече ще се затвърди ината на детето и готовността да откаже храната. В желанието ни да ги нахраним, защото ТРЯБВА да яде, те упорстват още повече.

Не знам, честно, какъв съвет да ти дам. Ти ще прецениш най-добре! Успех!   bouquet

# 11
  • Мнения: 277
И аз не искам да отбивам и само да правя стреса още по-голям и за двама ни!
Благодаря за споделения опит!

# 12
  • Мнения: 236
А прочела ли си статията за педагогическото захранване в библиотеката, може пък да помогне този метод, там се казва, че ако детето откаже храна, трябва да го слагаш при вас на масата и да не му предлагаш храна 5 дни, после то само ще прояви интерес.
Но съм съгласна с другите мами  - не бих отбила детето, още повече, че то в момента отказва всякакава храна

# 13
  • София
  • Мнения: 1 504
Ами какво да ти кажа...детенце вече е голямо...може само да прецени какво да хапва, а и на вашата възраст със сигурност вече детето ще прояви интерес към храната на масата, ако всичко си му е наред...На моята приятелка детето /на ваша възраст е /отказа така да яде покрай кътниците..после прояде . Малчовците най-добре знаят какво правят...за пореден път се убедих в това последните 4 дни...Кати беше 2 дни с температура и после разстройство...Отказа ми всичко, което предлагах само цокаше..Съвета на доктора беше да не я насилвам и да се радвам, че все още кърмя...И че като им е некомфортно на кърмените бебчовци автоматично минават само на кърма...От вчера сама почна да проявява интерес към храната...тя си отваря устата и мляска...но основно пак предпочита да цока...Днес вече на обяд си изяде яденето..така че може само да се радваш, че кърмиш още. След като едно почти 10 месечно бебе може само да се ориентира и знае кое е най-добре за него, вярвай и на твоя малчуган...

Общи условия

Активация на акаунт