епидурална упойка

  • 2 375
  • 44
  •   1
Отговори
  • Мнения: 305
искам да попитам тези които са раждали с епидурал. дали ве е боляло при раждането?
аз мисля да съм на епидурал, но искам вашето мнение

Последна редакция: чт, 06 дек 2007, 21:18 от Monkas

# 1
  • Мнения: 7 723
Не. По време на раждането не боли.
Но и епидурала си има своите минуси,
макар, че аз съм твърдо ЗА! Whistling

# 2
  • Мнения: 305
какви са минусите?

# 3
  • Мнения: 7 723
Минуси? newsm78
Май аз не се изразих правилно.... ooooh!
Първо- има риск да се засегне някой нерв...
...но той е едно на незнам си колко хиляди, или милиони...
Второ- има вероятност по време на самото раждане
упойката да не е активна (като при мене)... Crossing Arms
Трето- освен контракциите, не усещаш и напъни (или поне аз така)
и резултатът, от което е доста неприятни и болезнени хемороиди... ooooh!
Четвърто- упойката продължава да действа и след раждането.
Това значи, че доста след това мястото ти е безчуствено
и е кофти усещането, че може и да се напикаеш,
без и да се усетиш ooooh!

..... Thinking...май това са "минусите",
но плюсовете са доста повече- повярвай ми! Wink

# 4
  • Мнения: 476
Не мисля, че не се усещат напъните!Ако я сложи някой некадърен може, но по правило няма такова нещо. На мен ми вляха по-малко количество упойка точно за да усещам напъните (сложиха ми я на 9см, поради причини, които не касаят въпроса на авторката), катетъра е точно за това, за да вливат по малко и да не се губи чувствителността. Раждането се усеща съвсем ясно, но болката е значително притъпена. А относно засягането на нерв, мисля че е невъзможно при епидурална, тъй като тя не се поставя непосредствено в гръбнака както спиналната ( тя се слага между самите прешлени), а в близост до тях, така че според мен няма проблем.  За странични ефекти, които знам (но не съм изпитвала лично), са главоболие, болка на мястото на убождането и замайване.  Hug

# 5
  • Мнения: 983
болка на мястото на убождането Hug
Peace

# 6
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Не, няма болка.
Поне аз нямах, контракциите се усещат като при неразположение от цикъл.
Самото прорязване на главичката също не е болезнено, но се усеща, самото ти тяло има нужда да напънеш и ти го правиш естествено.
Аз имах 3 шева след охлузване и гинеколога дори не ми сложи месна упойка, бях толкова изтръпнала и Епидуралната ме държеше, че нищо не усетих.

# 7
  • Мнения: 3 376
има вероятност по време на самото раждане
упойката да не е активна

При мен се получи така-усетих си всичките болки и екстри на раждането.Единствения плюс беше,че при шиенето не усетих нищо.
Докторката каза,че съм била прекалено емоционална и затова не ме е хванала упойката Rolling Eyes

Така че съществува и такава вероятност.

# 8
  • Мнения: 7 723
има вероятност по време на самото раждане
упойката да не е активна

При мен се получи така-усетих си всичките болки и екстри на раждането.Единствения плюс беше,че при шиенето не усетих нищо.
Докторката каза,че съм била прекалено емоционална и затова не ме е хванала упойката Rolling Eyes

Така че съществува и такава вероятност.
А, баш така и при мен! ooooh!
По време на бродерията, доктора ми разказваше вицове.... ooooh! Joy

# 9
  • Мнения: 133
аз бях с такава упойка, болката бе максимално притъпена, даже ми се доспа по едно време на магарето, нямах никакви странични ефекти, родих без проблем и без шевове, така бих родила още 2 деца, мисля, че руска доста е прекалила, не се плаши и леко раждане Simple Smile

# 10
  • Мнения: 2 531
Минуси? newsm78
Май аз не се изразих правилно.... ooooh!
Първо- има риск да се засегне някой нерв...
...но той е едно на незнам си колко хиляди, или милиони...
Второ- има вероятност по време на самото раждане
упойката да не е активна (като при мене)... Crossing Arms
Трето- освен контракциите, не усещаш и напъни (или поне аз така)
и резултатът, от което е доста неприятни и болезнени хемороиди... ooooh!
Четвърто- упойката продължава да действа и след раждането.
Това значи, че доста след това мястото ти е безчуствено
и е кофти усещането, че може и да се напикаеш,
без и да се усетиш ooooh!

..... Thinking...май това са "минусите",
но плюсовете са доста повече- повярвай ми! Wink
Май си попаднала на не особенно кадърен анестезиолог! Няма начин да не действа анестезията ако е на точното място и точно дозирани медикаменти! Относно напъните- обезолява се до момента на раждане, т.е само по време на контракциите и разкритието. Когато почнат напъните и те преместят на родилната маса - не действа и тогава боли повечко/ доста даже защото до този момент не си усещала/ . Трябва да усещаш напъните! А упойката не действа след раждането ! Освен ако не ти влеят допълнително количество анестетик! По правило при епидуралната упойка не се достигат изобщо коренчетата на нерва, така че няма риск от засягане!

# 11
  • Мнения: 478
Имам две приятелки - доста близки, които раждаха нормално с епидурална упойка.
Първата - упойката минава, тя е с пълно разкритие, бебо се измества леко и решават че няма да напъва ефективно и не и слагат повече, резултат - тя не е доволна.
Втората - засягат нерв, слагат и упойката на 3см разкритие тя заспива и се сабужда когато действието утихва на 8см разкритие. Бебето се измества, наместват го ръчно и с лакти, повече упойка не слагат за да са ефективни напъните. На 4 ден я изписват и после я прибират обратно. Главоболието е ужасно повръща постояно (заради засегнатия нерв) Сега вече е добре.
Извода, който си направих е - анестезиолога трябва да е кадърен и може би трябва да имаш късмет   newsm78

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Аз раждах така и съм споделяла много пъти - упойката се слага между 4 и 6см. разкритие. Тя притъпява само болката, но си  усещаш контракциите като стягане на корема, усещаш си напъните и изобщо всичко само дето няма болка. Обезболява си и по време на самото раждане и малко след това. Пак казвам - усещаш всичко, но без болка. Усещах си шиенето, но не ме болеше. Усещах си и позивите за ходене по малка нужда след като родих. Всичко зависи от анестезиолога. Аз за съжаление този път май няма да се възползвам, защото в Бургас много им нямам доверие, че ще се справят Tired

# 13
  • Мнения: 5 401
Мен ме болеше, понеже след като ми биха упойката, трябваше да лежа на една страна, защото се губеха тоновете. Така само едната ми страна беше обезболена, но все пак едва ли съм преживяла истинската болка, каквато усещаше циганката до мен.  Peace

# 14
  • Мнения: 125
Аз раждах така и съм споделяла много пъти - упойката се слага между 4 и 6см. разкритие. Тя притъпява само болката, но си  усещаш контракциите като стягане на корема, усещаш си напъните и изобщо всичко само дето няма болка. Обезболява си и по време на самото раждане и малко след това. Пак казвам - усещаш всичко, но без болка. Усещах си шиенето, но не ме болеше. Усещах си и позивите за ходене по малка нужда след като родих. Всичко зависи от анестезиолога.

 Напълно съм съгласна. Все едно, че аз съм го написала Peace
 Важно е и какъв праг на болка има човек. Аз почти не съм усещала болка от контракциите до 6 см разкритие, когато ми сложиха епидуралната. А апарата за измерване на тоновете показваше, че са силни. Имах, обаче, проблем с напъните. Усещах ги много добре, но не ги правех качествено. По тази причина се сдобих с много неприятни хемороиди. Действието на упойката изчезна веднага след зашиването и не съм имала неприятни последствия от нея. Беше дозирана много прецизно от анестезиолога.

Общи условия

Активация на акаунт